X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
163.9 K Views
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@dalibor no momentalne sa na taku cenu a pristup firmy asi nedostatnes. pozri ci FB co tym ludom posielaju 😉 

 

libor ma US3000C , slape to s US3000B ?

BTW pridanim dalsich baterii , neporusil si podmienky dodacie? 😉 max bol tusim 1.25 x vykonu na streche ci...? uz si to presne nepamatam


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@killeriq Pylontech C musí být nastaven jako master, podmínku dotace neporuším těch 1,25 je naopak minimum toho co je na střeše ale od 12.9.2021 platí jiné podmínky takže dotace může být až 200.000,- a pokud jsi v "exponovaných kajích" tak myslím ještě 15 tKč k tomu

ano asi máš pravdu že doba se změnila ale vím že skutečně solidní dodavatelé pořád existují 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @eiffel
Posted by: @kobra23

Osobně je mám stále funkční a chytám co jde, jakmile se toho nastřádá na 80%, tak to spotřebuji a v 30% zase přepnu na DS.

Chápu to správně, že výstup ze střídače máš připojen k přepínači a podle nabití přepínáš?
A tím pádem vstup 230V na střídač máš nezapojen?

Ano. V 30% to přepnu na ČEZ a v 80% na AKU. Momentálně to dělám ručně, ale mám koupený přepínač, který to bude dělat sám. Tím, že jsem to letos přepínal jen 2x, tak mne to zatím neobtěžuje.

Vstup mám zapojen taky, ale jističe na vstupu jsou shozeny. Je to pro případ, kdyby nastala situace, že bych chtěl střídač použít jako nabíječ baterie.


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 
Posted by: @kobra23

Ano. V 30% to přepnu na ČEZ a v 80% na AKU. Momentálně to dělám ručně, ale mám koupený přepínač, který to bude dělat sám. Tím, že jsem to letos přepínal jen 2x, tak mne to zatím neobtěžuje.

A ten automat je prosím tě co za zařízení? Už ho máš na nějaký instalaci?

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

US $20.18 5% Off | 4P 3 Phase 4 wire Din Rail ATS for PV and inverter Dual Power Automatic Transfer Selector Switches Uninterrupted 63A 100A 125A
https://a.aliexpress.com/_mLhNB5G


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@dalibor Zdravím, chápu správně že tyhle Victrony Multiplus mají výstup AC2 myšlený jako takovou náhradu wattrouteru? Když to hodně zjednodušším.
Edit: Ne sorry, blbost, blbě čtu...

This post was modified 2 years ago by Bery

   
ReplyQuote
(@petr98)
New Member
Joined: 2 years ago
Posts: 2
 

@dalibor 

Ahoj, momentálně řeším stejnou myšlenku po prověření firem nemůžu pořád najít tu pravou a spolehlivou která by mi nabídla řešení a jistotu kvality. Čtu že jsi docela dobře pochodil mohl by jsi mi prosím prozradit kterou firmu jsi oslovil a realizoval jsi s ní projekt. Tedy pokud to není tajemství.


   
ReplyQuote
(@petr98)
New Member
Joined: 2 years ago
Posts: 2
 

@dalibor

Rozhodně chápu že každý do toho musí obětovat nějaký čas ale jelikož nejsem v tomto oboru kovaný žádám tyto rady. Na druhou stranu akceptuji pokud někdo kdo nad hledáním dobré firmy pracuje půl roku a pak jen tak cenné informace přenechá řekne ne, záleží na ochotě. Klidně i ve výsledku vám chlapi něco málo pošlu za rady pokud mi někdo dokáže pomoct. 

Po tvých zkušenostech s výběrem firmy k dodání a realizace fve, jsem se chtěl znovu zeptat jestli je možné doporučit firmu která prováděla tvou realizaci nebo někoho stejně dobrého, po měsíci hledání stále nemůžu najít firmu která by mi nenabízela předražený (nekvalitní komponent) kdyby nebyl alespoň nekvalitní a s dotací to vycházelo šulnul i když s trochou větší marží ale co už. Nebo firma vnucuje své předpřipravené sestavy které se jim vyplatí.

Snad prominete že se opakuji ale jsem již zdrcený z kvality firem zabývající se fve

Bohužel z důvodu nedostatečné odvahy i když o elektronice kolem fotovoltaiky mám dostatek informací, abych byl schopen 90% chápat netroufnu si.

Jistě vlastnoruční nákup a stavba + vlastní baterie bohužel i když postupem času se třeba odvážím až načerpám dostatek znalostí a informací.

Takže volím firmu, má představa je kolem 7,5+-kwp.

Rekuperace do baterii a el. bojleru přetoky do sítě mi nevadí pokud je to možné, v létě využívat tepelné čerpadlo k bazénu a klasické TČ využívat na jaře a na podzim dokud to půjde. Zima co půjde z fve odebrat nebo alespoň udržovat baterie a zbytek odběr z DS, už jen k vuli TČ.

Toť má představa děkuju za jakoukoliv radu, prosím jen mě neukamenujte jako nováčka. Mám pokoru vůči vzdělanějším odborníkum i samoukům v této oblasti, velmi mě bavilo pročítat si tuto tématiku a dozvěděl i přiučil jsem se pár věcem. Chci se hlavně poradit vůči značné investici a té šmejdským firmám.

K výběru komponent bych se taky inspiroval od dalibora, použil jeho výběr jako mustr samozřejmě s případnou úpravou k mým potřebám a domu.

This post was modified 2 years ago by Petr98

   
ReplyQuote
 Mac
(@mac)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 16
 

Ahoj kluci,

 

rád bych se také pustil do nějaké FVE. Poté co jsem to tady pročetl zkusím sepsat co mi z toho tak nějak vychází:

 

Co mám:

  • domek s rovnou střechou plocha cca 8x6m (fólie) - čili orientace na jih
  • šikmá střecha (cca 50 stupnu) s orientaci východ a západ (použitelné cca 8x2 m na každé straně)
  • roční spotřeba energie cca 20-30 MWh (v současnosti 20, s nástupem elektromobility to asi vyroste)
  • hlavní jistič 3x16A, sazba D57d
  • topení elektrické stropní infrapanely (2x 1100W a 2x 400W)
  • pračka, lednička, indukční deska, trouba - vše 1 fázové spotřebiče
  • elektrický bojler na TUV 80l - "chytrý" Ariston, lze ovládat přes Wifi pomocí Home Assistenta
  • elektroautko Smart ForTwo 453 s baterií 17kWh (čerstvě, průměrný denní nájezd je cca 2-5kW - jezdíme okolo komína)
  • téměř vše si řídím pomocí HomeAssistent - Wifi, Zigbee, RF433Mhz - takový hybrid
  • el. rozvody jsou staré (ve staré části domku) a nové v nové části. Novou jsem si dělal sám, takže nový rozvadeč, vím co kam vede a tak, lze nějak lehce přehodit co na které fázi má viset. Stará je trošku zamotanější, ale nic zásadního tam nebude.

Co bych chtěl:

  • vyřešit nabíjení elektroauta - líbí se mi Wallbox Pulsar s tím, že bych udělal přípravu rovnou na 2 auta do budoucna s maximálním nabíjením 3x16A = 11kW. Auto má palubní nabíječku dokonce 22kW, ale to zatím netřeba, budu nabíjet stejně spíše pomalu. Ovšem možná dobré s tím počítat. Wallbox by si umí přes Energy Meter pořešit dodávku podle zatížení jednotlivých fází - pouze symetricky. https://support.wallbox.com/en/knowledge-base/how-to-configure-power-boost/
  • přihodit na střechu panely (otázka zda jen na jih nebo jestli nedat třeba pár panelů i na východ a západ a třeba je nějak přepínat podle slunce, nevím zda to dává smysl v praxi - jaké?
  • baterii LiFePo4 s kapacitou okolo 9-18kWh - jakou?
  • měnič Studer nebo Victron - nejpíš 3 fázový? Jaký?
  • chtěl bych si to zahrnou do HomeAssistenta, což by v principu asi neměl být problém i když tady asi více frčí Loxon ale toho se nebojím
  • princip "ostrov" = bez přetoků
  • chci využít dotační titul Nová zelená úsporám
  • chci to řešit částečně svépomocí (především z pohledu kvalitních technologií) + samozřejmě revize od firmy/revizáka atd.

Dokázal by mi někdo poradit vhodné konkrétní produkty, dodavatele, optimální zapojení atd.? Co si o tom myslíte?

 

Dík za názory

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Mam taky pocit ze ostrov a svepomoci vylucuje NZU.


   
ReplyQuote
 Mac
(@mac)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 16
 

@dusanmsk Aj asi máš pravdu:

4.3.3 Podoblast podpory C.3 – FOTOVOLTAICKÉ SYSTÉMY (FVE)
Podpora se poskytuje na pořízení a instalaci nového fotovoltaického systému propojeného s vnitřními rozvody el. energie a distribuční soustavou, určeného pro výrobu elektrické energie s přednostním využitím vyrobené energie v budově nebo v místním energetickém společenství, do něhož je tato budova zapojena, na který je podána žádost o podporu.
Systémy bez propojení s distribuční soustavou jsou podporovány pouze v případech, kdy rodinný dům není připojen k distribuční soustavě.
Pro ověření splnění zásad 3E (hospodárnost, účelnost, efektivnost) může žadatel využít výpočetní nástroj, který je k dispozici na webových stránkách programu. Nástroj mu poskytne odhad úspor a ekonomické návratnosti pro optimalizaci návrhu.

 

Tož v tom případě holt varianta s připojením, což v principu asi taky není technický problém ne?

 

Tu instalaci by šéfoval samozřejmě odborník. 

Některá opatření bylo dříve možné udělat i svépomocí. Platí to stále, nebo je potřeba zadat vše specializovaným firmám?
Ano, to platí stále. Svépomoc umožňujeme například u zateplení, výstavby, instalací nádrží na dešťovku. Výjimku tvoří montáž obnovitelných zdrojů energie, které musí instalovat osoba s příslušným osvědčením, a to jak v případě dodatečné instalace do stávajícího domu, tak i v případě novostaveb. Musíte však při rekonstrukci či výstavbě domu i v případě realizace (části) opatření svépomocí zajistit odborný technický dozor.

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Dotacia (= pripojenie k DS) znamena nemoznost na ten system 10 (?) rokov sahnut a riziko nepriaznivych vladnych zasahov (zdanenie napr.). Na to seriem. FVE si postavim sam, jedine co mi hadze klacky pod nohy je najst spolahlive technicke riesenie, ktore zabrani pretokom a bude dost komfortne. Coz imho neexistuje. Ale som (po pol roku badania) vlastne uplne na zaciatku, tak uvidime.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Na NZU Studer nejde. Takže jen Victron  z tvého výběru. Samodomo můžeš udělat, ale pak to musí někdo překrýt svým certifikátem s profesní kvalifikací pro montáž FVE + projekt + revize atd. 

Taktéž musí pro NZU být 3F provedení FVE + se zamysli nad budoucím zdaněním výroby, což čeká všechny oficiální instalace FVE. 

Pokud jsi celý den doma, je ideální jih, pokud chodíš do práce, tak klidně jihovýchod - jihozápad. A nejlepší je jihovýchod - jih - jihozápad. Principielně jde o to, aby co vyrobíš se hned spotřebovalo a nemuselo to do baterie. 


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 
Posted by: @kobra23

Na NZU Studer nejde. Takže jen Victron  z tvého výběru. Samodomo můžeš udělat, ale pak to musí někdo překrýt svým certifikátem s profesní kvalifikací pro montáž FVE + projekt + revize atd. 

Taktéž musí pro NZU být 3F provedení FVE + se zamysli nad budoucím zdaněním výroby, což čeká všechny oficiální instalace FVE. 

Pokud jsi celý den doma, je ideální jih, pokud chodíš do práce, tak klidně jihovýchod - jihozápad. A nejlepší je jihovýchod - jih - jihozápad. Principielně jde o to, aby co vyrobíš se hned spotřebovalo a nemuselo to do baterie. 

Co všichni blázníte s budoucí zdaněním? Proč by danili něco, co se státu nedaří rozjet - zelená energie. To by asi moc motivační nebylo. A nadruhou stranu Ti nikdo nedokáže spočítat, kolik si toho vyrobil - bavit se můžeme jen u přetoků. Každý má možnost i s paralením připojením nastavit nulové přetoky a když budeš " celý rok" na dovolené, tak přeci doma nemáš spotřebu, tak k tomu nemůže být ani výroba a není za co platit.

Pokud by se nenastavili danění paoušálně za FVE. No a pokud to bude paušálně, tak soused bude první, kdo Tě napráší že máš FVE a google map ukáží jak dlouho.

Trend je dneska opačný, chystá se otevřít distribuční trh, jako je tomu třeba v německu a ty svoji výrobu (přetoky) budeš moct spotřebovat jinde.

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Tak to jseš hodně mimo.

Státu budou z tvoje úspory z FVE při provozu domácnosti chybět daně.

Státu bude chybět spotřební daň a dph z toho, že si EV nabíjíš doma a nejezdiš k pumpě.

Atd.


   
msk reacted
ReplyQuote
Page 44 / 106
Share: