X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
164.1 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

17 kWh mi vystaci v zime sotva na pol dna. Kazdy to ma inak. Aby som mohol byt ostrovny, potreboval by som tak 100 kWh bateriek a modlil sa ze kazde 4 dni vyjde slnko.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Pokud se rozhodujete zda FVE ano/ne tak stojí za zhlédnutí zejména od minuty 26… 

stream.cz


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1200
 

precetl jsem asi 15 listu diskuse zpetne a moc chytry teda nejsem abych se priznal 😀


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@richard a video co jsem dával jsi viděl (???), každý nemůže být přece odborník a chytrý ve všem. Jde jen o to jakým lidem věříš v těch oblastech které jsou pro tebe "bílými místy na mapě". To jen "co Čech to znalec" viz. třeba Covid nebo veřejné finance nebo jaké vrtulníky si má koupit AČR. Zakořeněná nedůvěra ve státní a jiné instituce se pak promítá do každodenního života ve formě " věřím jen tomu na co si umím šáhnout / čemu rozumím".

Sorryjako že do technického fóra zavádím tyhle mimo texty 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1200
 

@dalibor ano, ten rozhovor jsem poslouchal (posloucham hodne podcasty). 

Ale ted - dotace/nedotace? Sam nebo s firmou? 

Prijde mi to jak nekdo psal, zlatokopecke obdobi a kdyz jsem pozadal o rozpad ceny, uz se neozvali.

 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

dotacia - zhltne ju firma a ty 10r rucis za dielo firmy co tu za 2-3r nebude

sam - firma nepomoze lebo nebude mat z teba tolko ako z dotacie

Ako som vyberal , tak som oslovil asi 15 firiem, vsetci podobny pristup a tusim len 3-4 dali rozpis poloziek.

Teda ak mas doma rozvadzac alebo chces nejaky spravit , mas komponenty...zavolas elektrika a pride pozre povie cenu za komplet alebo cas. Vies na com si.

U FVE ked to od nich nekupis , tak povedia ze to nerobia lebo zaruka, nekompatibilne a podobne hovna (nemozu ta ojebat), alebo ta budu tyzdne natahovat kym to nacenia a za par dni prace budu chcet XXtis podla toho co vsetko zvlasnes sam a co budu robit oni.

Ked sa priamo opytas co tam tolko stoji, tak ten "najlepsi" stavitel FVE v CZ sa este urazi a debil budes ty ze sa vobec bez odbornika co rok dva montuje cinu, vobec pustas 😀

Ked este povies ze chces vysokonapatove stringy, tak to uz si uplny debil a nikto to nechce spravit 🙂

Priklad sam som kupil konstrukciu pre 28 panelov cca 32k a firma pocita 2k-2.5k na panel + 1k praca. Teda si davaju 100%+ Samozrejme to ti nepovedia priamo

 

 


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

moje zkušenost není nijak nepříjemná, všichni kandidáti ve výběrovém řízení mi poslali nabídky rovnou s cenami u každé komponenty ( rozuměj materiál ) a taky za práci ( někdo i sám rozepsal instalaci panelů, instalaci komponent FVE, dokonce i cestovné a ubytování ).... Proč ? Inu do zadávací dokumentace jsem rovnou uvedl, že nabídky bez podrobného rozpisu rovnou směřuji do koše. 

Je pravda, že čím dražší ,komponenty tím více informací jsem dostal. Krom několika "světlých " výjimek byly všechny komponenty v nabídkách levnější než co jsem si jako "jouda" našel na netu ... a po dotazu "pročpak" cenu upravili, ale to bylo jen u dvou dodavatelů ( ti do finále automaticky nepostoupili )  a celkem jen tři pozice. 

Dva co postoupili do "finále" i přijeli na místo samé a proběhlo závěrečné a nejen finanční jednání. 

Celkem 7 dodavatelů s 11-ti variantami řešení.


   
ReplyQuote
(@glaster)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 31
 

Já si také nemohu na firmu/firmy stěžovat.
Vybíral jsem z firem, které jsou na trhu více jak 10 let a dělají primárně FVE nebo solární ohřevy.

Se všemi jsem jednal osobně, žádné mailování/telefonování. Mailem jsem poslal jen poptávku, ale nabídku jsem požadoval představit osobně, přičemž jsem je požádal, aby nabídku poslali dopředu mailem, abych si mohl k ní připravit dotazy a připomínky. Všem poptávaným firmám jsem sdělil, že problematice částečně rozumím, proto bych rád nabídku řešil s člověkem, který také problematice rozumí po technické stránce a ne jen nějakého obchodníka.

Všechny poptané firmy poslaly nabídku předem a přijel od nich zástupce až ke mně domů.
U všech bylo znát, že se bavím s technicky znalým člověkem a ne jen obchoďákem.

Co se týkalo dotace, tak mi jedna firma nabídla i možnost, udělat vše bez dotace, kdy mi výslednou nabídku vytvořil během pití kafe a oba jsme se shodli, že to pro mě žádná úspora nebude. Ba naopak. U mě totiž neklapne žádná Čína nebo produkty zbastlené v poslední době jen proto, že teď je FVE boom. Já si do baráku dávám jen produkty ověřených značek, s několikaletým vývojem a garancemi.

A protože jsem chtěl nevyužitou energii prodávat, tak potřebuji papír, že to buď udělala certifikovaná firma nebo to prošlo revizí. Shánět revizáka, kterými dá revizi na cizí práci jsem neměl náladu hledat, tak jsem se domluvil s firmou.
Zároveň jsem řekl, že nemám čas vyřizovat tu birokracii ohledně dotace, že to chci po instalační firmě, což mě utvrdili, že to je pro ně samozřejmost.

S firmou jsem se domluvil, že v době připojování bude přítomen můj elektrikář (kamarád, který mi dělá vše kolem elektriky, do čeho si netroufnu nebo to dělat nechci) a oni mu vše vysvětlí, ukážou, aby věděl, co kde přesně je a proč a dohlídne i na kvalitu použitých jističů, relé, odpínačů,...atd. Neměli s tím vůbec žádná problém. Dokonce jejich elektrikář mi poděkoval, že už dlouho nedělal takovou pohodou instalaci, kdy si pokecal s někým znalým o zkušenostech z terénu a dokonce mě i mému elektrikáři ukázal, co může časem (za 5-10 let) odejí a bude potřeba vyměnit, jak se pozná, že už to není v bezvadném stavu a jak se to jednoduše vymění, abychom si to mohli udělat sami a nemuseli spoléhat na někoho jiného. 

Takže je to firma od firmy a zkušenost od zkušenosti. Možná i kraj od kraje 🙂


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@Glaster pekny pribeh...ale neuviedol si system, kapacitu, cenu nic.

To ci je system bez dotacie pre teba uspora ti urcite firma spravne nevypocita, kedze by to bol krok proti ich vlastnemu podnikaniu, teda prepocital ako bolo treba a dostavil sa zelany efekt 😉

Tym ze chces predavat vyrobenu energiu, tak mi vychadza ze si asi setril na baterkach

Firiem na FVE je kopec a ked chcu mat zisk 30-50% z celkovej ceny tak sa samozrejme snazit budu


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@killeriq …. zisk nebo obchodní marži myslíš ?


   
ReplyQuote
(@glaster)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 31
 

@killeriq

Jaktože ne??
V tomto vlákně jsem již dříve uvedl vše.
Psát to tu znovu mi přijde zbytečné spamování.

Je mi jasné, že to firma nedělala zadarmo. Za ten klid a jistotu, že to dělá firma, která tomu rozumí (víceleté zkušenosti, nenabízí zařízení jen jednoho výrobce), mi za to stálo.
Např. jenom taková dokumentace. Píšu je v IT, vím jak je to pěkně debilní, zdlouhavá a nudná práce ji napsat, ikdyž mám vytvořenou šablonu a jen do ní zadávám parametry z konkrétního řešení. A toho jsem byl ušetřen. Plus všechna ta okolní administrativa.
A i kdybych si FVE stavěl sám, udělám si dokumentaci, protože za 10 let vím prd jak, kudy a proč jsem co dělal. I dnes skoro 4 roky od kolaudace koukám do dokumentace slaboproudé instalace, protože si spoustu věcí již nepamatuji.

A že firma chce mít marži i na HW, který mi prodává, to je mi také jasné. Občas taky prodávám IT vybavení a cenám Alzy nemohu konkurovat, protože bych to prodal buď s 0% a nebo dokonce pod cenou. Prostě jsem o 5-10% dražší a kompenzuji to přístupem a službami.
A to stejné jsem udělal i s nabídkami HW pro FVE. kouknul jsem na net, za kolik se prodává např. střídač, panely a porovnal je s cenami v nabídce. Ale nehonil jsem je po Heuréce, jestli není někde o 1000,- Kč levnější.

Ale jinak nikoho od stavby FVE svépomocí a bez dotace neodrazuji.
Můj post byl pouze informativní a reakcí na tvůj post, že ne všude a všechny firmy se chovají tak jak ty říkáš. Nic víc, nic míň.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@Glaster: nedrzim v hlave co niekto o svojom systeme napise niekde medzi tymi postami, ked tak to refreshni

@dalibor Ty to mas Victron od Force co som ti odporucil, priklad s konstrukciou bol od nich cize ked ti niekto preda zelezo co kupi v prvnom sklade za 2x tolko volaj to ako sam chces 😉

zatial tu vidim len instalacie co Vam robili firmy "na kluc" z ozajstnou samoinstalaciou ma skusenost len Cobra myslim.

Je to zlozitejsie a casovo narocnejsie, kym vyhladas tie spravne komponenty a hlavne medzi pracovnym tyzdnom, povinnosti najst cas to potom skladat. Tvoj cas su usetrene peniaze, navyse skusenost a viac baterii 😉


   
ReplyQuote
(@mafraf)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 43
 

@killeriq Ještě já a Pavel 🙂 Dotace je v rámci B2 NZU, nákladově jsem se vešel do 70tis (střídač, panely 1,9kW, regulace přebytků, jištění, projekt, revize).

Nejhorší je ping pong s čezem (cca 2 měsíce trvalo)...  Tam se člověk nikdy nedostane k nikomu kompetentnímu.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: @mafraf

@killeriq Ještě já a Pavel 🙂 Dotace je v rámci B2 NZU, nákladově jsem se vešel do 70tis (střídač, panely 1,9kW, regulace přebytků, jištění, projekt, revize).

Nejhorší je ping pong s čezem (cca 2 měsíce trvalo)...  Tam se člověk nikdy nedostane k nikomu kompetentnímu.

jj ak beres dotaciu, tak ano musis Projekt, reviziu, CEZ birokraciu...ale ak samoinstalacia Ostrov mozes to vsetko vynechat.

Momentalne som vo faze pripravy uchytov na strechu, kde som zistil ze strecha potrebuje miernu opravu (pasy na hrebeni su uz stare).

Predpokladam ze mimo elektrocasti prepoj menicov,MPPT, rozvadzac, zvladnem vsetko svojpomocne


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1200
 

proc se mi zda, ze je to moc?

image

A vsechny ostatni nabidky vypadaji podobne. Proc Stropnicky s Malacovou nechodi a neresi co se deje s dotacemi? Tam na tom maji aspon 1%. Jak rikal muj tatka, za korunu koupim, za dve prodam, mam na tom jedno procento (s usmevem to rikal, byl hospodsky)


   
ReplyQuote
Page 34 / 106
Share: