X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
164.4 K Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2212
 
2FD266EA 8F56 44DB 9A97 F5EB34364C1C

Jedna z nejprodávanějších sestav minulých let v ČR. Ukázkový příklad, jak to dělat špatně.

Přestože svítí sluníčko, mám slušně nabitou baterii, tak nakupuji ze sítě.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Toto mi prosim vysvetli ako to moze nastat...

1. Zle nastavenie v OS/SW alebo nieco zle nakablovane?

2. Pripadne je to tym ze neni GreenBono / Wattrouter atd?

3. Jeden mi odpisal :

Panely. Máte vytipovány jistě dobré panely, jsou to známé značky a vysoký výkon na m2 bude nutný. Všechny tyto panely jsou ale trochu ochuzeny na rámu, mají pouze 30 mm, ale to není zásadní vada. Já většinou instaluji na šikmé střechy celočerné panely kvůli lepšímu vzhledu, značky Axitec, AEG, Energetica. Tady ale bude nejdůležitější ten výkon. V každém případě budete mít ale na střeše stíny a výkon FVE tak bude zásadně ovlivněn. Rozhodně bych doporučoval mít u panelů optimalizaci např. SolarEdge, info posílám do přílohy. Min. by se hodily vylepšené panely, které mají zjednodušenou optimalizaci v sobě, vyrábí je např. Energetica viz datasheet.

- Dalsi hovori celocierne sa o nieco viac hreju a dava to dole vykon (v podstate mi farba fuk, nech su aj

zlte...)

SolarEdge je nejaky medzikus co sa pridava k striedacu? Som predpokladal ze ti to Striedac vie osefovat sam...

 

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2212
 

Stalo se to, protože měnič neumí z FVE vzít více jak 2kW na fázi. Takže si pomáhá ze sítě.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2212
 
9E756980 6E8D 46C1 8915 67DB1EE849B9

Zde jiný případ. Goodwe ještě nemá nabité baterie, přesto posílá energii do  sítě místo do baterek.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

1. RCT max 2kw na fazu? uhm zaujimave

GoodWe, ma podobny limit?

2. Ked to takto vidis v UI ze to robi inac ako by malo byt optimum, jak to zmenis? nejaky Force ze nabijaj?

3. Co ten SolarEdge?

 

dik


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2212
 

Ano, u té verze co je na screenu.

Goodwe má verzi 8 a 10, takže má více, ale max. 3,33. Zapneš myčku a konvici a už jedeš ze sítě pokud ti nefunguje asynchronní provoz.

Neznám ty měniče co se týká programování, takže ti neřeknu.

SolarEdge je v pohodě.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

SolarEdge v pohode - znamena treba to dat? Pise tam ze je to hlavne na tiene, tie by mi nemali vznikat z objektov okolo domu, ale je mozne ze ked mrak alebo nie uplne jasny den, tak to ma efekt aj vtedy?

Vidi ten system ako kazdy jeden panel vyraba v ramci skupiny (MPPT) pripadne ak su skupiny 2 musia byt 2x SolarEdge?

---

Nakreslil som to aby som to vedel lepsie pochopit / vysvetlit

image

Priklad:

7kw Solary vyrabaju 4kw ide do menica

Mam zapojeny spotrebic A(1kw) co taha napr z F1 - teda plne taha z FVE

Pridam B(2.5kw) stale z F1 teda 3.3kw dodava Solar a 0.2kw potiahne z CEZ?

 

1. Alebo sa to da v HL. rozvadzaci prepojit tak ze si potiahne aj z F2/3 ?

 

2. Zapojim a C(2.2kw) celkom som na 4.7kw, Solar vyraba 4kw , takze 0.7 sa potiahne z CEZ a rozdeli do F1,2,3?

 

3. Mam zapojene len B (2.5kw) , 1.5kw mam extra, baterie su na 50% - tak bude nabijat?

pokial nedosiahne 90-95%

Stale mam prebitok , tak WattRouter/GreenBono pusti Bojler a bude posielat tam aby nesiel pretok do CEZ?

 

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2212
 

Pokud nemáš stíny od komína, nebo od sousedního domu, nebo stromu, tak to neřeš. Na stíny od mraků se to fakt nedává.

Stínům od mraků nebo od sněhu, který je na spodní části panelu můžeš pomoci, když si koupíš half-cut panely. To platí pokud jsou na výšku. Na šířku ti half-cut moc nepomůže.

K té tvojí malůvce, ČEZ musí jít do hlavního rozvaděče a až za ním je vše co se týká FVE.

To co zvládá měnič je typ od typu jiné. Jsou typy, které ti umí při přetížení jedné fáze, poslat to tam.z těch ostatních, jiné tam z ostatních umí poslat jen část. Některé si mezi fázemi neumí poslat nic. To musíš řešit z dodavatelem FVE.

Z mého pohledu řešíš 2 blbosti.

1) chceš bednu "vše v jednom"

2) chceš 3 fázový systém. Potřebuješ ho?

Protože pokud budeš mít 1F systém, není "vše v jednom" až takový problém jako jedna bedna na 3F systém. 

Pak i tebou uvažovaná kapacita baterie už  pro 1F systém nebude trpět. 


   
ReplyQuote
(@mafraf)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 43
 

K wattrouteru/greenbono - tohle se logicky zapojuje mezi "domek" a síť, tzn v domku je FVE, baterie a normální spotrebice. No a greenbono měří brebytky, které jdou z "domku" ven. Ve stejném místě jako greenbono jsou taky zapojené vytezovaci spotřebiče. Takže to, co FVE označí jako přetok do sítě, bude spotrebovano bez problémů greenbonem. Teď mi jeden kousek přišel, jednání super i rychlost dodání. Dokumentace super.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2212
 

Pro neznalé bych to popsal spíše tak, že na hlavním přívodu ze sítě distribuce a domem jsou na každé fázi měřící transformátory, které měří velikost proudu, ale hlavně směr proudění.

Tyto jsou připojeny do řídící jednotky, která má výstupy na relé nebo SSR relé. Tyto relé mají ideálně ovládat odporovou zátěž, tj. ideálně spirály v bojleru, v aku std. 

Jakmile jde proud ze sítě do domu, zařízení je nečinné. 

Jakmile zaregistruje, že jde proud z domu do sítě, tak v řádech jednotek milisekund dokáže zapnout ty relé a vše co odchází přestane odcházet a spotřebovává se v domě např. tou akumulací do vody.

Ty SSR jsou lepší v tom, že dokáží udržet lepší rovnováhu, tj. v bojleru je např. spirála 2000W a aktuální přetok je jen 655W, tak to SSR pošle do vody jen těch 655W. 

Standardní relé by seplo a 1345W do těch 2000W výkonu spirály by k tomu vzalo ze sítě distributora. 

Vše se mění několikrát do jedné sekundy a tak je potřeba velmi rychlé a přesné zařízení. U Greenbono to mám vyzkoušené a funguje to. U Wattrouteru to nemám vyzkoušeno.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Od komina tien nebude, az ked sa slnko pretoci na sever, takze by to nemalo vadit.

Mam strechy 2x ale chcem v prvom rade vyuzit tu kde mozem dat panely do D1.85 max.
Aj ked im to pisem vsetci ponuku na "mieru" nacenuju D2.1-2.2m panely 😬 😬

Tie Trine a Jinko su Half-cell takze budu vhodne.

image007
image008
image010

---

CEZ->HL.Rozvadzac->FVE->spat do HL.rozvadzaca (jednotlive spotrebice)

Co ako pracuje musim zistit, napisu k tomu samozrejme <>

---
3f predpokladam ze potrebujem aby som z jednej faze netahal 5-6kw naraz.
Mam aj 3F 400v co neskor mozem pouzivat na nabijanie auta.
Ale v reale je vsetko v dome na 1F.

Preto to asi aj niektore firmy tak robia ze daju 3x nejaky Victron menic?
Toto sa mi javi ako blbost, naco 3 krabice , ked existuje jedna vacsia s 3F 🙂


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816

   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 
Posted by: @kobra23

Používám přepínač sítí. Buď jedu z ČEZu nebo z FVE. Když jedu z FVE, mám měniče, které jsou zároveň i nabíječky a umím si dobít baterii v případě potřeby.

Taktéž, kdybych měl NT tarif a bylo období temna, uměl bych baterie dobíjet v době nízkého tarifu za nízkou sazbu a tu pak spotřebovávál v průběhu dne mimo nízký tarif.

Správně bych neměl psát ostrov, ale poloostrov. 

Mojí motivací k nepřioojení se do sítě je jednak výkon FVE, který překračuje určité  "mantinely" a určitý stupeň anonymity vůči těm co dříve nebo později i toto zdaní. 

Je naivní si myslet, že si stát nechá dlouhodobě utíkat peníze.

 

Jaký přepínač sítí používáš?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2212

   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Aha, já myslel že máš automatický přepínač sítí? Ale to už jsme probírali 🙂


   
ReplyQuote
Page 21 / 106
Share: