X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
164.1 K Views
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

@blaf U toho docucavani bych asi bal pretoku, sice spousta lidi tvrdi, ze Studer je 100% bez pretoku, ale na jinem foru nekdo psal, ze pretok ma a bude to muset resit. Jistota bez pretoku by byla asi jedine 3f nabijecka. Ale jak jsem psal, zatim to neresim, protoze 8kW mi staci.

Ja mam taky 5x4, ale zapojene jako 2 faze se samostanymi nulaky (hneda+modra, cerna+seda) 

 

 


   
blaf reacted
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

@mikael Ja budu mit na zacatku malou elektrarnu - 5.5 kWp, takze docucavani resit musim. Rozsirit sice chci, ale to bude na poradu dne az pristi rok.

 

"(hneda+modra, cerna+seda)" - momentalne mam i sedou vyuzitou - na odtah, budu ho muset pripojit na hnedou nebo cernou


   
ReplyQuote
(@siebencz)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
 
Posted by: @blaf
Posted by: @mikael

@kobra32 je tu nejaky problem s tim boostem pri 1f zapojeni? Nevis?

Rychlá odpověď: Boost ti fungovat bude.

To aby šla indukční deska zapojit na 1f je dáno nařízením EU. Proto každá dneska vyrobená deska lze zapojit na 1f.

Výkon jednotlivých zón najdeš v technické specifikaci své desky, níže přikládám jak to má moje deska.

 

image

První číslo je normální výkon (1800W), druhé číslo je pak boost (2800W).

Každá fáze má omezení výkonu na 3700W (jsou zapojeny 2). Celkový výkon desky je pak cca 7400W.

Pokud to zapojíš na 1f tak musíš mít 32A jištění a přívodní kabel o minimálním průřezu 6mm.

Lze udělat i to, že to budeš jistit menším jističem a použiješ vodič o menším průřezu, ale je potřeba instruovat manželku, aby nevařila na všech deskách najednou na plný výkon. Případně spojit dva 4mm vodiče v jeden (prasárna já vím). Není to ideální, ale taky to funguje.

 

Ale pokud nemíníš jít do ostrovu a stejně budeš připojen k DS, tak to nemusíš tak hrotit a nechat to pověšené na 2 fázích.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

@siebencz Ostrov nemuzu kvuli malemu vykonu panelu momentalne. Casem treba. O zapojeni na 1f vim, ale presne jak rikas - jisteni 32 A nebo edukace manzelky - nepruchozi. Kvuli 2f bych musel menit zapojeni rozvadece, aby to bylo nejak vyvazene. Ted to mam rozhazene na 3f. Prijde mi lepsi nechat rozvody jak jsou a do vsech poslat vystup 1f menice. Navic bude jednodussi "skalovani". Kdyz nebude jeden menic stacit, jakoze nebude, tak pridam druhy a razem se zvedne vykon z 4 kW na 8 kW. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 
Posted by: @mikael

@blaf U toho docucavani bych asi bal pretoku, sice spousta lidi tvrdi, ze Studer je 100% bez pretoku, ale na jinem foru nekdo psal, ze pretok ma a bude to muset resit. Jistota bez pretoku by byla asi jedine 3f nabijecka. Ale jak jsem psal, zatim to neresim, protoze 8kW mi staci.

Ja mam taky 5x4, ale zapojene jako 2 faze se samostanymi nulaky (hneda+modra, cerna+seda) 

 

 

A taky tam ten člověk co měl přetok psal, že to byla jeho chyba. Je potřeba uvádět celá fakta. 

Jinak Studer při správném používání je bezpřetokový. Dokázáno instalacemi kde jsou 4Q elektroměry i měřením na měřáku, který stojí 2 mil. Kč a zaznamená cokoli.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 
Posted by: @blaf
Posted by: @mikael

Mám takto zapojené 2x XTM4800 do jedné fáze. Je to tedy ostrov (s přepnutím na síť přes I-0-II přepínač) a zatím 2 týdny funguje bez problému.

Indukční desku mám zapojenou na 2 fáze a 2 nuláky a je jí jedno, jestli jsou fázově posunuté nebo ne.

Patronu v akumulační nádobě jsem z hvězdy zapojil jako 3x2kW, byl k tomu ale potřeba kabel 7x1,5, aby měl opět každá fázový vodič i vlastní pracovní vodič.

Boost jsem ještě nezkoušel, protože 2x4kW (výkon XTM4800 po dobu 30 minut) je momentálně více než potřebuji. To se může změnit až si jednou koupím OpenEVSE.

Výhodu 1f oproti 2f vidím v tom, že máš dvojnásobný maximální výkon na fázi a neřešíš současné zapnutí pračky, varné konvice, myčky a podobně, pokud je máš na stejné fázi. Resp. nemusíš doma vysvětlovat nebo přehazovat spotřebiče na různé fáze 😉

Byl jsem k tomu víceméně donucen, protože jsem koupil 3 ks XTM a jeden z nich mi nefunguje správně 🙁

 

 

Me prave prijde taky lepsi mit to na 1f z duvodu jak pises. 

Kdyz pises, ze mas ostrov, tak myslis, ze ti menic nebude docucavat z DS kdyby potreboval? Je nejaky problem udelat, aby kdyztak neco docucl? 

K indukcni desce mam 5x4 cyky. Dalsi nulak uz tam nedotahnu. To by asi mohl byt problem. Leda nulak odjistit 20 A jisticem. Nebo odtah v desce pripojit na fazovy vodic, na kterem je jedna pulka plotynek a uvolneny fazovy vodic vyuzit jako nulak :/ (Mam odtah v desce. Momentalne je to zapojene tak, ze jedna pulka desky na jedne fazi, druha pulka na druhe fazi a odtah na treti fazi)

@kobra32 je tu nejaky problem s tim boostem pri 1f zapojeni? Nevis?

Nebude problém. 

Pokud to jde, vždy je lepší 1F. Ale jakmile se začne uvažovat např. o EV, tak jedině 3F. Byť jsou Wallboxy i na 1F 32A, ale ne každé auto těch 32A umí pobrat.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 
Posted by: @smotek7

Neskumal som detajlne ale myslim ze boost na 1x 230v nepojde. Len si to myslim.

Ak nepotrebujes pricucavat zo siete cize nebyt synchronizovany z DS tak fazovy posuv mozes mat. 
Ak chces pricucavat nad vykon menica tak sa XTM musia prepojit modulmi aby sa synchronizovali z DS.
Detajli musi vysvetlit Kobra.

 

U Studeru máš několik možností s 3F systémem.

Buď funguje každý měnič nezávisle na fázovém posunu. Super v případě, že potřebuješ vyšší výkon, než měnič umí -potáhne si ho ze sítě a jen ten, který je té přetížené fázi. Ostatní jedou normálně.

Pak je zapojení, že jsou nastaveny s posunutím fází a tam se musí zajistit, že když se přetíží jen jedna fáze, tak se musí mít možnost potáhnout ze sítě všechny měniče.

U řady XTM k tomu slouží malé zařízení RCM-10 (remote control module), které se musí instalovat na každé XTM a vzájemně propojit a řada XTH to má již v sobě.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Co pouzivate na lisovani dutinek 16 mm2 a vic? 


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

@blaf

- https://www.hadex.cz/p252a-kleste-lisovaci-hsc8-16-4-pro-dutinky-4-16mm2/

- https://www.hadex.cz/p230a-kleste-lisovaci-hydraulicke-8t-yq-240a-na-kabelova-oka-16-240mm2/

S temi hydraulickymi se pracuje fakt skvele, na tech 16mm2 sice ty normalni kleste staci, ale ty hydraulicky jsou proste lepsi.

This post was modified 1 year ago by Mikael

   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 
Posted by: @kobra23
Posted by: @mikael

@blaf U toho docucavani bych asi bal pretoku, sice spousta lidi tvrdi, ze Studer je 100% bez pretoku, ale na jinem foru nekdo psal, ze pretok ma a bude to muset resit. Jistota bez pretoku by byla asi jedine 3f nabijecka. Ale jak jsem psal, zatim to neresim, protoze 8kW mi staci.

Ja mam taky 5x4, ale zapojene jako 2 faze se samostanymi nulaky (hneda+modra, cerna+seda) 

 

 

A taky tam ten člověk co měl přetok psal, že to byla jeho chyba. Je potřeba uvádět celá fakta. 

Jinak Studer při správném používání je bezpřetokový. Dokázáno instalacemi kde jsou 4Q elektroměry i měřením na měřáku, který stojí 2 mil. Kč a zaznamená cokoli.

A co znamena spravne pouzivani? Resp. me spis zajima to nespravne. 🙂


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

ze si to Pepa s 0 znalostou jazyka konfiguruje sam metodou pokus/omyl 😋


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Podle ceho se voli prurez vodicu mezi regulatory, menici a baterkama? V manualu k Xtender je uvedeno:

The battery cables must also be as short as possible.
It is always preferable to keep the cable at the negative pole of the battery as short as possible.
In order to avoid any further loss and protection redundancy, the XTH does not have an internal fuse.
A protective and disconnection device (f) must be installed as close as possible to the battery and sized according to the table on the left.
The recommended cable cross-sections are valid for lengths less than 3 m. beyond this length it is strongly recommended to oversize the battery cables.
For safety reasons, we recommend an annual check on the tightness of all connections.
In mobile installations, the tightness of the connections should be checked even more frequently.

Pro XTM-4000-48 je v zminovane tabulce Battery fuse: 200 A, Cable cross-section (<3m): 50 mm2.

Jak to mate ve svych instalacich a proc to tak mate?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

Podle proudu a délky vodiče s ohledem na možný úbytek napětí.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

@kobra23 to je jasne, ze podle proudu, ale uplne nevim jake proudy tam tecou. Z regulatoru tece max 120 A, takze staci 35mm2? Co do baterek a xtm? Trochu me zarazi, ze v manualu je pro xtm uvedeno 50 mm2 a jeste vic me zarazi, ze to chteji jistit 200 A pojistkou. 

 

EDIT: Koukam jeste do VS manualu a tam je:

The battery cables must be as short as possible. The recommended cable cross-section is 25mm2 for VS-70 and 50mm2 for VS-120. The protection devices (battery side) must be 80A for VS-70 and 125A for VS-120. The protection device must be installed as close as possible to the battery. The recommended cross-section of battery cable is valid for lengths up to 3m. Beyond this length, it is recommended to oversize the section of the battery cables.

Takze pro VS-120 doporucuji taky 50mm2.

This post was modified 1 year ago by blaf

   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

@blaf 

Ja mam centralni DC busbar a na nej napojene:

- 2x VT80, kazdy z nich 35mm2, max. proud 80A

- 2x XTM4000-48, kazdy z nich 35mm2, max. proud 80A, ale pri boostu by to bylo vyrazne vice (zatim mam vypnute)

- Pylontech, 2x35mm2, oba s pojistkou tusim 120A

50mm2 by bylo kvuli boostu na stridace lepsi, ale tenkrat jsem ho nesehnal, tak mam zatim 35mm2. 


   
ReplyQuote
Page 90 / 106
Share: