Forum

Forum

Notifications
Clear all

LED panel 600x600

371 Posts
45 Users
26 Likes
85.1 K Views
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

@kobra23: co v létě? bypass?

@radek: máš velký rozvaděč? 32°C je asi v pohodě


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Ano, bypass.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

2000x1000x400mm. Zdroje mám tedy s vestavěnými ventilátory.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Jsem teď objednával rozvaděč. Trochu drobek do RD - 3200x1200x300 🙂


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

@kobra23: takže budeš mít bypass jen pro tohle technické potrubí? Proto jinak je v létě přes den bypass sebevražda, žeo. Pokud teda nemáš aktivní chlazení. 

@radek: ty ventilátory tam asi udělaj nějaký průvánek maličkej, tak to tomu asi dost pomůže. Na druhou stranu rozvaděč máš taky celkem velký, tam se to rozprostře 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Bypass se používá jen když je venku nižší teplota než uvnitř a to je zpravidla večer a v noci, kdy se naopak zvyšuje teplota v rozvaděči vlivem funkce zdroje pro led osvětlení. 


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

Tak já vím kdy se používá bypass, ale v létě přes den tím rozvaděčem jednoduše a prostě topíš byt. Proto jsem se na to ptal. Samozřejmě pokud ty trafa mám rozházený různě po bytě, tak to je asi stejný a navíc v létě se přes den moc nesvítí, takže je to celkem jedno, spíš jen v této souvislosti je odtah do rekuperace v podstatě zbytečný, pokud vyloženě nepotřebuješ dostat to teplo z toho konkrétního místa, kde je rozvaděč. 


   
ReplyQuote
Boris
(@benefic)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 36
 

este otazka k led pasom, ktore mame moznost objednat. Viete ich niekto porovnat s pasmi z aliexpressu? Je tam velky rozdiel v kvalite?

Pasy chcem pouzivat len ako dekorativne osvetlenie, tak rozmyslam, ci by mi nestacili tieto:

https://www.aliexpress.com/item/SMD-5050-RGB-LED-Strip-Waterproof-5M-300LED-DC-12V-24V-CCT-RGBCCT-RGBW-RGBWW-WHITE/32903257649.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.73ee4c4daCMOcv

jeden som objednal na skusku, podla feedbacku, by to nemuselo byt najhorsie. Oproti tym, ktore mozeme hromadne objednat su lacnejsie a maju vyssie krytie IP, predpokladam vsak, ze kvalita bude o dost horsia.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Hele na IP moc nekoukej. Vetsinou u LED pasku plati cim vyssi kryti, tim horsi chlazeni a tim nizsi zivotnost. 


   
ReplyQuote
 TRT
(@trt)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 33
 

Troufám si tvrdit, že jsem pročetl celé fórum, ale jedna věc mi není stále jasná. Tyto downlighty z aliexpressu jsou za směšnou cenu. Nabízejí i stmívatelnou verzi. Co ale stále nechápu, čím se ta stmívatelná verze řídí? Předpokládám že na to potom musím mít nějaký např.  DMX triak. Jaký je vlastně rozdíl ve zdrojích pro tyto konkrétní downlighty, že jedny jdou a jedny nejdou stmívat?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Je to jednoduché. Ten Tvůj odkaz je na svítidlo, do kterého přivádíš 230V, které musíš regulovat - např. Loxone Dimmerem (který je 4 kanálový) a používá tzf. fázovou regulaci. Zjednodušeně stmíváš svítidlo na primárním okruhu tedy 230V. samozřejmě nemusíš použít extension od Loxone ale můžeš použít i z dimmer aliexpressu, který umí regulovat 230V. Samotnou regulaci můžeš provádět buď DMX signále nebo 0-10V atd...

Jako druhou variantu můžeš u tohoto svítidla zvolit to, že z toho zdrojíku přečteš výstupní napětí a proud a samotná svítidlo pak budeš regulovat na sekundárním okruhu. Tady jsou pak dvě varianty buď Constant Voltage nebo Constant Current. Podle typu koupíš DMX dimmer a funguješ. 

Otázkou třetí je pak samotná životnost svítidla 🙂  


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Jen bych k tomu dodal ze ne každý zdeoj lze stmivat. Musi to byt zdroj, ktery to umoznuje - tzn. stmivatelny (dimmable)  


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

Ja este doplnim ze aj ked je zdroj Dimmable tak nemusi dobre stmievet v celom rozsahu.
Pri malych hodnotach byva problem s roznym blikynim atd....


   
ReplyQuote
 TRT
(@trt)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 33
 

Díky za vysvětlení, bláhově jsem se domníval, že slovíčko "stmívatelný" v nabídkách na Aliexpressu znamená již integrovaný řiditelný zdoj např. analogovým signálem 0-10V. Což mi samozřejmě bylo za tu cenu podezdřelé 🙂 Zatím pouze teoreticky řeším elektroinstalaci v novostavbě, líbí se mi Loxone, ale nechci se uvrtat do jejich Tree sběrnice. Bohužel to vypadá, že Dimmery od Loxone jsou už jen na Tree sběrnici.

Rozmýšlím, jestli vlastně nějaké stmívání potřebuju 🙂 Na barevné scény asi kašlu na 100pro, ale říkám si, že například ztlumené světlo na chdbě či na záchodě uprostřed noci by nemuselo být marné....


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Tak já mám stmívatelné všechno, už jen proto že se světlo pomalu rozsvítí a zhasne. Vypadá to opravdu luxusněji 🙂 A tree bych se vůbec nebál. V domě bydlíme třetím rokem a na to, na co jsem zapomněl jednoduše použiji tree (v té době ještě nebyla). Barevné scény jsou dobré hlavně jako indikátory různých stavů (teplota venku, teplota v bojleru nebo sauně atd...) Navíc v celém domě orientační osvětlení, je asi ta nejluxusnější věc, kterou všichni ocení 🙂


   
ReplyQuote
Page 18 / 25
Share: