X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
164.1 K Views
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 

Ahoj, neřešil jste někdo v zimě odtávání sněhu z panelů? V zimě mám problém se sněhem, který díky špatnému sklonu nesjede. Nyní budu instalovat další FVE s podobným sklonem a tak bych chtěl zkusit k panelům na spodní straně přilepit topnou folii, nebo něco podobného. Myslím si, že v zimně když jsou slunné dny, tak pak následný přínos bude mnohem větší, než dodaná energie na odtavení sněhu. Koště na dlouhé násadě mi prosím nenabízejte. díky


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

Nesmysl.

Jaký je sklon a orientace? Jaká je nadmořská výška?


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 

Ahoj, sklon 20° orientace čistý jih. Samozřejme jsem starou FVE 4,6kWp zkoušel ometat a pomůže to, ale je to nepraktické. Nová bude na vyšší střeše a o hodně větší. 


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Jaky používáte solární kabel? Výrobce, parametry. Záleží na tom nebo je to jedno a stačí koupit podle ceny?

 

Nemyslím samozřejmě průřez. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

Je to jedno, pokud je to opravdu solarkabel, tj. dvojitá izolace, odolnost UV, jemně laněný, pocínovaný.

Můžu dodat. Máme na bubnu a odmotáváme dle potřeby kolik kdo chce.

This post was modified 2 years ago 2 times by kobra23

   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Přemýšlel jste někdo nebo jste to tak dokonce udělal, že byste místo 3f elektrárny udělal jen 1f v klasické 3f domácnosti?

Klasická domácnost si ve skutečnosti vystačí s jednou fází, třeba já mám doma jediné zařízení závislé na posunutých fázích a to kalové čerpadlo tlakové kanalizace. Zbytek (bojler - momentálně zapojený do trojúhelníku, ale dá se zapojit jednofázově nebo trojfázově a předělat na hvězdu, fázový posun ho nezajímá, indukční deska - fázový posun ji nezajímá, dá se zapojit i jednofázově) ač je rozházený po fázích, tak nepotřebuje posun fází.

Přemýšlím jestli nekoupit jednoho Studera a do všech rozvodů poslat výstup z měniče. Čerpadlo tlakovky dát před měnič a nechat ho jet z ČEZu. Když bude jo špatně, že to fve nebude dávat ani s docucnutím z ČEZu, tak se přepne komplet na ČEZ na 3 fáze. 

Moje motivace je ušetření za měniče, ale popravdě jsem zatím nezjišťoval ceny a nic nepočítal.

Řešil jste to někdo? Ekonomiku, technickou realizovatelnost, atd.? Jaké byly výsledky?


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Ano, uvazoval som presne nad tym.
Ale 1 XTM ko ti je na domacnost asi malo. Manzelka nebude kompatibilna , vyskusane.
Aktualne mam Studer 2F, domacnost rozdelena na dve fazy.
Varny panel a cerpadlo studna je na DS.
Plan je varny panel prehodit na FVE ak bude fazovy posun. (manzelka pouziva boost)
Cerpadlo ma frekvencny menic ten by mal zvaldat vyrobit s 2F na 3F.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

@smotek7 Ten boost potrebuje fazovy posun nebo je to jen kvuli zatizeni nulaku?

Myslel jsem, ze kdyz das paralelne 2 nebo 3 xtm, tak to  bude automaticky fazove posunute. Co je k tomu potreba?


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Neskumal som detajlne ale myslim ze boost na 1x 230v nepojde. Len si to myslim.

Ak nepotrebujes pricucavat zo siete cize nebyt synchronizovany z DS tak fazovy posuv mozes mat. 
Ak chces pricucavat nad vykon menica tak sa XTM musia prepojit modulmi aby sa synchronizovali z DS.
Detajli musi vysvetlit Kobra.

 


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

Mám takto zapojené 2x XTM4800 do jedné fáze. Je to tedy ostrov (s přepnutím na síť přes I-0-II přepínač) a zatím 2 týdny funguje bez problému.

Indukční desku mám zapojenou na 2 fáze a 2 nuláky a je jí jedno, jestli jsou fázově posunuté nebo ne.

Patronu v akumulační nádobě jsem z hvězdy zapojil jako 3x2kW, byl k tomu ale potřeba kabel 7x1,5, aby měl opět každá fázový vodič i vlastní pracovní vodič.

Boost jsem ještě nezkoušel, protože 2x4kW (výkon XTM4800 po dobu 30 minut) je momentálně více než potřebuji. To se může změnit až si jednou koupím OpenEVSE.

Výhodu 1f oproti 2f vidím v tom, že máš dvojnásobný maximální výkon na fázi a neřešíš současné zapnutí pračky, varné konvice, myčky a podobně, pokud je máš na stejné fázi. Resp. nemusíš doma vysvětlovat nebo přehazovat spotřebiče na různé fáze 😉

Byl jsem k tomu víceméně donucen, protože jsem koupil 3 ks XTM a jeden z nich mi nefunguje správně 🙁

 

 

This post was modified 2 years ago by Mikael

   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: @mikael

Byl jsem k tomu víceméně donucen, protože jsem koupil 3 ks XTM a jeden z nich mi nefunguje správně 🙁

 

 

Co ti ten 3ti XTM robi? mas zo 2nd sol?


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 
Posted by: @killeriq

Co ti ten 3ti XTM robi? mas zo 2nd sol?

Přesně tak, SecondSol. Měnič hlásí se nehlásí na CANbus (RCC ho nevidí), AUX2 je permanentně sepnuté (nízké napětí baterie) a po zkusném připojení zátěže (odporová zátěž do 1kW) chvíli funguje a pak se restartuje.


   
ReplyQuote
(@siebencz)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
 

@blaf já mám 1f FVE už přes rok a vše v pohodě.

psal sem na to i příspěvek zde na fóru.

https://www.vodnici.net/community/technologicke-vybaveni-domu/fve-zkusenosti-po-1-roce-pouzivani/

A už mám k tomu navíc i to TČ na ohřev TV, jak je zmíněno v článku na konci.


   
blaf reacted
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: @mikael
Posted by: @killeriq

Co ti ten 3ti XTM robi? mas zo 2nd sol?

Přesně tak, SecondSol. Měnič hlásí se nehlásí na CANbus (RCC ho nevidí), AUX2 je permanentně sepnuté (nízké napětí baterie) a po zkusném připojení zátěže (odporová zátěž do 1kW) chvíli funguje a pak se restartuje.

ah takze v podstate nepouzitelny....mne jeden nahodne pada a tym to zhodi celu FVE.

Servis si nehladal?


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 
Posted by: @mikael

Mám takto zapojené 2x XTM4800 do jedné fáze. Je to tedy ostrov (s přepnutím na síť přes I-0-II přepínač) a zatím 2 týdny funguje bez problému.

Indukční desku mám zapojenou na 2 fáze a 2 nuláky a je jí jedno, jestli jsou fázově posunuté nebo ne.

Patronu v akumulační nádobě jsem z hvězdy zapojil jako 3x2kW, byl k tomu ale potřeba kabel 7x1,5, aby měl opět každá fázový vodič i vlastní pracovní vodič.

Boost jsem ještě nezkoušel, protože 2x4kW (výkon XTM4800 po dobu 30 minut) je momentálně více než potřebuji. To se může změnit až si jednou koupím OpenEVSE.

Výhodu 1f oproti 2f vidím v tom, že máš dvojnásobný maximální výkon na fázi a neřešíš současné zapnutí pračky, varné konvice, myčky a podobně, pokud je máš na stejné fázi. Resp. nemusíš doma vysvětlovat nebo přehazovat spotřebiče na různé fáze 😉

Byl jsem k tomu víceméně donucen, protože jsem koupil 3 ks XTM a jeden z nich mi nefunguje správně 🙁

 

 

Me prave prijde taky lepsi mit to na 1f z duvodu jak pises. 

Kdyz pises, ze mas ostrov, tak myslis, ze ti menic nebude docucavat z DS kdyby potreboval? Je nejaky problem udelat, aby kdyztak neco docucl? 

K indukcni desce mam 5x4 cyky. Dalsi nulak uz tam nedotahnu. To by asi mohl byt problem. Leda nulak odjistit 20 A jisticem. Nebo odtah v desce pripojit na fazovy vodic, na kterem je jedna pulka plotynek a uvolneny fazovy vodic vyuzit jako nulak :/ (Mam odtah v desce. Momentalne je to zapojene tak, ze jedna pulka desky na jedne fazi, druha pulka na druhe fazi a odtah na treti fazi)

@kobra32 je tu nejaky problem s tim boostem pri 1f zapojeni? Nevis?


   
ReplyQuote
Page 89 / 106
Share: