X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

1-wire senzory

163 Posts
28 Users
13 Likes
46.6 K Views
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
Topic starter  

Jelikož mám 1-wire sběrnici roztaženou skoro do každého vypínače, hledám, co vše je možné na tuto sběrnici připojit. Rád bych v některých místech použil pouze binární vstup (bez měření teploty). Máte nějaký tip na levný 1-wire senzor pouze pro rozšíření 1x BI?

 

 

 


   
Quote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

Kedysi som nad takýmto riešením uvažoval.

Mysli nato že loxplan nepodporuje všetky čipy 1wire čo sa vyrábajú.

Vtedy som chcel použiť Dallas button, do nejakej pätice pod vypínač.

Pozor na čas odotazovania.


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

No osobne jsem z 1-wire dost rozpacitej, o spolehlivosti nemuze byt v zadnem pripade rec. Tlacitka bych si na to asi nedaval 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
Topic starter  

Tlačítka bych na to taky nedal. Mám v plánu na to dát magnety z oken, kde mi o tu rychlost odezvy až tak nejde.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504
 

Nestačilo by jen sehnat čip Maxim DS2438, který Loxone podporuje a "zbastlit" to?


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

Ano, stacilo by. Ale co to slovicko "zbastlit" bude stat. Nebol by Sedtronic modul lacnejsi?


   
ReplyQuote
Sedtronic
(@sedtronic)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 61
 

Pánové, 1wire čip DS2438 je primárně určen pro snímání hodnot u baterií, u kterých je připojen. Např. posílá hodnoty aktuálního napětí baterie, teplotu a proud, který do/z ní teče.. Tyto informace není nutné získávat každou vteřinu, ale např. jednou za minutu.

Takže použití tohoto čipu na rychlé bin. vstupy je nesmysl už z principu.

Mé moduly na snímání teploty, vlhkosti a světla využívají právě DS2438, protože jsem to shledal jako elegantní řešení pro integraci do Loxone - nepotřebuju ty hodnoty vědět okamžitě, ale je to možné vše integrovat do jednoho místa - např. pod tlačítko na zdi.

To, že je možné mít např. místo měření světla jeden dig. vstup, je vhodné přesně např. pro magnet u okna, kde dá ušetřit na množství použitých dig. vstupů na miniserveru/extensionu.. Využití typ. v hotelech, nebo byt. domech, kam tyto moduly také hojně dodávám 😉

@nksh - můžu vědět, proč nemůže být u 1wire sběrnice o spolehlivosti ani řeč ? 

PS: cenově to mám nastaveno tak, aby to nebylo drahé a zároveň abych to nedělal zdarma 😉


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Priznavam ze jsem mel asi od 1-wire prehnana ocekavani. Mam na sbernici cca 17 tepl. cidel a uz je to na ni zrejme moc. Senzory se cas od casu prestanou na chvili hlasit 

 


   
ReplyQuote
Sedtronic
(@sedtronic)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 61
 

17 čidel není pro sběrnici nic, pokud je vhodně udělaná - tzn. délka, provedení a materiál = max. jednotky stovek metrů, kroucená dvojlinka (LAN Cat5e+), odolné rušení (FTP, STP..), přizemněný jeden konec stínění, dostatečné napájení 1wire linky atd..

Mě jede na jedné sběrnici přes 20 čidel mix DS18B20 a DS2438, zapojení do hvězdy, v provozu cca tři roky a bez výpadku. 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

Ja mam natahanu zbernicu kablom LiYY tienenym (co bolo).
Je to nestasna topologia 5m -> hviezda, 5 cidiel -> odbocka 10m a 5m -> hviezda 5 cidiel

Blblo to zo zaciatku, ale pomohlo v dvoch uzloch 100n kondik na napajanie.
Tiez som mal podozrenie ci je v Extesione dobre vyriesene napajanie.

Ale problem bude aj nevhodny typ kabla.

@Sedtronic pri Cat 5e, odporucas dat data a GND na jeden par a 5v zvlast zila?
Pomoze zdvojit napajanie?

Zvazoval som aj zvlast napajanie 5v.


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Me to hned napoprve behalo krasne - cca 24hod bez jedineho vyhozeneho packetu. Ale protoze jsem 1wire neduveroval od zacatku, tak po par tydnech jsem znovu zkusmo otestoval a hle - mistma tam packet loss najednou je.

Bez testovani to jinak poznat nejde - teploty se porad zobrazuji. Jen nejsou aktualni. 

Zkusim jeste propojit vsechny nadbytecny zily na GND a pripadne vyhazet nepodstatna cidla


   
ReplyQuote
Sedtronic
(@sedtronic)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 61
 

@smotek7

jaké čidla používáš ? problém bude v tzv. odrazech na vedení, kde každá část větve má jinou impednaci (odpor) pro 1wire extension a tudíž kvalita signálu z čidel je tím ovlivněna. Dá se to řešit různými způsoby, více zde https://goo.gl/qd8ts6

Rozhodně zdvojit napájení a přizemnit nevyužité žíly bude lepší .. kroucený pár mám tvořený datovou linkou 1wire - DQ a zemí - GND..


   
radek reacted
ReplyQuote
(@sundevil)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 197
 

nasel jsem ruzne senzory vcetne plosaku atd..

https://shop.thomasheldt.de/index.php?cat=c24_1-Wire-Serie-1-Wire-Serie-24.html

 

u tohodle je jediny problem ze musi mit zvlast napajeni protoze ma vic nez 50 mA

https://shop.thomasheldt.de/product_info.php?info=p15_1-wire-sensor-air-q-kit.html&XTCsid=atnkbtj4pd72eodfep48q2nu33

 

 


   
ReplyQuote
(@sundevil)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 197
 

Zdravim,  

 

Uvazuji koupit CO2 hlaven kvuli cene

Je to nejaka novinka a hlavne to ma 400 - 3500 ppm (CO2 Äquivalent)

 

Co si otom myslte?

https://www.esera.de/produkte/1-wire-smart-home/1-wire-luftguetesensor/461/1-wire-multisensor-luftguete-luftfeuchte-und-temperatursensor-pro-ii?c=281


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

Ak by som chcel ich dat do obytnych miestnosti tak potrebujem 4ks co je 720€ a to je moc.

 


   
ReplyQuote
Page 1 / 11
Share: