Forum

Forum

Zdanění P2P investi...
 
Notifications
Clear all

Zdanění P2P investic

14 Posts
2 Users
0 Likes
6,192 Views
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 8 years ago
Posts: 265
Topic starter  

Postupně se blíží termín danění pro ty, kteří si daňové přiznání podávají sami. Už se ve spoustě článků o tomto tématu vyskytlo mnoho informací, proto jsem se tím pokusil prokousat a vypsat si z P2P platforem důležitá čísla.

Postupoval jsem podle popisu Finlordů, jejichž článek je zde:

Finlordi - zdanění P2P

1) Mintos

Na stránce Mintosu jsem se přes Account Statement dostal k souhrnným informacím v období 1.1.2016-31.12.2016.

Jako zisky jsem sečetl políčka "Interest received", "Interest income on rebuy", "Delayed interest", "Delayed interest income on rebuy" a "Late fees received". Od toto jsem odečetl "Secondary market fees". Příjmy jsou "Investment principal rebuy", plus "Principal received" a zisk. Výdaje pak "Investment principal rebuy", plus "Principal received".

StatementMintosVypocet

SavingStream

Postupoval jsem obdobně jako u Mintosu. Přes "My account", dále na "Tax Statement". Zisk jsem dal jako "Total interest earned". Příjmy a výdaje zatím nevím, jak určit. Možná jsou to "Total loan part funding" ?

StatementSavingStreamVypocet

 

Twino

U Twina jsem nenašel žádné informace k danění. Proto jsem poslal dotaz. Odpověď níže:

"Dear Jiri,

 

Thank you for contacting us.

 

We are currently taking the final steps to implement an automated report, which you will be able to download from your account. We will let you know as soon as it is available!"

Viventor

Zase snaha postupovat stejně jako u Mintosu. "My account", dále "Account Statement", kde jsem si vyfiltroval minulý rok. Jako zisk jsem dal "Interest payments" a "Late payment fees". Výdaje jsou "Principal repayments", příjmy pak "Principal repayments" plus zisk.

StatementViventorVypocet

Podle popisu na Finlordech se pro P2P použije příloha 2 a 3: Příloha 3 bude pro SavingStream, příloze 2 pak pro Mintos, Viventor a Twino a také Zonky.

Takže teď ještě musím pořešit příjmy/výdaje u SavingStream a počkat na výpis z Twina.

Díky za jakékoli postřehy a komentáře ! 


   
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3082
 

Zrovna vcera sem znova Finlordy procital a nakonec to vypada, ze to udelame jeste trosku jinak.

Prave proto, ze ne na vsech platformech jsou detailni Account statement a protoze to kazdy dela trochu jinak, tak to vemu tak, ze vim, kolik sem na zacatku roku poslal (0 kc) a vim, kolik sem mel naposilano na konci roku, a vim, kolik tam mam celkem.

Tzn celkem na ucte - (konec roku poslal - zacatek roku poslal) je to, co sem za dany rok na platforme vydelal. 

Dal pak se daji pouzit naklady za prevod penez, ty vytaham z Transferwise.

Pak udelam nejakou jednoduchou tabulku, kde bude vzdycky Platforma, zacatek penez, konec penez, zisk penez, naklady za prevod, zisk cisty (zisk-naklady).

To sectu a zdanim. Neni to uplne 100% spravne, protoze kdyby tam treba byly defaulty, tak se v nekterych pripadech nedaji rovnou pouzit jako naklad (musi se cekat do vyreseni, viz finlordi), ale v dlouhodobem horizontu je to imho cajk.

Vyhoda je, ze mas nejakou svoji "jednotnou" metodiku, kterou ses schopny vysvetlilt i FU. Zatimco kdyz u kazde platformy pouzijes jina cisla a oni pak nedejboze zmeni Account statement, tak uz to nedohledas.

 


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 8 years ago
Posts: 265
Topic starter  

Tvé argumentaci zcela rozumím a zní to velmi logicky.

Jediné, co mě napadá, je jak zjistím, kolik byla hodnota účtu ke dni 31.12.2016, respektive, já ji znám, ale jen tak, že jsem si ji vyčetl tehdy ke konci prosince. Jak tu hodnotu před FÚ obhájím ? Podle mě to z platforem zjistit nejde, kolik byla hodnota účtu (celkem na účtě) k danému datu..


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3082
 

no, to je fakt,ze to mam taky jen diky tomu, ze sem si to vsude zapsal.

a kdyz ted koukam treba na mintos, tak celkovy deposity mi to ukaze, ale bilanci na konci obdobi ne. takze pak je asi vuci FU jedno, protoze ani jedno z toho nemusi jit pak 100% prokazat


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 8 years ago
Posts: 265
Topic starter  

Psal jsem ještě do komentářů Finlordům, tak snad se ještě něco bližšího dozvím 🙂

Finlordi komentáře

 


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 8 years ago
Posts: 265
Topic starter  

Mám odpovědi od Finlordů a myslím, že už mám ke zdanění všechny podklady. U toho Twina to dopadlo tak, že Finlordi byli tak hodní, že mi do vytvořeného exportu z účtu Twina udělali kontingenční tabulku, ze které vytáhli příjmy/výdaje a zisky..:

Finlordi komentáře

Popsal jsem na jejich fóru, jak bych to měl provést a v podstatě mi to odsouhlasili:

Takže pro přílohu 2 použiji kolonku 207 a 208, která se vyplňuje tabulkou „2. Výpočet dílčího základu daně z ostatních příjmů (paragraf 10 zákona)“. Tam se sečtou všechny příjmy a výdaje u Mintosu, Twina, Viventoru a Zonky najednou. Ten první řádek tabulky pak nazvu „F – jiné příjmy“.
Pro SavingStream pak použiji položku 321 (Příjmy ze zdrojů ze zahraničí, u nichž se použije metoda zápočtu). Tam doplním „Total Interest Earned“ – celkové příjmy a výdaje mě nezajímají. Položky 322 a 323 budou prázdné.. K příloze 3 použiji samostatný list, kde zase vyplním pouze položku 321 („Total Interest Earned“) a kód státu bude GB (Velká Británie)..


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3082
 

supr, diky za info


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 8 years ago
Posts: 265
Topic starter  

Info k Twinu. Možná, že jste zaregistrovali, že Twino zveřejňuje informace k daním: 

We are pleased to announce that you can now download income statement for year 2016 as the time to file the income reports approaches. This can be done by going to Account Statement under My Investments section at your TWINO investor profile. There you will find a new button called “Download Income Statement”.

 

Je to .pdf soubor, kde najdete souhrnné informace k daním ke svému účtu..


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 8 years ago
Posts: 265
Topic starter  

Tak jsem včera podal daňové přiznání a zatím neprošlo.

SavingStream z přílohy 2 musí být také zaveden na řádku 38.

Dále mi paní říkala, že samostatné listy bych měl mít i k příloze číslo 2 (mintos, twino, viventor) - to jsem zatím nepochopil. Z tiskopisu jde vidět, že samostatné listy jsou jen k příloze 3...

Použil jsem interaktivní formulář z idnes.cz a zdá se mi, že je chyba v příloze 3.

Na celkovém mi to vypočetlo 385Kč, na samostatném listu pak 383,51..

priloha3 2
priloha3 1

 

Používáte někdo nějaké oficiální formuláře, že bych si to zkusil ještě paralelně někde vyplnit ať to zkontroluju ?

Nikdy jsem s formuláři z idnes.cz problém neměl, ale na druhou stranu jsem nikdy nevyužíval přílohy.

 

Díky.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3082
 

Zajimave, zkusim pozjistit jak to mame my. Vyplnovala to I. a je to poslano a zatim se to nevratilo ;-). Ale jak presne to nakonec vyplnila nevim.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3082
 

ale je otazka, jak moc se v tom mym priznani nekdo hrabe. Protoze krom P2P je tam i hromada dalsich veci at uz podnikatelskych, tak vecem kvuli blogu (protoze se musi danit i treba ten patreon, referaly, atd. ). 

Takze je tam toho docela dost a mozna se tomu radeji vyhejbaj 😉


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 8 years ago
Posts: 265
Topic starter  

Díky za reakci.. Jasně, pokud tam máš své podnikatelské aktivity a mraky dalších věcí, tak se v tom nešťourají. Já tam mám jen hlavní zaměstnání a pak už jen p2p 🙂 takže je to na očích 🙂

Už jsem psal na Finlordy a mám odpověď:

Dobrý den, příjmy podle paragrafu 8 musíte uvést zejména v řádku 38, nejenom v příloze 3. Přílohy slouží jako doplňkový materiál k DAP pro detailnější rozpis. Proto pokud jste příjmy z SS uvedli jenom v příloze 3 a ne na řádku 38, tak to je špatně a paní Vám dobře volala. To rozepsání v příloze 2 na domácí a zahraniční je taky v pořádku. My jsme také rozepisovali pohledávky v zahraničí a pohledávky domácí..nezapomeňte v té tabulce ve sloupci 5 vybrat kód: pro zahraniční Z a pro domácí nic. Ten samostatný list by měl být jen u příjmů dle paragrafu 8. U paragrafu 10 nevidíme v seznamu dokumentů žádný samostatný list:  http://www.financnisprava.cz/cs/danove-tiskopisy/databaze-aktualnich-danovych-tiskopisu?rok=2017&tiskdruh=TDFU&dan=T_WEB01

 

 

 


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 8 years ago
Posts: 265
Topic starter  

Uffff. Tak dnes jsem byl už podruhé na FÚ ohledně přiznání a zase špatně. Paní se nelíbí, že nevidí k jaké zemi jsou přiřazeny příjmy ze zahraničí v rámci &10 (příloha 2) - jiné příjmy. Označil jsem je jako "Z" - zahraničí. 

Chce je prostě rozepsat po státech jako přílohu 3, tam se prý vypisují všechny zahraniční příjmy. Nebyl jsem jí schopen vysvětlit, že příjmy v přílohách 2 a 3 nejsou stejného původu.

Popravdě zatím nevím, co s tím. Zvažuju možnost, že všechno (SavingStream, Mintos, Twino, Viventor) přiznám v rámci přílohy 3 a rozepíšu na dvě země (SavingStream - Velká Británie, Lotyšsko - Mintos, Twino, Viventor)...

 

 


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 8 years ago
Posts: 265
Topic starter  

Zkusil jsem si to namodelovat tak, že jsem všechny příjmy ze zahraničních P2P udal do přílohy 3 (SavingStream, Mintos, Twino, Viventor) a vyšel mi přesně stejný výsledek jako v případě, když jsem to měl rozdělené mezi přílohou 2 a 3. Asi to tak nechám, ať už potřetí na FÚ projdu 🙂


   
ReplyQuote
Share: