Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
160.9 K Views
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Potřeboval bych trochu k základům. Čím víc svítí, tím větší výstupní napětí na panelech a tím větší teče do střídače proud. Výše zmíněné Canadian Solary mají 

cs3l datasheet

Střídač má 

stridac datasheet

Jestli to dobře chápu, tak Imp je proud, který tam teče při 100 % výkonu. Může tam tedy výjimečně téct i vyšší proud v případě překročení nominálního výkonu. 

Střídač má max vstupní proud 11 A. 

Když tedy vezmu 350MS - 265MS, tak tam by to měl střídač zvládnout bez odpojení a hlášení chyby (při výkonu 100 %). U 370MS by se měl střídač při 100 % odpojit. Je to tak?

Z toho mi tak nějak vychází, že 370MS ne (ani mi ho nikdo nenabízí, je to jen teoretická úvaha). Teď je otázka jestli 355, 360 nebo 365. Překročení nominálního výkonu panelu se děje krátkou dobu (pár minut? hodin?) v roce. Řešil jste to někdo? Co byste vzali? 

 

@killeriq nevíš, jak se ten střídač chová? Jestli se při překročení těch 11 A opravdu odpojí nebo to toleruje až do hodnoty zkratového proudu (13 A)? (Zkusím to zjistit od dodavatele)

 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Kobra23: dik

Blaf:

Z toho mi vychadza = ked si to chces montovat sam , tak myslim na dotacie zabudni. V tom je ten hacik ze to musi robit firma ktora je na to "autorizovana"

K tomu striedacu, to veru netusim :/ v tomto si asi dalej ako ja 😀

 


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Bude mi to delat elektrikar. Ma na to zivnost. Ja mu s tim jen pomaham. Ted ma nejake trable, tak shanim material ja. Odborna instalace bude na nem. 


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Jinak na dotaci B.2 muzes dum stavet i svepomoci. Pokud se nepletu, tak musis pouzit schvaleny material a odborne cinnosti jako treba elektro musi delat kvalifikovany pracovnik (vyhl. 50), ale zadna certifikace imho neni treba. Ta je potreba u dotaci na FVE. To je ale jina story.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

hmm kolko teda bude ta dotacia pre teba ?

resp ako to mas cele rozpocitane?

Ja to sam nedam, znamich na takyto projekt tiez nemam...len chcem porovnat ze napr to nacenenie od SVP je nejaky nastrel za 350k a po dotacii som na 200k. Dodanie maju 3-4 mesiace v strede leta mi je to uz na <> a na dalsi rok bude zase nieco novsie na trhu.

Niekto mi spominal ze su tam ale tie limity ze to potom nemozes menit, rozsirit , ze chodia na kontrolu...

Nechcem mat nevitane navstevy kvoli FVE par krat do roka a byt za nieco *ebany, za nieco kde firma zhltne cez 100k na umelom navyseni a realne som usetril 30-50k


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 
Posted by: @blaf

Potřeboval bych trochu k základům. Čím víc svítí, tím větší výstupní napětí na panelech a tím větší teče do střídače proud. Výše zmíněné Canadian Solary mají 

cs3l datasheet

Střídač má 

stridac datasheet

Jestli to dobře chápu, tak Imp je proud, který tam teče při 100 % výkonu. Může tam tedy výjimečně téct i vyšší proud v případě překročení nominálního výkonu. 

Střídač má max vstupní proud 11 A. 

Když tedy vezmu 350MS - 265MS, tak tam by to měl střídač zvládnout bez odpojení a hlášení chyby (při výkonu 100 %). U 370MS by se měl střídač při 100 % odpojit. Je to tak?

Z toho mi tak nějak vychází, že 370MS ne (ani mi ho nikdo nenabízí, je to jen teoretická úvaha). Teď je otázka jestli 355, 360 nebo 365. Překročení nominálního výkonu panelu se děje krátkou dobu (pár minut? hodin?) v roce. Řešil jste to někdo? Co byste vzali? 

 

@killeriq nevíš, jak se ten střídač chová? Jestli se při překročení těch 11 A opravdu odpojí nebo to toleruje až do hodnoty zkratového proudu (13 A)? (Zkusím to zjistit od dodavatele)

 

Panely se zapojují, buď sériově, paralelně nebo kombinací obojího, tak abys splnil vstup střídače. Příklad: 350Wp panel má výstup napětí kolem 40V, střídač snese Max 1000V, 620 nominálně, takže zapojíš např. 10 panelů sériově a dostaneš na výstupu cca. DC400V a proud bude 8,75A, takže se vejdeš do limitu 11A u střídače.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

@pa-v-el

Tomuhle rozumím. Ale ať zapojím vše do série nebo vše paralelně, vždy mi tam poteče stejný proud. Pro tyhle konkrétní panely právě proud blízký max. vstupnímu proudu střídače. Paralelní zapojení má vliv jen na výstupní napětí z panelů. Pro tyhle konkrétní panely mi vychází U =~ 490 V, v závislosti na použitém výkonu panelů (uvažuju 360 nebo 365, jeden panel má Vpm 33.x V). Což je v limitech střídače. Poteče  tam ale proud blízko 11 A. Konkrétně pro panely 365 Wp tam poteče 10.97 A, podle datasheetu. Když panel v nějakém výjimečném okamžiku pojede na vyšší než nominální výkon, tak napětí stoupne a tím stoupne i proud, který může přesáhnout max. proud střídače. 

A mě zajímá jak často se to stává, jak na to reaguje střídač, jestli vzít raději třeba 355 Wp panel, kde už asi bude to riziko překročení max. proudu střídače minimální, atd.

Nebo je má úvaha špatná a i když stoupne výkon panelu nad nominální hranici, tak proud zůstane stejný? Stoupne jen napětí?

 

@killeriq rád bych se vešel do cca 200 tis. za 5.4 kWp. Ještě nevím přesně. Mám známého ve schracku a u fischera, takže teď zjišťuju za kolik nakoupím elektromateriál a konstrukci. 

Jinak dotace je 450 tis. na dům.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Když stoupne napětí, proud musí klesnout. I = P / U.

Když budeme počítat s 365Wp a deseti kusech, tak proud, který poteče do sřídače bude 9,124A


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Ale ten výkon toho panelu bude vyšší, takže nemůžu počítat s 365 ne? Takze třeba 370 / 33.5 = 11.04 A To by v opačném případě, kdy panel dává málo, tekl proud větší a to imho neteče. 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@pa-v-el

Problém je, že si nejspíš silně pleteš pojmy v datašitu 🙂 Open circuit voltage je maximální napětí při neodebírání proudu, které by se mělo zohlednit u výběru měniče. U 10ti panelů 365W to bude 402V.
Proud ve zkratu (maximální proud), který musíš také zohlednit při výběru měniče je 11,52A.
Klasický pracovní bod při 100% výkonu je 33,3V x 10,97A = 365,301W

Osobně bych pro tyto panely tento měnič vůbec nezvolil, už jen pracovní bod při 100% výkonu je strašně blízko maximu měniče. Osobně mám takový názor, že se ti snaží nacpat nějaké panely u kterých zjistili že to se standardním měničem uplně nefunguje. Proto je cena taková jaká je. Zeptej se na CS3U, jsou o 40cm delší, ale hádám že cena bude "zázračně" uplně jinde, protože mají standardní proudy mezi 9-10A.

This post was modified 4 years ago by Bery

   
blaf reacted
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Oni mi nabízí měnič Huawei 8KTL, ten co jsem prolétl datasheet, tak vypadá ok k těm panelům. Já tenhle měnič ale asi nechci, protože neumí fungovat bez sítě. A to i když máš baterky.

Ten měnič mám vybraný už delší dobu a k tomu teď hledám vhodné a zároveň levné panely. Tahle nabídka byla cenově zajímavá, ale jak píšeš, parametrově nestandardní. Zkusím je poptat po těch CS3U.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

@bery jo máš pravdu, poplet jsem to. Omlouvám se za dezinformaci.


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

Já mám předběžně vybraný měnič Solax X3. Má umět jak hybridní, tak i ostrovní (záložní) provoz, umí dodávat asymetricky do fází podle zátěže a viděl jsem ho v balíčku i s Pylontech bateriemi, takže věřím, že to bude fungovat. Bohužel cena je dost vysoká 🙁


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@bery hmm no presne toto su tie info co ti maloktora firma za 300k povie. Riesil som to 3r dozazu asi 2m a nakoniec som sa na to vyprdol ze pockam as sa tie technologie zlepsia. Lebo baterky neboli kompatibilne, monitoring ziadny / slaby atd. 

Jak to znova pozeram zacinaju podobne problemiky 😀


   
Bery reacted
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Tak jsem měl celkem dlouhý rozhovor s obchodníkem z iftechu. Jednak ta asymetricita údajně není zase tak spásná. Goodwe prý upravuje výkon až po 45 vteřinách, takže rychlovarnou konvici nebo indukci to nemá šanci pobrat. Na baterkách se údajně asymetricky nechová vůbec. Navíc mají prý tyhle střídače s backup výstupem vyšší spotřebu. Mluvil o 100 W, ale myslím, že to jen střelil.

Další informace je, že fotovoltaická asociace, jejíchž jsou členy, tlačí na distributory, aby zrušili měření po fázích a nahradili to součtovým měřením, jak je to ve zbytku Evropy. Údajně se o to snaží od minulého roku, přičemž se tlak stupňuje. Prý je u distributorů i dost lidí, kteří jsou pro zavedení součtového měření, ale musí se to protlačit nahoře, což je otázka, kdy a jestli se povede. 

A jsem v úvahách zase na začátku :/ Možná bude lepší vzít symetrický on-grid za pár šupů, k tomu Elektřinu pro soláry od ČEZu, kdy mi za vyrobenou elektřinu dají nějakou slevu na odběr, upravit rozvaděč, aby byl co nejsymetričtější, ... Ona se ta částka navíc za hybrid s backup výstupem stejně nikdy nevrátí.


   
ReplyQuote
Page 14 / 106
Share: