X
Forum

Forum

vymena relatek/vyst...
 
Notifications
Clear all

vymena relatek/vystupu na extension a relay extension

39 Posts
10 Users
0 Likes
2,775 Views
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 
Posted by: @_petr_
Posted by: @petrp

Pokud něco spínám, nebo rozpínám jednou za čas, tak používám impulzní relé s pomocným kontaktem od OEZ

Jen pro zajímavot, jak řešíš, aby Loxone vědělo stav pulzního relé?

Řekl bych, že právě tím pomocným kontaktem?


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 

@pa-v-el koukám, že jsem něco pořádně nedočetl. Díky za nakopnutí


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
Topic starter  

me to blikani zacal delat i normalni Loxone Dimmer 🙂 to se posrali v kine ne? jakmile chces menit nastaveni dimmer vystupu tak to zacne blikat s danym okruhem. reseni je jen shodit jistic pro dany okruh :)) zkonfigurovat vystup a zas nahodit. vubec nejlepsi to je kdyz clovek chce neco zkouset s ruznejma typama ztmivani...

takze jak je to s tema rele? muzu tam dat in-rush kdyz tam v zakladu neni?


   
ReplyQuote
 zefe
(@zefe)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 80
 

@elpaso Mne to pride az naschval, aby ludia nepouzivali dimmer namiesto relay ext. 🤬 lebo to vyjde lacnejsie.

Ale aj zabudnut zhodit svetla a zobudit o 2:00 v noci zenu a harantov je kauf. 

 

Rele je snad jedno ake vymenis.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @kubrt_cz

@petrp 

Ano, ale pokud nespíná el.topení či varnou desku, tak proč ty relé nepoužít? Relé co spíná relé - zbytečná spotřeba, kabeláž atd. To už raději open collector, včera jsem to řešil přímo s vedením Loxone v CZ, prý už to reportovali dávno, ale centrála modul s OC nechce, takže asi jen Papouch. Jinak elaborát na téma ext.relé jsem sepsal před několika měsíci, ale třeba ty v Multi Ext. jsou v pohodě použitelná (inrush od Schracku).

Možná zbytečná spotřeba, možná zbytečná kabeláž, ale externí relé s manuálním ovládáním mi umožňuje fungovat i při poruše Loxone Miniserveru nebo na něj navazujících Extension.

Taktéž za pár let při přechodu na jiný systém, který třeba bude mít výstupy jen OC to může být jednodušší cesta.

This post was modified 2 years ago by kobra23

   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

@elpaso a muzu dat to inrush rele do relay extension? Podarilo se mi takhle odpalit pred nejakym casem jedno rele na extension (ale tam je tusim limit 6A a fakt jsem to prepisknul).

Potřetí píšeš že v ext.je 6A a já potřetí že je tam 16A. Přestaň "tušit" a začni číst (katalogové listy)

Nicméně obecně měnit můžeš, inrush verze jen znamená, že má odolnější kontakty a lze s ním spínat kapacitní zátěž (spínané zdroje).

Pak ještě otázka kompatibility vývodů, ono je několik mechanických standardů provedení.

Celkově ale myslím, že to je kapku složitější problematika, protože:

U Multi Extensionu Air jsou použity bistabilní relé. Relé tohoto typu drží stav i v případě výpadku napájení zařízení. Opět je to i v tom uvedeném datovém listu (bistable coil).

U Rely Ext. toto neplatí a i dle datového listu má jiné relé - už jsem to tady postoval. Osobně relay ext. nemám a tak nemohu fyzicky potvrdit. 

Monostabilní a bistabilní relé mají (obecně) jiný typ ovládání, jak to má Loxone obvodově vyřešeno, netuším.

Osobně bych nahrazoval naprosto stejným typem, jaký byl použit.

Jen pouvažuj, když máš takovéto dotazy, jestli jej opravdu dokážeš "kulturně" vypájet a zase zapájet zpět, aby škoda nebyla ještě větší.

Co opravdu netuším, je, jak "soudruzi z Loxone" dokázali v Relay Ext. udělat, že:

Power consumption: max. 3.8W (all Relays on) když dle katalogu jedno relé má 500mW v sepnutém stavu a je jich tam 14.

Multi Ext. má max spotřebu 1,7W - dáno použitými bistabilními relé.

 


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

@kobra23 Ano, máš pravdu, vždy je něco za něco 😉

@petrp Ad varná deska/podlahovka - ano, je to samozřejmě vhodný typ zátěže, já narážel na celkovou proudovou zatížitelnost.

Celkově se mi to multi Ext. čím dál víc jeví jako super modul, má 12 vstupů, 8 bistabilních inrush relé (takže nízkou spotřebu), 1-wire rozhraní a 4-kanálový dimmer (rozložitelný na 4 klasické či smart jednokanály). Jediná nevýhoda - podle mne - je pouze AIR připojení. Kdyby ho dělali na TREE, používal bych ho masivně (aneb Loxone jsem vybral právě díky drátové technologii, jakkoli se to může zdát zpátečnické).


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@kubrt_cz ja si myslim ze v extensione je 5A.
V Relay extesione je 16A.


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 
Posted by: @smotek7

@kubrt_cz ja si myslim ze v extensione je 5A.
V Relay extesione je 16A.

Píšete si o tom samém Extension? Jeden asi píšete o Air a druhý o tom klasickém, co už nevyrábí?

@kubrt_cz

Nevím, jestli si vybavuješ klasický extension, připojený přes loxlink. Z mého pohledy byl za ty peníze suprový, když vezmu co všechno uměl. To se ale asi nelíbilo v Loxone, tak každý modul udělali zvlášť. Když si to dneska složíš z jednotlivých extension, tak je cena úplně někde jinde. Air bude určitě následovat.Až udělají zvlášť Air analogy a 1wire, tak multiext. zruší.

 

 

 


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
Topic starter  

ano vidim to stejne.

Mr.Kubrt z nejakeho duvodu vidi v mych postech nekde multi-ext, coz jsem nikdy nenapsal, vzdy jsem mluvil o Loxone Extension, kde jsem si temer 100% jisty, ze neni 16A rele stejne jako na miniserveru...

Opet Mr. Kubrt to vidi jinak a odkazuje na dokumentaci a radi ohledne pajeni na ktere jsem se vubec neptal. to jestli to zvladnu nebo ne, si vyhodnotim sam a kdyztak to necham udelat nekoho kdo to nezvore...

produkt zvany "Loxone Extension" je a byl jen jeden a uz se nevyrabi... a ani se na to nemusim divat do dokumentace 🙂


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Extension obj.č. 100002 (ano, už se nevyrábí) má 5A relé bez in-rush. 

MultiAir je mnohem mladší a již vylepšený HW z pohledu relé. 


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

Ano, a pak máme Relay Extension (Tree) Číslo produktu: 100038 a o tom jsem se celou dobu bavil, jen jsem k tomu navíc přidal nějaké postřehy z MultiExt.Air (Číslo produktu: 100116).

a když se někdo doslova zeptá:  @elpaso a muzu dat to inrush rele do relay extension

jak mám asi tak tušit, že se bavíte o nějakém archaickém Loxone Extension? Bohužel si ho nevybavuji, protože s Loxone dělám půl roku (což nutně nemusí znamenat, že jsem úplně mimo) a tento produkt jsem holt nepotkal.

Takže příště Mr. ElPaso - definuj přesně... A nemusíš hned dávat průchod svému egu, jestli něco dokážeš či nikoli, to byla dobře míněná rada, protože vypájet něco, co má 7 kontaktů daleko od sebe z prokovaného oboustranného "tišťáku" zas taková prdel není, a pak to zase může skončit hejtováním, jak je Loxone nahovno...

Fajn neděli všem!


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
Topic starter  

@kubrt_cz 

cetl jsi muj prvni prispevek a jeho prvni vetu? Pripomenu ti ji, fakt nechapu odkud referencujes co jsem se ptal!?!?

menils jste nekdo relatko na Loxone Extension a Relay Extension?

vidis to tam napsane, jestli ne, tak je to fak to fakt problem 🙂 

priste nez si zacnes otvirat pusu a napominat aby si cetl dokumentaci, tak bych poprosil o spravne precteni dotazu nez zacnes fabulovat 😉

vsem ostatnim se omlouvam za sragory, ale jednoduse nejsem zvyklej na to, ze me nekdo napomina za nesmysly

Kuba

This post was modified 2 years ago 2 times by elpaso

   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 
Posted by: @elpaso

vzdy jsem mluvil o Loxone Extension

a ted mi odslo i na Relay exntesion

jojo, NIKDY jsem o Realy Ext. nemluvil 😉 - stačí si přečíst jednu stranu zpět 🙂

Nechci se hádat, moje chyba je, že jsem nedokázal číst mezi řádky, co je "Extension" a co "Relay Extension" protože holt ten starý produkt neznám, snažil jsem se poradit v rámci možností. Třeba to pomůže někomu jinému a aspoň již máme jasno v problematice Relay Extensions. Asi by bylo fajn, definovat vždy přesně název produktu, protože např. pro mne je "Miniserver" automaticky Gen 2 s relé 10A a ne Gen 1 s relé 5A. 

 


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
Topic starter  

@kubrt_cz 

ja mel ve svem dotazu jasno 🙂 napsal jsem presne na co se ptam... nevim co vic by sis pral. tento produkt je jen jeden a to ze delas s loxonem pul roku znamena, ze jedinej kdo ma vic cist dokumentaci jsi ty! Protoze to evidentne potrebujes vic nez kdokoli jinej na tomto foru....

jeste jednou, kdybys minul muj prispevek nad tebou (byls rychlejsi, ale cteni potrebuje dopilovat)

menils jste nekdo relatko na Loxone Extension a Relay Extension?


   
ReplyQuote
Page 2 / 3
Share: