X
Forum

Forum

Dodatkové vybavené ...
 
Notifications
Clear all

Dodatkové vybavené elektroinstalace - UPS, proudové chrániče, přepěťové ochrany

42 Posts
12 Users
5 Likes
7,579 Views
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

Jak řešíte dodatkové vybavení elektroinstalace a řídicího systému domu - konkrétně mám na mysli UPS, proudové chrániče a přepěťové ochrany.

UPS: má smysl mít UPS na řídicí systém a pro napájení základních funkcí domu ?

Proudové chrániče: použití jen tam, kde je nutné ? tzn. koupelny, venkovní prostory ?

Přepěťové ochrany: silových i signálních rozvodů ?

 

Děkuji za názory.


   
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3066
 

Muj plan byl/je takovy, ze jsem cely dum postavil bez jedine UPS s tim, ze problem vyresim "potom".

A "potom" reseni je velka baterie + fotovoltaika. Tu napojim pred hlavni jistic do domu, takze bude chraneno vse od rozvadece po elektroniku v dome. Zaroven ma cely dum UPS, takze to neni potreba resit jednotlive.

Puvodne jsem myslel, ze to budu resit az za budou baterie schopne utahnout dum delsi domu, ale momentalne se priklanim k reseni, koupit baterie za mensi penize ~50.000, ktera utahne dum treba jen 1-2h, bez FVE zatim, defakto jen jako velkou UPS.

Zaroven mit ale i na FVE pripravu a zkusit je na to postupne napojit. Nekde jsem cetl, ze se daji nechat poslat solary z ciny rozebrane za 1/10 ceny, coz me zaujalo ;-). Ale chce to vic overit.

To posledni co mam v zalozkach je nejaky takovyto menic DC/AC   http://shop.mypower.cz/menice-dc-ac-hybridni-1 a nejaka baterie. Ale vubec zatim nevim jakou technologii zvolit a proc 😉

 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

S fotovoltaikou také počítám. Nebudu ji ale napojovat před hlavní přívod. Já počítám s max 2,5kW FV. Takže primárně napájení PLC logiky domu plus orientační osvětlení a ohřev TUV. Pokud bude potřeba tak ohřev bazénu.

Momentálně mám systém Loxone napájený  přes zdroj Meanwell AD155B, který umožňuje připojení baterie - v mém případě 2x12V/7AH což bohatě stačí. V rozvaděči pak mám ještě jednu 12V/7Ah baterii pro napájení alarmu.

Před hlavní vypínač jsem umístil přepěťovou ochranu.   


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Prepetovka do rozvadece v hodnote x-10tek tisic je samozrejmost stejne jako chranice na vsech zasuvkach a svetlech.

Pripadny DC/AC menic bych pak umistil co nejdale od objektu, idealne k sousedum 🙂 Na muj vkus az nepekne casto hori.

 


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

Co se týče elektroinstalace jako takové, tak teprve zjišťuji co je nutné a jak je to s normami.. chrániče máš na všech zásuvkách odděleně nebo chráníš skupinově ?


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Chranice urco nekolik skupin a individualne pak resit s elektrikarem. Ono je pak blby kdyz jedna praskla zarovka vyhodi celej barak a k rozvadeci se musi s baterkou 🙂


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Souhlas. Chranice určitě rozděl do skupin, 1 centrální je blbost. A pokud možno se vyhni takovým podezřelým značkám jako je Bonega, ale kup přece jen něco slušnější ho - Schrack, OEZ, Schneider, Eaton,...


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3066
 

Bavime se o chranicich jako FIckach? Protoze tech mam vice. Ale co se tyka baterii, prijde mi logicke mit jednu na celu dum a ne nekolik po celem dome/po ukruzich. 

Stejne tak mam teda jen obyc zasuvky a ne s prepetovyma ochranama, protoze jsem to bral tak, ze mam tuto vec uz v rozvadeci (ty FI), ale mozna to byla spatna uvaha.

Kazdopadne vetsinou jsou problemy s elektrinou zpusobene z venku, nikoli zevnitr (pokud ma clovek pripojene jen kvalitni spotrebice). Stejne tak problem s prasklyma zarovkama mi prijde v dobe LED svetel uz nepodstatny.

Ale mozna je ta cela uvaha spatna, rad se necham poucit.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504
 

Co je špatného na Bonega?


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Trochu tu mícháš 2 věci. Proudové chrániče (FI-čka) jsou tam z důvodu ochrany člověka před úrazem el. proudem.

Zásuvky s přepěťovou ochranou (D) jsou tam z důvodu ochrany el. zařízení před přepětím. Dělí se do tří tříd - B, C, D.

B+C bys měl mít na přívodu v rozvaděči a D by měli být u koncových zařízení.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Z vlastní zkušenosti nic, ale když si počteš diskuze na elektrika.cz tak je tam víc lidí, kteří s nimi mají z praxe špatnou zkušenost.

V práci používáme z 90% Schrack a u nich je poruchovost minimalní.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3066
 

Ja se totiz v silnoproudu moc nevyznam, takze michani nepopiram ;-). Jeste tam mam toto, to je ono? 😉

A k tem tridam B,C,D. Kdyz je tam BC v rozvadeci, proc jeste v tech zasuvkach zvlast?

Edit: fotka jde otevrit, ale nahled z dropboxu nejak blbne


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504
 

Aha, tak to je dobré vědět s čím elektrikáře kdyžtak vyhodit 🙂 (s Bonegou)

@L obrázek přepěťovky nejde načíst 🙁 

@L jo máš pravdu nejde jen náhled na novém panelu jí zobrazím


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Moc z ty fotky nepoznám, ale podle cisla 12,5kA jde o přepěťovku.

B+C v rozvaděči ti sníží energii výboje (z přepětí, blesku,...) na nějakou úroveň a až D ti ji sníží na úroveň, bezpečnou pro koncová zařízení.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504

   
ReplyQuote
Page 1 / 3
Share: