X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
163.9 K Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

7-10W tranzistorový měnič nikdy nemůže mít. To by musel být transformátorový a to není. 


   
ReplyQuote
jimyjims
(@jimyjims)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 97
 

@kobra23 ono je to dost těžký, když chceš dotaci, tak můžeš vybírat z asynchroních 3f měničů prakticky ze třech značek:

  • Goodwe - Čína, údajně ze zmíněných nejhorší
  • Solax - Čína, potřebuje svoje baterky, backup trvá několik vteřin (psal si, že 4. generace bude umět backup bez prodlevy)
  • RCT - převlečenej číňan za Němce, neumí back up (nebo s prodlevou), musí mít svoje baterky

Trochu mi to přijde, že nejde navolit sestavu, aby člověk mohl říct, mám back up, můžu kdykoliv rozšiřovat baterie, mám topovej střídač a zároveň se mi investice vrátí.

Nejzajímavější technické řešení mi přijde 3x Victron a zapojení do SolarEdge, ale rentability tam nikdy nedosáhnu a budu muset vybrat z výše uvedených 🙁

  


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

U žádné z FVE při dnešních cenách nedosáhneš návratnosti.

Je to pro nadšence a ty, kteří chtějí mít dobrý pocit, že dostali dotaci, když ji dostávají i jiní. Takže vidina dotace obvykle zákalí zrak a způsobí, že si to člověk nespočítá nebo neumí spočítat. 

Čím nižší cenu za elektřinu máš (hlavně ti s tarifem pro TČ a elektrokotel), tím delší návratnost je a je delší než životnost strojovny v domě. Panely vydrží. 

Když si člověk udělá sám FVE a nic se v příštích letech nic nepodělá, stojí ho 1 kWh z FVE 11 Kč!!!


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: @kobra23

7-10W tranzistorový měnič nikdy nemůže mít. To by musel být transformátorový a to není. 

to mysli asi IDLE mode v noci ked ani z baterii netaha 😉

image

Mne z toho stale naj vychadza ten GoodWe 😀 a backup vypnem


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

FYI: Poslal som im2 nezavisle merania GoodWe co niekto realne spravil. 

Zo Solax mi nikto neposlal nic , iba to co pise GBC a ak to sedi tak to zere 2x tolko co GoodWe.

Citim tu reci typu jedna baba povidala...nepodlozene nicim.

Az na to ze je to rev2.0 cenovo je to na urovni GoodWe ponuk

--Q--

1. Udajne je uz verzia 4.0 a ma vediet "bezvypadkovy" prechod na backup, takze davat starsie revizie asi nema zmysel
2.0 aj 3.0 ma 2-3s prepnutie, takze vypadok nastava.

2. To je celkom vysoka spotreba vs GoodWe (protokoly v prilohe)

3. Elektromer poprosim teda presny typ napisat aby som si vedel pozriet moznosti.
4. demo si pozriem
 
--A--

Údajům o GoodWe nevěřím, něco co existuje v laboratorních podmínkách nemá nic společného s realitou, při testování jsou použity průmyslové zátěže, čili laboratorní, skutečné přístroje v domácnosti se takto nechovají. V každém případě pokud by jste chtěl GoodWe tak nemůžeme sloužit s tím nepracujeme a ostatní i větší firmy jako je PRE od toho utíká.

 

Co se týká spotřeby měniče je to nicméně tak, že ona spotřeba je živena z výroby čili ne z veřejné sítě. Naopak GoodWe odebírá ze sítě zejména při provozu z baterie trvale okolo 100 Watt a řeší až spotřebu nad tuto mez, solax potřebuje trvale okolo 30 Watt, tedy ne na vlastní spotřebu, ale na napájení domu, aby se do frekvence připojil.

 

Výpadky při backupu nastávají a je to spíše výhoda, u tzv UPS backupu je problém zejména s GoodWe s následným přetokem elektřiny do vypadlé veřejné sítě, už nás všechny upozorňoval ČEZ že bude mocně zpřísňovat podmínky pro připojení GoodWe do sítě a zajištění anti islandig systému.

 

Verze Solax G4 je zcela nová a nikdo neví kdy bude dostupná, nejdříve prý v létě počátám spíše s podzimem, momentálně se nedá koupit, ani objednat  a  není známá cena pro ČR.. Nicméně fungovat bude stejně myslím, jediný rozdíl je ve využití nadvýroby nad nominál měniče, což je v navrženém případě bezpředmětné, to by muselo být pole větší než je výkon měniče a ano mělo by to umět UPS namísto EPS. Ovšem jak to bude fungovat je otázka.

 

Pokud by jste chtěl skutečně ostrovní systém bez výpadkové zálohování a robustní konstrukci muselo by se to postavit na Victronu, to je ovšem zcela jiná cena, také pochopitelně zcela jiný systém

 

 

 

Co se týká elektroměru je to tento

https://www.satmultimedia.ro/smart-meter-chint-trifazat-dtsu666-d-pentru-solax-p223732/&source=gmail&ust=1616080295522000&usg=AFQjCNFxAMW71Y_7xb-U1ECy_C-yjmRp3 Q">Smart Meter Chint Trifazat DTSU666‐D pentru Solax - SatMultimedia


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 

@kobra23 No já jsem právě raději volil měnič a bat od stejného výrobce (RCT,) Když je pak s něčím problém, tak výrobce měniče to hází na baterku a naopak. Když vše funguje jak má, je to asi jedno.

Dělal jsem instalaci RCT u šéfa a teď budu dělat doma - u šéfa funguje bez problémů, co ještě nemají zmáknuté, tak je připojení dvou baterií k jednomu měniči (10.0). Slíbili, že to vyřeší nový soft až ke konci roku. ještě chci po ČEZu připojit impulzní výstupy z 4Q elektroměru (přes optočleny), obdobně,jako je tomu u velkoodběru, kde se hlídá 1/4 maximum.Abych mohl vyčíst přesnou spotřebu, dodávku v rámci "opožděné" reakce na spínané spotřebiče v režimu s baterií. Myslím si, že životnost měniče bude delší než 5 let. Už mám v provozu 9 let jednofázový SMA a nevím o něm


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@petrp

Si mě rozesmál. Srovnávat SMA s RCT. To jsou úplně rozdílné střídače. Něco jako průmyslový vs. hobby.


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 

@kobra23 já to nevidím za zle. čas ukáže.


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 

@kobra23 psal jsem soukromou zprávu


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Zase mi nepřišla notifikace o SZ. Ale už jsem ti odepsal. 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Odpoved od GBC, tak ta spotreba Solax je teda mazec...GoodWe bude podla protokolov na polke :/

 

Ohladom prifazovania, ak to teda chapem spravne...

 

  1. Panely budu vyrabat 300w, prifazuje sa s odberom cca 170w a do domu/baterie mi doda 130w-ANO
  2. Baterie su nabite, dom bude spotrebovavat 300w, menic sa prifazuje a celkovo to bude brat cca 470w z baterii?- ANO
  3. Bavime sa o ktorej generacii Hybrid menica? resp v 4 poslednej bude nejaka zmena?
    - Neznám dělení Solaxů dle generací. Byly staré typy SK-SU a nové typy X3 Hybrid. Mají vyjít nové typy X-ESS, které by měli mít integrované back-up přepínání a možnost provozovat baterky venku i při -20°C.
    Ale kdy budou k dostání a jestli budou splňovat to co deklarují nemohu potvrdit. Nemám otestováno.

 

Zo skustenosti ak spocitame len Chladnicku, mraznicku, nejaka zakladna automatizacia...tak spotreba domu mi asi neklesne pod 250-300w, teda menic sa do "idle" asi nikdy nedostane a k celkovej spotrebe sa mi pripocita 170w.
– ANO, z baterky. Až se baterka vybije, měnič se uspí. Bohužel to není perpetuum mobile. Buď to tu stejnosměrnou energii z baterky na střídavou převede se ztrátou nebo jí to nepřevede vůbec.

 

Zvazujem tento menic alebo GoodWe  ET 10kw ku ktoremu som dostal 2 nezavisle merania spotreby (v prilohe) a v pripadne vypnuteho "backup" modu (ktory mi netreba) som na urovni 15-100w max.
- Žádná příloha nepřišla. Backup přepínač není potřeba ani u Solaxu, je to volitelné příslušenství. Na 15 Wattů se 10kW měnič prostě dostat nemůže.
  Při 100W by 10kW měnič pracoval s účinností 99%... Tomu bych možná věřil u nějakého symetrického šestitranzistorového měniče… Ne u dvanáctitranzistorového asymetrického měniče.

 

Zatial co som si mal moznost zistit a porovnat ma Solax hybrid 10.0:

- o kusok krajsi dizajn -ANO

- drahsie riesenie na 1kwh Baterii Tripel Power vs PylonTech Force H2
- Triple power má nativní podporu komunikace s měničem, vyšší stupeň krytí IP, jednodušší zapojení, nepotřebuje rack atd.

Ale ma vyssie kapacity 4.5 a 6.3 kwh a vyssia mozna celkova kapacita na jeden BMS
- 6.3kWh už se asi bohužel nebude dodávat. Existuje LFP varianta 5.8kWh – současně asi nejlepší volba.

- mierne vyssie ceny menica - ANO
- vyssiu spotrebu - Pochybuji

- EPS je extra krabica za dalsi poplatok vs GoodWe integrovane UPS – Není nezbytně potřeba.

- Zaruka 5r a u GoodWe tiez 5r s moznostou priplatku na 10r – 10 let. https://gbc-solino.cz/produkty/inverterek-hybrid/solax-x1-x3-hybrid/&source=gmail&ust=1616159288229000&usg=AFQjCNFTSogO_CQ8Us-jZS-SkjOsmwjGT w"> https://gbc-solino.cz/produkty/inverterek-hybrid/solax-x1-x3-hybrid/   

 

Nie je moc informacii na internete kde by boli nejake porovnania, preto hladam kde sa da... - Všechny informace zde: https://gbc-solino.cz/produkty/inverterek-hybrid/solax-x1-x3-hybrid/&source=gmail&ust=1616159288229000&usg=AFQjCNFTSogO_CQ8Us-jZS-SkjOsmwjGT w"> https://gbc-solino.cz/produkty/inverterek-hybrid/solax-x1-x3-hybrid/

Instalacna firma Vam toho moc nepovie, lebo bud montuju jednu alebo druhu znacku. - ANO

 

Rad by som sa vyhol situacii ze kupim menic o ktorom zistim ze ma v podobnej cene lepsieho konkurenta. Ci uz funkcie, spotreba, monitoring a spolahlivost.

 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Nova odpoved od "energieprozivot.eu" - Podstatne ze PODPORUJE aj ine znacky baterii

--Q--

To comu kto veri nie je podstate , podstatne su realne merania. Od Solax som zatial ziadne neobdrzal, od GoodWe mam 2 nezavisle a vychadza spotreba podobne, pri vypnutom backup som okolo tych 100w.
Tymto nehajim ani jeden z produktov, len pisem co mame podlozene a k comu som sa ako zakaznik dostal.
 
Nechem byt v stave ze bude vyrabat 400w v "neslnecnom" dni a polku mi zobere menic, pripadne pri bateriach vecer bude tahat 150w+. Preto sa na tieto detaily pytam.
 
Velke znacky CZ/SK nezmysel ignoruju, Cina GoodWe,Solax,RCT... sa prisposobili lebo to pouzivaju aj u nich tak preto su aj tu...ale to je tema pre inych. Ja musim vyberat z toho co je 😉
U GoodWe mozem dat PylonTech a tie idu aj na ine menice
U Solax su len ich baterie, teda ak mi za 6r Menic odide, co s tym bateriami? Budem musiet ist zase do Solax...  
GoodWe Zaruka je mozna predlzit na 10r je to mozne aj u Solax?
 
--A--
 

Dobrý den,

Co se týká tabulky měření vlastní spotřeby tak ono to vypadá zajímavě skutečně, jen bych upozornil na to co měnič při měření skutečně dělal. Dodávaná energie střídačem byla po celou dobu testu okolo 380 – 400 Watt na fázi, tedy celkem okolo 1200 Watt (Součet sloupců M2 a M3, dále byl tento odběr v zásadě přesně symetrický, tedy každá fáze zatížená stejně.

Ze sloupce spotřeby vyplývá že při této práci střídače je vlastní spotřeba  v průměru okolo 60 Watt (místy i 100 Watt. To znamená že je to někde mezi 5-7 % přeměňovaného výkonu a spotřeba každého střídače je přímo úměrná tomu co dělá, jako v autě, čím rychleji pojedete, tím větší bude spotřeba.

Z tabulky tedy vyplývá, že pokud by střídač dodávat 10 000 Watt a ne 1200 jako je v tabulce jeho spotřeba bude řádově vyšší, tedy řekněme na úrovni oněch 5 % čili někde okolo 500 Watt.

Pokud by střídač pracoval asymetricky, tedy například na jedné fázi dodával 2000 Watt na dalších třeba 500 a 200 bude to ještě horší. Takže tolik ke spotřebě. Test byl vyhotoven společností SolidPower což je distributor GoodWe a byly zjevně připraveny optimální podmínky pro simulaci.

 

Není pravda že k solaxu nemůžete dát baterie pylonech, můžete bez problému, běžně funrují se starými rack bateriemi H 48050, stejně tak s H1 Force i H2 force, stačí se podívat na pylontech compatibilitu. Máme několik systému Solax s Pylontech a není to problém.

Obecně my dodáváme měniče Solax s 10 letou zárukou automaticky, prodloužit se dá na 15 i 20 let, ale je to už finančně drahé

 

15 let……1000 eur

20 let ….. 1890 eur


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@kobra23 ahoj, jak prosím počítáš těch 11 Kč/kWh ?

co mám nabídku na klíč na FVE ( 7,7 kWp + 10,65 Pylontech s GoodWee 10 kW ) cena po odečtení dotace je 219.454,- ( Kč/kW cena panely + bat. 11.959,- Kč ) vše s DPH. Za rok teoreticky vyrobím 8 MWh a když z toho spotřebuji 65 % a předpokládám životnost všeho 20 let a nic se "nepo.... " ) tak mi vyjde cena za kWh ( investičně) 2,11 Kč. A to samozřejmě nepočítám nějaké vratky za přetoky. A navíc zřejmě nebude zůstatková cena FVE elektrárny po 20 letech 0,- Kč

Co v té úvaze mám špatně ?

viz:

Posted by: @kobra23

Když si člověk udělá sám FVE a nic se v příštích letech nic nepodělá, stojí ho 1 kWh z FVE 11 Kč!!!

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@dalibor

8MW nevyrobíš, když 6 MW tak to bude hodně dobré.

Využít 65% je hodně optimistické. Musíš mít hodně velké spotřebiče, aby jsi využil v létě všechno co jsou panely schopny vyrobit. 

Baterii máš taky hodně malou, bude brzo nabitá a energie zůstává na střeše. 

Vycházím z reálných výsledků majitelů fve, kteří mají přesně spočítané investiční náklady a každý měsíc a rok dělají vyhodnocení. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Podívej se na toto. Skoro stejný čas, jeden obrázek ze včerejška, druhý dnes. Svítí stejně slunce, jen dnes je na panelech zbytek sněhu z rána. Nevyrobí skoro nic. 

6439E755 D2B1 4D2B A454 4A016A91ECB7

 

E6F99185 20B0 4AE4 92C8 DDD1FB9B0E3A

   
ReplyQuote
Page 26 / 106
Share: