Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
160.8 K Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Dokud to nezkusí, tak to nebudeš vědět. Dokud nedostaneš odpověď od distribuce, tak si to nejsi schopen nijak předem ověřit. Tobě to mohou dovolit a sousedovi už ne. Řídí se to dost stavem vaší sítě v obci za hlavním transformátorem. Ale jako u všeho i zde platí, kdo dřív přijde, ten dřív mele. 


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@kobra23 jen tak pro zajímavost co se také nabízí za FVE:   3x3kW měnič +  10 kWp  + 11,6 kWh :

solax ZM

a dále pak za práci ( rovná střecha + TM )  80 tKč a k tomu ostatní materiálová bižu. + projekt + vyřízení dotace za 155 tKč => celkem za bratru 560 tKč ( ! bez DPH ) 

Cena po odečtení dotace s DPH tedy 440 tKč => 20.500,- Kč/kWh (  panely + baterie ) . Termín dodání 3-5 měsíců a pak 720 V na střeše ....


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Já vím. To co se děje teď na trhu je masakr. Loni jsme kroutili hlavou, když se někdo dostal s normální dotovanou FVE na RD přes 500.000,- Letos není problém dostat na stejnou FVE nabídku za 720.000,- 

Už ani ČEZ není schopen držet termíny instalací, které si dali do smlouvy se zákazníky. Není materiál = není z čeho montovat. A bude hůř.

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: @dalibor

@kobra23 jen tak pro zajímavost co se také nabízí za FVE:   3x3kW měnič +  10 kWp  + 11,6 kWh :

solax ZM

a dále pak za práci ( rovná střecha + TM )  80 tKč a k tomu ostatní materiálová bižu. + projekt + vyřízení dotace za 155 tKč => celkem za bratru 560 tKč ( ! bez DPH ) 

Cena po odečtení dotace s DPH tedy 440 tKč => 20.500,- Kč/kWh (  panely + baterie ) . Termín dodání 3-5 měsíců a pak 720 V na střeše ....

Solax X3 bych nedoporučil ani největšímu nepříteli.


   
ReplyQuote
 Mac
(@mac)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 16
 
Posted by: @kobra23

@mac 

Si to hlavně s tou virtuální baterií pořádně spočítej, aby to dávalo smysl.

Jinak požádej distributora pomocí jeho formuláře o rezervaci příkonu, zda ti to v tvém případě povolí. Přichází doba, kdy už když je pár FVE ve vsi, tak to zamítají. Pak nezbývá nic jiného než ostrovní FVE s přepínáním na distribuci.

Jasně, bez výpočtu ani ránu 🙂

 

Formuláře jsem našel jen na připojení, kde najdu ten správný abych zjistil zda to vůbec povolí?

https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-vyrobce/formulare


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Máš to v tom odkaze = mikrozdroje.

Jen si musíš ujasnit, zda s přetoky nebo bez a podle toho vybereš druh.

A nezapomeň, že některé technologie můžeš použít jen na jeden z těch dvou druhů připojení.


   
ReplyQuote
(@signoflife)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 13
 

@kobra23 Dají se kombinovat baterie různých výrobců? Teoreticky by to jít mohlo, podle mě, baterie je jenom soubor hloupých článků zapojených v serii, ale otázkou je komunikace s konkrétní BMS. Řeším právě přidání baterie, ale můj dodavatel je nedodá, neboť jsem jej zažaloval. Přesně, jak již zaznělo, je nutné si celou problematiku nastudovat a vše kontrolovat a kontrolovat, jinak vás oblafnou. Koho by to zajímalo, mohu předat zkušenosti, mám systém Storion T10 2 roky a jen samé problémy. A i když mám dostatek energie a dokáži ji spotřebovat, přetoky a doběry jsou normální. Přesně při náhlé změně, vypne/zapne pračka, myčka, nejprve to hrábne do sítě/nebo pošle pryč a postupně to střídač s baterií dorovnávají.

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Že by opět mistr světa Vladan Marcalík nesplnil co nasliboval?

U tvých baterií byde problém s rozšířením. Jedná se o vysokonapěťové baterie a jejich množství je omezeno. 

Kolik jich teď máš?

Ty problémy co píšeš jsou zřejmě způsobeny také špatnou funkcí asymetrie střídače. Chtělo by to poslední verzi FW, kde už by to mělo být ok.


   
ReplyQuote
(@signoflife)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 13
 

@kobra23 díky za reakci. Přesně, mistr světa. Ale on není mým přímým dodavatelem, je to ještě přes jednu firmu. Jestli máš přehled o jejich FM, nechám si poradit. Naposledy mi to dal před 10 dny dohromady číňan Ming, kterému jsem napsal rovnou, neboť dodvatel je na h a Marcalík na dvě. Tak teď okolo toho chodím potichu a modlím se, aby čína neposlala aktualizaci, která to zase rozebere na atomy. Ono to totiž nezlobí proto, že by nějak samovolně vznikaly chyby, ale proto, že pošlopu nevyzkoušenou aktualizaci, která to dodrbe. Celou zimu mi, podle výroby, vycházelo slunce ve 4 ráno, v půlce prosince dokonce ve 2:45. A když to dali do kupy, podělali nabíjení baterek. Zvažuji, že to vytrhnu z internetu. Ale i přes to všechno bych se to snažil pochopit, kdyby fungovali normálně a řešili opravy co nejdříve a ne na měsíce. Jinak mám 2,9kW baterie 4kls a ještě 4 bych uživil Více baterií to neutáhne, podle manuálu. To umí až inovovaný systém od letošního roku.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Hardware Storionu není špatný, problém je, že asymetrii potřebuje jen ČR a tak se jim blbě ladí FW. Jinde v Evropě to šlape dobře.

U těch baterií je problém ve dvou věcech. Musíš přidat stejné množství / kapacitu jako máš teď a musí být uzpůsoben SW tomu, že ty nové baterie "správně příjme". A to je obvykle problém.

Právě proto já preferuji LV systémy, kde si můžu přidat baterií kolik chci a kdykoli. A nikde nemusím nic slaďovat a bát se, že nové baterie ublíží těm starším, že se špatně vybalancují atd.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@kobra23 Přesně tak, krom toho Pylontechy lze křížit i s kdejakou čínou. Komunikace je stejná.


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 

Nemate nekdo grafy za posledni 2-3 roky, kolik Vam FVE vyrobila po mesicich? Idelane vc vykonu FVE a kapacity baterky.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Ahoj, výrobu mohu poskytnout (3,14kWp):

Snímek obrazovky 2022 04 04 v 10.09.07
Snímek obrazovky 2022 04 04 v 10.09.15
Snímek obrazovky 2022 04 04 v 10.09.25

   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

Pokud stačí v tabulce, mám data od 1.9.2010 po měsících, kdyby někdo potřeboval.

Obecně se ale dá říct, že se ročně pohybuji od 975 kWh na 1kWp (rok 2013) do 1120 (2011, 2019). Průměr cca 1050.

Umístění Severní Morava, orientace 174° čili skoro čistý jih, sklon střechy cca 28°, výkon 17,6kWp (80 panelů á 220Wp), střídače 2x Kostal Pico, akumulátory v době instalace utopie.


   
ReplyQuote
janikjan
(@janikjan)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 10
 

@kobra23 Prečo? tá 4. generácia Solaxu X3 by mala byť asi to najlepšie z trojfázových asymetrických meničov, nie? Aspoň tak smo to zatiaľ načítal. Máš nejaké iné informácie?


   
ReplyQuote
Page 55 / 106
Share: