X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

domácí server

157 Posts
28 Users
4 Likes
23.5 K Views
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Umite nekdo odpovedet na @ager (ovi) otazky? Take by me odpovedi zajimaly.

https://www.vodnici.net/community/technologicke-vybaveni-domu/domaci-server/paged/5/#post-22090


   
ReplyQuote
(@joudamates)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 10
 

@blaf

https://www.inter-tech.de/en/products/ipc/storage-cases/2u-2404s

ten case vypadá dobře, jenom připomínám, že budeš řešit to samé co já - vhodný zdroj. Dnešní zdroje počítají s tím, že foukáš dolu, a na to tenhle case nemá dírky.

This post was modified 4 years ago by joudamAtEs

   
ReplyQuote
(@joudamates)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 10
 
Posted by: @blaf

Můžete mi prosím poradit? Když budu mít desku s XY SATA porty, ale case s rozhraním SFF-8087 ( https://www.inter-tech.de/en/products/ipc/storage-cases/2u-2404s ), je možné ten SFF-8087 připojit přímo na ty SATA porty nebo musím mít nějakou tu LSI kartu? RAID nechci. Plánuju sw raid. Tady uz jsem došel na hranici svých znalostí a v těhle technologiích se nevyznám.

rozhraní SFF-8087 neznám, zkusím nastudovat a dám vědět. Taky půjdu cestou SW raid přes FreeNAS.


   
ReplyQuote
(@joudamates)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 10
 
Posted by: @richard

panove, za uplatu, kdo by mi prosim byl schopen to HP udelat pouzitelnym?

Mam tam 4x2T disky, pokud by bylo treba SSD, dokoupim.

Pohybuji se casto na trase Rožnov p.R, Olomouc, Brno, Praha, Rakovnik.

 

Diky

pohybuju se Příbram, Písek, určitě bychom to dali dohromady. 


   
ReplyQuote
(@joudamates)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 10
 
Posted by: @baros

Můj progres s náhradou za Synology DS209:

Podařilo se mi sehnat OptiPlex 7010 DT s i5-3570 bez RAM a HDD za 1800Kč. 😀 

Dokoupil jsem 32 GB RAM, box na 4x2,5", 4x2,5" 1TB Seagate Barracuda + z Číny řadič Dell PERC H310 a kabely miniSAS na SATA.

Z jinýho počítače mi tu zbyl 128 GB M.2 NVME SSD disk, tak jsem dokoupil adaptér na M.2 do PCIe, že ho použiju na systém (disk funguje, akorát z něj nejde bootovat, ale buď upravím BIOS nebo jde NVME zavaděč dát na USB).

 

Problém je, že řadič Dell nevidí připojený disky. V BIOSu PC řadič vidím, bliká na něm přerušovaně zelená LED, ale když vlezu do setupu řadiče, tak nevidím disky - zkoušel jsem různý 2,5" i 3,5" a nic.

V čem může být problém? 

Mám řadič rovnou přeflashovat na LSI 9211-8i?

 

Inside:

dell

 

jeden z důvodů může být, že original řadiče výrobců HPE, DELL, IBM vyžadujou jejich disky, které mají jejich firmware. "Obyč" disky řadič potom ignoruje. 

 

Přeflashovat řadič na nějaký OEM by mohlo být řešení.


   
ReplyQuote
(@joudamates)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 10
 
Posted by: @ager

Ahojte tiez zvazujem ktorou cestou ist ci original synology alebo server+xpenology a mam par otazok.

1. Ak som spravne pochopil tak pomocou USB alebo Micro SD karty spustim instalaciu ESXI ktory bude nainstalovany na SSD disku ano?

2. V ESXI si vytvorim virtualnu masinu na ktoru nainstalujem xpenology. To xpenology bude tiez nainstalovane na tom istom SSD disku ako aj ESXI?

3. Ak som prve dva body napisal spravne aku velkost HDD potrebuje ESXI a aku xpenology?

4. Myslite ze co sa tyka stability a spolahlivosti je lepsie instalovat Xpenology na ESXI ako priamo nainstalovat Xpenology bez ESXI? Je mi jasne ze ked to dam na ESXI tak si mozem vytvorit viac virtualnych masin na ESXI ale tie sa daju vytvorit aj v niektorych modeloch synology ktore podporuju virtualizaciu ci pri xpenology virtualizacia nejde?

Pytam sa to hlavne aj kvoli tomu ze moze sa stat ze nejaky virtual padne alebo nieco sa pokazi a padne aj cele xpenology a je po datach....ci to nie je mozne ?

5.  Ako som pisal vyssie, medzi jednotlivymi modelmi synology su rozdiely co vedia a co nevedia. Napriklad  niektore original modely synology vedia virtualizaciu a niektore nie. Podla coho viem ci mi to pojde aj na Xpenology?

6. Vsetky android aplikacie pre synology funguju rovnako aj na xpenology?

Dakujem za odpovede!

1. Ano. instalátor ESXi se Tě bude ptát, kam má hypervizor nainstalovat. Když ho dáš na SSD, boot VMware bude rychlý. Na druhou stranu, image hypervizoru zbytečně zaplácne celý SSD (vezme si ho automaticky celý).

ESXi na tento miniserver jsem nedával, ale pokud bývá problém s bootováním z flash/karty, většinou vždy zafunguje image na CD/DVD. Servery z mechaniky bootují většinou ochotněji. Jestli tenhle HP nemá mechaniku, dá se někde zapůjčit USB mechanika.

2. Při vytváření VM se Tě VMware bude ptát, na kterém úložišti chceš pro něj vytvořit virtuální disk.

3. ESXi zaplácne celý disk, který mu dáš při instalaci. Virtálu s Xpenlogy můžeš dát ze začátku malou partition pro instalaci systému, a později můžeš vesele přidávat virtuálce další partition/rozšiřovat stávající partition. V Xpenlogy je potom začneš používat.

4. Dobrá otázka. Možností je spoustu. Pokud by si měl HP jenom pro Xpenlogy, je zbytečné dávat na to ESXi, ale to asi chápeš. A ano, i Synology nabízí virtualizaci.

Padnout muze v podstate cokoliv, pokud jde o dulezite data (v domacich podminkach typicky fotky), musis mit vzdy nejakou zalohu na jine misto. Pokud mas vice disku v RAIDu, a server nekde v kumbalu, je dulezite vzdy mit nastavenou notifikaci o stavu disku. Pokud je disku dostatek na dulezite data mit treba i spare disk. Z pohledu mozne ztraty je jedno jak to postavis.

5. Neznám Xpenlogy. Možnost virtualizace vždy určuje procesor, musí umět instrukce pro virtualizaci. Když jsem rozbíhal FreeNAS a chtěl jsem spustit první virtual, padlo mi to na chybu. Důvod byl nepovolené instrukce pro Intel v BIOSu. Některé CPU tyto instrukce mít nemusí.

6. Netuším.

 

Jak jsem již zmínil, já jsem nevolil Xpenlogy, ale distribuci FreeNAS. Stejně tak pro domácí firewall zvolím IPFire, což je nástupce IPCopu, linux distro pro firewall. Mám rád tyhle speciální distro.

FreeNAS přistupuje přímo na HW, souborový systém má svůj, virtualizaci jsem rozběhl za chvíli. Aplikací je pro něj také dost, takže nabízí podobné věci jako Xpenlogy.

Synology mám taky rád, mám doma DS216j nebo tak nějak.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

Jak se vam podarilo nainstalovat ESXI 6.7? Jedinne co se mi podarilo byla verze 6.0 🙁

Nenasel by se nekdo kdo by mi s tim za uplatu pomohl? Dodat SSD, nebo i mechaniku a nainstalovat. Sam to nedam. (nebo ze vy cekate, az mi dojde trpelivost a dam to na Bazos? 🙂 )


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

A za kolik to na tom bazosi bude? 😂😂😂


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

porad doufam, ze nekoho ukecam 🙂 a ze to bude tak dobre, jak jsem z diskuze pochopil 🙂 Ta vyhra na Ebay byla spis nahoda, kdy jsem testoval, kolik to nakonec bude stat 🙂 Ale je to slozitejsi nez jsem si myslel a vylamal si na tom zuby 🙁 Myslim ze to je vystrizliveni


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

Může být problém v tom, že na tom PERCu bude smrdět stará konfigurace, sic byl používán. Mrkni se a když-tak to smaž tudy -> VD MGMT screen, highlight controller, F2, Foreign, Clear


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Fuj ono to ma v sebe PERC? Na vianoce som si takto krasne nasral do krku s firemnym serverom k manzelke do prace. Kupim repas dell, aby som mal remote management a moznost vymeni disku bez sroubovaku, bude parada. Dam si tam debian, sw raid a btrfs a bude to supa dupa.

Hovno z maslom, len na diskoch som stravil 3 hodiny, nez som to rozchodil, pribeh ktory som zazil ked som tam potreboval pridat disk radsej ani pisat nebudem. Teraz to sice bezi, ale je to v stave, v akom som to nechcel v ziadnom pripade mat - tzn. je tam hw raid, na smart z debianu nevidim a tudiz vlastne vobec netusim co sa s tym serverom vlastne deje.

Co sa tyka neorigo diskov, mam tam v raide origo hitachi + neorigo wd red. Pole je zlozene a funguje to, ale perc mi o tom druhom disku nehovori vobec nic, ziadne smart statistiky ani diagnostika.

Pokial niekto pozna jednoduchu cestu, ako z tych diskov spravit normalne disky a raid si spravit v linuxe, budem za rady vdacny. Imho je to na vymenu radica a do toho sa mi vobec nechce, uz takto som s tym serverom stravil 4 uplne neproduktivne dni.

Update - jooo ono ide preflashovat perc inym firmware, ktory nebude robit raid a passtrough-ne tie disky rovno do linuxu? Preco som kurva toto nevedel pred 4 mesiacmi ?!


   
ReplyQuote
(@baros)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 90
 

@daver: vyzkouším to, díky

 

@dusanmsk: JJ, od začátku byl záměr Dell preflashovat na LSI (dá se sehnat levnějc než LSI, já ho koupil za 22$ na ebay), ale ještě na to nebyl čas, návod je třeba tady


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Do riti, skoda ze som to nevedel skor. Teraz sa mi do toho bude tazko pustat, musel by som to zas na par dni odstavit, odliat disky prec, preflashovat, preformatovat disky a naliat naspat.


   
ReplyQuote
(@pavka28)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 309
 

@richard

vypada to ze v práci budeme mít nařízený homeoffice tak ti s tím budu moct pomoct...

udělám návod krok po kroku to by ti stačilo???

 

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@pavka28

Diky. Myslim ze navodu je na netu moc, ale nejde mi to. Zadny navod neosefuje malickost co to pak podela.

Slo by třeba screensharing a nejak spolecne, ale nejlepsi je to hodit do auta a nekam priblizit. Třeba zitra jedu Humpolec, Praha, Rakovnik, v patek zase Humpolec, Brno, Rožnov a tak dokola


   
ReplyQuote
Page 6 / 11
Share: