X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
164 K Views
(@standa1)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 6
 

Ahojte chlapi, stalo se vám, že při fázování měniče o dvou strinzích vámvypadávalo fíčko. Mě se to stává, když je jeden string pod sněhem a druhý ne. Jakmile sníh sjede celý pryč, tak systém funkguje jak má. Jakoby si neuměl měnič poradit s vyvážeností stringů.

Měnič SOLAX X3

Díky za odpověď


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 167
 

Ahoj, při nákupu vodičů na jednom e-shopu na mne vyběhl jejich následující článek (FVE komplet svépomoc), třeba se to bude hodit, je to z 11/2021.

 

 


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@kobra23 je mi jasné že ty baterky vypínat na 11-2 přes zimu nebudeš ale ….. pro obyčejné uživatele je otázka jaký to má efekt nechat baterky “courat na 80 %” nebo je vypnout ?
Když za den FVE dá tak 3.5 kWh … je skoro jedno jestli jede nebo ne .

když si spočítám že 1 kWh mne při 6000 cyklech stojí z Pylontech  2.2,-Kč s DPH tak se mi je přes ty čtyři zimní měsíce moc likvidovat nechce. 

Jediný důvod je bakcup baráku a lenost s tím se vůbec zabývat …


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Tak můžeš je nabít na 60% a vypnout je. U LiFePo4 je to jedno, že to nebude nic dělat.

Myslím, že výrobce těch Pylontechů co prodávám to má i někde napsané, že na 60% mohou být skladovány 6 měsíců.

Proto já když nakoupím větší množství, tak hlídám, aby se do 4 měsíců připojily resp. prodaly. 2 měsíce beru, že to jde ke mně po moři.

Osobně je mám stále funkční a chytám co jde, jakmile se toho nastřádá na 80%, tak to spotřebuji a v 30% zase přepnu na DS.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Kdo váhá se stavbou FVE ... ať se podívá na rozhovor se páně Šobrem ... ve zkratce se cena el. v roce 2024( nejpozději 2025 )  bude jmenovat 6,- Kč/kWh ( a to budeme ještě rádi )

Je jen otázka jak a kdy bude vláda přerozdělovat  peníze z dotací EU na střechy domů ..?!?!


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@dalibor ty si to stale nepochopil z tych cien co su na trhu? resp. o jakej dotacii hovoris? o tej ktoru ti zobere firma za prestrelenu FVE? Co z toho mas ty osobne co sa viaze a ruci ze dodrzi podmienky 10rokov?

Dnes mas kazdy den X ziadosti na FB kde ludia kricia zoberte si moje prachy , vobec neviem co kupujem ale chcem FVE. Firma Pepa a Jarda (povodni manualni monteri konstrukcii z oboru gastro) spravia 1 strankovu ponuku, stylu "jebni mu tam +120%" aj tak nemame cas. Ale ta ovca to nakonec zobere nechaju si zaplatit zalohu a jeho cakat polroka na realizaciu, pred montazou ho skusia este viac natiahnut ze siel hore material. Tak Ovcan si povie cakal som polroka ina firma neni a tych 5-10% asi este zvladnem.

 

Pokial vlada jasne neurci ze "ryza" na FVE ma nejaky strop a bude auditor na tych KKTov co su akoze FVE firmy, tak nema zmysel o takom niecom ako dotacia ani uvazovat.

 

Dnes tym zakaznikom za dotacie montuju co je vlastne skladom zo zarukami dlhsimi ako existencia firmy, povedzme ze taka firma namontuje rocne 30x FVE , bude existovat 3 roky. Vysere sa jej 15-20% realizacii z roznych pricin, tak to bude lahsie zabalit ako to riesit vid Bohemia energy

 

Zakaznik bude musiet oslovit inu firmu, ktora na nich znova zarobi (ako vidime DPI) a stat nespravi nic.

 

Co si nespravis sam to nemas, od vlady nic necakaj, nie sme v nemecku ze by dotacia v niecom koncovemu uzivatelovi pomohla.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

To přepálení cen je hlavně vidět na tom, že FVE ti postaví, ale rozšíření už se od nich nikdy nedočkáš. Není kde schovat pořádný zisk a tak radši dělají mrtvé brouky a ty se rozšíření nedočkáš.

Ještě, že jsou populární ty instalace s GW nebo Solax, které vlastně moc rozšiřovat nejdou. To ale zákazník zjistí až po prvním vyúčtování, kdy se dozví, že nešetřil tolik, kolik mu bylo slíbeno a přemýšlí, že přidá techniku. A právě tehdy se dozví, že má smůlu.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@kobra23 ja se zeptam trosku offtopic... Ty studdery se daj programovat nejak normalne, nebo je k tomu potreba nejakej prevodnik spojistosti? 🙂


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Jednoduše. 

Vlezeš na portál Studeru kde máš registrovanou svojí FVE, nebo všechny kde ti majitelé umožnili přístup.

Zadáš číslo parametru, dáš Enter, ukáže se ti aktuální hodnota, dáš hodnotu kterou chceš, dáš Save a je to v mašině.

To samé můžeš dělat na RCC-02, ale na tom PC je to rychlejší.

Pak samozřejmě můžeš ještě použít dalších x způsobů pomocí PLC, Telnetu atd.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@kobra23 a ten online pristup funguje i u tech jetejch z nemecka? Jde mi o to ze nejspis nebudu moct pouzit pripojeni k internetu. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Jj, i u těch jetých.

I ty čínské kopie se k tomu portálu normálně připojí a šlape to jak originál.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@killeriq sorryjako je mi ale úplně jedno jestli si někdo realizuje FVE sám nebo s dotací to je každého zodpovědnost podle toho jak moc se chce angažovat nebo jak moc se chce jenom dívat ( a tím pádem i platit ) … každopádně jak píše @kobra23 levná řešení bývají v delším časovém horizontu drahá 

P.S. za víc jak dvacet let prodeje ve strojírenské oblasti jsem pochopil co charakterizuje prodej v CZ ( na rozdíl od jiných zemí … třeba Ruska ) …. po dojednání ceny, podmínek, záruk atd… přijde otázka : “ a nešlo by to levněji ? “  …. v CZ bohužel 

takže zcela jednoduše pokud někomu vadí marže 30% a víc může po střeše skákat v pohodě sám … v tom případě si by ovšem taky neměl kupovat třeba světla nebo nábytek do baráku a vyrábět si je sám 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: @dalibor

@killeriq sorryjako je mi ale úplně jedno jestli si někdo realizuje FVE sám nebo s dotací to je každého zodpovědnost podle toho jak moc se chce angažovat nebo jak moc se chce jenom dívat ( a tím pádem i platit ) … každopádně jak píše @kobra23 levná řešení bývají v delším časovém horizontu drahá 

P.S. za víc jak dvacet let prodeje ve strojírenské oblasti jsem pochopil co charakterizuje prodej v CZ ( na rozdíl od jiných zemí … třeba Ruska ) …. po dojednání ceny, podmínek, záruk atd… přijde otázka : “ a nešlo by to levněji ? “  …. v CZ bohužel 

takže zcela jednoduše pokud někomu vadí marže 30% a víc může po střeše skákat v pohodě sám … v tom případě si by ovšem taky neměl kupovat třeba světla nebo nábytek do baráku a vyrábět si je sám 

30% z ceny fve mas tu celu dotaciu, za 3+2d prace.za 150-200k cakam servis na kluc ako to predavaju , nie Pepa spravi 2 strankovu zmluvu, s tym ze to robia 5-10d a potom dalsie tyzdne cakas na odpovede.po roku ked sa ti nieco posere a firma nekomunikuje, ina firma pride a povie ze to mas na <>.

svetla a nabytok nevyraba ani ten monter co za 2k skace po streche, nevyrobil ani profil, panel ani menic.

Platis elektrikarovi 30-40k na den? ze ti zapoji par isticov? myslim ze ani loxone partner taku marzu nema, ci?

neviem kde zijes, ale daj si to nacenit, nech si v obraze, lebo pises mimo


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 
Posted by: @kobra23

Osobně je mám stále funkční a chytám co jde, jakmile se toho nastřádá na 80%, tak to spotřebuji a v 30% zase přepnu na DS.

Chápu to správně, že výstup ze střídače máš připojen k přepínači a podle nabití přepínáš?
A tím pádem vstup 230V na střídač máš nezapojen?


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@killeriq no jen tak pro přehled:

- 18 x AXIBLACKPREMIUM XL HC AC-420MH

- 3 x Victron Multiplus II 48V/5000 VA/50A

- 2 x Victron SmartSolar MPPT 250/70 Tr 

- 1 x Victron Energy Cerbo GX

- 4 x PylonTech US 3000B 48V 3,55kWh

- 1 x všechna ostatní "bižuterie" 

- 1 x smlouva 7 stránek - specifikace, termín předání, sankce, záruky, smluvní pokuty, servisní ujednání, specifikace "záložní" firmy

- 1 x fyzicky odpracováno u nás 84 člověkohodin ( kolik na projektu a dalšíchprocesech nevím )

Předání díla od podpisu smlouvy 34 dnů, poptávky rozeslány postupně na 8 dodavatelů od 25.2.2021, uzávěrka "poptávkového řízení" 9.4.2021

Cena pro mne po odečtení dotace s DPH : 314.459,- Kč s DPH

Cena zahrnovala také "rozchození"  Modbus komunikace ( jednu stránku s Loxplánem ) kde jsou přístupné informace jako : % baterie, výkon z MPPT, spotřeby L1-3 baráku, příkony na L1-3 ze sítě, teploty baterií a další info nebo ovládání FVE

Na všechno jsem se jen díval ( krom občasného vaření kafe) . Po nikom jsem nemusel zametat odřezky izolací a cokoli uklízet. 

Výsledek : reálná úspora je za dobu provozu zhruba 50% původní spotřeby domu takže pokud bude v roce 2024 cena za 1 kWh 6,- Kč s DPH ( to jako že bude ) tak mám návratnost investice do osmi - devíti let = jsem spokojen

P.S. ale možná, když si to bude někdo stavět celé sám a nebude počítat svoji práci tak může ušetřit ... nevím ????  

P.S.2 - ještě jsem koupil od @kobra23 2x Pylontech za neodolatelnou cenu ( děkuji ti 🙂 takže počítám že 100% ostrov pojedu 5-9 měsíc .... ale to už je mimo výše uvedené kalkulace


   
johny_mnemonic and Mac reacted
ReplyQuote
Page 43 / 106
Share: