Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE  

Page 41 / 43
  RSS

msk
 msk
(@dusanmsk)
Noble Member Moderator
25/11/2021 2:41 pm  

@kobra23 Ja si kludne necham poradit, ale co som pozeral ceny Studer, tak vsade "na dotaz" a kde som to nasiel tak som videl nejake uplne nezmyselne cisla (60-80k za 5 kW ?). Je kludne mozne, ze dospejem do stavu, ze sa na FVE vyseriem uplne. Zatial som mal predstavu, ze za nejakych 120-150k postavim nieco, co mi usetri povedzme polovicu nakladov (vyssiu spotrebu mam paradoxne v lete nez v (beznej 0-5 stC) zime, takze neriesim ze v zime bude vyroba 0) a zabezpeci ma na pripadny blackout (s tym, ze sa pri vypadku uskromnim, s kurenim prejdem na kamna a obmedzim spotrebu velkych zrutov).

Pokial je to uplne scifi, tak na to dlabem. Ale ten bazen a klima v lete (3.4 kW v sucte) by ma srali fest.

ReplyQuote
PetrP
(@petrp)
Eminent Member
25/11/2021 6:16 pm  

Ahoj,nechápu proč všichni řešíte ostrovní FVE, když jste připojeni k distributorovi a platíte mu každý měsíc za jistič a sazdu? Těžko se někdo v rámcu úspory za poplatky v březnu odpojí a v říjnu připojí zpět. Je mnohem jednodušší udělat paralelní připojení a nemusíte řešit přetoky. V zimě se stejně všichni rádi k distributotovi opět připojíte.Na měsíčních poplatcích se pro Vás přeci nic nemění.

Před měsícem jsem si napsal žádost na ČEZ, jestli mě připojí 18,6kWp s bateriovým úložištěm a ostrovním provozem v případě výpadků sítě a do 14 dnů mi poslali souhlasnou smlouvu - vše zdarma. Nyní řeším PD, na jaře chci FVE stavět. Z případných přetoků se dají získat ještě nějaké drobné, 0,5-0,7Kč za kWh - tak proč je do sítě nepouštět, když už bude vše nabito a naakumulováno.Připadá mi, že jen kvůli tomu, aby jste memuseli řešit žádost a PD, tak si to děláte složitější a dražší.

Doufám, že to nevyvolá ostrou kritiku, jen zvažte pro a proti.

ReplyQuote
smotek7
(@smotek7)
Noble Member Moderator
25/11/2021 8:54 pm  

@dusanmsk za 150k sa da nieco rozumne postavit, tot len moj nazor. Tak zatial to nevzdavaj. 😀 

ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Noble Member Moderator
25/11/2021 8:58 pm  

U mna je to dane tym, ze primarne cerpam z mypower.cz, kde moc nepodporuju projekty na dotacie a s pretoky do DS. Kazdopadne som z tade nadobudol dojem, ze k DS nejde pripojit striedac nad 3.x kW na fazu (a ze rozhoduje vykon striedaca [!!] a nie vykon dodavky do DS - tzn.by ani nemalo ist pripojit tvojich 18.6 kW), ze neexistuju pouzitelne 3f striedace, ktore by vedeli asymetricky rozdelovat ziskanu energiu z panelov (tzn. ze mozes na 1 fazi zrat 3 kW z panelov a na druhej kludne 2 kW z DS, napriek tomu, ze strecha dodava 6 kW) a dalsich 1000 dovodov, preco nie s CEZ a preco nie dodavka do DS.

Pokial su to vsetko bludy, budem hrozne rad, pretoze uz mam z toho hlavu ako patraci balon. Kludne sa podel o skusenosti a nejaky highlevel bigpicture co planujes.

Mojim cielom je

• znizit platby za EE tak aby to bolo rozumne navratne
  • mat moznost (obmedzene) fungovat pri vypadku DS

Nemam v plane sa odpajat od DS (scifi v nasich podmienkach), nemam v plane s tym kryt zimnu spotrebu (mam TC). Ale kryt s tym spotrebu domacnosti + TC jaro/leto/podzim + bazen (staci len ked svieti slnko) moze usetrit dost penazi.

This post was modified 7 days ago by msk

KaZaN liked
ReplyQuote
PetrP
(@petrp)
Eminent Member
26/11/2021 11:13 am  

FVE Ti nyní připojí max. 3,6kW v případě jednofázové, dvoufázové nepovolují a u třífázových není problém. Sám už mám jednofázovou z doby zelených bonusů, kdy povolili 4,6kW, nyní jsem požádal o 18,6 třífázovou. Samozřejmě mám v žádosti zohledněno to, že přebytky do sítě budou max 17kW, což odpovídá hlavnímu jističi 3x25A, a zbytek si zreguluji sám. Ještě mě upozornili, že pokud bych překročil přetoky, že to penalizují, tak jsem jim jen řekl, že pokud se mi nepovede to zregulovat, tak mi přece vypadne ten hlavní jistič - tím uznali, že se to vlastně stát nemůže.

Pokud někdo FVE plánujete v režimu paralelního připojení, je zapotřebí s žádostí neotálet, protože se rychle vyčerpávají rezervované příkony. Myslím si že v oblasti Ostrava - Olomouc je to na hraně. 

ReplyQuote
killeriq
(@killeriq)
Honorable Member
26/11/2021 11:30 am  
Posted by: @petrp

Ahoj,nechápu proč všichni řešíte ostrovní FVE, když jste připojeni k distributorovi a platíte mu každý měsíc za jistič a sazdu? Těžko se někdo v rámcu úspory za poplatky v březnu odpojí a v říjnu připojí zpět. Je mnohem jednodušší udělat paralelní připojení a nemusíte řešit přetoky. V zimě se stejně všichni rádi k distributotovi opět připojíte.Na měsíčních poplatcích se pro Vás přeci nic nemění.

Před měsícem jsem si napsal žádost na ČEZ, jestli mě připojí 18,6kWp s bateriovým úložištěm a ostrovním provozem v případě výpadků sítě a do 14 dnů mi poslali souhlasnou smlouvu - vše zdarma. Nyní řeším PD, na jaře chci FVE stavět. Z případných přetoků se dají získat ještě nějaké drobné, 0,5-0,7Kč za kWh - tak proč je do sítě nepouštět, když už bude vše nabito a naakumulováno.Připadá mi, že jen kvůli tomu, aby jste memuseli řešit žádost a PD, tak si to děláte složitější a dražší.

Myslim ze to ozaj nechapes.

Ostrov riesia ludia co si bud robia svojpomocne alebo nejaka firma.

Vyhoda ze CEZ nemusis nic hlasit, galvanicky oddelis a mas vystarane. Nebude ti chodit nikto od CEZ do domu, nebudu ti menit elektromer a tie drobne co davaju za pretoky nech si strcia do prdele, kedze vecer ti to predaju za 3-5kc. Ked sa zmeni politika CEZ mozeme sa bavit o vykupu pretokov alebo "uskladnenia do nejakej formy kreditu/virtualnej baterky"

Dalsie ze ked sa rozhodnes nieco menit "tak to kutil doma robi" tak to spravis a nemusis sa nikomu zodpovedat ze chces zmenu a cakat na schvalenie, nebodaj cakat potom kontrolu a pokutu ze si nieco zmenil.

Ostrov je pre tych kto nechce aby ich stat / CEZ drzal za gule.

Zlozitejsie a drahsie si to robis svojim postupom sam 😉 Ostrov a neohlasovat CEZ odporucaju aj firmy co FVE ostrov montuju (nie hybrid)

ReplyQuote
PetrP
(@petrp)
Eminent Member
26/11/2021 11:50 am  

@killeriq

Problém je v tom galvanickém oddělení - musíš přece řešit, že se jednou připojíš, až nebude dostatek světla? Jak jsem psal, ta žádost nic nestojí a nemusím řešit přetoky. Asi jsou dva měniče, které to umí 100% řešit, ale co ten zbytek? Z levným měničem to prostě neuděláš. Navíc, pokud se neodpojíš a připojíš to paralelně s tím, jakoby tam ta FVE elektrárna nebyla, tak všechny ,byť malé, přetoky kupuješ jako odběr ze sítě. Jejich obyčejný elektroměr stále přičítá, ať bereš, nebo dodáváš. Dále nemusíš řešit špičky, které ti síť vykreje (mám dílnu s vrtačkou atd)

A jak jsem psal, ČEZu platíš i když jsi na 3/4 roku odpojený. Pokud zvládneš to, že ČEZ vůbec nepotřebuješ, tak klobouk dolů a máš naprostou pravdu.

ReplyQuote
killeriq
(@killeriq)
Honorable Member
26/11/2021 11:52 am  
Posted by: @dusanmsk

@kobra23 Ja si kludne necham poradit, ale co som pozeral ceny Studer, tak vsade "na dotaz" a kde som to nasiel tak som videl nejake uplne nezmyselne cisla (60-80k za 5 kW ?). Je kludne mozne, ze dospejem do stavu, ze sa na FVE vyseriem uplne. Zatial som mal predstavu, ze za nejakych 120-150k postavim nieco, co mi usetri povedzme polovicu nakladov (vyssiu spotrebu mam paradoxne v lete nez v (beznej 0-5 stC) zime, takze neriesim ze v zime bude vyroba 0) a zabezpeci ma na pripadny blackout (s tym, ze sa pri vypadku uskromnim, s kurenim prejdem na kamna a obmedzim spotrebu velkych zrutov).

Pokial je to uplne scifi, tak na to dlabem. Ale ten bazen a klima v lete (3.4 kW v sucte) by ma srali fest.

Na dotaz davaju lebo predavaju nove a drahe a potrebuju ti nakecat marketing kym poslu ponuku , aby ta nepretocilo.

Ten link co som posielal, pozrel si to vobec?

https://www.secondsol.com/de/anzeige/28316/wechselrichter/insel/studer/xtender-xtm-4000-48

https://www.secondsol.com/de/handelsplatz/marktplatz,1,Suchergebniss,28f5fe49ba78c5afd6a3bae83a02a6db.htm

za 150k neviem co alebo jak velke chces stavat.

Ale ci si das Studer 4000  (800-1000e) na jednu fazu alebo 2x studer na 1fazu alebo 2 fazy je na tebe.

k tomu jedno VS-120 - 1500e

zalezi kolko kapacity/stringov chces

image
image

+ nejake moduly cca 500e

Skusis aj aj a potom sa rozhodnes dokupis, vymenis

Panely som bral tieto 440w teraz uz maju 455w https://www.vpsolar.com/en/product/jinko-tiger-pro-jkmxxxm-60hl4-v-mono-120-half-cut-cells/

vtedy okolo 125e/ks aj s dopravou z IT , 

konstrukcia na 1 panel cca 1000-1500, skor vyssia hranica ceny hlinniku sli hore

kable, istice, rozvodnica atd cca 25-30k

Neviem ci je nevyhnutna baterka ale tusim ano (ja mam), tak si jednu 3.55kwh za cca 30k kupis

---

Hlavne potom nemusis riesit nezmysli ako @petrp , ked si budes chces dat na fazu 3x 1f studer 4000, tak budes ma 12000w peak na jednej faze a nikto ti nebude do svojho systemu kecat, proste sa riadis tym co chces ty a co uznas za vhodne.

Ked sa nieco posere je to samozrejme na tebe, ale to je aj tak ked si ofiko pripojeny a montovala to "autorizovana" firma co pred rokom neexistovala a za dalsi rok tu nebude 😀

Axpert som v ruke nemal ale Studer je tazka krava 25kg ci kolko velka mega cievka .

Co tvrdia ludia z fachu, tak vsetky cina elektro menice su na picu a mala zivotnost.

V reale ci das za FVE o 30-50k viac nehra rolu

image

Pisem vlastnu skusenost, zapojene to este nemam lebo firmy neschopne vsetky doradu, slubia nepridu, neposlu ponuku, dohodnuty termin a realizacia zrazu padne lebo mal uraz ale na FB dalej ponukaju sluzby....prachy a praca im smrdi lebo ked ta neotahnu o vacsinu doracie, tak si nezaujimavy.

Teda musim stavat aj elektro cast comu som sa chcel vyhnut ale este ze je Kobra napomocny, za co som mu velmi vdacny 😉

This post was modified 6 days ago by killeriq

ReplyQuote
killeriq
(@killeriq)
Honorable Member
26/11/2021 12:03 pm  

@petrp

Mam baterky a spotrebu 30MW za rok, platba za istic su v porovnani co platim za MW drobne.

Istic 3x25a je tusim okolo 300-400kc, proste platis si backup 😉

Tymto oddelis https://ebc.elima.cz/produkty/skupinovy-prepinac-i-0-ii-4p-40a-vystupni-kontakt-horem-A100000303C7

Existuje aj automaticky prepinac @kobra23 mi ukazoval typ neviem, ale ked toto cele zapojim asi skusim tiez.

Nie sme taky bohaty aby sme si kupovali lacne veci, takze Cina menic nekupim a z dlhodobeho hladiska usetrim. Ak odide Studer , da sa lepsie opravit ako Cina, pripadne kupim dalsi Studer 2nd hand.

ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Noble Member Moderator
26/11/2021 12:47 pm  
Posted by: @dusanmsk

Pokud nechceš hračku o kterou se budeš muset občas starat s nenávratností při dnešních cenách, tak to neřeš.

ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Noble Member Moderator
26/11/2021 12:52 pm  

My ale uvažujeme jinak. My se nepřipojením vyhýbáme budoucímu zdanění výroby, které dříve nebo později přijde. 

A co se týká přetoků, tak není šťastné řešení si opotřebovávat svoje zařízení na tak mizerné peníze. To je jako by si vypěstoval na svojí zahradě zeleninu za náklady 20 Kč/kg a šel to na trh prodat za 2 Kč/kg. Zdd mi opravdu logika uniká. Děláš jen blbce ČEZu, který od tebe za 1 nakoupí a za 4 prodá hned tvému sousedovi.

ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Noble Member Moderator
26/11/2021 12:54 pm  

FVE Ti nyní připojí max. 3,6kW v případě jednofázové, dvoufázové nepovolují a u třífázových není problém. Sám už mám jednofázovou z doby zelených bonusů, kdy povolili 4,6kW, nyní jsem požádal o 18,6 třífázovou. Samozřejmě mám v žádosti zohledněno to, že přebytky do sítě budou max 17kW, což odpovídá hlavnímu jističi 3x25A, a zbytek si zreguluji sám. Ještě mě upozornili, že pokud bych překročil přetoky, že to penalizují, tak jsem jim jen řekl, že pokud se mi nepovede to zregulovat, tak mi přece vypadne ten hlavní jistič - tím uznali, že se to vlastně stát nemůže.

Pokud někdo FVE plánujete v režimu paralelního připojení, je zapotřebí s žádostí neotálet, protože se rychle vyčerpávají rezervované příkony. Myslím si že v oblasti Ostrava - Olomouc je to na hraně. 

Eon ti 2F FVE v pohodě povolí.

ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Noble Member Moderator
26/11/2021 12:54 pm  

@killeriq Tak samozrejme za ceny toho secondsolu je to OK. Ja som videl nove ceny, Studer za 65 tisic (takze 130 tisic len za menice) + vs120 tiez asi za 60. Preto som to okamzite skrtol a skumal axpert. V cenach co si uviedol Ty je to asi za 150k zrealizovatelne. Osobne si myslim, ze mi staci 8-10 kWp v paneloch pokial bude pricuc zo siete (najvacsia spotreba bude v lete ked prazi slnko, bazen+klima+pracka+susicka a mam 7 kW). Zimu pojdem na DS a jar/jesen namiesto bazen+klima (3 kW) bude bezat tepelne cerpadlo (800-1500W max).

Inak ked pozeram na fotku toho studera, tak je to podla mna strasna lichva. Ked neratam knowhow, najdrahsie je tam asi to trafo (par tisic) a to pole mosfetov (1-2kKc).

ReplyQuote
killeriq
(@killeriq)
Honorable Member
26/11/2021 1:06 pm  

@msk ked je Studer lichva, co je potom Cina co vsetkym montuju ? ojeb milenia s nedotiahnutym FW? 😀

Skus sa s @kobra23 dohodnut za ake ceny vie Studer komponenty zohnat 😉

ReplyQuote
PetrP
(@petrp)
Eminent Member
26/11/2021 1:33 pm  

@kobra23

Opotřebení je diskutabilní. U měniče chápu, u panelů je to opak. Jinak asi nedokáži posoudit opotřebení u mé staré FVE se SMA měničem, která běží 9 let na max. výkon z panelů bez jakéhokoliv zásahu, servisu.

Pokud bude nějaké zdanění, tak nebude určitě vyšší, než utržená částka za výrobu. Za pár let bude cena zase někde jinde a výkup určitě taky půjde nahoru. Já tu elektrárnu také nedělám kvůli tomu, abych to pouštěl do sítě, ale lépe se mi díky přetokům reguluje maximální možná výtěžnost ze systému. Celá FVE bude hybridní s bateriemi a nastavenými přetoky na maximum. Mezi proudovými transformátory od FVE a měřením ČEZ dám wattrouter a ten bude zužitkovávat přetoky do vody (bojler, aku nádrž, bazén.) Výkon spirál bude samozřejmě ve velikosti výkonu FVE. Pokud se něco stane s Wattrouterem, nějakou spirálou, tak to hold přeteče do sítě. jednoduché nastavení priorit - vlastní spotřeba, baterie, pak až voda.

Dále pak je občas v létě dovolená a vše se natopí na maximum a pak už to také není kam cpát.

2f FVE u EON je dobrá zpráva, to jsem nevěděl.

ReplyQuote
Page 41 / 43
Share: