Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,558 Posts
74 Users
133 Likes
158.6 K Views
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 

poly/mono je to jedno myslim - alebo ak mas porad nejaky poly 300wp.

Realizacia Praha-vychod

Pripadne mi este odporucali tento RITEK - řada Premium MM60-6RT o výkonu 300Wp   - Technologie PERC od koncernu *DU POND

Porovnat to nemas ako, by si musel mat 2x elektrarne s roznymi panelmi aby si to porovnal, ja to vidim asi tak ako som pisal vyssie ze 270poly mi po cely rok neda vacsi zisk ako 300w mono a cena za ks cca rovnaka

Ja mam predbezne vybraty tento, pisu aj pri zlom pocasi je ok:

Qcells Q.Peak G4.1 300W

INNOVATIVE ALL-WEATHER TECHNOLOGY Optimal yields, whatever the weather with excellent low-light and temperature behavior.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

Porovnání jsem myslel tvoje FVE vs. moje FVE a nějaký přepočet výroby třeba z jednoho instalovaného 1kWp. Vím že to nebude žádné profi porovnání, ale budeme od sebe cca 80km, tak by to mohlo být zajímavé.


   
ReplyQuote
Jano
 Jano
(@jano)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 66
 

A co amorfne panely? Mne to pride v konecnom dosledku ako naj riesenie (bohuzial zatial iba toereticky)


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

Ano, amorfy není špatná technologie, jen je potřeba víc místa a to nemám...


   
ReplyQuote
(@ronny)
New Member
Joined: 7 years ago
Posts: 3
 

Chceš jít klasickou cestou..  The forming–storming–norming–performing.

Mno... 3F řešení není výhodné

A) Nemáš dost disponibilního příkonu pro varnou konvici, myčku, troubu, apd... Prostě, ikdyž bude modré nebe budeš sosat ee z baterek s konverzními ztrátami v tom lepším případě. V horším případě z DS. Zatímco budeš na dalších fázích dodávat do DS, nebo pálit pomocí GreenBono v bojleru a AKU. Slovy Luboše Lakatoše:  To není normální ...

B) Potřebuješ 3F? Doma jsem postupně vše přepojil na jednu fázi a nyní měním smlouvu s CEZ na 1x25A, protože úspora na poušálu u tarifu D45 je 4K ročně. A jediný 3F spotřebič (čerpadlo) jsem vyřešil pomocí PWM na 1f.

C) Řešení přes dotaci má svá úskalí... například se nebudeš moci odpojit DS (jinak vratka celé dotace) a za 10let bude technologie úplně někde jinde... Takže se vyplatí nějak začít s investicí do 100k a pak jít dál. Například tím, že si doma uděláš audit spotřeby spotřebičů, zreguluješ a zjistíš, že 60% spotřeby EE měníš na teplo bez užitku.

D) Načti mypower.cz, kde zjistíš více...

 

Ronny


   
Gargamelko reacted
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 

Ronny: konecne niekto z praxe 🙂 Dik!

A) dobry priklad si im dal 😉 osobne chcem ten 1f menic, ale teoreticky by sli tie 3f do 1f ci to neni realne?

B) tiez mam d45 a 3x25a istic na 3f doma nemam v podstate nic (su zasuvky nejake v garazi, ale nikdy som ich nepouzil a myslim ze ich mam uz aj odpojene v rozvadzaci-nebolo miesto). tiez 4000 rocne je poplatok len za tie istice? - ak hej tak fajn este vacsia uspora, nez som ratal.

C) Odpajat sa neplanujem, pri investicii do 200k aj lifepo4 bateriami dostanes 100k takze je ta investicia 100k ako pises.

D) skumal som tam nejake temy hlavne to balancovanie baterii

---

Napr menic Infini solar Super 4kw sa da kupit ze to poslu z DE s 1r zarukou za cca 1000-1100e tu stoji tak 39000 bez dph. ale potom je to asi bez dotacie.

 


   
ReplyQuote
(@ronny)
New Member
Joined: 7 years ago
Posts: 3
 

Add A: Použiješ PWM a motor do trojúhelníku 3x230 + PE

Add B: Je to uspora. Zcela přesně je to 2700 na poplatku za jistič + 700kč úspora na spotřebě 3|Fjističe a chrániče. Celkem ~ 3500,-kč ročně.

Add C: Zvažto dobře, dotace znamená "za nějakých podmínek". A nechci podporovat další tunelování státu. Např.jako fototermika.

Add D: Taky řešení...  Ovšem 50% roční spotřeby pokryješ měničem 370 VA.  Zbytek do bojleru a v zimě budeš stejně nakupovat z DS. Ale jen do doby než přijdou nové generace technologii... Pak bude ostrov velmi snadno realizovatelná věc.


   
ReplyQuote
Gargamelko
(@gargamelko)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 97
 

Vítej Ronny  !

Díky za tvojí registraci na blogu a fóru www.vodnici.net

Předtím, než se pustíš do vášnivých debat a sdílení svých zkušeností ohledně domu, Arduina, Loxonu nebo čehokoli dalšího, chtěl bych tě požádat o dvě veci.

Tou první je vyplnění tvého profilu a doplnění fotky v "My profile" sekci a případně postuntí krátkého představení v tomto vlákně. Vždy je fajn vědět, s kým se na fóru bavíme.

Tou druhou věcí je pak pročtení si našeho seznamu pravidel. To důležité je, že fórum je tu od toho, aby si lidé mezi sebou vyměňovali zkušenosti, sdíleli mezi sebou své poznatky a celkově si pomáhali. Chápu, že tě určitě zajímá spousta věcí, ale kromě pokládání dotazů zkus také ostatním pomoct. Jen díky tomu může fórum fungovat.


   
ReplyQuote
 vlne
(@vlne)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91
 

Řeším TUV.

Mám kondenzační kotel pro podlahové topení a přemýšlím o koupi FV panelů, které by napájeli pouze el. bojler jako předehřev vody pro kondenzační kotel. Žádné baterie, pouze pro napájení patrony v bojleru.

Dvě varianty: a) Bez střídače, napájení topného tělesa přímo z panelů a prý snad speciální bojler Dražice na DC. b) Střídač s modifikovanou sinusoidou a tím jakýkoliv bojler na 230 AC.

Máte někdo zkušenosti, názor...?

 


   
ReplyQuote
Michael
(@miches)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 23
 

Pokud je FVE jen na ohřev vody, tak bych jinou variantu než a) neuvažoval a to z hlediska ztrát na střídači a jeho ceně.


   
ReplyQuote
 vlne
(@vlne)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91
 
Posted by: Miches

 

Pokud je FVE jen na ohřev vody, tak bych jinou variantu než a) neuvažoval a to z hlediska ztrát na střídači a jeho ceně.

   

On ten střídač s modifikovanou sinusoidou tak drahý není a umožnilo by to výběr jakéhokoliv typu bojleru plus jednodušší spínání AC obvodu. Teď jsem koukal na stránku Dražic a ten DC bojler, co nabízí, počítá i s AC napájením, což bych nevyužil. Potřebuji tip vyloženě na sestavu: předehřev přes fotovoltaiku plus bojler a dále pak do akumulační nádrže dohřívané kondenzačním kotlem.  


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Když to tady čtu, vyvstává mi v hlavě otázka proč měnit sluneční energii na elektrickou a pak ještě na teplo, když se dá přeměnit rovnou na teplou s ještě menšími náklady. Vycházím z toho že FV panely jsou dražší než kolektory, pokud se mýlím, opravte mě.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 

Tepla voda je len ako zasobnik energie, ked niekto nema na baterky a nevie vsetko spotrebovat cez den ked sa vyraba.

Inac co mozes robit s elektrikou vs tepla voda ti asi vysvetlovat nemusim...ale z teplej vody si asi trubu nezapnes 🙂

 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

To ano, ale výše někdo psal že to má čistě jen na ohřev vody...


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 

treba teda porovnanie kolko stoji to a to...

Ale je asi jednoduchsie tahat zo strechy kabel ako trubku s nejakou tekutinou


   
ReplyQuote
Page 2 / 104
Share: