X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
163.9 K Views
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 

@janikjan to je kravina, teď doma připojuji 18,6kWp, mám dva měniče 10kW. Je to jen o tom, že do 10kWp nemusí být licence a nad 10kWp už ano.


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 
Posted by: @killeriq

Samozrejme ze ide o dotaciu, keby ju neberes tak si zapojis co chces a neriesis nejake pripojenie ostanes ako ostrov / poloostrov

---

Daj na FB dotaz do tych FVE skupin kto to ma a niekto sa ti ohlasi...a potom budes vediet ako to vyriesili

tu na tomto fore je malo ludi s FVE (ak sa nemyslim)

 

já si myslím, že tu je hodně lidí s FVE, ale bez transformátorových měničů a ty se reději neozývají 😉 

Jina v NZU není omezení na výkon FVE, jen maximální částka, kterou můžeš čerpat.

Nově můžeš na dotaci připojit i chatu v ostrovním režimu, když prokážeš, že tam bydlíš.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @petrp

Nově můžeš na dotaci připojit i chatu v ostrovním režimu, když prokážeš, že tam bydlíš.

Jen pokud prokážeš, že ti tam distributor nezřídí přípojku. To samé platí i pro novostavby RD.


   
ReplyQuote
janikjan
(@janikjan)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 10
 

@petrp Ano, mne stačí do 10 kWp výkon panelov, akurát, ako to tak vyzerá, tak distribútor možno robí problémy a nechce pripojiť 15 kW trojfázový menič. Ale to mám info od inštalačných firiem. V akej si distribučnej oblasti?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @petrp

@janikjan to je kravina, teď doma připojuji 18,6kWp, mám dva měniče 10kW. Je to jen o tom, že do 10kWp nemusí být licence a nad 10kWp už ano.

@dalibor taky provozuje dotovanou FVE z loňského roku s 15 kVA střídači.

Je to úplně jednoduché a pokud to ty firmy nevidí a neví jak udělat, jak pak může vypadat jejich práce?


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 
Posted by: @petrp

já si myslím, že tu je hodně lidí s FVE, ale bez transformátorových měničů a ty se reději neozývají 😉 

Jina v NZU není omezení na výkon FVE, jen maximální částka, kterou můžeš čerpat.

Nově můžeš na dotaci připojit i chatu v ostrovním režimu, když prokážeš, že tam bydlíš.

Toto není pravda, v podmínkách podoblasti C3 se jasně v prvním bodě píše:

Maximální podporovaný výkon systému (instalovaný výkon FV modulů) je 10 kWp.


   
ReplyQuote
janikjan
(@janikjan)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 10
 

@kobra23 No, to je potom otázka, že? :). Inak, dnes je to proste ťažké, sme v dobe hype FVE, takže sa aj dosť ťažko vyberá nejaká normálna firma. Ešte uvidím, ak nebudem vyložene presvedčený o inštalačnej firme, tak to zrejme odložím na kľudnejšiu dobu. Za každú cenu sa to robiť nemusí.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@pa-v-el Ano, podporovaný. Ale nepodporovaná část může mít klidně dalších 100 kWp.

This post was modified 2 years ago 2 times by kobra23

   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 
Posted by: @kobra23

@pa-v-el Ano, podporovaný. Ale nepodporovaná část může mít klidně dalších 100 kWp.

Ano, rozumím, pak souhlas 😉 


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 
Posted by: @janikjan

@petrp Ano, mne stačí do 10 kWp výkon panelov, akurát, ako to tak vyzerá, tak distribútor možno robí problémy a nechce pripojiť 15 kW trojfázový menič. Ale to mám info od inštalačných firiem. V akej si distribučnej oblasti?

jsem na území ČEZ. Tam si každý můžete žádost, jestli vám připojí váš požadovaný výkon, poslat sami a nečekat na instalační firmu. (asi to takto lehce půjde i u EGD a PRE).Jen jak jsem psal, u elektráren nad 10kWp se musí po instalaci zažádat o licenci a dělat měsíčně výkazy (to já už dělám v rámci zeleného bonusu - výkaz trvá 2 minuty i s přihlášením na OTE)

Kobra se mnou asi nebude souhlasit, ale beztransformátorové měniče udělali za posledních 10 let velký pokrok. Z principu konstrukce mají větší účinnost, než transformátorové. Již si můžou dovolit pasivní chlazení, vez větráku. Zvládají i čistý ostrovní provoz. Vysokonapěťové akumulátory mi také dávají větší smysl, než nízkonapěťové s obrovskými proudy. Já to betu tak, že životnost FVE je 40 let, kde po 20ti letech vyměním měnič (pokud mám baterii, tak tu asi dříve), tyto komponenty určitě nedají 40 let.

Bydlím na vesnici, kde dost často padá elektřina, ale určitě není nedodávka větší, než 1% v průměru za rok. Pravda, že možná bude hůř, ale kromě Froniusu jsem nenarazil, že beztransformátorový měnič má nějaké časové omezení na ostrovní režim. Chápu, že je to pro tyto měniče zátěž a nejsou na ně ,jako transformátorové měniče konstruovány. Životnost měničů se dá těžko soudit ,když přijde ,jako novinka na trh. SMA jsou (byli) z mého pohledu kvalitní měniče a nyní po 12 letech v nich odcházejí kondenzátory.

A poslední věc jsou přetoky - proč, když už tu elekřinu vyrobím a nespotřebuji, tak ji nepouštět do sítě? Je přece zelená? Možná to více zatíží měnič, ale když z panelů neodebíráte proud, tak se ten výkon, který neodeberete v nich promění v teplo a rychleji degradují. Omezováním přetoků šetříte měnič, ale ubližujete panelům. Dneska Vám za přetoky zaplatí pouze 70 haléřů, někdo prý už i více. Počítám, že do dvou let se změní politika v rámci distribučních poplatků a budete si Vaší elektřinu posílat na druhé odběrné místo, tředa dětem, nebo rodičům.Určitě se zvedne i výkupní cena.To vše vidím, jako velké plus.

 


   
janikjan reacted
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 
Posted by: @janikjan

@kobra23 No, to je potom otázka, že? :). Inak, dnes je to proste ťažké, sme v dobe hype FVE, takže sa aj dosť ťažko vyberá nejaká normálna firma. Ešte uvidím, ak nebudem vyložene presvedčený o inštalačnej firme, tak to zrejme odložím na kľudnejšiu dobu. Za každú cenu sa to robiť nemusí.

ještě to je tak, že spousta firem jsou lemplové a elektrárnu udělají, jen aby fungovala, ale určitě to není podle norem a předpisů. Spoléhají na to, že to bude fungovat a že to nezahoří. Když Ti pak "pořádná" firma řekne za tu samou elektránu o 30% více, tak jako lajk ji vyhodíš, že jsou to zloději. A to že každá FVE má být na střeše, kde je hromosvod nikdo neřeší. Ideální je ,když je oddálený - všichni nacpou plnou střechu panelů a pak to musí s hromosvodem propojit. Izolovaný hromosvod je drahý, jímače vysoké.Další věc jsou DC omezovače přepětí. Jedny by měli být na střeše max 2m od panelů a pokud je měnič od nich dále jak 10m tak truhé omezovače. To samé je s AC stranou, tam by měl mít dům všechny tři stupně ochrany.

 


   
janikjan reacted
ReplyQuote
(@michalde)
Eminent Member
Joined: 2 years ago
Posts: 32
 

Ahojte, ak to pomôže, viem dať aktuálne info zo SR, konrétne oblasť ZSD.

Robím si FVE sám, vrátane všetkých papierov a vybavovačiek. Realita je taká, že jediné čo ich v žiadosti zaujímalo a čo sa následne dostalo aj do zmluvy je sumárny výkon inštalovaných panelov. Výkon samotného meniča im bol úplne ukradnutý a nikde sa v zmluve nenachádza. Jedine teda od 3,6kW musí byť 3f. Z môjho pohľadu je to divný prístup - pretože inštalovaný výkon na streche nehovorí absolútne nič o tom čo idem posielať do siete. Ich pohľad je taký, že to hrajú na najhoršiu možnú situáciu - že teda odber domu by bol v niektorom okamihu prakticky nulový.


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 

https://www.fve-mp.cz/eshop/p/pylontech-akumulator-us5000c-10024-300

 

Máte už někdo doma?


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@michalde ked ze som tiez ZSD tak ma to celkom zaujima.
Papierovacky riesis aby si nemusel byt ostrov alebo chces dodavat pretoky?
Akeho mas dodavatela?


   
ReplyQuote
janikjan
(@janikjan)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 10
 

@petrp díky za komenty 🙂.


   
ReplyQuote
Page 57 / 106
Share: