X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
164 K Views
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@kobra23 děkuji jasně že realita je často o náklaďáky daleko, když bych tedy počítal 6MW a využití 50 % a posílil Pylontech na 14,2 tak mi vyjde 4,3 Kč/ kW a už jsem mimo současné 3,1 Kč/kW ( při 13 MW za rok ) ... 🙁

hmm ... ale i tak do toho půjdu doufám, že za 20 let se o tom pobavíme u piva  na Vodnickém setkání na které se už nezřízeně těším 🙂 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Nejsem věštec, ale příští rok až se v Německu vypnou jaderné elektrárny, tak si myslím, že to značně změní cenu energie a ty návratnosti budou mnohem lepší.

Otázkou pak uz jen zůstává, kdy to stát začne zdaňovat, aby ti co to mají si moc nevyskakovali.


   
ReplyQuote
(@mafraf)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 43
 

Ahoj, máte u střídače na AC straně chránič typu B? Já to v projektu nemám, ale k revizi je prý potřeba, tak mě to zajímá. Měnič je beztransformatorovy Fronius, panely max.240V. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

A tuto blbost vymyslel kdo?


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

🙁 

 Roční graf spotřeby takto :

image

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

 

2B658138 E09E 460F B894 A3BD65D6399C

@dalibor

A takto v reálu bude vypadat pokrytí spotřeby.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@kobra23 tak to by bylo "přes palec" 50 % z 13 MWh což je pro mne cca 20 kKč za rok takže za 12 let investice "zpět" .... což bude ve skutečnosti víc protože hodnota investice bude pořád přes 60%  i za těch 12 let a k tomu když přičtu že "lepší už to nebude" viz to co píšeš  tak to znamená " i tak do toho půjdu " 🙂


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: @dalibor

@kobra23 tak to by bylo "přes palec" 50 % z 13 MWh což je pro mne cca 20 kKč za rok takže za 12 let investice "zpět" .... což bude ve skutečnosti víc protože hodnota investice bude pořád přes 60%  i za těch 12 let a k tomu když přičtu že "lepší už to nebude" viz to co píšeš  tak to znamená " i tak do toho půjdu " 🙂

Alebo ak mas mining Rig tak...tak sa ti to vyrazne skrati 😉

Kupis casom elektroauto a uz nikdy nemusis ist tankovat, hlavne podla mojho vypoctu je bateria na skladovanie cca 1kwh=10000kc , u auta je to 5000kc.

Ano svieti cez den ked si v praci - ale zalezi na dojazde tak si das 2x za tyzden HomeOffice.

Prikladove auto je jazdeny Nissan Leaf od 2017-8 s 40kwh baterkou ceny su okolo 500-600k

VS Peugeot 308 v Allure vybave za 300-350k

V Prahe poziciavaju Fiat 500e , su to dovozy z Kalifornie vsetky maju 5-6r+ 40-70tis km a baterie stale cez 90%+ dojazd 120-150km

Problem moze byt to opotrebenie baterii za 5r+, ale v reale na aute celkovo stratis viac od FVE prejazdis dalsich 200k+ na nafte, nejaky servis 10k rocne. Prevadzkove naklady uz moc ludia nepocitaju, nevnimaju, lebo to mizne pomaly ako ine povinne mesacne platby.

Teda prachy za naftu investujes do elektriky a od momentu ked mas FVE na streche za XXX tis, sa ti nestane ze Sejk sa zle vyspi a zajtra tankujes za 20%+ , pripadne CEZ bude zelensi, uhlie drahsie teda musia zase zdvihnut Mwh, alebo Xta vlna najsmrtelnejsieho virusu sveta

---

Mining mam 3r+ : pred 2r bol D45d okolo 2kc, teraz D57 cca 2.5kc komplet vratane dph

Ak bude trend pokracovat za 5r mozeme byt neviem kde...vsetko ide hore a dovod? Korona uplne na vsetky odvetvia, pred rokom by ma toto ani vo sne nenapadlo :/

Kto to cele zaplati? no zase my...a to este nevidime tu mega inflaciu co nastane po celom svete.


   
ReplyQuote
(@xpitris)
Active Member
Joined: 3 years ago
Posts: 13
 

Uvažuji o FVE, ale moc se mi zatím nechce investovat do baterek.

Doufal jsem, že půjde pořídit FVE za rozumný peníz s akumulací do TUV a částečným pokrytí spotřeby domu. Bývame hodně doma i přes den (nejen teď v době covidové), tak jsem si myslel, že by baterky nebyly tolik potřeba. Samozřejmě bude potřeba upravit chování tak aby se spotřebiče s velkou spotřebou pouštěly přes den.

Roční spotřeba domu je cca 9 MWh, cena za 1 kWh zhruba 3.7 Kč.

Máme tepelné čerpadlo a průměrná denní spotřeba na ohřev TUV je 5 kWh. Zásobník má velikost 250l. Má nainstalovanou 3.5 kW patronu rozdělenou na všechny 3 fáze.

Z počátku, když jsem byl v naprosté neznalosti, mi investice cca 80 tisíc (po odečtení dotace) přišla jako rozumná a říkal jsem si, že by návratnost mohla být do cca 10-ti let. A zároveň to bude pojistka do budoucna.

Potom co jsem si o tom začal něco zjišťovat a narazil na věci jako rozdělené počítání fází a tedy nutnost použít asynchronní měnič jsem trochu znejistěl.

Konkrétně v případě měniče jsem naprosto ztracen. Byl by lepší jedno-fázový, nebo více-fázový? Popřípadě jaká značka.

Chtěl bych aby bylo možné v budoucnu přidat baterie.

V elektrice se obecně moc nevyznám.

Díky


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Tak to máš o FVE hodně zkreslené představy. 

Bez baterie můžeš s použitím Sitonu ohřívat jen TUV.

Pokud i tak nechceš baterii, tak bys musel mít střídač připojený rovnou do sítě a dodávat do sítě a nic z toho nemít.

Jinak na vše ostatní pokud chceš s energií doma něco dělat, musíš mít baterii.


   
ReplyQuote
(@xpitris)
Active Member
Joined: 3 years ago
Posts: 13
 

Že budou přebytky proudit zpět do sítě je jasné, nicméně něco málo bych z toho přece mít měl (cca 0.3 Kč na 1kWh).

Když je možné bez baterie směrovat elektřinu z FVE do bojleru, proč by to nešlo i do ostatních spotřebičů?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

1) Aby jsi z toho něco měl, potřebuješ hybridní střídač. A ten zase potřebuje baterie, jinak nemůže fungovat.

2) Protože spirála bojleru je odporová zátěž a nevadí ji, když do ní půjde málo proudu/napětí.

Jak chceš jiným spotřebičům v domácnosti vysvětlit, že zrovna je nad domem mrak a oni si mají vystačit s polovičním proudem/napětím než potřebují? Proto ta baterie, aby když např. běhají po obloze mraky si mohl střídač sosnout energii z baterie a až mrak(y) přejdou ji tam zase vrátit.

To je jednoduché vysvětlení, těch důvodů, proč je nutná baterie je samozřejmě vice.

Z tohoto důvodu je také v posledních letech vidět masivní rozvoj FVE, neboť vznikly hybridní střídače (pro Česko dokonce asymetrické) a zlevnily se baterie. Jinak by to nešlo.

Všechny starší systémy co vidíš na domech jsou většinou jen určeny k dodávce energie do sítě distribuční společnosti a inkasují Zelený bonus. 


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@kobra23 @killeriq tak pro zajímavost jsem sehnal skutečná data za 2020 o výrobě z FVE, která je 200 m od nás se stejnou orientací střechy a zhruba stejným sklonem.

Realizace instalace před 10-ti lety, instalovaný výkon panelů 6kWp ( tehdy za úplně jiné peníze samozřejmě ).

Když to dám do srovnávacího grafu s mojí měsíční spotřebou tak vypadá takto:

image

A když si nasimuluji, že bych na střechu dal 9 kWp a baterka ve sklepě měla 21,3 kWh tak při investici zhruba po odečtení dotací odhad 300 kKč ( čekám na nabídky ještě ) vypadá teorie takto 

image

Teoretická "návratnost" při nezapočtení zůstatkové hodnoty celé FVE, přetoků a když se nic "nepo...."  je 11 let

co vy na to ? 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

ja to navratnost nejako neratam...odo dna ked to kupis platis mesacne menej a mozno niektore mesiace nezaplatis nic.

Ber to tak ako som pisal vyssie dnes kupis auto za 500-600k a za 3-4r max max z toho 50% prec a este si XXk prejazdil 😀 Mas tam nejaku navratnost mimo usetreny cas ze si nemusel chodit Busom a za menej?

Ked mas momentalne rozpocet a nechces kupovat nieco ine , tak investuj. Panely su vykonne dost ak mas moznost dat dlhe 2.1-2.2m tak daj rovno 490-500w

napr

https://shop.iftech.cz/monokrystalicke-panely/3022-solarni-panel-canadian-solar-490wp-mono-stribrny-ram.html

nenechaj si natlacit 450w alebo menej co stoja o 200-300kc menej na ks a firma ich ma skladom. V buducnosti sa ti moze to miesto na streche hodit (neviem kolko ho tam mas)

Neviem aky menic ale baterie si kup iba tolko aby si splnil dotaciu 155k a ostatne si zozen sam, bude to stat menej. Pozor na tie Battery sety kde je jedna cast BMS, mozes dat len 3-4 bloky 12-6kwh a potom musis dalsiu BMS kupit (20-25k).

Baterie musia byt 1.25 x vykon panelov

Co tu odporucal @kobra23 Pylontech US3000C 3.55kwh tak tie len medzi sebou prepajas a mozes dat niekolko desiatok ks , bez central BMS. Teda zisti si ci ten ponukany menic moze take pouzit.

Jediny minus ze su to baterie do Racku a nie su take "dizajnovky" ako Pulontech Force pripadne tie od Solax


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@dalibor

Se mi nezdá to léto. To by si měl uživit celou spotřebu z FVE. 


   
ReplyQuote
Page 27 / 106
Share: