Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
164.8 K Views
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Nabízel by se třeba tenhle huawei https://shop.iftech.cz/hybridni/1790-solarni-menic-huawei-sun2000-8ktl-m0.html?search_query=Huawei+SUN2000-8KTL&results=1 , který mi nabídli z nanosun.cz za 890 euro bez dph, což je cca 30 tis. s dph. Je to on-grid hybrid (měl by fungovat s LG CHEM, na konci roku by měli mít svoje baterky - to už měli mít na konci minulého roku), tj. bez DS nejede. Má ale nějaké vysoké startovací napětí.

Rozsah MPP: 380 - 850 V

Budu mít 14 panelů s nominálním napětím 40 V, tj. 560 V. Jak0 napětí mají panely, když svítí málo? Abych se vůbec dostal na startovací napětí a něco mi to vyrábělo. String o třeba 8 - 10 panelech to asi ani nezaznamená. 

Pak by se nabízel třeba https://shop.iftech.cz/hybridni/1789-solarni-menic-huawei-sun2000-6ktl-m0.html s menším výkonem, ale tam už je zase nízký max. výstupní výkon. Připojení druhého stringu o výkonu 2 - 3 kW by udělalo co?

Máte na to nějaké názory? 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

cus, je nejaky pokrok? z 3 firiem co som oslovil, mi ani jedna nebola schopna poslat nejaku ponuku.

 

Pisat im maily stale dokola ma nebavi, asi to opat posuneme na dalsi rok. Vsetky promuju ze dotacie su len na tento rok takze po konci dotacii budu normal , ceny? 🙂

 

Na FB kopec reklam na fotovoltaiku, skusil som innogy ktory samozrejme chceli kopu detailov kde presne , spotrebice ake atd, mi poslali standart ponuku co posielaju vsetkym 😀

Natrieskaju cez 100k na elektromaterial, praca, doprava 😀

 

 

image

   
ReplyQuote
(@chucky)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 169
 

Zdravim moc se mi líbí kalkulace od Innogy.. to si delaji snad legraci ..

Čistý výnos po 30 letech 1 336 322 Kč s akumulací do baterií bez prodeje..?

No kdyz to vezmu tak že pokud svítím/topím/ohřívám TUV elektrikou a mám zálohu 2.500,- a ješte mi vrací na doplatku.

Tak i kdybych platil 4t/m za elektriku tak to je 48t x 30 LET! tak to je 1 440 000,-

tak nevím kde jsem na tom ušetřil 1,3 mega. 🙂 i s investici a udrzbou :-))


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 689
 

Mate nekdo stridac Fronius s firmwarem na posledni verzi a Loxone na posledni verzi?

Blok "Energeticky monitor" ma primou podporu pro Fronius, ale vubec mi necte "Aktualni vykon ze site".

Moc se toho nastavit neda, takze hadam nekompatibilitu/zmenu API u Froniusu.


   
ReplyQuote
(@mafraf)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 43
 

Ahoj, řeším aktuálně střídač pro FVE. Jaký byste prosím doporučili? Mám nabídku na Goodwe 2.5 a Fronius 3.0. Fronius vychází asi o 10 tis. dražší. Mám to zatím kvůli malé FVE (2kWp) kvůli NZU. Možná do budoucna bych uvažoval o rozšiřování systému, ale teď se tím moc nechci zatěžovat 🙂

Chtěl bych z PLC přes MODBUS nebo TCP vyčítat aktuální produkci a podle ní spínat spotřebiče a nahřívat akumulačku. Pokud možno žádné přetoky do sítě. Máte to taky takto někdo vyřešené? Můžu ještě uvažovat o wattrouteru, ale je to zase další zařízení navíc.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Co jsem tak vysledoval mezi fve lidmi, tak spicka mezi stridaci jsou Victron a Studer. Goodwe je cinsky low-cost. Spousta lidi to kupuje a asi jim to funguje. 

 

Co je to za PLC? Pokud vim, tak Loxone energeticky mgmt se pta na produkci jednou za minutu, takze ten uplne pretoky neeliminuje. Nejspis by to slo udelat mimo ten blok, ale nevim jak to bude slozite. Pak je omezeni Modbusu na 5 vterin.

 

Neco se resilo tady https://www.vodnici.net/community/loxone-a-arduino/regulace-vykonu-topne-spiraly-pomoci-loxone-a-pwm/


   
ReplyQuote
(@mafraf)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 43
 

Mám Logic Machine, tam si v Lue můžu naprogramovat komunikaci přes RS485 nebo ModbusTCP. Fronius i Goodwe mají oba svůj smart meter pro měření spotřeby/přetoků v domě. Podle všeho má Fronius lepší dokumentaci, goodwe má jen seznam adres s krátkým popisem...


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Nedokazu porovnat. O Froniusu nevim nic, u Goodwe jsem se ptal v solidpoweru a bylo mi receno, ze pres modbus rtu z nej jde info o produkci vycist. Zadnou dokumentaci jsem ale nevidel. 

 

Jinak principialne je to popsane v tom odkazovanem vlakne. Staci SSR rele a ridit je, jak potrebujes.

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2216
 

Pokud budeš chtít v budoucnu rozšíření, tak je dobré to tak stavět hned of začátku, jinak většinu věcí co teď koupíš pak vyhodíš.

Studer je top na pozemní instalace. Victron je top na lodě, plachetnice a auta.  Samozřejmě, že i Studer je na plachtnicích a Victron v pozemních instalacích. V CZ je známější Victron, protože má v CZ celkem 4 zastoupení a z toho jsou 2 hodně snažívé. Studer tu má zastoupení na ho*no a podle toho to tady vypadá. Značku skoro nikdo nezná.

Obě značky jsou dost drahé, Studer více, ale má tu technologii velmi dobře zmáklou. Výsledkem jsou treba nejnižší spotřeby při stand-by.

Froniusu ujel vlak, resp. nevyplatí se mu dělat výrobky pro CZ a SK trh, který je v Evropě specifický.

Goodwe je čína, kterou zdejší montážní firmy milují. Bohužel to nebude mít dlouhou životnost. Ale to lidi poznají až za pár let. Další negativum je vysoká spotřeba při stand-by režimu. 

 


   
ReplyQuote
(@mafraf)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 43
 

Díky, bohužel teď řeším každou korunu, tak hledám nějaké levné řešení - ale zase ne úplně na sílu. V čem je vlastně CZ/SK trh specifický oproti zbytku Evropy?

 


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

U nas se meri po fazich, na zapade souctove. Takze kdyz na zapade posles do jedne faze 1 kWh a z druhe si vezmes 1kWh, tak jsi na nule. U nas jsi zadarmo daroval a odebranou 1 kWh zaplatis.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: @kobra23

Pokud budeš chtít v budoucnu rozšíření, tak je dobré to tak stavět hned of začátku, jinak většinu věcí co teď koupíš pak vyhodíš.

Studer je top na pozemní instalace. Victron je top na lodě, plachetnice a auta.  Samozřejmě, že i Studer je na plachtnicích a Victron v pozemních instalacích. V CZ je známější Victron, protože má v CZ celkem 4 zastoupení a z toho jsou 2 hodně snažívé. Studer tu má zastoupení na ho*no a podle toho to tady vypadá. Značku skoro nikdo nezná.

Obě značky jsou dost drahé, Studer více, ale má tu technologii velmi dobře zmáklou. Výsledkem jsou treba nejnižší spotřeby při stand-by.

Froniusu ujel vlak, resp. nevyplatí se mu dělat výrobky pro CZ a SK trh, který je v Evropě specifický.

Goodwe je čína, kterou zdejší montážní firmy milují. Bohužel to nebude mít dlouhou životnost. Ale to lidi poznají až za pár let. Další negativum je vysoká spotřeba při stand-by režimu. 

 

Mne sa prave ten GoodWe pozdaval, pekny monitoring pristupny bez extra krabicky za XXX tisic a tusim mal zaruku tiez 5r (mozno si uz zle pamatam). tusim vedel aj tahat z panelov a zo siete naraz , tak to ma aj Victron. Dolezita funkcia

InfiniSolar tiez dost montuju ale 2r dozadu to malo len motoring cez extra krabicu, kabel a podobne oldschool technologie.

Ale udrzat si v tom vsetkom prehlad je na porazenie...uz asi 4 rok sa rozhodujem ze idem do toho a nakonec samozrejme nic 😀

Z ponuky firiem sa maximalne naserem ked vidim ze komponenty, pracu atd prestrelia aby mi dali v ponuke -130tis dotacia. Ak by som objednal zo shopu kde maju 15-20% rabat zaplatim 2 ludi co to zlozia som asi na rovnakej sume ako povyhodnej "dotacii"

S tym rozdielom ze necakam na vybavovania a nemusi riesit ze mi bude chodit niekto na kontrolu ci to mam ako som zadal a nieco si tam nepridal, nerozsiril.

Nechapem vobec tie dotacie maju mat ludia zlavu aby usetril, ne ze si da firma vyssi zisk ako "bez Dotacna" firma.

 

Na FB je tiez skupina "Fotovoltaicka Elektrarna" kde je vacsia komunita, tak tam sledujem info...


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 

podle mě je jediná ekonomicky aspoň trošku smysluplná varianta to valit z panelu přímo do spirály a do vody... bez připojení k rozvodné síti...

 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: @eiffel

podle mě je jediná ekonomicky aspoň trošku smysluplná varianta to valit z panelu přímo do spirály a do vody... bez připojení k rozvodné síti...

 

na ohrev vody je lacnejsi plyn a je to aj rychlejsie (Bojler mam napr 200l to je za 30min cez 40c) elektrika tak 1.5-2hod - co chces hriat potom?

davat XXX tisic aby si v lete ohrial vodu na nejaku teplotu , nie je az take dolezite ako v zime, kedy ju tak neohrejes...

Osobne som to chcel lebo mam mining, takze energiu spotrebujem priamo a nemusim ju ukladat


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2216
 
Posted by: @eiffel

podle mě je jediná ekonomicky aspoň trošku smysluplná varianta to valit z panelu přímo do spirály a do vody... bez připojení k rozvodné síti...

 

V tom případě si dej 8 panelů a Siton a napoj to do bojleru. Je to nejlevnější řešení pro seznámení s FVE. 


   
ReplyQuote
Page 15 / 106
Share: