X
Forum

Forum

Chlazení technické ...
 
Notifications
Clear all

Chlazení technické místnosti

27 Posts
10 Users
0 Likes
4,267 Views
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
Topic starter  

Už delší dobu dumám, jak chladit technickou místnost. Za předpokladu, že tam jsou technologie, které všechny topí, tak je v takový místnosti vysoká teplota, nezdravá pro ta naše hejblátka. Na první zamyšlení to bylo jednoduchý, prostě budu chladit...ale jak a kam? Rekuperací to tahat nemůžu, to bych si v létě slušně vytápěl dům. Klimatizaci solo pro technickou asi pořizovat nechci, ikdyž ji bez mrknutí oka kreslím do všech větších serveroven, (resp menších s více vybavením). Navíc taková klima by mi sice  pěkně vychladila technickou, ale ten chlad by se šířil dál do domu, což zase asi není úplně žádoucí, když současně tak trochu topím do podlahy. Tak jen samostatné odvětrání s ventilátorem z baráku ven? Tzn další díra do obalu, co na to řekne rekuperace, zase budu řešit to, že pouštím do domu chlad, kterej se bude šířit tam kde nechci.... Nejsem si prostě najednou vůbec jistej kudy na to od lesa 😀


   
Quote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

V podkroví chladím stropními panely od Rehau (=15mm sádrokarton, ve kterém jsou 10x1 trubky). Dal by se z nich v technické místnosti udělat podhled. Panely mám napojené (přes standardní rozdělovač a řízený trojcestný ventil) na TČ vzduch-voda. Chladící mód je poměrně standardní výbavou TČ vzduch-voda. Ale mám dojem, že chlazení by mohly umět i tepelná čerpadla země-voda.

 

EDIT

Jo a nebo můžeš na TČ píchnout místo těch stropních panelů nějaký fancoil a třeba ho namontovat rovnou někam k rozvaděči (do rozvaděče?). Ale s fancoily zkušenosti nemám.


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
Topic starter  

TČ moc nerozumím do detailu, chladící mód to umí při současném využití pro vytápění? 


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Standardní TČ vzduch-voda se umí snadno přepnout do reverzního módu (tj. do vody netopí, ale chladí). To znamená, že buď chladí nebo topí (neumí obojí zároveň). Pokud bys chtěl, aby to zároveň chladilo a zároveň topilo (tj. aby to předávalo odpadní teplo z chlazení třeba do teplé užitkové vody), musel bys jít do nějakého složitějšího a dražšího TČ. Ale i taková jsou:

https://www.gt-energy.cz/cz/chlazeni-domu-tepelnymi-cerpadly


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
Topic starter  

Ano, takhle to chápu, lekl jsem se, že to je jinak. Ale pak bych nemohl zároveň v zimě topit a hřát vodu a v létě hřát vodu a zároveň chladit technickou místnost, která se bude přehřívat celoročně ne? Nebo jako že by to nakrmilo nádrže a pak se to jalo chladit, to asi ne, že ne?


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

V létě není problém. Standardně chladíme a zároveň ohříváme TUV. Čerpadlo (invertor bez aku nádrže) se prostě přepne z chlazení na topení. Topení do TUV zabere poměrně málo času, tak to není žádný problém.

Pokud bych chtěl chladit teď v zimě, tak nevím, nezkoušel jsem to. Nemám AKU, možná by to mohl být problém (příliš časté přepínání mezi topením a chlazením). Na druhou stranu.... je potřeba si uvědomit, že v zimě se ti stejně TČ přepíná do reverzního režimu kvůli odmražování venkovní jednotky. Takže na (někdy i docela časté) přepínání do reverzního módu by mělo být připravené.

 


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
Topic starter  

Hm, zajimavá možnost, zkusím to probrat s týpkem přes čerpadla.

Napadá mne ještě jedna možnost, v tomhle mým konkrétním případě prostě udělat odtah z technický místnosti do sousední garáže. Do garáže můžu asi cpát teplo celoročně a ničemu tím neuškodím, obálku tím nenaruším, že bych tím v zimě ochlazoval interiér, to taky ne a krizový vedro z technický tím odeberu.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Jojo. Určitě doporučuju zvážit využití TČ i na chlazení. Ideálně stropními panely.

Barák je dlouhodobá investice a když si tu planetu pořád oteplujeme... Nějaký systém na chlazení baráku se určitě hodí.

 


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

@kazan
já vidím problémy:

  • kondenzace vody (podle množství vzduchu)
  • smrad z garáže a auta, který se postupně roznese po domě.
  • nevím, jestli je to košér z pohledu hasičů.
  • pokud plánuješ rekuperaci je to narušení vzduchotechnické obálky domu a účinnosti RJ.

    Osobně bych zredukoval zdroje tepla, případně doplnil motoricky ovládanou klapku s větrákem nebo v případě VZT naprojektovat odvod tak, aby se z TM odvádělo větší množství odpadního vzduchu.  Odvod umístit co nejblíže zdrojům tepla, ale nepočítal bych s velkou účinností. 
    Lze vhodně ztenčit tepelné izolace TM (nutno spočítat).
    Další možností je luftbojler, ale pokud je již počítáno s tč na topení, tak to je zbytečný.


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
Topic starter  

Ach jo, to je zase zadrhel teda.

Redukovat zdroje tepla, tak já ještě nebyl v technický, kde je topná technologie a nebylo by tam teplo až horko, když tomu přidám nějaký slaboproudy/datový keply a jako bonus zdroje a serepetičky chytrý domácnosti, bude tam teplo pořádný.  Kor když to bude total uzavřená místnost.

Řešit to rekuperací si právě neumím představit, obvzlášť v létě mám strach, že mi to zhorší teplotu v celým baráku. Budu tahat horkej vzduch z technický skrz výměník v rekuperaci a nahřejvat vzduch, co pujde dovnitř?

S tím propojením s garáží je to asi pravda, hasič bude mít z toho husí kůži, ten smrad z garáže, to taky nechceš, to je jasný.

Takže jedině díra do baráku s klapkou a nebo nějak to skloubit s reverzním chodem TČ.


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

Snad každá rekuperace má bypass, takže v létě je to obyčejný větrák. Venkovní teplota ti jde do baráku, pokud teda nemáš aktivní rekuperaci. Já mám TM 6m2, mám tam pračku, sušičku, RJ, tč acond G4 s bečkou, rozvaděč podlahovky (ten topí asi nejvíc pač jsem trubky PT nedával do krků :(, rozvaděč, ap, switch, router, NAS, UPS, loxone blbústky a problém s teplotou nemám. Spíš s vlhkostí když se pere a suší, ale RJ to většinou za 1-2h vytáhne nebo se otevřou dveře a vlhkost nechám pronikat do domu. Dům mám z dutých cihle a strop je vata, takže akumulace 0.

Popravdě nemám žádné výkonové zdroje a má loxone část je oproti zdejšímu osazenstvu miniaturní a chudičká (nebylo místo na x100 din pozic ani finance). Co tam plánuješ? napiš seznam. Možná je tvůj strach přehnaný. Nějakou formu (při)chlazení celého domu určitě doporučuji. Já se pokouším něco vymáčknout z acondu.


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
Topic starter  

Co budu mít u sebe v baráku ještě musím dát nějak finálně do kupy, u mne pořád vlaje to vytápění/ohřev a rekuperace, takže nemám jak uělat sumář a konečně začít detailně plánovat, beztak sháním někoho kdo by mi udělal nebo doplnil ten projekt elektroinstalací. To o čem tu mluvím teď a zajímá mne to i kvůli mně samozřejmě,  je barák kamaráda, tam bud ejasne počítám už brzy, tak budu schopnej říct co všecko tam bude. Už teď vím, že jsme vypakovali pračku a sušičku jinam, ale bude tam určitě jádro tepelnýho čerpadla (tady se ještě počítá, jestli to budou vrty, hadice bo vrtule), rekuperace, nějaká fotovoltaika, akumulační nádrž, určitě tam budou zdroje pro led osvětlení v domě a okolo domu, alarm, kamerovej systém, slaboproud/data takže switche, router, POE, záložní zdroje napájení, něco málo audia, ale plošně ambient hudbu po domě neplánuje - zatím. Řešíme i všelijaký ventily a ochranu proti zatopení. Hodně příprav na venkovní věci včetně bazénu, vybavebí garáže včetně přípravy na elektromobily. Přestože není extrémista co musí mít všechno a snažíme se držet při zemi u věcí co mají smysl, nebude toho málo. Samozřejmě teď ještě neumím mluvit v číslech jaký zdroje tam budou a jak co bude topit.

This post was modified 5 years ago by KaZaN

   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Bydlíme 3-tím rokem. Odvětrání TM mám vyřešeno tak, že nad rozvaděčem a dat. skříní mám odtah rekuperace. Pokud by bylo nejhůř tak otevřu okno. Nevím ale co by mělo způsobit tak velké zahřívání, abych to musel nějak detailně řešit 🙂 

PS: ventilátory nad datovkou se mi ještě nikdy nespustily. 🙂


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 443
 
Posted by: xoor

Snad každá rekuperace má bypass, takže v létě je to obyčejný větrák. Venkovní teplota ti jde do baráku, pokud teda nemáš aktivní rekuperaci.

Já měl za to, že aktivní rekuperaci nemám, ale klasickou (mám ThermWet Ventbox 400) a tedy rozhodně to není v létě obyčejný větrák! Ilustrativní příklad - ve dne, kdy je venku 31 stupňů, přičemž z místností je odváděn vzduch o teplotě 23 st., je na výdechu z domu 28 a na přívodu do místností 25. Bypass se použije až v noci, kdy venkovní teplota klesne pod teplotu v místnostech, aby se začly ochlazovat venkovním vzduchem (aby ho rekuperace neohřívala).

Ve světle tohoto by tedy odtah z přehřáté technické místnosti mohl mít negativní vliv na klima v celém domě.


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
Topic starter  

Přesně takhle jsem to myslel, že tahat z technický teplo rekuperací by mohlo být v létě nevhodný. Beru to podle svého racku teď doma, kde jako zdaleka není všechno co bude v baráku, dokonce i server mám radši jinde. Teď v zimě mám v racku 38 stupnu a v predsini 28 stupnu a to mam diru z předsíně do chodby a otevřený dveře z předsíně do bytu. Kdybych dvere zavřel, brzo teplota poletí výrazně nahoru. Proto na odvětrání / chlazení tak lpím. Hlavně to vidim i na stavbach, postavej barak s dvaceti bytama a rack narvou do kotelny bez chlazení, tam se nedá dělat ani montáž nebo servis aby ses nechtěl svléknout do naha, jak je asi ty technice co tam jede nonstop 😂 


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: