Forum

Forum

Další možnosti inve...
 
Notifications
Clear all

Další možnosti investic

13 Posts
4 Users
0 Likes
6,515 Views
Milan
(@milan)
Member
Joined: 8 years ago
Posts: 111
Topic starter  

Vzhledem k tomu že se tady v jednom kuse diskutuje jen o P2P půjčkách tak jsem poprosil Luďka o trochu přeskupení tohoto tématu aby jsme mohli probrat další možnosti. 

Já osobně nejsem odborník takže moje příspěvky vycházejí z informací které jsem okolo sebe posbíral a z pocitu. Tudíž to v žádném případě není doporučení ale spíš téma k prověření a zamyšlení se nad jednotlivými body.

První co bych chtěl zmínit jsou Akcie. Už několik let mám účet na patria-direct (začínal na tom i Winpes 🙂 ). Začal jsem na doporučení jednoho kolegy. Tenkrát to nedopadlo moc dobře protože za mých 1500kč jsem koupil 3ks akcií CET v ceně okolo 480 kč/ks. Nepamatuji si přesně kolik stáli nicméně si pamatuji živě co se stalo potom. Během asi půl roku možná roku se z mé investice 1500kč stalo cca 300kč 🙂 Takže jsem nějaký čas na tuto platformu zanevřel a oprášil jsem jí někdy minulý rok. Začal jsem cílit né na hodnotu akcií jako takovou ale na dividendové tituly. Nemám na investice tolik peněz a času aby se dalo těžit z pohybu ceny akcií o haléř a podobně 🙂 takže tento systém mě přijde smysluplný. V této době cílím hlavně na akcie Monety ( cena akcie okolo 86 kč/dividenda 9,8 kč/akcie (okolo 12%)) ČEZ ( cena 446, dividenda ZATÍM 40 kč/ks (skoro 10%)) a poslední titul který mám v portfoliu je O2 ( cena okolo 230, dividenda 16 kč/ks ( okolo 6,5%). U ČEZu je dividenda teď ještě ve hře protože Babiš chce 40kč ale Beneš tvrdí že je to dlouhodobě nereálné takže uvidí se. Nicméně v souvislosti s tím se píše o dividendě mezi 30-40 což je pořád slušných 6,5-9%. Dodám snad ještě že každá akcie má určen datum do kdy jí musíte nakoupit aby jste měli v daném roce nárok na dividendu. A poslední věc je že dividenda která se vyplácela loni nemusí být stejná jako letos nebo příští rok. Moneta půjde údajně v příštím roce dolů a čez možná už letos nicméně v kombinaci s cenou akcie se mi to zdá jako zajímavý obchod.  

Druhá věc o kterých jsem dnes chtěl napsat jsou Dluhopisy a Podílové listy. Hodně z vás je z Brna a okolí takže by vás patriotismus mohl přivést k místním DRFG. Už asi deset let spolupracuji s poradenskou firmou která se před pár lety dostala pod křídla DRFG takže logicky jsme se začal zajímat o produkty jejich matky. Na jejich stránkách je to docela pěkně popsané. Investováno mám v nemovitostním fondu. Funguje to tak že letos už každý měsíc oceňují hodnotu podílového listu za který můžete nakoupit. Momentálně je ta cena 10535kč/ks. Plán je udělat okolo 4,5% ročně od kterého by jste měli odečíst vstupní poplatek ve výši 3%. Loni udělal tento fond tuším okolo 5%. Letos to bylo zatím jen 0,25 % nicméně je to údajně tím že s kraje roku se platí všemožné daně a poplatky (to asi každý kdo podniká zná). Uvidíme jak to dopadne. Ještě bych nastínil pro mě nelogický krok tohoto investování. Každý měsíc se vám stane že vám peníze budou ladem ležet nezainvestované na účtu, protože na jejich účet pošlete peníze do nějakého 25. (nevím přesně datum) a oni do 15. následujícího měsíce určí (dle výnosů z nájmu atd.) cenu podílového listu za kterou pak vaše peníze zainvestují. Takže se celkem neprvaděpodobné že by jste tam poslali přesně tolik peněz aby jste se trefili. V lepším případě vám tam budou ležet řádově desítky korun v tom horším tam může ležet i jedna desítka tisíc korun ale to je málo pravděpodobné u člověka který zvládl první stupeň základky. 🙂

Další produkt drgf je dluhopis. Jejich plán je být největším poskytovatelem internetu v Jihomoravském kraji a za tímto účelem vydali dluhopisy v ceklovém objemu 100mil. kč. Jedná se o 3 a 5-ti leté dluhopisy za 3,5% a 5%. Úroky chodí každý měsíc na účet (to ještě nemám ověřené protože ten dluhopis vyšel v březnu). A protože ten výnos není nic co by rozhodovalo o životě a smrti tak na základě výnosu s dluhopisu jsme ještě rozhodl výnos investovat do dluhopisového fondu na dobu trvání toho dluhopisu. Fond má v plánu vynos 3,5%. 

Tak to by bylo vše pro tuto chvíli. Doufám že je to pochopitelné a že to někdo dočte až do konce protože je toho dost dlouhé a bez fotek 🙂 Snažil jsem se to popsat jednoduše ale měl jsem v hlavě tolik věcí na které jsem nechtěl zapomenout že si tím už jistý nejsem. 🙂


   
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3082
 

Hlasim docteno az do rocne. Urcite zajimave. Hlavne ty akci+dividendy, kdy na dlouhodobe ulozeni penez mi to dava smysl. Az bude chvilka a budou zase nejaky finance, asi si ucet zkusim zalozit 😉


   
ReplyQuote
Milan
(@milan)
Member
Joined: 8 years ago
Posts: 111
Topic starter  

Určitě mě to přijde také zajímavé, proto jsem o tom chtěl napsat. Ty ostatní investice které jsem udělal abych trochu zmírnil riziko a diverzifikoval portfolio. A mám ještě conseq nějaké podílové listy. To jsme založil na dvacet let když se narodilo naše první dítko jako spoření pro něho(teď už pro ně) protože v té době nic moc výrazně lepšího nebylo.

Co se týče poskytovatele tak jak píše Winpes tak patrií zrušil z důvodů poplatků ale on nejspíš jede trochu v jiných objemech. Poplatek je tam 0,45% a min.80 kč. Není to málo ale dá se to přežít. A mě hlavně vyhovuje že spolupracují s ČSOB a když tam chci poslat peníze tak to ráno zadám a odpoledne můžu investovat.


   
ReplyQuote
Milan
(@milan)
Member
Joined: 8 years ago
Posts: 111
Topic starter  

Nevěděl jsem jestli vám tuto zajímavost dát do investic nebo do rekuperace. Dnes mi přišlo z Fundliftu mail ohledně možnosti investice do Wafe tak jsem hned zbystřil protože ve vlákně rekuperace byla před nedávnem diskuse na téma WAFE. Takže asi to s touto značkou myslí vážně. Bohužel jsem nestačil zainvestovat.

 

https://gallery.mailchimp.com/396120a2a2117f59372b790f3/images/6ceeb0ab-1732-4433-a226-753ea64ee062.pn g" alt="" width="450" align="center" />

Vážení investoři,
 
přinášíme na Fundlift trochu čerstvého vzduchu - společnost WAFE chce s vaší pomocí dobýt středoevropský trh s rekuperačními jednotkami!  Výměnou za 5 milionů korun nabídne konvertibilní investiční certifikát s roční úrokovou sazbou 10 %.
 
https://gallery.mailchimp.com/396120a2a2117f59372b790f3/images/b20bbbbc-7b36-4b93-8fe9-a2e54aef5d7b.pn g" alt="" width="350" align="center" />
 

Česká technologická firma WAFE je specialista na rekuperaci tepla. Vyvíjí a vyrábí novou generaci prémiových rekuperačních jednotek a přináší na trh inovace v oblasti produktu i procesů a systémů aplikace. Jednotky WAFEumožňují efektivní větrání spolu s regulací teploty, vlhkosti ale také odfiltrování prachu, smogu a alergenových prvků ve vzduchu. Rekuperace tak přináší úspory za topení, ale především vytváří zdravý domov a stává se standardem při výstavbě rodinných domů, bytů i komerčních nemovitostí.

Trh s rekuperací se dlouhodobě potýkal s technologickými nedostatky, které její využití komplikovalo. Jednalo se zejména o nedostatečnou energetickou účinnost způsobenou drahým předehřevem a neúměrné vysušování vnitřního prostředí. Uživatelé domů s rekuperací tak často v zimě kvůli suchému prostředí trpí, mají sníženou imunitu a necítí se dobře. Cílem je tyto nedostatky na trhu odstranit. Zásadním faktorem ovlivňujícím úspěch WAFE je zároveň připravovaná legislativa o nízkoenergetických výstavbách, jelikož se očekává, že fyzikálně bez rekuperačních jednotek nebude možné dosáhnout nízkoenergetické výstavby.

WAFE, které těží ze zkušeností týmu odborníků, zahájilo začátkem roku 2017 prodej své první jednotky WAFE 350 a nedávno ukončilo vývoj druhého produktu v produktové řadě.

https://gallery.mailchimp.com/396120a2a2117f59372b790f3/images/913ddce3-5397-46d7-90da-a34ff34950b7.jp g" alt="" width="335" align="center" />
 
Společnost WAFE využije financování z Fundliftu k urychlení vývoje dalších plánovaných výrobků k ucelení svého portfolia. Zároveň budou prostředky použity k posílení obchodního týmu a na expanzi do zahraničí.

A když už jsme u této platformy tak přišlo mě to také jako zajímavá alternativní investice. Můžete investovat do dluhopisů se zajímavým úrokem nebo podílů ve firmách (rozjetých i nových). Možností je víc. Zatím to jen oťukávám nicméně zatím to vypadá jako investiční možnost pro trpělivé. Příležitostí tam není moc. Min. investice 5000 kč.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3082
 

O fundliftu jsem uz parkrat slysel, ale zatim ho vic nezkoumal. Nevim jak je to s nejakym zajistenim.

Ale ohledne toho Wafe, mne to ukazuje zainvestovanost 1.7% z celkoveho cile, takze by investovam melo jeste jit.


   
ReplyQuote
Milan
(@milan)
Member
Joined: 8 years ago
Posts: 111
Topic starter  

Už to mám taky zainvestované 🙂 byla tam asi nějaká chyba. Když jsem na to koukla tak to nešlo zainvestovat a bylo tam že je 100%

O zajištění jsem nikde nic nenašel ale předpokládám že fundlift prověřuje firmy nicméně je to jen zprostředkovatel a nenese odpovědnost za to když to krachne.


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 8 years ago
Posts: 265
 

Ahojte, několik let investuju měsíčně do fondů (přes J&T ale jsem hodně nespokojený, vybral jsem špatně, investiční poradci 🙂 - vysoké manažerské poplatky, slabá výkonost - výkonnost je nižší než kdybych sám investoval od ETF..). Chtěl jsem před měsícem prodat na pomyslném vrcholu, ale nestihl to (náhodně se to sešlo).. takže budu muset vyčkat..

A už nějakou dobu mám založený brokerský účet na Degiro. Ještě jsem se však nerozhoupal s tím pořádně začít. Nicméně tuším, že může přijít doba, kdy to bude hodně aktuální. Výplachy na burzách a už významnější poklesy dávají tušit, že se možná spustí nějaká krize... Už jsem pozastavil autoinvesty na Mintosu a snížím zde pozici (eura použiju pro nákup indexu a zároveň tím snížím riziko nesplácení u půjček na Mintosu - lidé mohou mít problémy splácet, o tom že p2p neprošlo krizí se napsalo už dost). Zvýším tedy diverzifikaci. Pohoupalo se nám i EUR/CZK, takže nebudu převádět, ale eura z Mintosu převedu na Degiro a až přijde správná doba (rozuměj akcie budou na svém dně s potenciálem růstu: nelze samozřejmě určit kdy. Teď je S&P 500 na 2,480.64 bodů, před měsícem byl skoro na 3400 bodů), tak budu postupně zainvestovávat do nějakého indexu navázaného na S&P 500

Zde zajímavé info o ETF:

https://winpes.cz/jak-je-to-s-temi-etfky/

Jak uvažujete vy ? Díky za postřehy..

 


   
ReplyQuote
Milan
(@milan)
Member
Joined: 8 years ago
Posts: 111
Topic starter  

Ahoj všem. Máte někdo informace ohledně těžení krypta jménem PÍ přes mobil? Včera mě přišla pozvánka od kamaráda. Tak jsem to dnes ráno projel na netu (jen tak zrychla) a vzhledem k tomu, že jsem nenašel nic vyloženě špatně tak to zkouším. Takže kdyby mě někdo chtěl odradit nebo pozvánku tak poslouchám.

A ještě jedna záležitost, která sem úplně nepatří. Má ještě pár pozvánek na clubhouse kdyby jste si to sem chtěli rozdistribuovat. Mohlo by to fungovat místo pivních srazů, které se jaksi nemohou konat.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3082
 

Proboha zahod to a vyser se na nejake pi 😉

dam ti nekolik duvodu, proc je to cele velka lez

  • - kdyz tezis, nezere to zadnou baterku ani vykon mobilu
  • - bez ohledu na vykon mobilu tezis cca stejne
  • - tezi se uz fakt dlouho a nic jineho nez tezeni to neumi

A jako bonusovy bomobnek

  • - zrejme je nejaka nova vlna marketingu, protoze je tim ted vytapetovany zase vsechny fora a vsechny krypto kanaly.

A jako druhy bonus, prokladam napriklad diskuzi ze vcerejska, kdyz tim nekdo tapetoval jedno crypto forum

Discord 2021 03 29 10 44 17

   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3082
 

@milan A ad clubhouse, nechapu tu manii, radoby exkluzivitu a jeste zatvrzelost jen na apple. existuje bambilion jinejch a lepsich apek, ktere umi to stejne, na nic si nehrajou, jsou bez pozvanek a na vsech platformach vcetne webu 😉

Napriklad i pitomy Discord ma audiorooms 😉


   
ReplyQuote
Milan
(@milan)
Member
Joined: 8 years ago
Posts: 111
Topic starter  

Takže je to novodobý tamagoci 🙂 jen ti asi nechcípne když se tam pár dní nepřihlásíš. Marketing asi rozjeli, protože to najednou slyším ze všech stran.

 

Co se týče Club housu tak chápu tu mánii. Nalákali tam lidi na známí jména a tím, že tam potřebuješ pozvánku, donutili lidi to chtít. A to že je to jen na apple jsem netušil. 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3082
 

@milan a pritom je ten Pi projekt starej uz nejmene 2, mozna 3 roky myslim ;-). Podobnych projektu co se tezily na mobilu bylo uz vic, tusim ze Electroneum a dalsi. jako muzes si to zkusit na mobil dat, "asi" tim nic nepokazis, ale moc bych na to nespolehal.

* "asi" protoze nevim, jake vsechny opravneni to chce a co vsechno ti to z mobilu potichu posila ven 😉

 

Ad ten clubhouse, porad tomu moc nerozumim ;-). ale lide asi potrebuji podobne veci


   
ReplyQuote
(@cijoml)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 150
 

Ja investuju do veteranu zaruceny rust 8% per annum a jeste se svezu 😉


   
ReplyQuote
Share: