Forum

Forum

Boiler - logika FVE...
 
Notifications
Clear all

Boiler - logika FVE + plyn

26 Posts
7 Users
0 Likes
4,011 Views
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
Topic starter  

Dnes jsem zprovoznil malý 120 l ( větší se pod kotel nevešel ) boiler. Krom napojení vnitřního “hada” na plynový kotel to má taky 3f 3,5 kW  topné těleso. 
V šachtě boileru mám 1W teplotní čidlo ( a pojistný termostat na 90 C samozřejmě k tomu 3f tělesu). Kotel spínám přes relátko 3f přes stykač z Loxone - až potud klasika. 

Teď bych chtěl zužitkovat el z FVE do 3f tělesa a to v kombinaci :

- přes léto jako přednostní zdroj a pro přebytky když je baterka na 90 %
- přes zimu ( 10-03 měsíc ) vyhřívání jen z plynového kotle

 No a samozřejmě “jednou za čas” natopit boiler na 70 C .

Řešil jste někdo takovou kombinaci v Loxplánu ? 

díky za každou inspiraci 🙂


   
Quote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Je tam na to blok. Já používám jeho AO a řídím SSR relé, protože ty přebytky nebývájí ve výši jmenovitého výkonu spirál.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
Topic starter  

 

FE5070B5 5A4E 4308 814A C7418B5F4F01

@kobra23 ten blok by ale musel mít dva výstupy jeden pro dotápění plynem a druhý 3f patronou. Jde taky o to abych nepoužíval 3f na boiler od eONu když “ dojde” baterka … bohužel nemám 100 kWh v baterkách jako ty  🙂 … ale až mi přijde vratka dotace ( od září by to mělo bylo 200 tKč místo 150 ) tak bych ještě dva Pylontech koupil .

Další věc je že boiler je malý ( potřeboval bych aspoň 200 l na sprchu to stačil ale ne když si baby napustí dvě vany po sobě ( ještě bych místo na 60 C mohl topit na 70 ale to pak stoupají ztráty ) 

instalace viz foto

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Tak si z toho 2 výstupy udělej a přidej pravidla a podmínky. Nebo použij více těchto bloků a aktivuj a deaktivuj dle potřeby.

Já mám třeba 3. Pro každou fázi jiný a s jinými podmínkami a pravidly.

Vždyť je to Loxone. Tady se fantazii meze nekladou.


   
ReplyQuote
(@gazik)
New Member
Joined: 2 years ago
Posts: 1
 

@kobra23

mohu se zeptat o jaká konkrétní relé se jedná? Budu rád za konkrétní typ, pokud je s nim dobrá zkušenost. Jsou to fázově řízená relé? Není problém s rušením?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

RM1E23V25


   
ReplyQuote
jimyjims
(@jimyjims)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 97
 

@kobra23 prosím Tě, když potřebuješ ovládat 3f, tak bys na jeden analogový výstup Loxonu připojil tři tyhle ssr, nebo máš typ na třífázové? 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Co bude na konci té 3f? Topné těleso? Pokud ano, tak si koupíš takové, která se skládá ze 3 spirál na 230V. A uděláš si ten blok z analogovým výstupem 3x = pro každou fázi zvlášť.

Pak už logikou nastavíš, že nejdříve jede 1 ssr, až otevře do plna, začne otevírat druhé a tak dále. 


   
ReplyQuote
jimyjims
(@jimyjims)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 97
 

@kobra23 chtěl bych tam dát topné těleso. Já právě myslel, že bude lepší rozdělit přebytky symetricky na všechny fáze… kdybych to chtěl zapojit jak ty říkáš, tak to podle mne stačí dát 1f těleso, nebo se pletu? 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Ale ty v domě nemáš nikdy stejnou spotřebu na všech fázích a tím pádem vytěžování probíhá na každé fázi jinak. Výtěžuješ jen přebytky, které ti ta konkrétní fáze umožní.

Jinak by se ti mohlo stát, že přetížíš střídač a ten se restartuje a máš vlastní black-out.


   
ReplyQuote
(@gorgar91)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 21
 
Posted by: @kobra23

RM1E23V25

Mas prosim ta na nich aj chladice? ci na ten vykon este nebolo treba ? idem realizovat nieco podobne tak pozeram co kupit, ten vyrobca robi aj priamo na DIN listu .. ale nikde som nenasiel take co spinaju analogovo .. ako tieto co si odporucil .. Dakujem za info


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

@gorgar91 

Chladiče musí být! Topí to.


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 
Posted by: @kobra23

Pak už logikou nastavíš, že nejdříve jede 1 ssr, až otevře do plna, začne otevírat druhé a tak dále. 

Zapomněl jsi zmínit svou vychytávku, že když SSR jede naplno, přemostíš ho klasickým relé a moduluješ výkon dalšího SSR v kaskádě. Docela elegantní řešení! Otázka je, jaký ztrátový výkon je na plně otevřeném SSR a jaký na klasickém relé (tam cca od 0,4W dle typu). Máš změřeno nebo to máš přemostěno jen proto, aby se SSR "netrápilo"?


   
ReplyQuote
(@gorgar91)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 21
 
Posted by: @kubrt_cz
Posted by: @kobra23

Pak už logikou nastavíš, že nejdříve jede 1 ssr, až otevře do plna, začne otevírat druhé a tak dále. 

Zapomněl jsi zmínit svou vychytávku, že když SSR jede naplno, přemostíš ho klasickým relé a moduluješ výkon dalšího SSR v kaskádě. Docela elegantní řešení! Otázka je, jaký ztrátový výkon je na plně otevřeném SSR a jaký na klasickém relé (tam cca od 0,4W dle typu). Máš změřeno nebo to máš přemostěno jen proto, aby se SSR "netrápilo"?

fiha a realne je to na co dobre ? Vsak to ssr by malo byt schopne trapit sa, nie .. ja som si to predstavoval ze kupim 3ks a nic viac neriesim .. premostenie ???

 

@kobra23 Dakujem za rychle info a mas original chladice k tomu, alebo neake len z ali na din listu ? vykonovo tie malicke , ci nieco extra velke .. tie co su podla vykonu k tomu mi pridu celkom male ...  vies povedat aj cosi viac o tom ako to mas .. ako pise @kubrt_cz , to je asi uz overkill , ci ?

dakujem.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: @kubrt_cz
Posted by: @kobra23

Pak už logikou nastavíš, že nejdříve jede 1 ssr, až otevře do plna, začne otevírat druhé a tak dále. 

Zapomněl jsi zmínit svou vychytávku, že když SSR jede naplno, přemostíš ho klasickým relé a moduluješ výkon dalšího SSR v kaskádě. Docela elegantní řešení! Otázka je, jaký ztrátový výkon je na plně otevřeném SSR a jaký na klasickém relé (tam cca od 0,4W dle typu). Máš změřeno nebo to máš přemostěno jen proto, aby se SSR "netrápilo"?

Je to jen abych pošetřil polovodiče v SSR. Je to vlastně funkční, jen když vytěžuji přebytky do vody a v tuto chvíli spotřebu těch 1P 16A stykačů neřeším protože právě ty přebytky. Spoj je funkční jen a pouze pokud je SSR otevřeno na 100%. Jakmile už je jen 99%, stykač je odpojen.


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: