X
Forum

Forum

Otopna telesa v niz...
 
Notifications
Clear all

Otopna telesa v nizkoteplotnim systemu

15 Posts
8 Users
0 Likes
1,391 Views
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
Topic starter  
V celem dome planujeme nizkoteplotni podlahove vytapeni, ale radi bychom pro suseni rucniku a popr. treba rukavic v zadveri a uterek v kuchyni pouzili nejaka telesa (otopne zebriky / radiatory). Vzhledem k teplote otopne vody se o nejakem aktivnejsim suseni mluvit neda.
Jak to u techto nizkoteplotnich zdroju vytapeni otopne zebriky resite? El. patrona, nebo jsou i jine moznosti?

   
Quote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

V koupelnách mám elektrické žebříky a na boty jsem koupil tohle 🙂

https://www.alza.cz/sport/sencor-sds-8540-d393500.htm

PS: překvapilo že je to Made in Russia 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Máme v koupelnách kombinované žebříky (voda + el. patrony) a musím říct, že na sušení to moc není.

Z vody dostaneš max. kolem 35°C (a i to jen málokdy) a el. patrony se 15min nahřívají, než to vůbec na radiátoru poznáš, což pro mě pak už moc použitelné není. Ale tak za 1/2 hod už je radiátor docela teplej 🙂

Máme obyč. Korado a tyhle el. patrony - https://www.akoupelnyatopeni.cz/topeni-a-ohrev-vody/korado-z-ktt-500-w-elektricke-topne-teleso-bez-integrovaneho-regulatoru-teploty

Vlhké věci sušíme tak, že je hodíme na podlahu 🙂 a když je to mokřejší tak to dáme na žebřík v koupelně.


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

My mame v koupelnach take zebriky napojene na stejny okruh jako podlahovka + na leto jsem tam dal patronu. Bydlime od listopadu, takze s elektrikou zkusenost nemam, predstavuju si, ze to budu spinat podminkou typu IF se v koupelne svitilo dele nez 5 minut THEN zapni patronu na 30 minut ... nebo tak neco.

Pri teplovodnim provozu jsou zebriky prinejlepsim vlazne (porad ladim ekvitermni krivku, ale topna voda ted byva kolem 32°C) a rucniky na tom prekvapive docela schnou. Asi svoje dela i rekuperace, protoze rozumne schne i pradlo na susaku...

Suseni bot je problem, to budu muset nejak vyresit, asi podobne jako Pavel.

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

To robi reku, ja som mal predtym v byte uteraky permanentne zochcane od vody mimo vykurovacej sezony, momentalne v baraku su len prehodene cez nerezovu tycku a su suche. Rebriky som este nemontoval, budu ciste elektricke, ani som k nim netahal vodu, ked ma sotva 30 stupnov. Spustat ich budem podobnym IFom, mozno tam pridam este (&& vlhkost > X)


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Já mám žebříky taky čistě elektrické a mám u nic tlačítko, počítám že až na ně někdo hodí ručník, tak zmáčkne tlačítko a bude to nějakou vysledovanou chvíli hřát.


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
Topic starter  

Trochu to ozivim.

Porad se rozhodujeme, ale zatim to vypada tak, ze se na otopne zebriky v koupelne vykasleme. Doufame, ze reku a obyc horizontalni drzak budou fungovat. Teplovodni zebriky v pasivu smysl nedavaji vubec a co jsem zjistoval, tak pomaly nabeh elektriky a riziko prehrivani prostoru se nam nechce riskovat. 


   
ReplyQuote
(@semba)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 54
 

Taky jako Dušan  souhlasim, že za to může hlavně  RJ.

Souhlas  i s tim sušením  prádla. Večer  pověšeno  na sušák  a při průtoku  150 m3 RJ ráno suché. V minulém bydlení bez RJ ráno  suché  nebylo ani náhodou. 

Žebřík  v koupelně  máme taky kombinovaný  a elektro  patrona je spinaná jen když nejde PT na lehké přitopení v přechodném  období .

S pozdravem


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Ahoj,

žena chce nakonec do koupelny žebřík, primárně kvůli sušení / nahřátí ručníku. Sekundárně kdyby to vyhřálo koupelnu na tu dobu zapnutí o 1-2 stupně navíc bylo by to fajn.

Budu to spouštět časově přes loxone.

Akorát řeším jak výkonnou elektrickou patronu do toho dát, pro rozměr 8m2. Samozřejmě mám pasiv s rekuperací. Bude stačit 300w nebo až 800w, fakt nevím.

Má ta patrona nějakou ochranu proti přehřátí?

Díky


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ked som to studoval povrchne, tak patrona ma termostat.

Za seba dodam - po skoro 4 rokoch od nastahovania rebriky v kupelniach nie su a uz nikdy ani nebudu.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@dusanmsk 😀

zebrik v koupelne jsem instaloval, navic asi zbytecne velky a nikdy jsem ho nezapnul. Droha koupelna ho mit bude, dopadne to asi stejne. Hodi se na veseni rucniku, ale zapinat je nebudu


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Jj, souhlas taky mame a vubec nepouzivame. Mam v tom nejakou islnejsi patronu (min. 500W) ale stejne to trva strasne dlouho nez se to nahreje a topi to jen trochu. Rucniky uschnou i bez toho. Ale verim, ze kdybych to nemel tak toho budu litovat 🙂


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

My žebříky máme a používáme, topím s nima v koupelnách spolu s podlahovkou + mám vedle žebříku tlačítko na hodinové spuštění pro rychlé usušení. Neřekl bych, že trvá dlouho než se nahřeje.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Jaký výkon topných tyčí doporucujes? 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

V dolní malé koupelně mám 300W a v horní 600W žebřík.


   
ReplyQuote
Share: