X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
164 K Views
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

napr panely 440w Jinko 1.9m som kupoval z IT za 125e/ks myslim aj s dopravou, v CZ tak 150e stoja.

Tie Axitec su tusim 2.1-2.2m na taky rozmer uz 490w+ treba, inac plytvas miestom a nove ti na streche nenarastie

https://shop.iftech.cz/13-monokrystalicke-panely#/nominalni_vykon_panelu_wp-440-445-450-455-460-490

Menic 10kw stoji okolo 60k https://shop.iftech.cz/hybridni/2267-solarni-menic-goodwe-gw10k-et.html

Ber radsej ten lebo vykon sa ti deli 3 teda u 10kw mas 3.3kw na fazu a u 8kw len 2.66kw

Najviac ta ale idu natiahnut na baterkach 😀 za taku cenu mas 4ks 😉

teda pekny priklad toho ako si celu dotaciu zoberie instalacna firma


   
ReplyQuote
(@skindr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 124
 

@richard : mám nabídku o cca 5 000 Kč větší, ale bateriový pak navíc, panely 450 Wp, tak jich je 12 ks a GW10K .

This post was modified 3 years ago by skindr

   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 

A je tu vlastně někdo, kdo celou FVE postavil svépomocně? Celkem bych se do toho i pustil, ale v podstatě jsem se tady nedozvěděl nic zajímavého krom srovnání nabídek.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@eiffel taky me to zajima. Kdyz bych mel vlastni material,kdo by to udelal a zrevidoval? (S a nebo bez dotace). Kdyz jsem se na to ptal, tak "najednou" na takove veci nemaji kapacitu. Kdybych si nechal za 350 tisic dodat fve, tak maji kapacitu hned 😉 

Ale vazne, pokud se tim nekdo zivi a je ferovy, tak by to nemel byt problem. Jen nikoho takoveho neznam.


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 

@richard však tady nedávno bylo psáno, že pro ostrovní režim není třeba řešit oznámení na distribuci, elektroměr atd. což by byl přesně ten stav, který by mi vyhovoval - ve finále není tady někdo kdo by měl jistič třeba 1x 50A a celej dům na 1F ? Z ekonomického hlediska je to poměrně úspora už jen za elektroměr...


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

to ze kupis HW a niekomu zaplatis za pracu, to nikomu nevonia, lebo nedostane tvoju dotaciu 😀

V reale ked to budes stavat sam, tak tu "elektro/menic" cast ti asi zvladne aj rozumny elektrikar.

 

Ak to budes robit sam a nebudes brat dotaciu...tak ziadnu reviziu, projekt atd nepotrebujes.

Pri dotacii neviem ci mozes mat ostrov.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@eiffel pokud jsem to nerekl srozumitelne se omlouvam. 

I bez dotaze, kdybych se do toho pustil, porad bych chtel aby to nekdo naisntaloval a hlavne udelal revizi a spravne to "napojil" na stavajici rozvadec. Ikdyz mi se silnoprooudem pomahal svagr, na toto bych ho neukecal. A pak nekoho hledat na revizi? Budu rad pokud klapne dnesni akce, ma prijet nejaky revizak, tak drzte palce 😀 (forum jako hrom tady, ale ani jedno jmeno nepadlo, ani jasny postup jak legalizovat domaci rozvadec)


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @eiffel

A je tu vlastně někdo, kdo celou FVE postavil svépomocně? 

Já.


   
Richard reacted
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Já taky 🙂


   
Richard reacted
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 

@kobra23 @pa-v-el

krásný, a jste ochotni se podělit o informace?

když se kouknu pár stran zpět, tak dalibor má 6x 400Wp pro každou fázi a 5kW střídače - pokud to chápu dobře tak Victron umí v případě potřeby využít plnej výkon panelů + dodat chybějící energii z baterie?

a jedná o 3 nezávislé 1F systémy nebo jsou ty tři střídače propojeny víc než jen přívodem ze správné fáze? šlo by provozovat tento systém pouze jako 1F tzn 1x střídač s Xks panelu a baterií?

 

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Nemáš žádný počet panelů na fázi. Fáze se řeší až na konci celého procesu výroby.

Ano, lepší systémy umějí sosat to co nestíhá vyrobit FVE ze sítě. Sosání z baterie je standard (pokud ji máš a je v ní energie).

Nastavit se to dá dle libosti. Záleží na požadavcích, podle toho se zvolí konfigurace. Jednodušší je mít 1F FVE, ale ani s 3F není problém. 

 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Mám 1F FVE. Stavěl jsem jí komplet sám (pouze pomoc kamaráda při instalaci panelů na střechu) a vzdálená podpora ochotného kamaráda s razítkem elektro firmy. Nic na tom ve finále není. Revizák mě jen donutil dát přepěťovou ochranu na N vodič a prošel jsem bez problému. Přebytky dodávám do sítě. Sranda byla, když jsem tenkrát volal na ČEZ co všechno ode mě budou potřebovat a paní mi povídá a vy si jako ty dokumenty budete dodávat sám??? To vždycky dodá instalační firma oni už vědí co chceme. Ale nakonec to vše dobře dopadlo 🙂 Až postavím jednou garáž, budu FVE rozšiřovat, resp. tam bude další...


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 

@pa-v-el a přívod máš 3F? Pokud ano, jakou logikou jsi řešil rozložení zátěže mezi fáze? Děkuji za info 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Ano přívod 3F. V době realizace jsem to bohužel moc neřešil, takže na "FVE fázi" mám rekuperaci (Nilan Compact, takže větší část roku větrání a teplá voda "zdarma"), pračku, sušičku a stálé žrouty (rack, kamery) Chtěl bych do budoucna lépe dořešit využívání přebytků, ale asi to přijde na řadu až s garáží a další FVE.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@pa-v-el aku mas zostavu? Niekde to tu bude, ale asi na dlhe hladanie.
Ked mas 1F ako by si po skusenosti rozdelil spotrebice?

Edit: stale si myslis ze baterka je ekonomicka sebevrazda?

This post was modified 3 years ago by smotek7

   
ReplyQuote
Page 35 / 106
Share: