X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

domácí server

157 Posts
28 Users
4 Likes
23.5 K Views
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 443
 

Mám z 2016 b-ware (poškrábaný) rackový Atom server od Thomas Krenn s SSD za necelých 400 EURO. Jediné, co tomu lze asi vytknout je hlučnost, pokud necháte defaultní nastavení větráku. Je to ale Atom tak jsem to snížil a je to OK, včetně teploty. S Thomas Krenn naprosto skvělá zkušenost s reklamací a podporou. Se serverem jakbysmet, jeden nepřetržitě od té doby, žere málo, výkon stačí. Dneska to bude samozřejmě ještě lepší.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 
Posted by: @budulinek

Spokojenost maximální, jediné, co mě mrzí je že PVE je postavené na ZFS, zatím neumí BTRFS.

Vyšel Proxmox 7:

  • přidána podpora BTRFS !
  • Debian 11

 

Jinak co se týče media serveru, původní Open Media Vault jsem zrušil. Nastavení základních věcí (samba) příliš složité, zjistil jsem že je mnohem jednodušší a rychlejší editovat /etc/samba/smb.conf.  Na média mám Jellyfin.


   
ReplyQuote
(@kajak)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 16
 

@budulinek

Bylo by možné alespoň nahrubo přiblížit, jak je nastaveno to zálohování na NAS? Mám na jednom fyzickém stroji jak proxmox VE tak i proxmox backup server. Když nastavím NFS storage na proxmox VE, jak poté naroubuji do proxmox backup serveru to zálohování?


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@kajak

1. Instalace PVE

2. Instalace PBS přes apt na to samé železo

3. PVE: Storage > Add > NFS  (jako content můžeš dát třeba jenom Disk image). Zapamatuj si path, kam se bude NFS mountovat. Případně můžeš ručně změnit path (a jednotlivé NFS options) v /etc/pve/storage.cfg

4. PBS: Add datastore. Jednoduše přidáš cestu, kam se montuje NFS.

5: PVE: Storage > Add > Proxmox Backup Server. Zadáš datastore vytvořený v PBS. Asi to po tobě bude chtít vygenerovat fingerprint na spárování PVE <-> PBS. Trochu opruz, vzledem k tomu, že PVE i PBS jsou na tom samém stroji...

6. PVE: Ve výsledku budeš mít v PVE dvě storage ("surové" NFS a potom ještě PBS).

7. PVE: Můžeš dělat ruční zálohy nebo si nakonfigurovat Backup Job.

8. PBS: nakonfiguruješ si garbage collection a verifikace. Co se týče pruning, to se dá dělat v PVE i PBS. Doporučuju ale mít vše nakonfigurované na jednom místě, takže radši v PBS.

 


   
ReplyQuote
(@ferrenczy)
New Member
Joined: 3 years ago
Posts: 1
 

Ahoj

Přispěju svou troškou do mlýna. Leta jsem měl Synology a přestalo mě bavit kupovat nové krabice se slabým HW, takže jsem si postavil svoje.

Vyzkoušel jsem různé freeNAS distribuce (Nas4free, FreeNas, OMV a už ani nevím, co dalšího). Zkusil jsem i XPenology.

Ale stále to nebylo ono.

Až jsem skončil u unraid.net. 

Sice to není zdarma, ale za ty sranda peníze je to parádní OS pro NAS. Hotové balíčky s obrovským množstvím aplikací + Docker (takže cokoliv).

Běžím na tom ve VM i XPenology - to prostě proto, že potřebuju jejich PhotoStation a nic lepšího neznám. Klidně bych za to zaplatil.

Unraid mi běží na obstarožní desce AsRock J3160ITX - jak už tu někdo zmiňoval, její poslední následník je J5005.

Jinak na drobné věci mi stále stačí RPi 1 (jako třeba PiHole, kamerový systém nebo volumio).

 


   
ReplyQuote
(@kajak)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 16
 

@budulinek
K bodu 6. :Když budu mít dvě storage, tak kterou mám použít pro vlastní zálohování? Vlastně úplně asi nerozumím myšlence toho PBS. To budu "posílat" zálohy PVE přes PBS, které se připojí na to NFS? Nebo z PVE přímo na NFS a to PBS to jen nějak kontroluje? ...ještě nemám synology doma a z testování, kdy mám NFS na debianu ve virtualboxu jsem trochu divokej. 😀


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@kajak

Na zálohování budeš používat PBS storage vytvořené v bodě 5.

NFS storage vytvořené v bodě 3 na zálohy PVE používat nebudeš. Bod 3 bys teoreticky mohl nahradit ručním namountováním NFS, ale spolehlivější je udělat to we web GUI proxmoxu.

K čemu je PBS? Pokud bys v PVE poslal zálohu na normální storage (třeba na tu NFS storage), tak by se ti udělal pro každou zálohu samostatný tar archiv. Pokud zálohu pošleš přes PBS, tak se ti bude dělat inkrementální záloha (ukládá se to jako .didx a .blob soubory - v technických detailech se moc neorientuju). Tj. uloží se jenom rozdíl oproti předchozí záloze.

PBS vlastně ani neví, že ukládá na NFS. PBS prostě dělá inkrementální zálohy do cesty, kterou jsi mu zadal v kroku 4.


   
ReplyQuote
Page 11 / 11
Share: