X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
164 K Views
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Tak sa spytaj predajcu ci to ozaj garantuje pod podmienkou vratenia investicie. Daj si tam elektromer a zistis co to robi...lebo predajca toho moze nakecat 😉

kobra23 toho uz asi dost vyriesil pred tym ako kupil svoj system, takze som zvolil Studer ako on 😉


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @bery

@kobra23 tak je to hybrid, takze predpokladam ze to funguje jako obycejna ups, ktera ma integrovany mppt nabijec. A to je podle me pouze moje vec.

Žádný Axpert není hybrid. Je to na dlouhé povídání co to vlastně je a nedá se to nikde zaškatulkovat.

Ale když napíšeš, že máš na mysli Axpert King s bateriemi, tak se můžeme bavit o tom, že u něj k přetoku nedojde. Bohužel bude mít velkou vlastní spotřebu, která při budoucích cenách něco už znamená.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@kobra23

Kinga jsem zavrhnul hned kvůli nízkému napětí stringu.

Nicméně v plánu je přejít na úplný ostrov jakmile to bude každý rok možné, což by s 12kWp neměl být problém. Takže pokud by docházelo k nějakým mikropřetokům, asi bych se s tím dokázal smířit. Samozřejmě záleží na tom kolik to reálně bude. Dořešit se to dá vždy.

 

Každopádně ten Studer z toho odkazu od killeriqa vypadá dobře, za ty prachy.

This post was modified 2 years ago by Bery

   
ReplyQuote
jimyjims
(@jimyjims)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 97
 
Posted by: @kobra23

Tak když už, tak bych doporučil aby to mělo provozní termostat a havarijní termostat.

Když ne provozní, tak ten havarijní je nutný.

Já jsem chtěl dát jen havarijní a zbytek řídit přes 1-wire čidlo a logiku v Loxonu..... Když budu dávat tu patronu 3x2000W, stačí na to 5x1,5, nebo se ten kabel enormně hřeje a mám dát něco silnějšího? 

@Bery díky za reakci, právě jsem si nebyl jist, zda ta poniklovaná bude stačit. Bohužel už nemám v bojleru místo pro patronu, takže musím udělat by-pass přes cirkulaci a oběhovým čerpadlem to budu honit do nerezového pouzdra, kam dám tu topnou spirálu.... Měnit bojler nemá zatím finanční smysl. Až ho budu jednou měnit, tak pořídím s otvorem navíc a by-pass zruším....


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @bery

@kobra23

Kinga jsem zavrhnul hned kvůli nízkému napětí stringu.

Nicméně v plánu je přejít na úplný ostrov jakmile to bude každý rok možné, což by s 12kWp neměl být problém. Takže pokud by docházelo k nějakým mikropřetokům, asi bych se s tím dokázal smířit. Samozřejmě záleží na tom kolik to reálně bude. Dořešit se to dá vždy.

 

Každopádně ten Studer z toho odkazu od killeriqa vypadá dobře, za ty prachy.

Pokud chceš být aspoň část sezóny úplný ostrov, tak musíš mít střídač/měnič, který ti to umožní. Což je např. Studer nebo Victron.

Spousta jiných musí být připojeno do sítě, aby jim fungovala elektronika pomocí které ten "pseudo ostrov" vytváří. 

Ten Studer a Victron mají toroidní transformátory a tudíž je stačí připojit k napětí baterie např. 48V a už plně fungují a na výstupu je čistá sinusoida 230V 50Hz.

Většina ostatních jsou polovodičové krabice,  kde to funguje úplně jinak. Některé k tomu aby měly na výstupu sinusoidu musí číst (kopírovat) tu sinusoidu a frekvenci ze sítě atd.

Je toho prostě spousta co je potřeba zohlednit při návrhu. Důležité je začít řádným rozmyšlením co vlastně chceš a co má být výsledkem. Aby z toho nebyl paskvil jako jsou např. ty dotační elektrárny s All-in -One střídači.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @jimyjims
Posted by: @kobra23

Tak když už, tak bych doporučil aby to mělo provozní termostat a havarijní termostat.

Když ne provozní, tak ten havarijní je nutný.

Já jsem chtěl dát jen havarijní a zbytek řídit přes 1-wire čidlo a logiku v Loxonu..... Když budu dávat tu patronu 3x2000W, stačí na to 5x1,5, nebo se ten kabel enormně hřeje a mám dát něco silnějšího? 

@Bery díky za reakci, právě jsem si nebyl jist, zda ta poniklovaná bude stačit. Bohužel už nemám v bojleru místo pro patronu, takže musím udělat by-pass přes cirkulaci a oběhovým čerpadlem to budu honit do nerezového pouzdra, kam dám tu topnou spirálu.... Měnit bojler nemá zatím finanční smysl. Až ho budu jednou měnit, tak pořídím s otvorem navíc a by-pass zruším....

Radši 2,5mm2 pokud to není pouze půlmetrová vzdálenost. Přece jen to může topit i 8-10 hodin v kuse.


   
jimyjims reacted
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@kobra23

Oni zrovna tyhle čínský krámy umí ostrov docela dobře a svým způsobem nepotřebuji čistý sinus. Ovšem jestliže se dá sehnat Studer za 25000kč tak asi není co řešit.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @bery

@kobra23

Oni zrovna tyhle čínský krámy umí ostrov docela dobře

A na to jsi přišel jak?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@kobra23 - moment - cely cas som studovanim mypower.cz nadobudal dojmu, ze axpert king je prakticky bez pretokov za akychkolvek podmienok (pretoze ma dvojitu konverziu, takze to nema fyzikalne kade tiect opacne). Mas opacnu skusenost?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Axpertů je spousta druhů. Ať už ongrid nebo offgrid.

Ano Axpert King umí bez přetoků. Bohužel to je vykoupeno vysokou spotřebou v době kdy nevyrábí.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

To mi asi nevadi, neplanujem ostrov a baterky jedine pokial budu nutne. Ked nebude vyrabat, bude FVE odpojena stykacom a pobezi sa na DS.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: @dusanmsk

To mi asi nevadi, neplanujem ostrov a baterky jedine pokial budu nutne. Ked nebude vyrabat, bude FVE odpojena stykacom a pobezi sa na DS.

co vlastne tym axpertom usetris / ziskas oproti Studer/Victon?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Získá zkušenost, že tudy pohodlná cesta nevede.

Ale,když má čas a chce si hrát, tak proč ne. 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Jak se tváříte na MPPT regulátory EPsolar? Victron mi moc nevyhovuje maximálním výkonem, proudy a napětím, proto hledám alternativu.

Předpoklad je 9-10 panelů mono 375W Voc: 41V Imp: 10,94A Panely již rodinný příslušník má, takže se musím přizpůsobit 🙂


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Za mne: Jakmile si to po sběrnici nepovídá s ostatními prvky systému, tak je to velký špatný. Klesá účinnost celého systému.


   
ReplyQuote
Page 40 / 106
Share: