X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
163.9 K Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

To může být 7 ks.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@eiffel Od těch jsem bral 2 roky zpátky 14 panelů 300Wp asi za 2600 🙂 Taky ke dvěma sitonům. Obchod v pohodě, pán ochotný 🙂 Bral jsem od něj i kabely. Objednal jsem 4mm2, které měl uveden skladem, omluvil se že to nemá a dal mi 6mm2 o 1kč dráž než 4mm2 🙂


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 

@bery já je mám 15km od baráku 


   
Bery reacted
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 

@kobra23 a co na těch skoro 280V řekne topná spirála??


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@eiffel Teoreticky nic. Na sitonu se dá tuším nastavit maximální výkon topného tělesa. Těch 280V tam stejně v 99% případů nebude.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @eiffel

@kobra23 a co na těch skoro 280V řekne topná spirála??

Nic. Kdyby měla něco říkat, tak už polovina spirál v ČR je po smrti.

Přečti si poslední podmínky pro kvalitu distribuční sítě v ČR od ČEZ a chvilkově ti už legálně může distributor poslat do rozvodu na jednu fázi až 276V.

Takže až vám začne odcházet elektronika citlivá na přepětí, víte odkud vane vítr.

Elko na to docela nedávno zareagovalo a vyvinulo zajímavé krabičky HRN43 a HRN43N. Jedna už je doma a čeká na brzkou montáž. 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@kobra23 JJ ty krabičky dělá i Schneider, nicméně Elko má největší možnosti nastavení. Ale nevim jaká je reakční schopnost (doba).


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

btw ked sme pri tych spiralach / bojler.

 

Wattrouter/GreenBono musi byt byt priamo napojeny na bojler, co v pripadne ze neni pretok alebo je tma (nevyraba sa) ako ten Bojler nahrejem?

1. Technik mi dnes vysvetloval ze udajne tym ze sa zapoji napriamo wattrouter->bojler tak ho uz nemam ako pustit kedy chcem

2.teda lepsie to asi nechat na Loxone cez rele...

Len potom vznika problem ze napr do 2.2kw spiraly neviem pustit iba prebytok 1kw?

Podla odhadov router a cievky istice okolo mi hovorili 10-20k, co je nerentabilne aby mi to nahrialo len bojler...

pokial nemam bazen alebo nejaku 500l akumulacku, je to asi zbytocna investicia


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 
Posted by: @kobra23

Nic. Kdyby měla něco říkat, tak už polovina spirál v ČR je po smrti.

Přečti si poslední podmínky pro kvalitu distribuční sítě v ČR od ČEZ a chvilkově ti už legálně může distributor poslat do rozvodu na jednu fázi až 276V.

Takže až vám začne odcházet elektronika citlivá na přepětí, víte odkud vane vítr.

Elko na to docela nedávno zareagovalo a vyvinulo zajímavé krabičky HRN43 a HRN43N. Jedna už je doma a čeká na brzkou montáž. 

Pri pripojeni nove FVE do site je to dokonce podminka, tzn. musi mit vazebni spinac s U ochranou pro odpojeni odberneho mista kvuli frekvenci nebo napeti pro "ochranu site". Takze paradoxne FVE tvoji elektroniku ochrani. Jina vec je, ze po takovem odpojeni se pry muzes do site pripojit az za 20 minut.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @mikael
Posted by: @kobra23

Nic. Kdyby měla něco říkat, tak už polovina spirál v ČR je po smrti.

Přečti si poslední podmínky pro kvalitu distribuční sítě v ČR od ČEZ a chvilkově ti už legálně může distributor poslat do rozvodu na jednu fázi až 276V.

Takže až vám začne odcházet elektronika citlivá na přepětí, víte odkud vane vítr.

Elko na to docela nedávno zareagovalo a vyvinulo zajímavé krabičky HRN43 a HRN43N. Jedna už je doma a čeká na brzkou montáž. 

Pri pripojeni nove FVE do site je to dokonce podminka, tzn. musi mit vazebni spinac s U ochranou pro odpojeni odberneho mista kvuli frekvenci nebo napeti pro "ochranu site". Takze paradoxne FVE tvoji elektroniku ochrani. Jina vec je, ze po takovem odpojeni se pry muzes do site pripojit az za 20 minut.

Toto je o něčem jiném. Distribuční společnost ti namontuje nové hodiny a lepší HDO spínač s LTE modemem. Pokud má v síti problémy z důvodu nadvýroby OZE zdrojů, tak tě na dálku odpojí oni, aby si stabilizovali síť. A tobě to zůstane na střeše a nedostaneš ani halíř, protože "oni nechtějí nakoupit". A když nebudou chtít třeba týden, tak ty s tím nic neuděláš. Jseš jejich rukojmí.

Co se týče kvality sítě za kvalitními střídači, tak ta bývá většinou ukázkových 230V 50Hz.

Co se děje před střídači, je potřeba ohlídat a ochránit. 

 

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @killeriq

btw ked sme pri tych spiralach / bojler.

 

Wattrouter/GreenBono musi byt byt priamo napojeny na bojler, co v pripadne ze neni pretok alebo je tma (nevyraba sa) ako ten Bojler nahrejem?

1. Technik mi dnes vysvetloval ze udajne tym ze sa zapoji napriamo wattrouter->bojler tak ho uz nemam ako pustit kedy chcem

2.teda lepsie to asi nechat na Loxone cez rele...

Len potom vznika problem ze napr do 2.2kw spiraly neviem pustit iba prebytok 1kw?

Podla odhadov router a cievky istice okolo mi hovorili 10-20k, co je nerentabilne aby mi to nahrialo len bojler...

pokial nemam bazen alebo nejaku 500l akumulacku, je to asi zbytocna investicia

Koupíš jedno topné těleso s např. 3 spirálami. Dvě bude řídit Wattrouter pomocí SSR relé a tu třetí si zapneš kdy chceš. 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: @kobra23
Posted by: @killeriq

btw ked sme pri tych spiralach / bojler.

 

Wattrouter/GreenBono musi byt byt priamo napojeny na bojler, co v pripadne ze neni pretok alebo je tma (nevyraba sa) ako ten Bojler nahrejem?

1. Technik mi dnes vysvetloval ze udajne tym ze sa zapoji napriamo wattrouter->bojler tak ho uz nemam ako pustit kedy chcem

2.teda lepsie to asi nechat na Loxone cez rele...

Len potom vznika problem ze napr do 2.2kw spiraly neviem pustit iba prebytok 1kw?

Podla odhadov router a cievky istice okolo mi hovorili 10-20k, co je nerentabilne aby mi to nahrialo len bojler...

pokial nemam bazen alebo nejaku 500l akumulacku, je to asi zbytocna investicia

Koupíš jedno topné těleso s např. 3 spirálami. Dvě bude řídit Wattrouter pomocí SSR relé a tu třetí si zapneš kdy chceš. 

jaj takto...no to je este dalsia komplikacia, musel by som menit to co mam teraz. tak to uplne vypustam. to mi postaci Loxone jak to riesi aj koldavideo myslim


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 

Ahoj, přesouvám se z: Novy UI APPka/WEBka sracka najvacsia?

Koupil jsme si právě RCT, jak výše zmiňuje @kobra23 , už ale mají 10kW měniče, tak to je na fázi 3,3kW. V ostrovním režimu se umí přepnout do jedné fáze, aby člověk nemusel řešit přetížení jedné fáze. (pokud nepotřebuješ v ostrovním režimu 3f motor). Budu mít 2 tyto měniče, tak bych nemusel mít problém s výkonem.

RCT se chlubý, že umí rychle reagovat na zapnuté/vypnuté spotřebiče - čas 0,4 s

instalaci si provedu sám a vidím to na začátek léta, pak můžu dát nějaké info.

Wattrouter plánuji zapojt mezi 4Q elektroměr ČEZu a power sensorem RCT.

Wattrouter je mnohem rychlejší, než powersensor, proto nemůže být součástí RCT systému s nabíjením

 


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 

@killeriq pokud řešíš možné zastínění, nebo jiný sklon stringů a máš málo MPPT vstupů v měniči lze použít power optimizéry např. POWER OPTIMIZER P370I-P5 (MC4), lze k tomu dodat i SMI-35 SAFETY+MONITORING INTERFACE


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 

ještě k legalizaci FVE u Distributora. Pokud nainstaluješ mikrozdroj, což je do 10kW ,tak tě nebudou vzdáleně odpínat - regulovat přes HDO. Pokud nyní připojíš FVE a máš nějaké přetoky, tak stávající ČEZ elektroměr je změří,jako spotřebu - zaplatíš za to.

Zatím není problém oficielně připojovat FVE do sítě, ale hrne se na nás nová podpora FVE z unie, kde budou dotovat až 40% pořizovací ceny FVE - opět se bude stavět na polích a loukách + moderní jsou vodní hladiny a agrofotovoltaika. ČEPS už na to reaguje a ČEZ má sepsané lokality, kolik kWp může připojit z pohledu přenosovky. Určitě nastanou situace, že přijde investor, který vyzobe veškeré připojovací kWp v lokalitě a na baráčníky pak nezbyde a budou muset dělat složitosti s přepínáním mezi Distribucí a ostrovní FVE


   
ReplyQuote
Page 23 / 106
Share: