Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
160.9 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@mac Tazko radit a sudit, sam som na zaciatku. S rozumnou baterkou v tychto klimatickych podmienkach co som nacerpal za ten polrok googlenia je sanca na pokrytie 50-75% spotreby z FVE v obdobii marec-november. Takze realne podla mna tak 25-35 tisic pri novych cenach. Zavisi to aj od charakteru spotreby, v ktorom obdobi je spotreba najvacsia a tak.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Ja som bol v tom ze davam fix u PPAS na 2 roky, tak mi to ten predajca deklaroval, ale behom 2 mesiacov uz zvysili 2x. Teda som to podal na ERU.

Myslel som ze mam na 2 roky klud ale zase musim riesit ineho dodavatela 🙁

Problem tych zmluv "fixovanych" je ze dnes ti to daju za 3500/Mwh ale ked to bude takto klesat (aj ked ostatny zdrazuju) , si vo Fixe vypovedna doba tusim 3 mesiace a este mozna pokuta.

Ked ti dodavatel meni cenu zdviha tak proste len zmeni cennik a je, niektori ani neinformuju. A ked nesuhlasis mas 30dni na podanie nesuhlasu a mozes odist.

To ze by znizovali, to nenastane, to sa musis sam ohlasit...

Takto je dnes "chraneny" zakaznik a ti curaci vo vlade riesia plyn, jadro a co bude zelene za X rokov.

 

Na SK som som sa bavil s ludmi, stat (regulacny urad) proste zastropoval ceny a nemozu ist cez nejaky limit, takze ziadne dalsie zvysenie sa nekona. V CZ ERU nemoze nic len odporucania, sem tam mala pokuticka. 

 

U FVE pocitaj ak Viktron odhadom

3x menic 3000 alebo 5000w - 120-150k

MPPT - asi 50k

panel 450w - 4-5k/ks - 20ks = 100k

material na strechu - 30k

elektro - 30k

baterka 3.2kwh - 30k / ks

 

300-350k si na tom za material bez baterii

Ak pojdes cez firmu tak 500-550k a otahne o dotaciu teda 200k

Momentalne uz 2 mesiace cakam na material pre Rozvadzac, blbe poistky za 100kc nie su nikde skladom

 

Ked kuria elektrikou (kable v podlahe, nie voda) , tak v reale ti FVE usetri 10-20% predpokladam, teda nezmysel o tom uvazovat

FVE nijako nevyriesi kurenie, max bojler ze ti ohrieva vodu (to mas celorocnu potrebu).

Ak ti predajca dava nejake prepocty ze FVE vyriesi kurenie, tak ziadaj garanciu vyroby v zimnych mesiacoch 😉


   
msk reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja mam podobnu spotrebu aj posledny ucet za elektrinu, ale kurenie+bojler riesim TC, signifikantna cast spotreby teda je kurenie, ale v lete ho zase nahradza bazen. V prechodnych obdobiach okt+nov+feb+mar (vonkajsia teplota okolo 0) mi bezi TC na cca 800W, tam som pocital ze s 20kW v baterkach by som mal byt schopny denny zisk (pokial nejaky bude) premenit na nulovy odber z DS. Dec+jan je jasny, tam bude cista DS.

Financne to ale bude asi pruser, panely su ~1kKc/1kWp, takze 60-100,-. Baterky od mivvy energy 2x10kW 110,- (bez dane), menice aj keby len 2x axpert, mame 250, s bizuteriou a som v tom cez 300. Dotacie, papierovacky, prihlasovanie neriesim.

Nic moc ked to teraz tak pocitam.


   
ReplyQuote
 Mac
(@mac)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 16
 

Měniče - jestli tomu dobře rozumím, tak 3 fázový měnič od Studeru ani od Victronu neexistuje v podobě "jedné krabičky"? Jednokrabičkové umí jen polovodičové měniče typu Goodwe? Říkám to správně? Nebo máte někdo nějaké tipy jak tohle řešit?

Pokud to totiž má dávat nějaký ekonomický smysl, tak je asi nutné volit něco kompromisního možná?

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

pekne to zhnrul youda, nejaky 8. prispevok cca http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=6276


   
Mac reacted
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

@dusanmsk 

Youdův příspěvek je už v dnešní době neaktuální. Měniče a střídače procházejí rychlým vývojem a co bylo špatně před 2 roky už dnes neplatí. Takže je potřeba shánět aktuální informace.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: @mac

Měniče - jestli tomu dobře rozumím, tak 3 fázový měnič od Studeru ani od Victronu neexistuje v podobě "jedné krabičky"? Jednokrabičkové umí jen polovodičové měniče typu Goodwe? Říkám to správně? Nebo máte někdo nějaké tipy jak tohle řešit?

Pokud to totiž má dávat nějaký ekonomický smysl, tak je asi nutné volit něco kompromisního možná?

 

Studer má 3F. Je to novinka, jmenuje se Next3 a tu cenu za něj nezaplatí asi nikdo normální. Cena 350-420tis. Kč.


   
ReplyQuote
(@jurak)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 70
 

Máte někdo zkušenost s Energie pro Soláry od ČEZu? Jestli dobře chápu tu jejich virtuální baterku, tak by za 200CZK měsíčně měli všechny přebytky odebrat a dodat když je člověk potřebuje (platí se distribuce, daň atp, ale ne silovká složka) bez omezení kapacity. Spotřebu máme kolem 8MWh ročně, což je asi reálný během toto roku vyrobit s cca 7,5MWp instalovanýho výkonu, takže přetoky z léta by mi stačily pro TČ v zimě (vlastní baterka cca 10kWh). Ve výsledku bych se ročně pohyboval do 12kCZK za elektriku místo 36kCZK.

Přijde mi to až moc výhodný, tak přemýšlím, co jsem přehlídl...


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Ahoj, tarif mám už čtvrtým rokem. Bral jsem ho pouze kvůli jednoduchosti pro legalizování přebytků (žádné OTE, žádný kvalifikovaný certifikát, žádné papírování)

Nefunguje to úplně jako virtuální baterka (co dodáš, to odebereš), ale vyúčtovává se měsíčně ve formě slevy za dodanou elektřinu, takže ve finální faktuře 1.1. - 31.12 je každý měsíc zvlášť.


   
ReplyQuote
(@jurak)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 70
 
Posted by: @pa-v-el

Ahoj, tarif mám už čtvrtým rokem. Bral jsem ho pouze kvůli jednoduchosti pro legalizování přebytků (žádné OTE, žádný kvalifikovaný certifikát, žádné papírování)

Nefunguje to úplně jako virtuální baterka (co dodáš, to odebereš), ale vyúčtovává se měsíčně ve formě slevy za dodanou elektřinu, takže ve finální faktuře 1.1. - 31.12 je každý měsíc zvlášť.

Díky! Jak dlouho to je, co jsi prodlužoval smlouvu? Na mypower to právě takhle někdo popisoval, ale pak tam někdo psal, že podle nových podmínek z loňska už je ta sleva 100% ... No, asi jim raději zavolám.

 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Prodlužoval jsem někdy v listopadu 😕  z 1150,- na 2390,- za MWh obchodní část.

Je to tak nově je sleva 100% místo původních 40% ale zvedli stálou platbu. I tak bych na tom měl být o dost lépe, min roky sleva 1500,- podle propočtů letos by to mělo být 5000-6000kč.


   
ReplyQuote
 Mac
(@mac)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 16
 
Posted by: @pa-v-el

Je to tak nově je sleva 100% místo původních 40% ale zvedli stálou platbu. I tak bych na tom měl být o dost lépe, min roky sleva 1500,- podle propočtů letos by to mělo být 5000-6000kč.

Rozdíl ve stálé platbě je cca 100 Kč protože i v "normálním" tarifu je stálá platba cca 100 Kč a tady je 200 Kč.

 

Tohle ale podlě mě zcela mění situaci s návratností. Pokud bychom se bavili o maximálním možném výkonu 10kW a budu to všechno posílat do DS a pak si to můžu kdykoliv zase vzít zpět tak bych v principu nemusel ani řešit baterii. Prostě v létě si vyrobím a v zimě s tím budu topit.

Čili pokud mi 10kW elektrárna ročně vyrobí 10 MWh (to nevím zda je reálné) tak můj modelový případ 13 MW roční spotřeby bych dokázal srazit na cca 3MW a ušetřit ročně minimálně 40.000,- Kč čili návratnost v řádu 3-5 let? A to se nebavím o dotaci.

Přehlídnul jsem něco nebo je to fakt tak "ideální". Tu ušetřenou částku jsem si tipnul, bude to asi méně, protože budu muset zaplatit distribuční poplatky. Ty by částečně snížila baterka...sakra kde mám ten Excel? Jdu si to tam zkusmo hodit....

This post was modified 2 years ago by Mac

   
ReplyQuote
(@jurak)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 70
 

@pa-v-el To máš ještě dobrou novou cenu, pro nový zákazníky je to podle novýho ceníku ještě o 1CZK/kWh více. Ale to ve výsledku není o moc více, než mám od 1.1. u eon. No a eon a fotovoltaika, to je vtip sám o sobě... Každopádně moc díky za informace, za 3 měsíce mi končí smlouva, tak půjdu k čezu.

@Mac Jo, návratnost při dnešních obchodních cenách to dost zrychluje, zvlášť bez vlastní baterie (která se v tom případě splácí jen úsporou distribučních poplatků, OZE, daň), ale je otázka, jestli by zase člověk ten tarif dostal - vysloveně si tam vyhrazujou právo  člověku ten tarif nedat a tohle by mi přišel z jejich pohledu dobrej důvod.


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 
Posted by: @pa-v-el

ale vyúčtovává se měsíčně ve formě slevy za dodanou elektřinu, takže ve finální faktuře 1.1. - 31.12 je každý měsíc zvlášť.

Takže to funguje tak že v lednu platíš, v létě jsi na 0, na podzim doberes zbytky z léta a v zimě zase platíš??


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 

Ahoj, potřeboval bych osvětu ohledně Victron měničů s nabíječkou.Nyní řeším Multiplus GXII.Pokud ho budu provozovat s centrálou, která má jen AVR regulaci a asi i frekvenci nedude mít přesnou, tak jestli tento měnič si toto vstupní napětí usměrní a poté vyrobí "čistou" sinusovku, nebo toto původní napětí pošle rovnou na výstup a jako UPS funguje až při úplném výpadku vstupního napětí.


   
ReplyQuote
Page 46 / 106
Share: