X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
163.9 K Views
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

V případě 3F FVE připojené do DS, je to takto:

Příklad:

3F měnič, FVE vyrábí 3kW=do každé fáze dává 1kw, ty si dáš péct husu do 1F trouby která má 2kW, stane se to že, si pro troubu dokoupíš 1kW od E.ONu a zároveň mu na ostaních dvou fází 2kW prodáš (nebo případně jinému obchodníkovi)


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Nespolupracujem so ziadnou firmou, len som pisal doradu firmam co som nasiel na nete a podla toho jako kto vysvetluje a odpoveda na moje dotazy a tak, usudzujem kto sa vyzna 😀

Tu je zoznam s kym som riesil a nejaky koment k nim:

www.solarpartner.cz - pomaly odpoveda, nepozna tie menice do detailu ale mal fajn ceny, robi Victorn a ma za dobru cenu tie Qcells 300w panely okolo 4000kc/ks

neosolar.cz - p. Zeman, distributor pre Victorn takze vedia tam vela

www.solarhome.cz - tlacil mi uplne ine co som chcel ja

ostrovni-elektrarny.cz - p Kolarik vie celkom vela, dodava aj mensim FVE firmam ale ma prestrelene ceny oproti konkurencii

rhelektro.com - p. Medek vyzna sa, odpoveda a aj prispieva dost na forum ( http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=3400&p=61083#p59834)

www.fotovoltaicke-systemy.cz - p. Sticka tiez ma prehlad, fajn komunikacia - je niekde na morave myslim

ekotechnik.cz / solar-kit.cz - Na vystave For Pasiv velky stanok, mega promo ale ako som im napisal, nie su schopny odpovedat v rozumnom case, x krat pripominat a v podstate do 2m neboli schopny poslat ani ponuku. Maju len nejake 3 sety hotove a lapaju na to ovce co to kupia a nevedia o tom nic

svp-solar.cz - nebol schopny poslat ponuku

rdsolar.cz - fajn komunikativy a snazi sa vsetko odpovedat co som chcel, pravdepodobne cez neho budem aj FVE riesit 

www.frankensolar.cz - p. Cap profi pristup, ceny troska vyssie ale nerobi InfiniSolar iba Growatt (rovnaka oem znacka) ale konkretne model Super 4kw nemali.

 

Ja som pri Prahe takze nechcel som riesit firmu z 2 konca republiky

---

Loxone si budes musiet vyriesit uplne sam necakaj ze niektora firma vobec pozna loxone alebo ze by to nebodaj boli schopni nastavit 😉

Budu ti ponukat WattRouter ze to ti bude riadit tie prebitky a posielat na konkretny spotrebic cena cca 6-10tis

Treba si uvedomit ze kazda firma pozna 1 mozno 2 menice a aj to len na 60-70%. Modbus, lan a podobne IT komunikacne protokoly im nic moc nehovoria, max vedia ze nejako to vie na elektromer modbus nieco poslat. Vacsinou su ti ludia tam elektrikari bez vacsich IT znalosti, takze da sa s nimi bavit na urovni elektriky, kablov, isticov atd ale ked uz ideme o level vyssie do inteligentneho riadenia domacnosti, prebitkov, spravy tej energie - pochopia cca princip ale nepomozu ti moc s tym.

Ludi ako sme mi je asi na trhu malo alebo komunikujem zatial s nespravnymi firmami. To su zatial moje skusenosti

Proste hocico co robim okolo domu - co si sam nenastudujem, nenaucim a nespravim tak to neni poriadne 🙁 resp. niektore veci mi spravi firma ale definiciu musim dat ja a aby som to mohol spravit musim sa to naucit do nejakej urovne


   
blaf and L reacted
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

dost info najdes na inom fore a tuto tiez riesia 1f vs 3f

http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=3284

tu dokonca vela info k tomu Froniusu 😉

http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=3434

Vsetko co chces vediet, a aj pre mna info

na 1f menic max 3.7kw takze s 12x 300w som akurat 😀


   
ReplyQuote
(@siebencz)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
 

Pročetl sem celé vlákno ale moc moudrý nejsem. :/

 

Jak jste nakonec dopadli?

Kdo už má FVE, jakou, za kolik a od koho?

Já to mám v plánu a zatím sem komunikoval jen s S-power a se Sunlux.

Zatím čekám na nabídky (cca 5kW, 3f, bez baterek) zatím)).

Do budoucna bych to pak rozšířil o další panely na přístřešku pro auto a spojil to do jednoho systému.

 

V ideálním případě být energeticky nezávislý, ale k tomu je dlouhá cesta 🙂


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Jak se to vezme, FVE už mám, ale né na střeše 🙂 3,16kW, panely Benq, 1-f měnič Fronius s cenou budu kolem 110k kč. Po dlouhém laborování a obesílání firem zjišťování co k tomu všemu musí být za razítka (mám to složitější protože FVE musím mít pro splnění NZÚ) jsem dospěl k závěru že si to namontuju sám a kamarád s příslušnými "razítky" mi to posvětí. Baterky jsou ekonomická sebevražda.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

ja som to nechal na dalsi rok...vacsina firiem su banda suplikantov, ponukaju jednu znacku a malokta ju zvlada do detailu (nastavenia, funkcie atd).

Ten Fronius myslim nevie kombinovat FV + doplnenie z hl. privodu sucasne

Benq si dal Mono? kolko W? tiez som tie 300w rozmyslal alebo Qcells

Ak budes brat 3f tak naj bol (ked som to par mesiacov dozadu skumal ) InfiSolar 10kW, má 3,3kW na fázi a přenese 40A a hlavně je asymetrický.

Pripoj sa na toto forum:  http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=3400&p=61083#p59834  tam najdes viac info aj "ludi od fachu"


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 
Posted by: killeriq

Ten Fronius myslim nevie kombinovat FV + doplnenie z hl. privodu sucasne

Benq si dal Mono? kolko W? tiez som tie 300w rozmyslal alebo Qcells

 

Každý měnič umí kombinovat FVE + případně dososat z DS. Nepleteš si to s hybridním měničem kdy třeba Studer umí jet z baterek a na případnou vyšší spotřebu si přisosne z DS?

BenQ jsem dal poly 270Wp


   
ReplyQuote
David
(@david)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 96
 

Hoši jedna otázka asi "mimo mísu". Pro budoucí připojení FVE je třeba měnit něco v elektroměrné rozvodové skříni nebo velikost skříně samotnou? Mám vybranou klasiku na 3F dvousazbu s HDO, tedy nějaký ER 212 modifikovaný kus. Spíš designovku v nerezu a nerad bych vyhodil peníze za další. 


   
ReplyQuote
Milan
(@milan)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 111
Topic starter  

Elektrice moc nerozumím ale můj elektrikář na mě podobný dotaz vznesl také takže jsem ho hned přeposlal a dostal jsem odpověď viz.níže. Mám na střeše 18ks panelů jestli to taky hraje roli v obsazování rozvaděče.

Odpověď:

"co se fotovoltaiky týče, tak potřebujeme:

AC složka 

- jištění měniče  3x16 A B char. ( do místa, kde bude umístěn měnič natáhnout kabel CYKY 5x 2,5 mm)

- jištění regulační jednotky 6A B char.

- 3 pozice na SSR relé

- 10 pozic na regulační jednotku, která reguluje přebytky z FVE

 

DC složka 

Za dodržení příslušných norem ( souběh AC a DC vodičů):

- 4 pozice odpojovače na jednotlivé stringy FVE

- 6 pozic na DC přepěťové ochrany jednotlivých stringů FVE

Pokud by s tímhle byl jakýkoliv technický problém, můžeme si vedle Vašeho rozvaděče umístit poddružný náš rozvaděč přímo jen pro FVE.

 

Takže asi tak to bude u mě.


   
ReplyQuote
Milan
(@milan)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 111
Topic starter  

A koukám že dotaz byl na elektroměrnou skříň tak tam jsme řešili jen výměnu hodin (za oboustranné) kterou by měl čez udělat bez mého přičinění.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Milan: ta rugulacna jednotka je predpokladam wattrouter...ale naco ti to je ked mas loxone? ved ten ti to bude delit, netreba dalsi "blby" device

David: to musis vediet sam kolko isticov a loxone krabic tam chces dat a mat aj do buducna rezervu 🙂


   
ReplyQuote
David
(@david)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 96
 

@Killeriq  Já se neptal na rozvaděč, ale venkovní elektroměrnou rozvodnici na hranici pozemku 😉


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

jaj...no asi zalezi ci chces aj predavat energiu spat do CEZ, potom asi bude potreba to nejako merat, inac tam mas len dual hodiny a istic ,  ale detaily asi ti najlepsie poradia oni 🙂

 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

V el. skříni/sloupku se nic nemění, pokud budeš prodávat přebytky, tak ti akorát vymění elektroměr za čtyřqvadrantní. Ohledně těch přebytků jsem se doslechl, že de fakto nejsi schopen zajistit abys přetoky do DS neměl. Wattrouter údajně je schopen zareagovat do jedné půlvlny, ale nové 4Q elektroměry jsou prý schopny změřit čtvrtvlnu přetoku. Já se budu určitě sychrovat smlouvou o výkupu přebytků.


   
David reacted
ReplyQuote
Milan
(@milan)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 111
Topic starter  

@ killeriq : Omlouvám se za tak pozdní reakci. Nechci tady znovu rozepisovat co mě k tomu vedlo ale loxone nemám. Asi jako jeden z mála 🙂

 

PS:   ................. ale zrovna dnes mi montují doma jen lehce větší než obyčejný rozvaděč s kterého mám stejnou radost jako větší lidí tady z rozvaděčů pro loxone, které mají doma 🙂 


   
ReplyQuote
Page 4 / 106
Share: