Forum

Forum

Notifications
Clear all

Rekuperace

895 Posts
82 Users
32 Likes
266.4 K Views
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

Chlapi a jak celou tu rekuperaci počítáte a dimenzujete, když si ji celou děláte sami? Co všechno se vlastně musí zohlednit? Průměry, vzdálenosti, podtlaky, nějaký servoventily na uzavírání zón - nebo prostě taháte/foukáte pořád všude? Si nedokážu představit jak to nadimenzovat, aby to fungovalo, nebylo hlučný jak chodem tak nějaký právě špatným pořešením podtlaku a hvízdání klem dveří nebo tahání smradu z odpadů. Fakt jsou potřeba do dveří nebo zárubní udělat nějaký průduchy, když zrovn anechci nechávat fugu pod dveřma? I mně přijde nesmysl kupovat nějakou megaznačku s elektronikou, když to beztak chci řídit Loxonem. Taky mi vrtá hlavou, už jsmeo tom teda někde asi psal, jen nevím kde, ten zemní nebo základový registr, někde se píše, že je to totální fail, že se tam bude kondenzací rozmáhat havěť, bakterie, plísně..a někde zase píšou, že pokud tam ten vzduch furt proudí tak to nehrozí... tak nevím...

Máme tu někoho, kdo by uměl s tím návrhem nějak pomoct? Mám pár značkovejch nabídek, ale to prostě vezmou projekt a čmárnou do toho barevně trasy a víc než položkovej nástřel od nich nedostanu.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Zemny register je total fail. Bakterie a prudenie vzduchu sa riesia u vnutornych rozvodov. Ja mam pod dverami fugy - ale bohuzial to zrusi ich zvukovo izolacne schopnosti. Je to proste nieco za nieco. Neviem ako su na tom s utlmom tie specialne zarubne s vetracou medzerou, pripadne mriezky do dveri (tie asi nijak).

Pretlak podtlak - musis to navrhnut tak, ze mas rovnaky objem na privode a rovnaky objem na odvode. Kazda trubka a vyduch ma nejaku kapacitu, treba to spravit do rovnovahy, aspon co najpribliznejsie. Zvysok sa da doladit rozdielnymi otackami ventilatorov. Montaznik po oziveni spravi meranie a zrovna tlaky (s koldovim riesenim si to budes musiet na loxone zrovnat sam).

Megaznacka vs homemade - mam Brink za 70 a su to vyhodene prachy, mam to v rezime 0-10V. Udajne to ma v sebe nejaku dalsiu logiku na ovladanie bypass-u, uvidime v lete (ak to postrehnem).

Navrh rozvodov by som si dal niekde spracovat, stoji to par tisic a mas aku-taku istotu ze to bude ok. Pripadne pokial uz nieco z ponuk mas, daj to sem a pozriem sa na to. Bez skusenosti je to naprd, musis vediet z akych rozvodov to ides robit (spiro, flexi, biela), z toho pocitat objemy na miestnosti tak, aby si v nich neprekrocil kriticku rychlost vzduchu (hvizdanie). Da sa to aj doma, ale budes mesiac studovat a natrapis sa.

Ja som to 2 roky studoval, bol som na 100% rozhodnuty pre spiro, skoncil som na antibakterialnych flexi (nie tych vymrdanych vata+alobal, za to by som lamal ruky ze to nejake prasa pouziva na rozvody), som spokojny. Presluchy rozvodmi 0, vzduchu mam dost (na noc to ale stlmujem, mam netopierie usi).


   
KaZaN reacted
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Ahoj,

z jakeho duvodu si nešel do spira? krom složitější instalace... Ty plastovém rozvody ale budou dražší ne? Je to hvězdicová struktura? (tedy každá místnost samostatná hadice)


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Ja jsem zemni registr udelal na zkousku, vyspadovany podle terenu do nejnizsiho mista. Celkem 3x50m 110mm KG trubky. Nemam dostaveny dum, nicmene jsem to zkousel a ventilator bezel cely podzim + zimu, na ohrev vzduchu to funguje vyborne, pri -15 venku sel z potrubi porad vzduch o teplote +1 po 2 tydnech kdy takto mrzlo v kuse. Co se tyka plisni a bakterii, tak je potrubi zatim ciste. V lete ho pouzivat nebudu. Nicmene vzhledem k cene a usetrenych nakladech pouze na ohrev rekuprace v mrazu si myslim ze je to nevratna investice a uz bych to asi znovu nedelal. Pardon za hacky, carky, pisu z mobilu. Stalo me to teda asi 13k i s bagrem, takze zase tak hrozna rana to neni 🙂


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Ten zemny register bude pruser prave v momente, ked ho na leto odstavis a prestane nim prudit vzduch. Za leto zarastie a splesnivie.

Spiro som zavrhol kvoli narocnosti montaze, nutnosti drahych tlmicov hluku a celkovemu riziku diskomfortu ktore z toho plynulo. Do spira som chcel ist jedine kvoli tomu, ze flexihadice na airfore zvozili pod ciernu zem kvoli tlakovym stratam a tuto lajnu tam drzali cca rok, nez im tam niekto vysvetlil, ze su debili, lebo sa vo vypoctoch sekli o rad.

Rozvody mam  https://www.storc.cz/produkty/vetrani/potrubni-rozvod-air-excellent/


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

To se uvidi, porad se do nej dá nalejt 100litru sava s vodou a nechat to tyden macet 😀


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

... a potom to rok odvetravat a az potom si to pustit do domu. V medzicase to zase splesnie. Fuj, ani nahodou. Vzduch ma ist do baraku najkratsou a najcistejsou cestou.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Savo je pryč relativně rychle, ale o tom nemá cenu se dohadovat. Zatím to totiž nevypadá tak černě jak všichni říkají 🙂 A samozřejmě to nikomu necpu a řekl jsem že to finančně nemá význam.

Mne zase irituje tahle "honba za co nejčistší domácností". Dříve se fláklo na zem lino v baráku s metrovýma zdma a nulovou hydroizolací kde sloužila jako podlaha beton na ušlapaný hlíně. Nikdo si za 20 let nevzpomněl ,že tam nějaká plíseň je, cítit to nebylo a všichni byli šťastný a zdraví 😀 Neber to doslova, ale je to tak... Podle mě je život ve sterilním prostředí špatně a nějaká tečka plísně rozhodně nebude mít takový drtivý dopad jako z toho všichni na internetu dělají 🙂


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Jestli chces mermomoci zemni registr, tak si natahni hadici kolem baraku s vodou, tu nech obehovym cerpadlem kolovat a prichozi vzduch touto vodou ohrivej pres vymenik.

Financne to smysl nedava (resil jsem a mam spocitano), ale je to rozhodne lepsi reseni, nez vzduch jdouci trubkama v zemi.

 

Vymenik treba tento:  http://www.mercateo.com/p/721-01600219/MAICO_EW_K_225_Sole_Luft_Waermetauscher.html


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 440
 

Pokud se někdo rozhodne pro (nebo již má) ThermWet Ventbox, dal jsem do Wiki nově návod na integraci do Loxone:

https://www.vodnici.net/wiki/integrace-rekuperace-thermwet-ventbox-do-loxone-pomoci-modbus-tcp/


   
ReplyQuote
(@marsl)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 44
 

Ahoj. Dva dni som montoval rekuperaciu a uz to mam na hrubo funkcne. Teraz riesim otazku ako to zregulovat. Rekuperaciu mam reku-cofa- 460m3 ec, 150mm. Rozvody od rozdelovaca flexi antibakterialne 90mm. Nasavanie, vyvod a privod, odvod od rozdelovaca izolovane 160mm, kedze je rekuperacia v garazi. Teraz zacinam riesit ako spravne nastavit ventilatory, ako ventili, bypass atd. Skuste poradit ak si to niekto robil sam. Pridal som aj foto ale upozornujem ze je to este brutal na hrubo. 😏Rekuperacia ma zatial vysla aj bypasom 1090€, plus rozdelovac rozvody atd cca 1000€. 

AA27087D DC14 40F9 96D0 80C11A9475EC
5CC0FAB3 406B 45AA BF81 E7AEFAE5C31D

   
ReplyQuote
(@salinm1)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 108
 

Tak i ja jsem zavítal do vod rekuperace, dlouho jsem vybíral a jelikož mám požadavek na neustálou výměnu vzduchu 325 m3 tak jsem se dostával s výkonem kolem 500m3 což jsou strašné pálky za tyto jednotky. A tak jsem přemýšlel nad reku-cofa, ale ta není podporovaná přes NZU a tak jsem se vydal cestou na půl a to přes Atreu a to DUPLEX 570 EC5.BR je to jednotka, která neobsahuje regulaci a je řízená viz schéma.

Tj. nyní jsem to schopen řídit celou rekuperaci přes 0-10V signál a hrát si s ní dle mého uvážení. A teď to hlavní dostal sjem se na cenu 35 bez DPH což na jednotku o tomto výkonu a kvalitě mi přijde super.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Měl bych dotaz na všechny co máte pasivní domy s rekuperací. Mlží se vám v koupelně po sprchování zrcadlo?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

Jj, mlzi. Ale jede nam rekuperace jen na cca 90m3/h v beznem rezimu. Mozna, kdyby to jelo navic, ze by to utahlo.

 


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

Mne taky. Taky rekuperace jede na malo. K zvedani vykonu na zaklade zvysene vlhkosti jsem se bohuzel jeste nedostal:-(

Dobre na to funguje pootevrit dvere do koupelny, to se zrcadlo mlzi jen trochu a hned to zase oschne...


   
ReplyQuote
Page 15 / 60
Share: