Forum

Forum

Chlazení technické ...
 
Notifications
Clear all

Chlazení technické místnosti

27 Posts
10 Users
0 Likes
4,237 Views
(@baros)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 90
 

Na střídače od fotovoltaiky pozor, zvlášť v pasivním domě. I když mají vysokou účinnost, tak toho tepla při větších výkonech z nich je dost.

Mám v malé tech. místnosti bez okna 7kW střídač Fronius Symo, při plným výkonu se bude jeho ztráta blížit k 200W a v létě to není úplně dobrý.

 


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

No ja jsem elektricky rozvadec a IT rack vystehoval do garaze...tak snad TC,RJ, pracka, susicka a nasledne mozna mrazak neudela tolik tepla...


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
Topic starter  

My zase meli obavy z vlhkosti a vyparu soli v zime v garazi, mam podezreni, ze by to mohlo pomerne brzo leccos odrovnat.


   
ReplyQuote
klapalik
(@klapalik)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 16
 

Pokud jsi rozhodnut pro TČ, tak do vykopu přidej trubku na solankový výměník a do TM dej vzduchový výměník ("chladič z auta"). Můžeš to v zimě využít i jako předehřev pro RJ a v létě k přichlazování.


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
Topic starter  

@klapalik Můžeš prosím o kousek detailněji, aby ma seda ozubena kolečka dosedla? 😂 Dik


   
ReplyQuote
klapalik
(@klapalik)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 16
 

Je to jednoduchý systém, někde položíš (do země, pod základy) několik desítek metrů (dle požadovaného výkonu) plastového potrubí (HDPE) a vyvedeš si to do technické místnosti. 

Je to třeba zmiňováno tu:

https://www.svepomoci.cz/stavba-domu/zaklady-a-deska/3990-jak-jsme-kutili-zakladovou-desku.html

V technické si to napojíš na něco takového 

https://www.hennlich.cz/produkty/chladice-vymeniky-tepla-vzduchove-chladice-9556/chladic-hcd-dc-motor-1224v.html

Přidělaš expanzní nadobu, naplníš nemrznoucí směsí a chladíš.

Ten chladič by měl možná být schopen připojení i přímo na zemní registr TČ, ale do už je spíš dotaz na dodavatele TČ.

Osobně to nemám vyzkoušeno, ale v projektu to mám, planuju to to napojit na rekuperaci, v zimě jako předehřev a v létě jako přichlazení.


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

To je dům Radka Partiky viz vodníci. Nevím, jestli to má zapojené. Myslím, že to byl projekt na jeho disertačku. Já jsem to stejné řešil s Acondem. Chtěl jsem udělat řiditelnou odbočku z registru a přes výměník odvádět chlad. Šlo mi primárně o přichlazování v létě, ale dostal jsem celkem negativní vyjádření, že chladící výkon by byl příliš malý. Neověřoval jsem to výpočtem, zatím jsem to dal k ledu. V létě spotřebuje tč max 2kWh/den a to je na nějaké chlazení málo.

This post was modified 5 years ago 2 times by xoor

   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Takže vlastně takové primitivní tepelné čerpadlo země-vzduch?

 

Ten chladič by měl možná být schopen připojení i přímo na zemní registr TČ, ale do už je spíš dotaz na dodavatele TČ.

Není potom lepší použít na chlazení "hlavní" TČ země-voda v kombinaci s nějakým fancoilem? TČ země-voda nemám, ale předpokládám, že reverzní chod (chlazení) by neměl být problém.


   
ReplyQuote
klapalik
(@klapalik)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 16
 

Odkaz na dům pana Partiky jsem použil schválně, protože je tu znám. A vážně by mě zajímalo, jaké s tím výměníkem má zkušenosti z provozu, neví někdo?

TČ země-voda má většinou možnost chlazení, ale požadavek myslím byl, jak chladit, ikdyž zrovna topím. Ten solankový výměník by byl nezávislý systém.

Další možnost (teda spíš už moje spekulativní fantazie), napojit zmiňovaný fancoil na zemní registr a při topení fancoilem chladit TM a tím trochu přihřívat vstup do TČ. A v létě chladit přímo TČ, záleží ale na typu.


   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@kazan

vyřešil jsi to nějak? Mám TM uprostřed domu, takže bojuju taky s tím, že je tam 28-30°C celý rok.

Já už nějakou dobu dumám, že bych udělal na výfuk z rekuperace odbočku a do ní to cpal větrákem z nasávání nad rackovou skříní. A pak zase odbočku ze sací trubky, kterou bych bral druhým větrákem vzduch rovnou zvenku.

Obě napojení na potrubí tedy před rekuperací, aby to nešlo přes výměník. A muselo by se to dát uzavírat klapkami, páč v létě by dávalo smysl to spouštět jen v noci a v zimě zase jen na nízký výkon a v mrazu zavírat úplně aby mi tam nekondenzovala vlhkost.


   
ReplyQuote
 twik
(@twik)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

@johny_mnemonic Resim ted neco podobneho, technicka mistnost uprostred baraku. Rekuperaci mam ale napojovat to na ni nechcu a to z duvodu, ze v lete kdyz bude v technicke mistnosti vedro jako blazen (FVE, rack, NAS, routery, rozvadec apod.) tak nasavat z venku teply vzduch a poustet si ho do baraku neni zrovna rozumne.

Chci to udelat tak ze udelam 100mm 120... nevim neco takoveho trubku pres zed do garaze ktera je vedle, dam tam obyc vetracek, napojim na neho spinac s teplotnim senzorem a v pripade prekroceni teploty se vetracek automaticky sepne. Reseni za par stovek... Da se tam zpetna klapka pripadne dvojita a z garaze by potazmo studeny vzduch nemel jit ani v zime zpet... 


   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@twik Taky si nechci tahat teplo do domu. Proto je v létě přes den rekuperace většinou zastavená. Mám to řízené venkovní teplotou, která jí zablokuje.

Přesně proto vymýšlím, že bych jen využil ty trubky, které už stejně vedou ven a z té sací si tahal vzduch rovnou zvenku do TM a do té výfukové zase větráčkem cpal ten teplý vzduch z TM.

Asi by to chtělo klapky, které zajistí, že při vypnuté rekuperaci nebudu sát vzduch do TM z rekuperace, ale opravdu z venkova a obráceně, že ten vyfukovaný vzduch nepůjde skrz vypnutou rekuperaci do domu ale ven. A nebo ty větráčky omezit jen na dobu, kdy jede rekuperace a bude potřeba jen polovina klapek 🙂


   
ReplyQuote
Page 2 / 2
Share: