X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
163.9 K Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Nemám RCT. Mám Studer. 


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@kobra23 ahoj, je ještě u tebe aktuální Pylontech jakl jsi psal 23.2. v příspěvku do tématu FVE ? Bohužel se ukazuje, že nejen dodavatelé komplexní instalace vydělávají na dotaci a rabatu z nákupu, na který si "ferda" jako já nedosáhne ( to je ale OK ) nicméně se nestydí uvést do nabídky cenu např. Solax X3-Hybrid-10.0-D-E ve výši 69 tis Kč a na netu hned na první stránce co mi vyběhla najdu 59,5 tis Kč. Obdobně Solax Triple Power T45*2 (9kWh) HV v nabídce za 126 tisKč najdu za 107 tis Kč. Vše bez DPH.  Sečtená kWh ( soláry a baterky ) mi pak vyjde kolem 18 tisKč pro mne  ( po odečtení dotace 155 tisKč) při skladbě ( celočerné 6,12 kWp / 9 kW baterka / Wattrouter / "na klíč" ).

Jsem nas..... nevadí mi, když má dodavatel zisk 20-25% na zakázce, ale vadí mi že jsem za blba,  a nechci šetřit kde to nedává smysl.

Chtěl jsem to dát firmě z okolí kvůli servisu blízkosti atd .. ale už jsem obeslal další tři. 


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@killeriq už máš vybraného dodavatele ? Obeslal jsem další tři z tvojí tabulky ( viz . příspěvek výše )  a tak čekám co z toho bude 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@dalibor pozri ten Excel co som sem daval...

Naj ceny mali zatial GreenWatt.cz a http://www.novotnyelektronik.cz/cz/fotovoltaicke-elektrarny

 

Neviem jaka si lokalita, ale ak budes riesit baterie, kup co najnizsie co musis 1.25x vykon panelov , aby si dosiahol dotaciu a ostatne bloky si kup sam. (rozsirenie baterii udajne nevadi)

Firme normal napis ze su je taka cena a Vasa je + 20% a platim este XX za prace okolo.

niektora ti da "zlavu", hlavne tie mensie.

Preco si vybral Solax? pisal som do https://gbc-solino.cz/ podla toho co pise, ma to este vyssiu spotrebu ako GoodWe. Preco ho teda volis? zaujimaju ma detaily tiez nad nim vaham , ale nevidim ziadny plus zatial

 

dělali jsme testy asymetrické funkce střídače, nikoliv vlastní spotřeby.
Čas zpětnovazební regulace měniče je v řádech jednotek sekund a dorovnání k nulovému přetoku/nákupu se poté pohybuje s odchylkou cca 20W.
Na rozdíl od konkurenčních měničů, které často dosahují odchylek pod 3W, ovšem za cenu doby regulace vyšších desítek vteřin.
Nicméně střídače Solax X3 Hybrid dosahují v různých režimech různé spotřeby.

V režimu, kdy je přifázovaný má vlastní spotřebu cca 170W. Měnič se přifázuje jen tehdy když má k dispozici dostatek svojí „levné“ energie.
V tomto režimu je ve stavu, kdy má energii z panelů více než 200W nebo i v noci když má v baterii energii a na tuto energii je poptávka spotřebiči.
Pokud v domě klesne spotřeba pod 150W po dobu deseti minut, střídač přejde do režimu Idle mode a energii z baterií nevysává. Sám má po tom spotřebu cca 5W.
Pokud v domě stoupne spotřeba nad 200W po dobu deseti minut, střídač se opět přifázuje a energii v domě pokrývá z baterií.

Jinými slovy: Střídač dosahuje běžné stejné vlastní spotřeby, jako všechny ostatní asymetrické střídače s vnitřní tranzistorovou topologií T-NPC, ale umí ji šikovně kamuflovat.

 

Doufám, že vám informace pomohla, kdybyste potřeboval ještě nějaké informace, klidně napište.
S pozdravem
Daniel Kišac - Servis

GBC Solino s.r.o.

Tak som odpovedal a cakam:

Ohladom prifazovania, ak to teda chapem spravne...
 
1. Panely budu vyrabat 300w, prifazuje sa s odberom cca 170w a do domu/baterie mi doda 130w
2. Baterie su nabite, dom bude spotrebovavat 300w, menic sa prifazuje a celkovo to bude brat cca 470w z baterii?
3. Bavime sa o ktorej generacii Hybrid menica? resp v 4 poslednej bude nejaka zmena?
 
Zo skustenosti ak spocitame len Chladnicku, mraznicku, nejaka zakladna automatizacia...tak spotreba domu mi asi neklesne pod 250-300w, teda menic sa do "idle" asi nikdy nedostane a k celkovej spotrebe sa mi pripocita 170w.
 
Zvazujem tento menic alebo GoodWe  ET 10kw ku ktoremu som dostal 2 nezavisle merania spotreby (v prilohe) a v pripadne vypnuteho "backup" modu (ktory mi netreba) som na urovni 15-100w max.
 
Zatial co som si mal moznost zistit a porovnat ma Solax hybrid 10.0:
- o kusok krajsi dizajn
- drahsie riesenie na 1kwh Baterii Tripel Power vs PylonTech Force H2
Ale ma vyssie kapacity 4.5 a 6.3 kwh a vyssia mozna celkova kapacita na jeden BMS
- mierne vyssie ceny menica
- vyssiu spotrebu
- EPS je extra krabica za dalsi poplatok vs GoodWe integrovane UPS
- Zaruka 5r a u GoodWe tiez 5r s moznostou priplatku na 10r

   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@killeriq já nic nikomu nediktoval, původně preferovaný dodavatel co už u nás před třemi roky byl mi poslal nabídku a řekl že to s jinými komponenty nedělá. 

Ano, tabulkou jsem se řídil a pomohla mi se v tom orientovat ( díky )  ale Novotný je u Prahy a moje lokace je v okolí Brna ( Tišnov ) ikdyž  vím že montáž na střechu znamená pro dva chlapy a žebřík s výtahem jeden den no a ten třetí může dělat zbytek třeba ... takže za jeden ( max dva ) dny je sranda hotová. Poptal ( včera  jak jsem se NAS... )jsem Brňáky SolaryES a Solar invest.

Barák mi "naprázdno" bere skoro 600W ( krabičky, ledničky, Rack s NAS atd ...:-( ) a už s tím nic moc neudělám. Výpadky celkem i řešíme tak 4-8 x do roka krom hlášených takže fce UPS by se mi hodila.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

SolaryEs - fajn rozpis poloziek aj jednanie, cena tiez podobna ako ostatni...viac ludi na FB ich celkom chvalilo

Teraz mi este jeden z FB robi v Elkov a ma nastarosti FVE - poslal ich odberatela https://eicero.cz/cs/kontakty/ - lebo som chcel tie Jinko panely 440-450w rozmer D185cm a vacsina firiem to nevie dodat, pripadne len 30ks paletu. Prave ti Elkov to vedia aj na kusy 😉

 

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @dalibor

@kobra23 ahoj, je ještě u tebe aktuální Pylontech jakl jsi psal 23.2. v příspěvku do tématu FVE ? 

Ano, tento týden dorazí další paleta. Ještě na ji nějaké volné kusy jsou.

Jinak jsem to už psal, ale obor FVE je momentálně vhodný pro zlatokopy. Obvykle výše dotace je jejich marže.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@dalibor este ma napadlo, riesis vypadky ale chces Solax ten ma EPS (extra box co musis dokupit tusim 20k+) a tam je reakcia 2-3s, zhodi ti to spotrebice kym nabehne - to je asi rev.3 , udajne rev.4 je uz rychla a neni vypadok.

Mozno by si mal lepsi ten GoodWe ma vstavane UPS reakcia 2-3ms, teda realne vypadok nenastane a stoji to aj menej.

Ako mi v Novotny hovoril treba si pocitat ci ten mozny vypadok ti stoji za XX tisic.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Pozor, že u Solax musí být jejich baterie. Jinak ty prodlevy v 4 generaci nebudou.

Z mého pohledu má Solax lepší software. To co předvádí Goodwe ohledně software  je k smíchu. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Pokud si chcete někdo FVE udělat sám a sháníte kvalitní komponenty za rozumnou cenu, zkuste poptat u mně. 


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 

Panely taky?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Jistě 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Dnes prisla celkom fajn ponuka na Solax od www.energieprozivot.eu

vratane EPS a 11.6kw baterii

"Co se týká baterii použil jsem nakonec baterie Solax s kapacitou 5,8 kWh, které vycházejí cenově nejlépe. Níže cena včetně DPH na jeden modul, není započtená BMS, která však vychází podobně na všechny typy baterií.
Triple power 4,5............ 60 200,-
Triple power 5,8.............61 500,-
Triple power 6,3............ 76 500,-"
image

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Mně na tom prostě vadí ty baterie. Jak u Solax, tak u RCT musí být jejich.

Životnost měniče cca 5 let, baterie by měly vydržet cca 15 let.

To jako po 5 letech musím koupit zase Solax (RCT), protože k tomu nic jiného nepřipojím?

Co když budou v té době lepší měniče za výhodnější cenu než Solax? 

Je potřeba se nad tím pořádně zamyslet. Je blbý pak mít hezký odkládací stolek v technické místnosti (myslím battery pack).


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

hmm a este mi pise ze davaju verziu 2.0 , ked si uz pisal ze je alebo ma byt 4.0 tak stary kram lebo stoji o par tis menej asi nechcem

Co pise tak to ma dost spotrebu ako aj ti od GBC pisali...

"300w" - to u GoodWe som na 100w a tie baterie mozem dat ine

--Q--

1. O ktoru reviziu Solax 10.0 menica sa jedna?
2. Mate zmeranu vlastnu spotrebu menica ako sa pri roznych modoch sprava?
3. Pozeram ze je moznost komunikacie cez RS485 , teda viem si vsetky data o vyrobe nahravat/posielat na DB ? su to "live" data alebo je to s nejakym oneskorenim?
 
Pytam sa z dovodu ze mam Loxone a tam by som potom mohol s tymi datami dalej pracovat a nastavovat podmienky.
 
5. Je niekde dostupne demo ako vyzera monitoring / sprava od Solax?
 
--A--

Verzi solaxu používáme 10 T 2.0

Co se týká solaxu tak tam nehraje až tak roli hardwarowa verze ale softwarova verze, kterou dodáváme resp aktualizujeme na nejnovější dostupnou.

 

Spotřeba měniče se pohybuje okolo 7-10 Watt v klidovém stavu, při zátěži je to pochopitelně nějaké procento z aktuálního přeměňovaného výkonu, obvykle okolo 2-3%. Pokud by tedy jel měnič na plný výkon bude jeho spotřeba okolo 300 Watt, ale to je dáno fyzikálně u všech typů měničů velmi podobně-

 

Co se týká RS 485 měly by tam být online stavy z měniče, pokud se jedná o elektromě tak ten umožňuje jak komunikaci RS 485 tak Modbus, je to podobný typ jako v odkazu jen design trošku jiný ale v zásadě je to totéž.

 

Další možností je získávat data ze SolaxCloudu, kde je API, čili myslím že do loxone by šly načítat pomocí nějakého virtuálního vstupu v configu jako nějaké GET metody. Tam jsou ale data aktualizována jednou za 5 minut.

 

Co se týká demo monitoringu, je možné spustit demo na adrese

https://www.solaxcloud.com/&source=gmail&ust=1616074397091000&usg=AFQjCNFna4W3ullxKEkH-QFOtBk5DKSmF A"> https://www.solaxcloud.com/

Nicméně je to takové nějaké omezené, skutečný monitoring je rozsáhlejší


   
ReplyQuote
Page 25 / 106
Share: