Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,558 Posts
74 Users
133 Likes
157.6 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

i4wifi by som ako zdroj informacii uplne ignoroval, ti pisu kraviny uz roky rokuce, len aby predali cokolvek okolo fve. Problem balkonovej FVE je v tom, ze zijeme v CEZku. Akykolvek pretok bez zmluvy = problem. V pripade "blbeho" elektromeru bude nauctovany ako spotreba, v pripade "mudreho" elektromeru bude nauctovany ako supermastna pokuta. Takze jedine ostrov, ale na to tieto sady s mikromenicmi vobec nie su pripravene. Viem ze sa to uz zacina predavat aj v CR, osobne si od toho casom slubujem zvysenie tlaku na CEZ, aby sa trochu znormalizoval (po tom ako nasere stovky ludi ked im napari za pretoky z tychto balkonoviek pokutu), ale v tejto chvili je nasadenie takejto FVE oficialne nelegalne (na co moze mnoho z nas opravnene hodit bobek), ale hlavne rizikove (pretoze hrozi pokuta za dodavku). Tot moj sukromny nazor.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

A jaký bych potřeboval výkon panelu a baterku abych mohl průběžně dodávat energii kolem 300w po celý den?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Po cely den myslis aj v noci? Tych 300W nebude mat ziadne spicky (kompresor)?


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1179
 

@kudykam v lete, nebo i v zime? 🙂 To je rozdil. 

300W x 24h = 7,2kWh, to v zime vyrobi mozna 30kWp (nevim, mam jen 9kWp a kdyz je prumerny zimni den, 3kWh to nevyrobi)

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1179
 

Uz mate nekdo funkcne nastaveny energeticky manager a zatezovy manager?

Jsem si s tim hral a nevim proc mi bojler zapina rano ve ctyri 🙁

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1179
 
image

pri jake podmince se to vrati do stavu vypnuto prosim?

Diky

 


   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@richard sice jsem doteď netušil, že takový blok existuje, ale pokud správně čtu jeho popis, tak jediná situace, při které vypne ten výstup L1 bude pokud součet příkonu spotřebičů S1-S3 bude vyšší než nastavený maximální výkon na tom bloku. Do té doby nebude zasahovat.


   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

Tohle by se asi dalo použít na ochranu střídače.

Vytáhnout si z elměru zátěž pro každou fázi a nastavit maximální výkon na to, co střídač dokáže na jedné fázi poskytnout a na výstupu dát věci pověšené na danou fázi s prioritou, jak je má vypínat🤔 

Otázka je, jestli on nepotřebuje to párování, že na S1 má informaci o tom, kolik má aktuální příkon spotřebič připojený na L1...


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1179
 

@johny_mnemonic 

chci, abych pri prekroceni nastavene zateze se zmenil vystup a pri poklesu zateze, aby se stav vystupu zmenil zase zpet. Ale to uz se mi nedeje.

image

 Porad je to zamceno 🙁

 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 

@richard co na to skvela loxone podpora? 🙂


   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@richard jediné co mě napadá je opravdu to co už jsem psal, že potřebuje mít na výstupu ovládání těch věcí, pro které mu dáváš na vstupu aktuální odběr.

Takhle je možná zmatený, že vypnul všechno a pořád dostává informaci, že tam nějaký odběr je.

 

   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 103
 

@richard mám, používám k tomu monitor toku energie a energetický manager

na monitor mám spárovaný měřiče energie síť / uložiště / výroba / spotřeba a jeho výstupy Gpwr, Spwr, Pwrd mám napojený na identický vstupu managera

 

na manager mám přivedeno ještě SoC baterie a na výstupy už jednotlivé zátěže - gen 2 managera umí ssr a můžu potvrdit funguje to velice pěkně, dá se nastavit o jakého SoC má začít vytěžovat a případná rezerva pro zapnutí spotřebiče doma

 

jediné co, tak tím, že jedu fakt ostrovně s 1x Multiplus 48/10000 a 28kWh baterií tak je problém s tím tlumením výroby, na druhou stranu, ten problém je takovej ne úplně zásadní, protože než dojde na tlumení tak bojler je ohřátý


   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@eiffel já teda nemůžu sdílet tvé nadšení z gen2 EM. Někdy to to SSR řídí jakž takž použitelně, jindy bych to vyhodil nejradši z okna.

Hádám, že ten hlavní problém proč to funguje ne vždy dobře bude zakopaný v tom, že on vyhodnocuje zda je potřeba udělat nějakou změnu regulace jen jednou za 60s a minimální čas "přípravy zátěže" jde nastavit na 30s.

Jinými slovy, ve srovnání s tím, jakou rychlost regulační smyčky bys ideálně chtěl pro analogovou regulaci přebytků z FVE, je to pomalé asi jako tektonický pohyb kontinentů 😀

Pro takovou regulaci bys chtěl délku regulační smyčky ideálně v ms, použitelné by to možná bylo ještě do 1s a považovat za funkční by se ještě možná dalo něco s délkou do 5s. Tohle má délku regulační smyčky spíš v jednotkách minut 😭 


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 103
 

@johny_mnemonic jako je pravda, že 1x za 60s změna parametrů je oproti všem wattrouterům, az routerum, bonům apod nic moc.... s tím souhlasím...

na druhou stranu - když reálně vidím chod a chování toho domu, tak to není parametr, který by mě absolutně nějak omezoval... když ráno v 8h zapnu konvici, tak ano, dojde k odběru z baterie, než to utne bojler, který v tu dobu již jede třeba na 1,5kW, na druhou stranu, ale čemu to vadí? stejně by k odběru z baterie došlo, protože ráno ten výkon na konvici nemám ještě...

jinak na výstupu mám railduino a v tomhle směru funguje... to mělo spíš problém s řízením 3cestnýho ventilu a délkou pulzu, ale to je jiné téma...


   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@eiffel no trochu problém je, že s tím jak pomalu to reaguje, to ten bojler často utne až potom, co konvice dovaří🙄 Takže místo abys měl pár vteřin po zapnutí konvice odběr z baterky 300-500W, tak tam máš celou dobu 2kW.

Uznávám, že pokud je hezky a baterka už má z čeho dávat, tak těch pár minut varné konvice je čistě o principu, ale ničemu to vlastně nevadí.

Mě to spíš štve odpoledne a k večeru, když třeba najednou přestane svítit, pustí se chlazení baráku nebo žena zrovna pustí pračku. Často si to jede dál plným výkonem do bojleru z baterky, přičemž navečer už se ta baterka nemá z čeho dobít a pak třeba díky tomu nemusí vydržet baterka až do rána.

Prostě mě irituje ta neefektivita 😀 Obzvlášť když není zrovna krásný slunečný den a není energie na rozdávání...

Cpát energii do bojleru je silně neefektivní samo o sobě. To je čistě o pálení přebytků, které by člověk jinak nechal na střeše. Posílat tam drahocennou energii z baterky prostě nedává smysl.


   
ReplyQuote
Page 99 / 104
Share: