Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
160.8 K Views
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Podle mě musí být fotovoltaika dražší už jen z principu... A kabel nebo dvě trubky + slabý kablík na teplotní čidlo... Jasně že je to jednodušší, ale jednodušší je taky barák bez Loxone že jo, a každý z nás si ho tam stejně nacpe 🙂 Všude po baráku máme/budeme mít kilometry trubek a minimálně 2x tolik kabelů...

http://voda.tzb-info.cz/priprava-teple-vody/10453-priprava-teple-vody-fotovoltaika-nebo-solarni-tepelne-kolektory

Jde o to že FV má tak malou účinnost, že se to na ohřev vody, podle mě, nemůže v životě vyplatit.


   
ReplyQuote
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
 

Ja uz take resil nejake nabidky na FVE.

Potrebuju vykon 4,3 kWh, takze E.ON na jizni Morave mi povoli jen 3f pripojeni. Tak si trochu rikam, jde vubec mit v dome vse na jen jedne fazi? 25A* 220V = 5.5 kWh.

Co kdyz zaroven pojede tepelne cerpadlo, manzelka bude prat v pracce, susit v susicce, do toho se vari brambory na elektrickem plotne,do toho se pusti mycka, v troube se pece kus masa.....nevim, nejsem elektrikar,ale jednoduchou uvahou mi to nejak nevychazi...Abych musel premyslet ve smart dome, co vlastne muzu pustit zaroven a co ne?Jedine to zase necim ridit, ale vysvetlujte doma, ze kdyz se pere, nemuze se varit a naopak..chodit neustale nahazovat spadly jistic, tohle podle me neni cesta.. Zde bych ocekaval, ze pujde kdykoliv cokoliv  a to z 1f propojenim nejde.

Dalsi vyhodu vidim v tom, pokud treba vypadne jen jedna faze..mam dalsi dve, ktere treba fungovat budou. Nestava se to casto, ale semtam jo. Take jsem to zvazoval,ale 1f pripojeni bych asi ani nechtel.

V priloze moje zatim vitezna nabidka. Panely Kyocera 270Wp, hybridni menic Fronius. V budoucnu dokoupim baterky, az budou levnejsi. Mam trochu problem s mistem na strese a chci panely ulozit jen na urcitou plochu. Proto mi vyhovuje, ze maji panely 270Wp a budu jich tak na dany vykon potrebovat jen 16..Cena pod 250k na klic mi prijde jako akceptovatelna, v porovnani s ostatnima 4 nabidka je to vse v rozmezi 220k - 260k... 


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Zase bych to tak nehrotil. Jistic muze cca hodinu bezet na 1,5 nasobku proudu nez vypadne. To je myslim dostatecna rezerva 🙂


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

MartinR:

Myslim ze ti ta realizacna firma nevysvetlila ako to vlastne funguje alebo to zle chapes.

ci das 1f alebo 3f a budes vyrabat 4.3 kwh (v dokonalych podmienkach), tak u 1f si z toho pustis mycku aj peces a ostatne co bude treba doplnit doplnas zo siete + baterie. Takze vsetku vyrobenu energiu vyuzivas najefektivnejsie

Napr InfiniSolar Super 4kw vie prietok 9200w tj 4.3kw z FV a 4.9kw z baterie/siet .

U Froniusu mas sice 3 faze ale tych 4.3kw ti rozdeli rovnomerne do 3f po 1.43kw takze bud si to v rozvadzaci nejako poprepajas aby sa mohli tie faze zlucovat do 1 spotrebica alebo kazdy spotrebic ti bude brat z FV a aj zo siete.

Tu mas tip na lepsi menic ( rhelektro.com ) :

Pro tři fáze montujeme InfiSolar 10kW, má 3,3kW na fázi a přenese 40A a hlavně je asymetrický. Popis a fotky i cenu poslední takové elektrárny jsem vystavil zde:
http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=3400&p=61083#p59834
http://www.voltronicpower.com/oCart2/index.php?route=product/product&path=24&product_id=73#tabs-2

Dalsiu pripomienku by som mal k panelom,pises ze mas problem s miesto a chces len 270w? 300w (Qcells,benq) stoji na W cca rovnako a namiesto 16ks x 270w - 4320w , mozes mat 14ks x 300w - 4200w pripadne dat aj 16 a mas 4800w


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

pozeram tu cenovu ponuku co ti poslali...prestrelene, priklad neviem co chcu na Rozvadzaci robit za 20tis 😀

Smart meter? Ak mas Loxone a chces fronius naco Smart meter? este ti zarataju aj 3000 za zapojenie 1 kabla 🙂

Nevidim tam dotacie - neplanujes vyuzit? tusim bez baterii je to 75tis

Pre priklad jedna z mojich ponuk, ak si vsimnes tie 270w panely co maju nakupene na sklade a chcu sa ich zbavit ti davaju este drahsie ako 300w.

 

Capture2

Riesim FVE uz asi 2 mesiace s roznymi firmami a az ma prekvapuje co si niektori chcu napocitat, pritom nevedia poskytnut ani poriadnu dokumentaciu k menicu co predavaju 


   
ReplyQuote
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
 

Ja to poptaval na podzim a vsechny nabidky byly srovnatelene. Chtel jsem menic Fronius kvuli energy managementu a spolupraci s Loxone, to byl pro me padny argument. Vsichni prodejci take tvrdi, ze 3f menic vzdy zatezuje vsechny faze rovnomerne, podle toho bych jednotlive spotrebice na faze zapojil. Tohle mi je celkem jasne. Co jsem zpochybnoval je mit cely dum na jedne fazi. E.ON ti u nas na jizni Morave pro jednofazove pripojeni neda vetsi jistic nez 1x 25A a mel bych proste strach, zda by to pro dum stacilo. Podle me ne.

 

Dotaci mam schvalenou jiz v ramci celeho pasivniho domu a baterky nejsou podminkou...proto to v nabidce ani neni...

Tento asymetricky stridat tedy funguje jak?Dokaze posilat energii prave tam, kde je potreba? Komunikuje take s Loxone?

 

Ze jsou panely i s 300Wp na trhu je pro me take novika, diky 🙂


   
ReplyQuote
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
 

Ten Fronius smart meter asi k necemu bude, nebo podle tebe jde vse vycist jit ze stridace Fronius?Ja jsem mel zato, ze smart meter je prave srdce celeho energy managementu a vsech prehledu, grafu a statistik....


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Panely su aj 330 mozno 350w v rozmere 1.1.6m 60 clankove - ale cena/watt je asi 300w najlepsie momentalne

Potom 1 x 2m 72 clankove

-----

Stale to zle chapes 🙂 to ci mas 1f alebo 3f menic je jedno - do toho ti E.ON nema co kecat. 

Neviem aky istic mas teraz, ale Istic na dome ti moze ostat 3x25a pripadne zmenis na 1x25a to je tvoja vec

Menic je u teba v dome a vyraba energiu nezavysle na tom aky istic mas vonku v skrini.

Takze mozes mat aj vonku 1x 25a doma 3f fronius a vyrabas si energiu do 3f a ak bude treba potiahne si Fronius zvysok z 1 faze.

----

asymetricky funguje myslim tak ze posiela tam kde sa najviac taha, ale 3f na 4.3kw je asi zbytocne (ak casom neplanujes rozsirovat)

InfiniSolar ma Modbus a snazim sa k tomu zohnat ten popis jednotlivych prikazov a podla toho nastavit komunikaciu s loxone.

Dalsi taky menic je Victron ale v tvojom pripade by bola potrebna 5000VA verzia a ta stoji okolo 80-90tis co je moc, InfiniSolar Super 4kw kupis asi za 40000 bez dane.

Fronius ma plus ze to u loxone maju uz nastavene, ale nove verzie FW u Fronius zmenili komunikaciu a loxone to este neopravil 😉 

Pri najhorsom ked si kupis nejaky iny menic tak si zan das elektromer a tie data budes davat loxonu a je to v podsate ta ista hodnota, kedze manazment spotrebicov musis uz dalej nastavovat cez loxone a nie cez menic.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: MartinR

Ten Fronius smart meter asi k necemu bude, nebo podle tebe jde vse vycist jit ze stridace Fronius?Ja jsem mel zato, ze smart meter je prave srdce celeho energy managementu a vsech prehledu, grafu a statistik....

 

Smart meter by si pouzil keby nevies spojit priamo menic s Loxone, potom to ma zmysel, inac ziskavas tie iste data z 2 zdrojov. Ta firma nevie co ponuka alebo nepozna vobec loxone 😉

 


   
ReplyQuote
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
 

Mam momentalne jistic 3x25A. Podle me neni jedno, jestli mam 1f nebo 3f stridac a to je z jednoho prosteho duvodu. Ty prebytky, ktere vyrobim musim nekam dat. V mem pripade to budu distribuovat zpet do site a prodavat E.Onu za par haliru,ale proste musim je nekam dat. Pokud budu mit jistic 1x 25A, tak kam poslu ty prebytky ze zbylych dvou fazi? Baterie nemam, tak kam ta energie pujde? 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

O to sa ti stara tiez ten menic, ked nemas odber znizi vykon, neni podmieka ze musis energiu predavat E.ON 😉

Ale ako vacsina prebitky by si mal dat do Bojlera na teplu vodu a zmenit pristup ako energiu vyuzivas, manzelka sa musi naucit robit energeticky narocne veci cez den - pranie, susicka, mycka atd...:)


   
ReplyQuote
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
 

Tomu uplne nerozumim...sviti slunce, panely tedy plne vyrabeji, dejme tomu, ze na dvou fazich nemam aktualne zadny odber. Kam tedy ta energie jde?Stridac prece nijak neovlivni, kolik dane panely vyrobi, on jen dostava DC a meni na AC a nekam to energii musi nasmerovat.... nemuze snizit vykon panelu...


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Uz neviem kde som to cital alebo ktora firma mi to hovorila, ale takto by to malo fungovat. Proste ak nie je odber menic znizi produkciu.

Iny priklad ked mas napr ostrovny system a nemas ani el. pripojku - kam by tu prebytocnu energiu davalo? 🙂

Tie hybrid menice maju taketo rozne funkcie a kombinacie preto su aj o nieco drahsie ako ne-hybridne. Tie napr ak je odber vyssi ako vyroba, odpoji vyrobu a potiahne len zo siete.


   
ReplyQuote
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
 

Nejhorsi je, ze ti kazdy rekne trochu neco jineho. Mas pravdu v  tom, ze je asi i spoustu dodavatelu FVE, kteri poradne nevi a nevyznaji se ani ve svych nabizenych vyrobcich. Jeste se mrknu na to, co jsi tady vse popisoval. Ty s tou firmou v Ceskeho Tesina nejak spolupracujes? Netrvam ani na Froniusu, ani na panelech Kyocera, spis mi jde o to, at to vse funguje a muzu to ovladat a sledovat pohodlne pres Loxone...to jsou takove me hlavni ocekavani...


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Pokud bude mít FVE připojenou do DS (sítě), tak 4,3kW FVE jinak než 3f nepřipojí. U ČEZu je možné mít 1f FVE připojenou pouze do výkonu cca. 3,7kW. E.ON to bude mít nejspíš podobné. 


   
ReplyQuote
Page 3 / 106
Share: