X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
163.9 K Views
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@dusanmsk ak to dobre chapem tak to TC ide celu noc (12hodin+ ) 1kW a viac?

Tak uz chapem tych 11MW za rok.
Blbe je ked potrebujes najviac kurit tak nesvieti.
Zacni kopat tu nadrz.... 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 
Posted by: @killeriq

Studer 4kw je peak  30min

Ale na 5s az 10,5 😀 😀 😀 .
Ked mining tak to chapem.

Inak asi kto v tomto vlakne pise by mal mat dole v podpise napisane aku ma rocnu spotrebu, kolko ma kW na streche a kolko v baterkach.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 
Posted by: @smotek7

@dusanmsk ak to dobre chapem tak to TC ide celu noc (12hodin+ ) 1kW a viac?

Zavisi od vonkajsej teploty, od 500W (+5) do 2.9 kW (-20). Pokial sa bavime o obdobi kedy FVE vyraba, tak tam to bude 0.5 az 1.5 kW.

Momentalne to neriadim nijak prediktivne. V tomto case su cez den slnecne zisky, tc stoji, podlaha chladne. Potom pride vecer a je ju treba dobit, tak to ide s vacsim prikonom ako je potrebny udrzovaci.

S prichodom FVE sa nevyhnem naprogramovaniu nejakeho sofistikovanejsieho riadenia, kedy mozem vyuzit povedzme poslednu hodinu-dve slnecnych ziskov na prednabitie podlahovky a noc potom udrzovat s 400-500W (takze by mohla vystacit ta 10kW baterka na celu noc aj s TC).

Idealne riesenie by ale bolo energiu ulozit vo forme tepla, takze ta 8-10 kubikova nadrz, do nej na dno stoceny had z chladivom od TC (bez pouzitia dalsieho vymenniku chladivo-voda) a v hornej casti had na odoberanie tepla do domu. Cez den do toho mlatit TC naplno co to da a na noc odstavit. Ale aj tak to neporiesi tie 3 mesiace tmy.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Mě napadlo všechny tři studery hodit na 1F systém. Protože doma nikdo 3 fáze nepotřebuje a jedinej potenciální problém je N vodič k indukční desce. V rozvaděči máme všichni stejně 10-16mm2. Mezi 1F FVE a 3F síťí pak přepínat kterýmkoliv přepínačem sítí. Tímhle by se eliminovalo 99% možných peaků.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

stojí za to přečíst aspoň shrnutí zprávy BEUC a když si odmyslíte tu “ zelenou masáž” nalistujte si CZ v podrobném rozboru  


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

průběh za posledních 24 hod protože už opět svítí tolik že uživí dům a ještě dobíjí baterie ( 6x Pylontech + 7,2 kWp )

608C264D A2EF 45CC 9CD3 12CE4A8EEA8D

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Dovolím si podotknout, že letošní zima byla mimořádně příznivá pro FVE. To samé platí i pro začátek jara. Neberte to ale jako pravidlo, že to tak bude každý rok. 


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

@kobra23, přesně, letošní zima je teplá a hodně svítí a fouká. Oproti loňsku protopím cca o 20-30% méně.  Mně by spíše zajímal reálný průběh 1-6.2021, protože v loni jsem topil snad začátkem května. Pamatuji si teploty kolem 0-5C kdy několik týdnů v řadě pršelo. Přitápěl jsem v pasivu ještě snad začátkem května na jižní moravě.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@xoor rok 2021 - venkovní průměrné 24hod teploty / spotřeba plynu ( kWh den)

 

2021 C kWh plyn

a ano i květen se přitápělo. Jižní Morava - Tišnov

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @xoor

@kobra23, přesně, letošní zima je teplá a hodně svítí a fouká. Oproti loňsku protopím cca o 20-30% méně.  Mně by spíše zajímal reálný průběh 1-6.2021, protože v loni jsem topil snad začátkem května. Pamatuji si teploty kolem 0-5C kdy několik týdnů v řadě pršelo. Přitápěl jsem v pasivu ještě snad začátkem května na jižní moravě.

To foukání je letos horší. Němci by mohli vyprávět. Třeba i dnes v DE stojí nákladní vlaky, protože nefouká a solar, jádro a uhlí to nestíhají. Plyn buď omezili nebo ho nemají, podle dnešních dat.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@killeriq ako si riesil DC rozvadzac, mozes dat foto prosim?


   
ReplyQuote
 kts
(@kts)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 10
 

@dalibor jen pro zajímavost, čím čteš plynoměr - spotřebu plynu? Já měl od Innogy čidlo, za které se platilo, ale teď jsem u Elimonu tak mi ho sundali 🙂


   
ReplyQuote
 kts
(@kts)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 10
 

Tak se mi nabídky asi krystalizují na dva dodavatele. Jeden tvrdí, že na 5kVA Victron se musím stát výrobnou, druhý tvrdí, že to jde, ale nemusí to povolit. V čem to tkví? Proč je problém s povolováním? Já bych totiž tu rezervu, i za vyšší cenu, chtěl. Ale nikdo mi ji prostě nechce nabídnout 🙂 Je s tím více práce nebo jak?

Prosím oprostěte se od komentu typu změň firmu, když Ti to neumí nabídnout. Čistě mě zajímá zda v tom je nějaký háček (legislativní) nebo není. 🙂

Pak bych měl dotaz - potřebují konfigurace s Victrony v kombinaci s bateriemi nějaký wattrouter pro řízení ohřevu vody nebo si vystačí s vlastní inteligencí? 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Neznalost. Zřejmě se o to nikdy nezkusili a je pro ně jednodušší říkat, že to nejde. V ničem jiném to není.


   
ReplyQuote
 kts
(@kts)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 10
 

No jedni se tvářili, že s tím zkušenosti mají a že ne vždy to distributor povolí. Argumentují tím, že to klidně zkusí, ale že když to distributor nepovolí bude měsíc v..

Hovoříme tedy o FVE z NZU připojený tedy k DS... 

 


   
ReplyQuote
Page 54 / 106
Share: