X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
163.8 K Views
 Mac
(@mac)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 16
 

Daně tu vždy byly a budou a je to v pořádku. Takže pokud budu danit nějakou výrobu ze zařízení na které mi stát (z daní) přispěl tak v principu co je na tom špatně? Ve finále se zase jen jedná o nějakou finanční bilanci = buď se mi to ekonomicky vyplatí nebo ne. Samozřejmě za cenu nějaké možné "státní buzerace" což je ale na druhou stranu pochopitelné, když ti na to stát dá polovinu. To je asi věc každého jak se na to podívá. A neznámých je v rovnici stále mnoho. Já se chci dobrat k nějakým konkrétním modelovým částkám na základě nějakých rozumných podkladů - aneb nevěřím nikomu, chci si to spočítat sám a pak se můžu rozhodnout. Buď si to postavím za svoje a bez firem, nebo s firmou a státem.

Teď ale ještě k tomu NZÚ. Jestli to chápu dobře tak připjení k distribuční soustavě je možno ve dvou režimech: stadndardní a zjednodušený

Připojení fotovoltaické elektrárny do 10 kW do sítě

Předpokládám že oba jsou možné pro získání NZÚ nebo se pletu?

Celá vyhláška je na ERU

Takže jestli to @kobra23 chápu dobře, tak by to mělo jít NZÚ i s jednou fází i se Studerem?

 

Já bych samozřejmě chtěl mít možnost auto dobíjet 3 fázově i třeba v noci z akumulace v bateriích. I když by v praxi momentálně stačilo v noci jednofázově (večer zapojím, ráno mamm 100%), ale chci mít i možnost čas od času dobít "rychleji" tzn. že v případě 3 fáze a 11kW dobíjení za cca 1:20.

 

Začal bych tedy tím, že panely budou mít 10kW max. Podle propočtů v létě stejně vyrobím více než spotřebuju a v zimě to bude chybět. Jaké panely a kde nejlépe koupit?

Existuje něco jako 3-fázový měnič? Studer jestli tomu dobře rozumím je jen 1 fázový a na 3 fáze tím pádem potřebuješ 3 Studery? Co ten Victron?


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@PetrP - co sledujem ten zlepenec stran a jak chcu riesit pomoc ludom co su "socialne" slabsi a nemaju na energie - ich dotovat. Miesto toho aby ozaj riesili energetiku a zabezpecili ze budu na Lokal trhu lokal ceny.

Marec-Maj ked pridu vyuctovania za zimu to budu mat chlapci vo vlade huste obdobie.

Do toho pandemia kde do WC splachuju prachy na testy a vakciny...

Kde tie prachy zoberu na tu ich socialnu politiku? 🙂

Jak to sledujem posledne 2 roky co sa robi, mam nazor ze "Dobre uz bolo"

Tak to co tvrdi kobra23 pevne dufam ze sa nestane, ale pre usetrenych 100k to zato nestoji.

Vsetko skocilo 15-30%+ , skocil aj tolko tvoj plat?

DE nemozes so CZ/SK rovnat, Nemec (nie turek,poliak) nema v mentalite ojebat kde sa da, maju zakony ktore funguju, rozpocty, projekty ktore po zaciatku nestoja 2x tolko a dokoncenie v nedohladne

Preto si mozu dovolit mat stav aky maju

BTW na elektromobily davaju dotacie, tu dostanes holy kkt a ceny vyssie ako v DE

pozeram ze to zvysili na 9k bolo myslim 5-6k

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/elektromobilitaet/kaufen/foerderung-elektroautos/

image

Ak by v CZ slo ozaj o "zelenu podporu" tak 70% tym curakom co montuju dnes FVE neda licenciu a robi pravidelny audit toho co robia, nic poriadne nekontroluju a peniaze/dotacie tecu , len nie ludom pre ktorych su vlastne urcene. Ked sa za X rokov spamataju bude kopec ludi co zaplatili za nejaky shit ktory vlastne nefunguje ako ma a nemaju to kde reklamovat.

Takze zase to budu muset zaplatit 

 

Na SK samozrejme este vacsia mizeria ako v CZ


   
msk reacted
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@MAC

kupim HW za 200 000, montaz 50 000 + marza 250 00 = 500 000 - dotacia 200 000

Stoji ma to len 300 000, jak som to vyhodne kupil a este s dotaciou, Jardo daj si to aj ty, stat ti polku zaplati a cakal som len 3/4 roka dal som zalohu 70% 😀


   
Bery reacted
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@mac uz mas vymysleno jak budes kotvit konstrukci do folie? 

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@killeriq a presne tak to je .-( Ja jsem uvrtal otce do kotlikove dotace, mel kotel na drevo, 2x800l akumulacni nadrze. Nekolikrat tam byli a ruzne menili trubky u vstupu a vystupu akumulacky, nikde nebyl zadny 3 cestny ventil, vnitrni termostat. Z meho pohledu nepouzitelny system. Otec to pak vsechno vyhodil a koupil opet Viadrus (litinovy, kde pred 30 lety topil koksem) a ted v nem neefektivne topi drevem. Vyhoda - kdyz tam hodi poleno, okamzite citi teplo, predtim topil a nevedel co se deje a v dome mu nic neregulovalo teplo. 

Mozna to vidim pausalne, ale jsou to pekni sraci co ojebavaji a rikaji ze vyridi dotace. 


   
killeriq reacted
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504
 
Posted by: @mac

Teď ale ještě k tomu NZÚ. Jestli to chápu dobře tak připjení k distribuční soustavě je možno ve dvou režimech: stadndardní a zjednodušený

Připojení fotovoltaické elektrárny do 10 kW do sítě

Předpokládám že oba jsou možné pro získání NZÚ nebo se pletu?

Celá vyhláška je na ERU

Takže jestli to @kobra23 chápu dobře, tak by to mělo jít NZÚ i s jednou fází i se Studerem?

 

Zjednodušené připojení bych nedoporučoval (v rámci NZÚ), je to ve finále stejné jako standardní, ale může se stát to, že budeš mít na střeše hotovou FVE a ČEZ ti nedovolí připojení. Hraje tam roli impedance, která se při standardním připojení měří před schválením projektu, ale při zjednodušeném se "věří" výpočtu a když se ČEZu výpočet nelíbí a dojede si to změřit, zjistí že je vysoká, tak ti zatrhne připojení.


   
johny_mnemonic and Mac reacted
ReplyQuote
 Mac
(@mac)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 16
 
Posted by: @richard

@mac uz mas vymysleno jak budes kotvit konstrukci do folie? 

 

Vůbec ne. Tys tuším posílal něco od Sika SolarRoof, ceník jsem našel ale moudrý jsem z něho nebyl. Zjistil si něco? Střechu mám z fólie a pod ní je extrudovaný polystyrén, takže podle mě to bude chtít něco co má větší styčnou plochu ať se mi to neproboří. Nějaké konkrétní tipy někdo nemá?

This post was modified 2 years ago by Mac

   
ReplyQuote
 Mac
(@mac)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 16
 

Narazil jsem na zajimavost. Nabídka od ČEZu na 3 roky

 

image

Nejlevnější je D61d - co brání na to na ni přejít?

https://www.elektrina.cz/distribucni-sazba-d61d-vikendovy-tarif

Pro přiznání distribuční sazby D61d není na rozdíl od jiných dvoutarifových sazeb potřeba splnit žádné podmínky – stačí podat žádost u vašeho distributora elektřiny. Přidělena je každému, kdo o ni požádá.

Nemáte s tím někdo zkušenost?


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 
Posted by: @mac

Narazil jsem na zajimavost. Nabídka od ČEZu na 3 roky

 

image

Nejlevnější je D61d - co brání na to na ni přejít?

https://www.elektrina.cz/distribucni-sazba-d61d-vikendovy-tarif

Pro přiznání distribuční sazby D61d není na rozdíl od jiných dvoutarifových sazeb potřeba splnit žádné podmínky – stačí podat žádost u vašeho distributora elektřiny. Přidělena je každému, kdo o ni požádá.

Nemáte s tím někdo zkušenost?

Mela by Ti "branit" cena za distribuci ve VT, ktera je cca 2700Kc/MWh bez DPH


   
ReplyQuote
 Mac
(@mac)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 16
 
Posted by: @david-pr

Mela by Ti "branit" cena za distribuci ve VT, ktera je cca 2700Kc/MWh bez DPH

Aha tady je zakopaná sabaka. Díky, budu muset mrknout na ty distribuční sazby....


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Prisiel list od PPAS, ked uz som myslel ze mam fix a pokoj na 2r. Im uz musi dobre jebat ked daju dovod ze energia rastie a to po mesiaci od zacatia dodavky poslu toto

image

https://www.kurzy.cz/komodity/cena-elektriny-graf-vyvoje-ceny/1MWh-eur-3-mesice

Asi som slepy ale ja vidim pokres

image

   
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

@mac 

Nevím, kde jste to vydoloval, ale aktuální ceník vypadá jinak.

na 3 roky:

D45d, D56d a D57d v obou tarifech 3 738,- s DPH

D61d v obou tarifech 3 907,- s DPH

Plus u tohoto tarifu od pondělí do pátku za distribuci neuvěřitelných 3 240,-

Vše za MWh

 

A mimochodem, aktuální ČEZ na dobu neurčitou je pro D56d a D57d

"jen" 3 478,-

 

This post was modified 2 years ago 2 times by kimot

   
ReplyQuote
 Mac
(@mac)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 16
 

@kimot Nedoloval jsem ji, ale je to nabídka z 16.1. od ČEZu pro stálého zákazníka s fixací na 3 roky. Veřejný ceník je opravdu tak jak uvádíte.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

https://www.cez.cz/cs/podpora/ceniky.html

https://www.cez.cz/edee/content/file/produkty-a-sluzby/obcane-a-domacnosti/elektrina-2022/moo/web_new-cenik_elektrina-na-1-rok-v-akci_moo_202111__cezdi.pdf

https://www.cez.cz/edee/content/file/produkty-a-sluzby/obcane-a-domacnosti/elektrina-2022/moo/web_new-cenik_elektrina-na-2-rok-v-akci_moo_202112_cezdi.pdf

https://www.cez.cz/edee/content/file/produkty-a-sluzby/obcane-a-domacnosti/elektrina-2022/moo/web_new-cenik_elektrina-na-3-rok-v-akci_moo_202112_cezdi.pdf

https://www.cez.cz/edee/content/file/produkty-a-sluzby/obcane-a-domacnosti/elektrina-2022/moo/web_new-cenik_elektrina_dobu_neurcitou_moo_202112_cezdi.pdf

https://www.cez.cz/edee/content/file/produkty-a-sluzby/obcane-a-domacnosti/elektrina-2022/moo/web_new-cenik_ele-zelena_elektrina_moo_122021_cezdi.pdf

Ceny sa u CEZ zdaju lepsie ako u inych...

pozrel som to, su tam viazanosti na 1, 2, 3 roky - len neviem ci su ozaj ceny nemenne a garantovane na cele obdobie. Predajca povie ze ano , ale realita ina.

Potom na neurcito (tie su najlacnejsie u D57D)

image

Len uz tym cenam absolutne nechapem u PPAS mi dali ponuku 2000/mwh na 2r ktoru som podpisal v 10/21, dnes po telefonate mi oznamili ze zvysuju a chcu mi to vysvetlit.

Takze zvysili 1.12.21 cenu na 3500/mwh (zacli dodavat 2.12.21) neoznamili ze to je na strankach (samozrejme musia kazdeho oboznamit mail, alebo list)

Teraz od 1.2 zvysuju na 4000/mwh , oznamuju 14dni pred (zo zakona musia 30dni).

Takze im mam dat vypoved a vybrat si ineho....

 

Ich podmienky ze negarantuju cenu a mozu ju kazdy mesiac menit, zakaznik je viazany na 2-3 roky, ak chces skoncit ze si nasiel lepsiu cenu tak 3-6m vypovedna doba a este nejaka pokuta.

To su teda podmienky za ktore "zachranuju" ludi.

 

Zakaznik posledny odpad co ma platit ako ich napadne a nema pravo na nic.

 

Ceny padaju, ale fixy za vysoke ceny ostavaju

image

 

 


   
ReplyQuote
 Mac
(@mac)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 16
 

Ceny co se teď nabízejí vyplývají z nákupu z prosince, kdy byly díky pádu Bohemia Energy vystřelené nahoru. Během příštího týdne by měly být nové ceníky (podle mě by to mělo jít dolů, ale nejsem znalec).

Každopádně reálný příklad u mých rodičů, kterým v březnu končí 3 letý fix u ČEZu. Mají vše na elektřinu (podlahové topení, voda, vaření). Roční spotřeba 12 MW v VT a 1 MW v NT. Roční cena 44.000 Kč. Když spočtu kolik zaplatí nyní (pokud by šli do té neveřejné nabídky ČEZ na 3 roky co jsem posílal) tak je to ročně 69.000 Kč. Možná že to bude časem levnější možná ne. A teď babo raď. Vzít fix na 3 roky nebo vyčkat. Při fixu na rok to mimochodem vychází na 85.000 ročně ana dvouletém fixu 76.000 ročně.

A tady se dostáváme k tomu, jaká je případná návratnost investice do FVE ???

Nemáte někdo prosím nějakou "vzorovou" FVE v parametrech něco jako 5-10kWp, 3 fáze, + LiFePo baterie a asi ideálně na Victronu (či jiném měniči který je dobrý = rozuměj nízká spotřeba, dlouhá životnost, umí jet případně v ostrovním režimu)? Chtěl bych si udělat nějakou finanční představu v současných cenách.

 


   
ReplyQuote
Page 45 / 106
Share: