Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
160.8 K Views
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

@richard aj ja.


   
ReplyQuote
(@mafraf)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 43
 

Taky už mám hotovou maličkou FVE 1,9kWp, bez baterek, se střídačem Fronius a Greenbono. 

Na ohřev vody ideální, od jara máme teplou vodu zadarmo. A taky člověk mávne rukou, když každý den běží pračka/myčka/sušička. Všechny přebytky jsme zatím spotřebovali - akumulačka má 500l.

Bohužel má to i nevýhodu. Jak jsem dřív neměl zimu rád, teď ji nemám rád ještě víc... 


   
Richard reacted
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Zatím v provozu dva měsíce takže je brzo dělat převratné závěry ale :

EF35DD89 63D1 478A ACD8 9D8E85964B23

na střeše 7,5 kWp v baterkách 4x3,5 kWh využíváno na 80 %.

3f s prvky Victron, přebytky nedodávám, letos ještě výměna zásobníku TV ( stejně už začal protékat ) na kombinaci plyn/FVE.

pokud bych dokoupil ještě 2x Pylontech tak pojedu v létě 100% ostrov 

už jsem snížil platby eON na 50%


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
 

@dalibor uplne tomu frafu nerozumim 🙁 Celek je mesicni spotreba? 

 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

@richard ak to dobre chapem , tak zlta je priama spotreba, modra z bat. a cervena zo siete.
Viz niekolko prispevkov naspat.
Mal by si toto vlakno precitat cele.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
 
image

Cerven jsem testoval uspory, ale dlouhodobe to nepujde (vypinani serveru GEN8, omezena cyrkulace TVU mimochodem uspora 40kW/mesic!!! a nejsou jeste nainstalovani zrouti venku - kamery a jezirko)

proto ten zajem 😀


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@richard graf číst jak píše @smotek7

Jinak můj amatérský názor :

pokud je roční odběr domu více jak 8MWh a hodinový ( neboli stálý ) odběr, tj. když jede vše co buď “musí” nebo co “nutně” potřebuješ je více jak 0,4 kWh tak FVE není otázka jestli ale kdy!


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
 

@dalibor 0,4kW za hodinu?

No tak to se najde spolehlive 🙂

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Jak moze investicia 250k vyjst navratna pod 20-30 rokov? Ok, ked si niekto zbastli 1-2 kW za par tisic a napaja tym cez den server, obehovky, chladnicku a take tie trvalo beziace kraviny, tak dajme tomu. Ale znizit si rocny ucet za elektriku z 20 na 10(?) a investovat 250k mi pride v sucasnej situacii nenavratne. A baterky 25 rokov nevydrzia urcite.


   
ReplyQuote
(@glaster)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 31
 

@dusanmsk částečně s tebou souhlasím.

Proto jsem si pořídil FVE 4,5kWp za celkem 201.000,- Kč, dostal dotaci (pro většinu sprosté slovo) 85.000,- Kč a po 2 měsících provozu jsem snížil měsíční výdaje na elektřinu z 1.700,- Kč na cca 150,- Kč.
Mám průměrně 80% denní spotřeby pokryto z FVE a průměrně 50-60% vyrobené energie denně prodám do sítě.

Trvalý odběr domu "v klidu" je 450W, ale vzhledem k tomu, že žena je na mateřské s dětmi a pere obden, myčka jede denně, tak je to celkem dobré.
Příští měsíc se dozvím, jestli se snížila i spotřeba plynu, protože ohřev 200l zásobníku vody plynovým kotlem jsem snížil na 48°C a dohřev na 65°C zajišťuje patrona z přebytků z FVE.

Měsíční faktura pak může vypadat takto (a to nebyl zrovna prosluněný měsíc):

obrazek

 To už se ta investice vrací rychleji 🙂

Jo jen pro info, neplatím žádné měsíční zálohy za elektřinu. Vždy na začátku měsíce přijde faktura za předchozí měsíc.

This post was modified 3 years ago 2 times by Glaster

   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@dusanmsk a jak jsi přišel na to, že při roční spotřebě cca 6 MWh musíš investovat do FVE 250 tKč a přitom ušetřit jen 50% spotřeby ? 

Zhruba platí že 1 kWp na střeše vyrobí za rok 1 MWh a navíc nikde není psáno že musíš mít 3f FVE 


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 

pánové a když se dostanete na takovej minimální odběr ze sítě - co máte od distrubitora za sazbu? Vyplatí se ještě D57? Případně konverze na 1F dům?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Tak to je paradna uspora. Podla mna ale plynie z toho ze je leto a mas plyn. Ja mam TC, takze v lete s tou elektrikou z panelov nemam co robit, max tak ju rvat do bazenu, pripadne prilezitostne do pracky/susicky. No a v zime, ked je zamracene, zima, vykon fwe bude par 100 watt, ale do TC potrebujem 1-2 Kw, takze nemozem mat nejaky chaluparsky tarif s pausalom 100 Kc, ptz co v lete usetrim v zime stratim v nasobkoch.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: @dalibor

Zhruba platí že 1 kWp na střeše vyrobí za rok 1 MWh a navíc nikde není psáno že musíš mít 3f FVE 

To sice ano, ale ukaž mi někoho, kdo tuto teoretickou výrobu umí spotřebovat.

Takže realita je někde jinde. 


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@kobra23 jasně a z toho plyne, že baterek není “ nikdy” dost !

kdybych neměl 4 ale 6x Pylontech ( tj. 17 kWh pro spotřebu při 80% využití kapacity ) tak je akorát tak vyžeru jenže to neplatí pro každý měsíc samozřejmě. 
optimum si musí každý najít sám 


   
ReplyQuote
Page 33 / 106
Share: