Forum

Forum

Notifications
Clear all

Piesok v studni

23 Posts
7 Users
1 Likes
2,169 Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

Cau, mate niekto piesok v studni a vyriesili ste nejak filtraciu?

Ja s tym zapasim 4-ty rok a ide ma jebnut nacisto. Prvy rok som kupil kyvne zavlazovace v obi, do mesiaca mrtve. Potom uderaky (kovove), vydrzali jedno leto, potom sa prestali spolahlivo otacat. Potom som dal na rozvod filter, do mesiaca pretrhnuty (nevycistil som vcas, zapchal sa, pretrhlo). Tuto sezonu som dal lepsi filter, akurat s nerezovou sietou (co nieco vydrzi 😀 ) a preplachom. Bohuzial nemam este zautomatizovanu zavlahu, takze preplach som otvaral len rucne a asi nie dost casto, filter pretrhnuty. Uz mam toho fest plne zuby, skurveny vrt.

Toho piesku nie su kvanta, ale za tyzden pouzivania sa vo filtri nachadza tak pol kavovej lyzicky pieskovych zrn, relativne velkych, urcite 2-4 nasobok toho co sa bezne dava do detskych pieskovisk.
Ked to prejde znicenym filtrom, rozne si to posada v trubkach a vyleti to v jednu chvilu a nieco to odnesie. Vcera mi to komplet upchalo sitko vo vysuvnom zavlazovaci ktory som pokusne skusal na zarade tak, ze voda tiekla 1/4 prietoku ako by mala (pricom cerpadlo dava 8 bar).

Toto leto som planoval automaticku zavlahu, ale za tychto podmienok to nemozem zrealizovat a musim najprv poriesit ten piesok.

Riesenia ma napadaju 4:

1. diskovy filter

Ten som mal jednu sezonu na kvapkovej zavlahe a sice sa zanasal, ale nie moc casto a hlavne mi prisiel ze sa nepretrhne, maximalne tak by sa znizil prietok. Najjednoduchsie, najlacnejsie, ale stale udrzbove riesenie s neistym vysledkom. Je ale mozne, ze nebol zaneseny kvoli tomu, ze do kvapkovacej hadice je maly prietok a tak tam piesok nedosiel a ostal niekde v trubke v zemi.

2a. hydrocyklonovy separator piesku

Drahe, v prevedeni 8bar (kovovy) odhad 7+kkc, cenovo prijatelne plastove do 5 bar.

2b. homemade separator piesku

Studniar mi doporucil pouzit staru tlakovu nadobu, navarit natrubky z dola (odpad), z hora (vycistena voda) a z boku (privod). Otazka znie kde ju zozeniem a kto mi to navari. Vyhoda voci bodu 3 - nepotrebujem riesit nic dalsie.

3. homemade beztlakovy separator piesku

Napadlo ma kupit IBC kontajner a druhe cerpadlo. Kontajner pouzivat ako dosadzovaciu nadrz, naplnit zo studne, nechat sadnut piesok, potom cerpat do zahrady nejakym samonasacacim cerpadlom, kde sanie bude 20-30 cm nad dnom (cize realne k dispozicii cca 700l na cyklys). Cenovo minimalne 6k kc, ale k tomu cas ktory budem musiet venovat elektrike a riadeniu (k vrtu mam len 3x1.5 a utp, takze bud novy drat na druhe cerpadlo, alebo utp-ckom prepinat 2polove rele v studni. Plus vyriesit kontrolu hladiny v ibc kontajneri. Proste hromada srania.

Nejake napady? Som zufaly. Keby som tu zahradu zalieval kludne 10 rokov vodou z vodovodu, stalo by ma to urcite menej nez ten skurveny vrt, cerpadlo, filtre, znicene zavlazovace atd atd...

Diky


   
Quote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

A čerpadlo je v tom vrtu? Nebo je samonasavací mimo vrt? 

A pokud je ve vrtu, není vibrační? 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

@kobra23 vo vrte, nie je vibracne. Minuly rok som ho povytiahol o pol metra, nepomohlo a studniar ma zdrbal ze ho mam vratit inak znicim vrt. Som z toho jelen.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Stačil by vyrobit cyklon. Vodu ze studny přivádět na jeho stěnu, vytvořit rotaci po obvodu, ale vodu dál do domu brát ze středu. Jakmile ustane odběr, písek spadne na dno. 

Příklad:

F4708054 477B 4690 B5FE 6E266545E444
2738A294 B8BA 4687 98D9 DDC0CD9EF8FB
AC4E59FE E254 4506 A765 4708DB3A430B

 

This post was modified 3 years ago by kobra23

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

No ja to nevyrobim, takze jedine kupit, vid bod 2a a cenovo budem nad riesenim IBC+druhe cerpadlo 🙁 .


   
ReplyQuote
(@cijoml)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 150
 

tenhle problem sem pro mne uspokojive vyresil 3f obri nautilou urcenou pro cerpani sracek (kalovy cerpadlo) a za ni mam nahore 5mikronu navinovy filtr

Tohle reseni je temer nesmrtelne - za sedm let provozu to neumrelo


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

@cijoml Co je navinovy filtr? S cerpadlom problem nemam, to cerpa v pohode, ale ta trocha piesku staci na to aby mi to nicilo veci za nim. Zajtra tam dam diskovy filter, ten asi nepojde tak lahko pretrhnut a uvidim.


   
ReplyQuote
(@cijoml)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 150

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

800l/hod, s tym nemam sancu ist do zavlahy. Cez vikend osadim diskovy filter a uvidime.


   
ReplyQuote
(@cijoml)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 150
 
Posted by: @dusanmsk

800l/hod, s tym nemam sancu ist do zavlahy. Cez vikend osadim diskovy filter a uvidime.

tak dej dve nebo vic patron paralelne vedle sebe 😉

 


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@dusanmsk diskový filtr 1” jsem po roce vyhodil neb po třech hodinách byl tak zanesený že postřikovače se staly počůrkovači nicméně chci instalovat plastový separátor za 1500 Kč a uvidím . Čerpám vodu z potoka , čerpadlo je do 6 a to stejně nikdy nedá ( doufám)
plastový separátor


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

Ano, ten Alfa Plastica som myslel, ale je do 5 bar, mne cerpadlo dava 8. Zajtra osadim diskovy filter a uvidim.


   
ReplyQuote
(@cijoml)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 150
 

tak jak si dopadnul s pokusama?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

Je osadeny diskovy filter, ale zatial nebol moc odber, odhadom 2-4 m3 max. Za ten cas sa vo filtri nahromadila tak 1/3 kavovej lyzicky piesku, na filtracnej vlozke nebolo prakticky nic. Rucnym reverzom som ho vyplachol, tak uvidim zase za par dni. Nez ale neozivim zavlahu a nezacnu nejake vacsie odbery, je na zavery priskoro.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@dusanmsk

namontováno :

image

   
msk reacted
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: