Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,576 Posts
74 Users
134 Likes
160.5 K Views
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@michalde jasně, proto tam chci ten havarijní 🙂

Určitě se nechci spoléhat jen na 1-wire čidlo a Loxone.

Naštěstí tam mám ještě druhé čidlo od TČ, takže mám elektronická čidla dvě. Pro potřeby regulace je to myslím dostatečné a proto mi provozní termostat přijde zbytečný. Obzvlášť pokud by mě limitoval jen na 75°C.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2201
 

@johny_mnemonic 

Tohle je 3 fázová na 95°. Když budeš chtít, umím dodat.

https://lp-varaosaksi.fi/Overheating-protection


   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

Nakonec jsem skončil u Dražické spirály TJ 6/4" 6kW, páč stála téměř polovinu toho co Backer a je tam snadný přístup ke konfiguraci zapojení jednotlivých spirál.

Volná jímka co mám se ukázala jako krátká a úzká, je pouze pro teploměr, čidlo od termostatu by se tam nevešlo...

Takže celá konfigurace je 1wire čidlo - Loxone - RGC1P48V30ED + VS116K (které se mi doma válelo). 

To 16A relé řídí jednu spirálu (230V) a zbylé dvě jsou v sérii (400V) a řízené pomocí SSR.

Zatím to funguje dobře, tak uvidím, jestli si s jedním SSR vystačím napořád...

Dumal jsem nad tím, zda koupit ta levnější SSR co používá kobra23, která umí jen fázové řízení, ale nakonec jsem koupil to dražší co umí i celé vlny a půlvlny.

Z toho co jsem načetl by to mělo dělat nejen méně rušení, ale díky tomu, že to spíná vždy v nule, tak by to mělo mít teoreticky i výrazně delší životnost, než když při tom fázovém řízení často relé spíná při plném napětí.

Jaký na to máte názor/zkušenosti?

Jediný problém co mám s tím RGC1P48V30ED, je že je hrozne vysoké, takže budu muset vyříznout mnohem větší otvor v krytu rozvaděče...


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

Já na vytěžovač používám RM1E48V50 s fázově řízeným spínáním, přes které pálím přebytky z ostrovní FVE do 3x2kW patrony akumulační nádoby. Všechno funguje v pořádku, až na pračku AEG, která při zapnutém vytěžovači pravidelně po chvíli provozu nahlásí chybu EHO. Pokud vytěžovač vypnu, nebo jednotlivé 2kW spirály sepnu stykačem, tak pračka funguje bez problému. Na 99% pračce vadí rušení z fázového řízení, kdy se vlna najednou uřízne na nulu.

Take jsem zvědavý na tvoji zkušenost s RGC1P48V30ED a celou (půl)vlnou, protože pokud ti to bude fungovat, tak bych relé asi vyměnil. 

Jinak bych musel zkusit filtr, ale ten se mi zatím nechce moc kupovat, protože by ho pračka už měla mít v sobě.


   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

Já jsem právě zkoumal a poslední impulz byl, že GreenBonO se právě chlubí tím, že ten jejich reguláror SSR právě řídí vytěžování spínáním po půlvlnách, tak jsem si řekl, že to bude asi ta nejlepší varianta a šel do toho. Kdyžtak RGC1P řada umí přepnout i na celé vlny a fázové řízení, takže je to jen o tom, že je to trochu dražší než ta RM1E řada, která umí jen fázové řízení...

Zatím nepozoruju v domě vůbec nic. Akorát levný jistič co se mi tu válel trochu vrčí, když jede relé na nízký výkon (nízká frekvence spínání). Koupím asi nějakej lepší...

Spíš trochu bojuju s Loxone. Nepřišel jsem na to, jak z toho bloku "Energetický Manager" dostat ven tu hodnotu dostupného výkonu, kterou zobrazuje v UI.

On sice umí poznat, že mu člověk na některý z výstupů připojí analogovou zátěž a tu nějak řídí, ale to řízení teda stojí dost za h...

Očividně je navržený čistě na spínání on/off zátěže, ale plynulou regulaci těžce nezvládá.

Chvíli pustí SSR naplno, za chvíli ho zas vypne, někdy udělá dva skoky mezi max výkonem a vypnutím, ale že by to byla nějaká plynulá regulace dle dostupného výkonu, tak to ani náhodou roll 🙄 

Radši bych si z něj bral tu hodnotu dostupného výkonu a logiku řízení si vyřešil sám.


   
ReplyQuote
 Ondy
(@ondy)
Trusted Member
Joined: 1 year ago
Posts: 86
 

Ahoj,

jen rychle - dostupný výkon vůbec z en. manažeru nepotřebuješ - vezmi si ji třeba z En. monitoru (výstup Gpwr) nebo z Monitoru toku energie (také Gpwr). Je to disponibilní výkon, pokud to chceš zapodmínkovat nabitím baterie, tak si udělej bokem podmínku na SoC a máš to... Já jsem taky Energetický manager použil jen pro zajímavost a na nezajímavé úlohy...


   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

Výstup Gpwr mám téměř vždy 0 jelikož zatím nemám povolené přetoky a hádám, že stejně je na tom i @mikael, když má ostrovní FVE.

Jako asi bych si mohl napsat vlastní logiku, kde dám na vstup Spwr, Gpwr a SoC, ale doufal jsem, že to vytáhnu z toho EM bloku, když ten už to očividně počítá...

 


   
ReplyQuote
 Ondy
(@ondy)
Trusted Member
Joined: 1 year ago
Posts: 86
 

@johny_mnemonic - pokud máš zakázané přetoky, tak (pokud to chápu dobře) Loxone by ti neměl nikdy vyhodnotit přebytky. Aspoň u mě ne (mám GoodWe) - střídač přece posílá do Loxonu jen to, co sám dělá - a on sám omezuje výrobu dle toho, aby neměl přetoky. Neposílá ven teoretickou produkci z panelů, ale jen tu, co sám omezí.

Tzn. teoreticky v Loxone je pozdě - musel by jsi povolit přetoky ve střídači a v Loxone zařídit, aby žádné nebyly...


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

Takže používáš fázové řízení a pračka ti funguje? Nebo spínání v nule?

Já používám zatím pořád jenom Energetický manager v1, ale víceméně jenom kvůli vizualizaci v telefonu, dodatečnou logiku ohledně SoC, teploty baterie atd. mám implementovanou vedle.

 

This post was modified 11 months ago by Mikael

   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@ondy Dokud není nabitá baterka na 100%, tak samozřejmě přebytky vyhodnotí. Až když je nabitá na 100%, tak to jak píšeš přestane se zakázanými přetoky fungovat, protože střídač omezí výkon.

@mikael Nevím na koho byla ta otázka, ale mě s řízením půlvlnami pračka funguje v pohodě (jak pračka, tak SSR jsou pověšené na backup střídače). Aktuální verze EM s SoC baterie pracovat umí (zrovna včera jsem ho předělal ze statického na dynamické) a teplotu baterek jsem vyhodnotil jako nezajímavou (třeba dnes minimální teplota v noci 29°C a max. při nabíjení výkonem víc než 7kW to vylezlo na 35°C).


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Ahoj, můj barák má spotřebu v klidu cca 260wh. Napadlo mě to pokrývat malou fotovoltaikou, tak je to řeší němci fve z lidlu (např 600w). Dá se tohle realizovat legálně i u nás a vyplatí se mi to? Elektřinu nakupuji za aktuální tržní cenu. Přebytky by šli do baterky.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Neda.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 489
 

Tady tvrdí, že to jde: https://www.i4wifi.cz/cs/stranky/125-gridfree-links

Máte někdo s tím zkušenosti?


   
ReplyQuote
 Ondy
(@ondy)
Trusted Member
Joined: 1 year ago
Posts: 86
 

Myslím, že to legální bude - přeci jen když zajistíš, že nejsou přetoky, není důvod aby nebylo. Např. zde je kompletní balkonový set https://technaxx.cz/produkt/technaxx-solarni-balkonova-elektrarna-300w-tx-212-cerna/ - věřím, že kdyby to nebylo legální, tak se to neprodává na celkem renomovaných obchodech (TSBohemia, Diskus apod.).

This post was modified 11 months ago by Ondy

   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1191
 

Zatim co jsem videl a co mi trochu dava smysl je ohrev vody pokud clovek nechce moc utracet. 


   
ReplyQuote
Page 98 / 106
Share: