X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
164.1 K Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

Jj, nejlepší z nejhoršího. 


   
ReplyQuote
janikjan
(@janikjan)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 10
 

@kobra23 a tak, máš nejaké osobné skúsenosti, či aspoň skúsenosti z tvojho okolia s touto 4. generáciou?

Ja som zatiaľ nič zlé nenašiel :-).


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Nemate niekto nastudovane cenniky SK?
Magna ma uschovnu elektiny za 2€/mesacne a vyzera ze sa umudrili a maju za kW to co ZSE predomacnost.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 
Posted by: @janikjan

@kobra23 a tak, máš nejaké osobné skúsenosti, či aspoň skúsenosti z tvojho okolia s touto 4. generáciou?

Ja som zatiaľ nič zlé nenašiel :-).

Když při dodržování tohohle návodu funguju dobře taky- znamená to něco?)

Záleží kde si hledal. Jestli v marketingových materiálech, kde mají čísla jako 150% asymetrie atd. tak se nedivím, že vše je ok.

Je to opět jen a pouze polovodičová bedna, která je velmi namáhána a jeji životnost je diskutabilní.

Stejně tak případný servis např. za pět let, který nemusí fungovat, neseženeš díly atd.

Výrobci těchto zařízení mají obrovskou výhodu, že si fo kupuji lidé, kteří FVE nerozumí. Zajímá je, že to zabírá málo místa a že je to designově pěkné. Když se jich zeptáš na čísla a přesnější data, tak nevědí, nezajímá je to. Resp. fakturu za energie máme nižší, dotace došla, takže vše ok.

A pokud by se chtěl v tom někdo zkušenější hrabat, tak zjistí, že většina výstupních informací je zprůměrována, aby nevypadala tak hrůzostrašně v porovnání s transformátorovými systémy.


   
msk reacted
ReplyQuote
janikjan
(@janikjan)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 10
 

@kobra23 ja som čerpal z fór, nie marketingových informacií.

Ja viem, že Victron je zrejme viac future-proof riešenie. Ale pri naceneniach od realizačných firiem tam je rozdieľ v cene cez 150 000 Kč a to už moc ekonomický zmysel nedáva. Tak isto, žejvraj distribútor nepovolí 3-fázu 15kW, takže z Victronu by som zrejme musel použiť 3x3kW menič, je tak?

U Victronu som našiel tiež nejaké nevýhody, ako vyššia spotreba, vyšší hluk.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 
Posted by: @janikjan

@kobra23 ja som čerpal z fór, nie marketingových informacií.

Ja viem, že Victron je zrejme viac future-proof riešenie. Ale pri naceneniach od realizačných firiem tam je rozdieľ v cene cez 150 000 Kč a to už moc ekonomický zmysel nedáva. Tak isto, žejvraj distribútor nepovolí 3-fázu 15kW, takže z Victronu by som zrejme musel použiť 3x3kW menič, je tak?

U Victronu som našiel tiež nejaké nevýhody, ako vyššia spotreba, vyšší hluk.

Distribuce řeší množství panelů na střeše, ne velikost střídačů. Nechápu proč se stále šíří tento nesmysl, že nemůžu mít větší střídače. Můžu mít klidně 3x8kW a větší.

Tak na vyšší spotřebu zapomeň a občasný hluk je daň za vyšší účinnost. 


   
ReplyQuote
janikjan
(@janikjan)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 10
 

@kobra23 takže ostáva teda len vyšší hluk a o dosť vyššie pořizovací náklady.

Ja sám neviem, ale musí na tom predsa niečo byť, všetky inštalačné firmy do jednej mi toto tvrdia, že jednoducho väčší, ako 10kW menič (dohromady pre všetky 3 fázy)
mi distribútor nezoberie. Mne sa to tiež samozrejme nepáči, chcel by som 3x5 kW a nie 3x3,3 kW... túto diskusiu ste viedli aj pár príspevkov vyššie a jednoznačné východisko som z toho nenašiel, iba to, že to má dotyčký skúsiť a uvidí, čo je také, no...


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

Hele mě Studer taky někdy hučí, když to jede na pořádný výkon. Ale dělají to hlavně MPPT regulátory, když fakt hodně svítí. A pro mne je to krásný pocit, protože proudí peníze do domu. Nejpozději kolem 16-17 to ztichne, protože se sníží intenzita slunečního svitu. A nejdříve to začíná v 11. Většina lidí v tuto dobu je v práci. A není to pravidelně každý den.

FVE montují převážně firmy typu "elektrikářský odpad". Podle toho to pak vše vypadá včetně znalostí  legislativy.


   
ReplyQuote
janikjan
(@janikjan)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 10
 

@kobra23 Ja si asi moc neviem predstaviť, ako moc je to hlučné. Je to hlučnejšie, než napríklad rekuperačná jednotka v 50% režime výkonu? Ide to vyložene rušivo počuť aj cez zavrené dvere?

Takže, aby sme to uzavreli, z tvojich skúseností je 3x5kW menič normálne legislatívne možný a normálne to bez problémov prejde?

Vieš teda prípadne doporučiť nejakú inštalačnú firmu z okolia Brna, Břeclavy?


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@janikjan jako nechapem ze sa neda dohodnut ze vsade na papieroch bude 3kW a fyzicky dodaju 5kW . Pridu nato nejako? Budes mat pretoky nad 3kW?


   
ReplyQuote
janikjan
(@janikjan)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 10
 

@smotek7 to neviem, no. Ale hlavne, ak to je legislatívne možné a správne môžeš inštalovať 3x5kW, tak nech sa im napíše aj táto realita.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@janikjan skusit legalne , ked neprejde , tak len na papiery.


   
janikjan reacted
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@smotek7 lenze ked si niekto bere dotaciu a bude mat v papieroch 3kw Victron a na stene 5kw, pride kontrola, co im povie? 🙂 by mal porusenie podmienok asi ....

@janikjan normalne sa tych firiem opytaj ze ked im ides dat polmega+, tak nech ti daju jasne dovody a odvolanie na nejaky NZU zakon/pravidlo

Ludia na forach toho nakecaju, ale niektore firmy davali aj 5kw, tak zjavne nejaka moznost je...na FB to riesili X krat

Alebo sa vyprdni na celu dotaciu a daj si co chces ty sam 😉


   
ReplyQuote
janikjan
(@janikjan)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 10
 

@killeriq to nie je o dotácii, ale o pripojení na distribučnú sústavu, predsa.

Tu mám vyjadrenie od inštalačnej firmy.

"Co se střídače s vyšším výkonem než 10 kW týče, tak jak jsem Vás již po telefonu informoval, u výroben připojovaných do sítí nn je v jednom přípojném bodě omezený výkon na max. 3,7 kVA/fázi.

viz. strana 12) pravidel pro paralelní provoz výroben ERÚ zde:

https://www.eru.cz/documents/10540/4306633/PPLDS_P%C5%99%C3%ADloha_4.pdf/4451af5b-2edc-4d23-a9fa-9fe32b02cda8

"


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Samozrejme ze ide o dotaciu, keby ju neberes tak si zapojis co chces a neriesis nejake pripojenie ostanes ako ostrov / poloostrov

---

Daj na FB dotaz do tych FVE skupin kto to ma a niekto sa ti ohlasi...a potom budes vediet ako to vyriesili

tu na tomto fore je malo ludi s FVE (ak sa nemyslim)

 


   
janikjan reacted
ReplyQuote
Page 56 / 106
Share: