X
Forum

Forum

Obehovka TUV a stra...
 
Notifications
Clear all

Obehovka TUV a straty

11 Posts
6 Users
0 Likes
657 Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Cau, nemam dotaz, len sa podelim o zistenie.

Mam relativne dlhe rozvody TUV (kupelna 15m od technickej), tak mam obehovku, riadenu podla pritomnosti v dome (coz znamena ze bezi 8:00 az 23:00, impulzne, nejaky cas bezi, nejaky cas stoji).

V suvislosti so zdrazovanim elektriny ma napadlo pokusne obeh vypnut a sledovat spotrebu ohrevu TUV (mam TC) a spotrebu vody. Vydrzali sme to takto cca 4 dni, potom som to zase zapol, takze to je len mala vzorka, ale podla mna dost vypovedajuca.

Long story short: pred vypnutim spotreba EE na TUV cca 5 kWh denne, spotreba vody cca 500l denne. Po vypnuti EE 3.5, voda 700-800.

Resume - neoplati sa to, usetrim 2 kWh a spotrebujem o 200-300l vody viac.


   
Quote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 

Spínám to podobně, podle přítomnosti. Tím že i tepelným čerpadlem topím, tak to taky neřeším. Ztráty stejně zůstanou v domě v podobě nějakého tepla. Jediné v čem je rozdíl, tak v COP u TČ, kde pro podlahovku to má větší účinnost. Ne léto mám termické soláry a FVE, tak to taky neřeším.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
 

@msk jak rychle se ti smyčka protočí? Jaké máš pro smyčku čerpadlo?

Uvažoval jsem taky nad tím udělat pokus, ale zatím se to nesetkalo s pochopením. Původně jsem si představoval, že smyčku protočím v případě (předpokládané) potřeby (tlačítkem nebo čidlem pohybu), ale voda se neprotočí tak rychle, jak jsem si představoval.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

@_petr_ wilo star z-nova 17W. Trva to dlho, nejde to pouzit na cidlo v kupelni, to sa caka dlho (resp. necaka a necha sa odtiect). Preto to mam naviazane na pritomnost v dome a pustam to v pravidelnych cykloch.

Kedysi som mal tendenciu vymenit ho za nieco vysokoprietokove a spinat len cidlom v kupelni, ale nevyriesilo by mi to obyvackokuchynu, kde sa tiez caka, resp. kde je pritomnost furt (takze by bezalo furt).

Po tomto zisteni ohladne spotreby na to definitivne prdim.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
 

@dusanmsk To čerpadlo má podobné parametry jako moje (Grundfos COMFORT UP 15-14 B PM) a v mém případě se smyčka protočí až za několik minut. Závěr mám zatím podobný, s tím, že občas se vrátí myšlenka na výměnu čerpadla.


   
ReplyQuote
(@cijoml)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 150
 

Ja spinam obehovku pri zapnuti svetla v koupelne. Docela to funguje dobre. Stejne nez si namydlis ruce nebo vlezes do sprchy tak tepla dotece.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
 

@cijoml záleží na délce smyčky a čerpadle. V mém případě tak rychle, jak píšeš, teplá nedoteče.


   
ReplyQuote
(@cijoml)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 150
 

@_petr_ jo koukam ted ze to spinam jeste na kratky cas jednou za pul hodiny proto mi to funguje. Ja mam jeste problem ze mam blbe udelany rozvody vody a kdykoliv mi bezi obehovka pocita mi merak vody takze musim jeste po dobu behu obehovyho cerpadla zahazovat impulzy od vodomeru coz prinasi urcitou nepresnost ale nic hroznyho


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
 

Já spínám čerpadlo podle teploty u poslední baterie a pak tomu trochu pomůžu když se spustí voda. Celý to taky funguje skvěle, jen je otázka spotřeba. Asi na tom budu podobně jako @dusanmsk (spotřeba vody i energie na ohřev cca odpovídá). Jestli to tak skutečně je, tak to dělá přes 0,5 MWh na komfort u teplé vody. Zrovna málo to není.


   
ReplyQuote
(@koty007)
Estimable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 197
 

Já toho zkoušel taky hodně a přítomnost v koupelně mi nefungovala -> dlouhá smyčka. Tak jsem si udělal obvyklé časy koupání / sprchy a udělal jsem sepnutí ráno v 7 na 5min, pak v 7:30 taky a pak už jen v půl desátý a v deset taky vždy na 5min a funguje to, sice to není vždy ideální ale vykreje to nejčastější časy.


   
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

Mladí se nastěhovali do nového domu a jelikož cirkulace spíš nefunguje než funguje, tak jsem se do problematiky trochu zanořil.

A samozřejmě hned mne napadlo, že oběhové čerpadlo je ideální adept na nějakou tu automatizaci. Stejně jako víc lidí zde, jak čtu.

Ale tenhle příspěvek píšu z jiného důvodu.

Došlo mi při tom, jak jednotlivé profese trpí jakousi oborovou předpojatostí nebo naopak slepotou.

Všichni si tu budeme klepat na čelo, když si doma instalatér zapojí elektriku tak aby nějak fungovala, ale třeba barvy vodičů bude považovat jen jako prostředek pro zpestření práce elektrikáře než jak něco daného normami atd. Stejně plácne na střechu fotovoltaické panely, bez přepěťovky, pojistek, atd.

Ale neuvědomujeme si, že stejný pohled může mít ten instalatér nebo projektant rozvodů vody na naše hrátky s cirkulačním čerpadlem.
Protože dnes jsou normy na všechno, jen holt jednotlivé profese kladou důraz hlavně na ty ze svého oboru.
Problematika třeba zde:

https://voda.tzb-info.cz/priprava-teple-vody/5775-rozvody-teple-vody-i

Berte to jen jako úvahu, co mne napadla při pročítání těch materiálů.

Taky to čerpadlo budeme asi vypínat  :o)

 


   
ReplyQuote
Share: