Forum

Forum

Notifications
Clear all

Piesok v studni

23 Posts
7 Users
1 Likes
2,159 Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

No, dal som cerpadlo o 70 cm vyssie, cim som vyrazne zlepsil celkovu bilanciu - diskovy filter sa upcha nie za 2 hodiny, ale uz za 12 minut tak, ze prakticky cez neho nepretecie skoro nic.

Dnes mi dovezu IBC kontajner, zajtra povrchove cerpadlo, objenam este plavakove senzory a mozem sa zabavat. Este ze som si do studne dotiahol 5x2.5 a utp-cko, tak to snad nejak dam dokopy este toto leto 🙁


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 440
 

To mi hlava nebere, proč výš umístěné čerpadlo bere víc písku, dokážete mi to někdo vysvětlit? Díky


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

Nevedel mi to vysvetlit nikto s kym som to konzultoval. Pride mi ale, ze je to narazove - pustim cerpadlo, nabere piesok a potom uz je klud, resp. je ho menej. Ale presne ako pises, pochopil by som to keby cerpadlo rylo drzkou v zemi, ze po zapnuti nabere co tam je a potom uz nic.

Kazdopadne uz mam osadeny a napojeny ibc kontajner a osadene sekundarne cerpadlo. Jedine co este nemam je riadenie hladiny a elektriku vseobecne, mam to rucne na predlzku. A pokial ten piesok nesposobi nejaku predcasnu destrukciu cerpadla vo vrte (uz ho tam mam 3 roky a zatial drzi), pripadne toho nebude cerpat tony tak, ze sa mi casom prepadne barak :D, tak ma uz snad nebude tolko ten piesok trapit.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1499
 

Mě napadá, že když je čerpadlo výš, tak tam jsou jiný víry a prostě ten písek zvednou ze dna?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

Mozno. Alebo zle realizovany obsyp a bere to obsyp lebo to pri nom kmita blizsie ako ked je to na dne. Neviem.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

Sezona zavlazovania skoncila. V medzicase som osadil IBC kontajner, do ktoreho je zvedena trubka zo studne. K tomu kupil druhe cerpadlo a strcil ho do bedne z cetris na zem. Z neho potom do diskoveho filtra a povodnych rozvodov vody v zahrade + novo vybudovanej automatickej zavlahy. Do IBC-cka som na prasaka hrdlom vrazil dreveny hranol a na neho prisroubuval plavaky na dolnu a hornu hranicu vody a prepojil s loxone. Zrealizoval som to zaciatkom augusta, takze nejak extra vela vody tym nepretieklo, odhadom tak 20-40 kubikov. Zrovna som zazimovaval zavlahu, tak som pozrej na diskovy filter a je skoro cisty. Takze za mna uspech, kedze sa mi predtym zaniesol do par minut.

Vyhody - filtre ok, zavlaha ok, teoreticky teplejsia voda, na kvapkovacku v zahonoch mi staci otvorit ventily a nemusim pustat cerpadlo (akurat to trva x hodin nez sa to zaleje)

Nevyhody - cena, praca, limitovany objem vody na 1 zalievku (~800l - na travnik je to nadoraz, potom 30+ min pauza [15 min cerpam z vrtu, 15 necham usadit bordel]), kvalita vody (v teple sa kazi)

Buducu sezonu budem ladit zavlahu na nejaku navaznost (vlhkost pody, namerane zrazky)...


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 146
 

Ahoj, také mám problém s pískem. Doporučili mi dát do vrtu vybrační čerpadlo, které písek odčerpá - vytvoří se kaverna. Asi to trochu pomohlo, vysál jsem tak 5 koleček písku. Dále se prý nesmí čerpadlo umístit do místa, kde má pažnice otvory pro vstup vody, má se umístit pod tyto otvory. Vrt mám 9 let.Používám vřetenové čerpadlo a stejně 1x za dva roky ho musím vyndat a vyměnit vřeteno a gumu. zpočátku jsem to dělal 4x za rok. Ještě uvažuji, že čerpadlo z vrtu použiji jen jako dopravní (beztlaké) do nádrže a potom klasickou vodárnu do baráku a zahradu. Nádrž by zároveň sloužila na "odpískování" Jelikož mám vrt 40m a doma to talčím na cca 3Atm, tak se nyní čerpadlo asi nadře.

@MSK co používáš za čerpadlo, že mu nevadí písek?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

Asi toto.

U mna to po empirickom zisteni je prevazne bahno nez piesok (ale aj ten tam je, pretoze na filtri ostaval). Ci to cerpadlu nevadi by som si netrufal posudit, nejaky kovovy oter som na filtroch kedysi videl, akurat ze zatial nechciplo (4. rok), mozno ho to caka.


   
ReplyQuote
Page 2 / 2
Share: