X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
163.9 K Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Bude, ale teď ho nepotřebuji. Letos už jedu jen ostrov a automatický přepínání budu řešit na zimu.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Na mypower, je často zmiňován přepínač z Ali a dle všeho to funguje...

https://youtu.be/OWSlYFiPEMI


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Než ho koupíš, zajeď se podívat k někomu kdo ho má. Já když to viděl v akci, tak jsem usoudil, že to ke mně domu nemůže.

Dělá to strašné rány a lítají z toho šílené ohňostroje. A to takové, že před tím v rozvaděči nemůžeš mít plechové dvířka.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Já ho naštěstí nepotřebuji - zatím... 😉 

Je fakt, že na YT to video není při zátěži. Já mám zkušenost s čínským DC jističem, který jsem měl dočasně nainstalován a jednou jsem ho zkusil při 3kW výkonu FVE vypnout, to se děly věci, oblouk jako prase a než zhasnul...

Ale DC je větší mrcha než AC.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ne ne, k tomu nemám odvahu 🙂 Zatím nejlevnější je přepínání pomocí dvou relé s určitým zpožděním.

Bohužel teď ta nová zkušenost po instalaci configu V12 mi ukázala velký nedostatek v modbus TCP. Jeho hlavní zranitelnost je ve spojení LAN - Loxone. Např. výpadek obyčejného switche může mít neblahé důsledky. Na začátku byl dobrý nápad, nejen vyčítat hodnoty z modbus TCP ale později i to spínání relé v CerboGX pomocí aktoru. To se ale ukázalo jako nevhodné. Na tyto případy bude muset být klasické RTU. Jen ošetření vstupních hodnot, např. při restartu miniserveru atd... je rozsáhlé. Pak velmi rychle člověk narazí na velké vytížení miniserveru a problém je na světě. Pokud se k tomu přidá nekvalitní HW tak má člověk zaděláno na spoustu hororových scénářů. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Jediné správné řešení jsou 2 stykače s mechanickou blokací. Když jsou kvalitní, tak to stihnou do 15ms a nezpůsobí to výpadek proudu v domácnosti. Investice cca 4.000 Kč.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
 
Posted by: @koldavideo

V12 mi ukázala velký nedostatek v modbus TCP

Proč myslíš, že je nedostatek v modbus TCP? To, že MS vyhodnotí timeout jako nesmyslnou hodnotu se podle mě může klidně stát i u RTU. Vývojáři nejsou neomylní a nedostatečné testování to pustí k uživatelům. Jinak je jasné, že víc komponent může znamenat větší pravděpodobnost výpadku, ale stejně tak můžeš mít smůlu a vyhoří ti modbus extension.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Máš nějaký tip?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 
Posted by: @_petr_
Posted by: @koldavideo

V12 mi ukázala velký nedostatek v modbus TCP

Proč myslíš, že je nedostatek v modbus TCP? To, že MS vyhodnotí timeout jako nesmyslnou hodnotu se podle mě může klidně stát i u RTU. Vývojáři nejsou neomylní a nedostatečné testování to pustí k uživatelům. Jinak je jasné, že víc komponent může znamenat větší pravděpodobnost výpadku, ale stejně tak můžeš mít smůlu a vyhoří ti modbus extension.

Měl jsem na mysli to, že detekce dat pomocí TCP je závislá na dalším prvku, což je síť LAN.

Nechtěl jsem se o tom rozepisovat, ale zařízení které využívá Modbus TCP je v zahradním domku a pokud dojde k přerušení napájení switche, je to velký problém. 

Při různém testování se člověk občas nevyhne restartu switche nebo úplnému vypnutí. Pak nastává problém který popisuji. Stejně jako NodeRed běžící na dalším zařízení v síti, při výpadku může způsobit škody. Navíc v mém případě se jedná i o další zařízení, která jsou geograficky vzdálené a spojené přes VPN. Nechci se o tom ale dále rozepisovat, protože to už s loxone nemá nic společného. 

Nicméně podpora loxone asi zabrala, stačí nastavit timeout na hodnotu 1000, jak už bylo zmíněno - jen mně to přimělo k tomu, bych ošetřil vstupní hodnotu tak, aby se co nejvíce eliminovala možnost chyby. 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Solax menice mas/mate skusenost?

udajne maju EPS system (3sekundy vypadok) vs GoodWe UPS (15ms vypadok) - pri vypadku hl. privodu energie od dodavatela.

UPS tym ako funguje ma udajne vyssiu spotrebu 


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Už jsem taky někde zahlédl, že to GoodWe jako UPS nefunguje, že ten výpadek je mnohem delší, takže to zařízení zaregistrují. Ale je to už dlouho, co jsem to četl, ani nevím kde. Třeba už to teď neplatí.


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 

Pánové má nějaký vliv počet panelů na reálný celkový výkon?

 

Myslím tím např 8ks 255Wp vs. 6ks 340Wp?

 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@eiffel ak ti nic netieni v ziadnom case dna tak nema. ale treba viac kablov, konstrukcia...

Osobne vyberam stylom co najviac watt/m2 1.8x1m uz vies najst 400w.

Miesto na streche ti dalsie nenarastie a kupit slabsi panel lebo stal o 500 menej mozes nieskor lutovat.

Ak miesto neriesis tak je vzorec watt/kc lepsi


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @eiffel

Pánové má nějaký vliv počet panelů na reálný celkový výkon?

 

Myslím tím např 8ks 255Wp vs. 6ks 340Wp?

 

Ano i ne.

Záleží co srovnáváš. Každý typ panelů může být jiná technologie. Každá technologie má pak jiný zisk na 1m2. 

Pozor na to, že některé výkonné panely používají v hodnotách výkonu zisk i z odrazu na zadní stranu, což pak při jiné montáži, kde se nedá ten odraz využít z výkonného panelu dělá průměrný.


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 

Uvažuji o https://www.getrading.eu/fvpanely/kusovy-prodej/504-p.html

V kombinaci se siton 210, otázkou zůstává počet panelů... Prostor neřeším, bude jen siton, tzn 6 nebo 7ks


   
ReplyQuote
Page 22 / 106
Share: