X
Forum

Forum

Zabranenie moznosti...
 
Notifications
Clear all

Zabranenie moznosti paralelnych impulzov

8 Posts
4 Users
0 Likes
1,565 Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Zdar.

Chcem riadit impulzne stykace, ale vzhladom k odberu cievky (1A [!]) potrebujem zabezpecit, ze nikdy nedojde k stavu, ze by siel impulz do viac ako prave jedneho stykaca sucasne.

Momentalne to robim extremne zlozitym a extremne neprehladnym sposobom, kde generujem sekvencne impulzy a pomocou porovnavania pozadovaneho stavu a spatnej vazby vygenerujem, alebo nevygenerujem impulz pre stykac. Do toho tam musim mat ale ochranny obvod, ktory pocita "misfires" a pokial k nejakym dojde, cely obvod zablokuje (aby tam ten stykac necvakal donekonecna, resp. kym nechcipne on a spotrebice za nim).

Vyzera to zhruba takto (zatial len 2 stykace z 8):

IMG 20170903 203614

To je neudrzatelne a chcem to zjednodusit. Co ma napadlo hned ako prve je pre kazdy stykac nastavit ine oneskorenie impulzu, co problem subehu oddiali, ale nikdy 100% nevyriesi. Blbe je, ze pokial dojde k subehu, odsere to poistka, co sposobi, ze mozu ostat zapnute veci, co maju byt vypnute (elektrokotol, bojler, tepelne cerpadlo). Barak kvoli tomu nevyhori, ale je to nakkt mat tam toto riziko.

Napada niekoho elegantnejsie a 100% riesenie daneho problemu?

EDIT:

V krajnom pripade navysim poistku na 3A, urobim len rozne zdrzania impulzu a budem dufat ze viac ako 2 stykace sa mi nikdy naraz nestretnu.

d


   
Quote
Sedtronic
(@sedtronic)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 61
 

Nějak jsem ti to nestudoval, ale nestačil by blok Sekvencer ze sekce Logika ? A před něj blok Zdroj impulzů ze sekce Čas 😉


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

@msk : co to máš za stykače? To je docela hodně 1A na cívce ne?

Já používám OEZ relé MIG :  http://www.oez.cz/uploads/oez/files/ks/5129-z01-14_cz_sk.pdf

Popravdě jsem se nikde nedočetl jaký proud protéká cívkou při změně stavu, předpokládám ale proud v řádu ms.

Ke stykači jsem doobjednal pomocný kontakt, pomocí kterého detekuji jeho stav. Pro zamezení náhodného přepínání jsem si v loxplanu vytvořil zpožděný impuls, který přivádím na blok AND, který porovnávám se spouštěcím impulsem (plus ještě porovnávám s aktutální polohou relé). Zjednodušeně pokud chci změnit stav relé, bude to vždycky trvat alespoň 5 vteřin. To je z toho důvodu aby nedocházelo k cyklování. 

Tento stykač mám ale jen jeden (32A) a používám jej na funkci C-OFF (centrální vypínání). 

V praxi to pak vypadá tak, že při odchodu z domu zakóduji alarm a jakmile se zastřeží poslední podsystém, v mém případě horní patro domu, vyšle se impuls na vypnutí relé C-OFF. Tento impuls přivedu do bloku AND a na druhý vstup přivedu ten samý impuls ale zpožděný o 5 vteřin a zároveň se zjišťuje jestli relé není náhodou už vypnuté. Pokud jsou všechny podmínky spojené - relé se vypne. Totéž platí při příchodu domů a odkódování.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

@koldo - mam ten isty, odkukal som to z Tvojho blogu. Resp. mam 5 jednofazovych a 3 trojfazove. Daj si na neho multimeter a cum na ten hukot 😀 Ten 1 A tam tecie cely cas ako tu cievku napajas. Akurat to mam bez pomocnych kontaktov - pouzil som volny par priamo na stykaci.

@sed - ano, presne tak to mam, akurat to nie je vidiet na screenshote. Na jednej stranke generujem impulzy, na druhej porovnavam ANDom pozadovany a aktualny stav a na zaklade toho ten impulz dalej pustim alebo nepustim. Pruser ale nastane v momente, ked mi napr. vypadne konektor so spatnou vazbou od tych stykacov - vtedy to bude pulzovat donekonecna. Preto je ta logika este vylepsena o pocitadlo, ktore pocita, kolko krat sa to preplo bez zmeny spatnej vazby a v pripade prekrocenia urciteho poctu pokusov sa cely obvod zablokuje.

Takze podla mna mam len niekolko moznosti:

- nechat to takto zlozite

- nenechat bezat sekvencer nonstop, ale nechat ho prebehnut celu sekvenciu len pri zmene pozadovaneho stavu ktorehokolvek stykacu - usetrim kontrolu spatnej vazby

- dat silnejsiu poistku a pre kazdy stykac zvolit rozny delay pre impulz (tu to nebude ale 100%, skor take good enough)

- vyhadzat z tade tie stykace a nahradit ich rele (aj tak spinam len 10-12A)

EDIT: este dodam k comu tie stykace mam. Prvych 5 jednofazovych su tepelne cerpadlo, 3 fazy elektrokotlu a bojler. Prve 4 maju tu vlastnost, ze musia padnut relativne okamzite pri poruche obehoveho cerpadla, cize impulz na ich vypnutie vyrazi v jeden moment a idealne by mali popadat do 1 max 2 sekund. Bojler je nepodstatny, ten sere pes. Dalsie 3 su trojfazove a je to presne take to C-OFF, akurat natretiu - mam 3 okruhy - "0h" odpada okamzite pri odchode z domu. "3h" po 3 hodinach po odchode. A potom je tam jeden trvale zopnuty a jeho vypnutie loxonom je len take "nice to have" a vlastne ani neviem ci to niekedy vobec pouzijem.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Rozhodnute, uz som si objednal elektrikara a stykace na elektrokotol vymenim za rele. Zostanu len centralne, bojler a tepelne cerpadlo.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Resume - vymenene za rele, spokojnost, zjednodusenie schemy o 90%, totalna blbuvzdornost.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Proč hele odepínáš TČ při výpadku oběhového čerpadla? Pokud je to jen cirkula teplé vody po době, tak kvůli tomu bych nevypínal celé TČ.

A na co používáš u TČ 5 povelových signálů? Já jsem zatím ovládání TČ nedělal vůbec, žije si svým životem.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Je to ochrana pred roztrhnutim vymenniku a naslednej totalnej destrukcie celeho systemu.

Ja nemam komercne tc, mam kondenzacnu jednotku z klimatizacie napojenu na vymennik do vody ( presnejsie budem to mat v stredu 🙂 zatial nebol cas to zapojit ). Jednotka totiz pri odmrazovani vlastne chladi a pokial by nebezala obehovka, voda zmrzne a dalej to uz poznas. Takze tam mam cidlo prietoku a pokial nie je prietok musim okamzite natvrdo zhodit tc z napajania. No a 3 faze elektrokotka je bivalencia a zaloha pre pripad poruchy. Zatial bezim ciste na bivalenciu - uz prakticky od nastahovania ten barak potrebuje denne tych 6-10kWh tepla pre nejaky ten komfort. Piaty stykac bola patrona bojleru.


   
ReplyQuote
Share: