Forum

Forum

Střídač Goodwe Good...
 
Notifications
Clear all

Střídač Goodwe GoodWe GW10K-ET

158 Posts
21 Users
20 Likes
16.5 K Views
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
Topic starter  

@Ondy možná jsem se ztratil. Ty máš WiFi modul do WiFi routeru do kterého máš zapojený i Loxone miniserver nebo WiFi router jako opakovač zapojený do switche či jiného síťového zařízení a až do něho je zapojený miniserver? Dělá problémy, když nemá GW i miniserver stejnou síťovou masku. Stejné musí být XXX.XXX.XXX. a rozdíl je poslední sada a :502 a modbus adresa 247. 

 a raději napíši postup se šablonou.

1/ Přidat modbus server

2/ Předdefinovaná zařízení - importovat šablonu

3/ Předdefinovaná zařízení - Goodwe inverter EN (1.0.3)

4/ přepsat IP adresu Modbus server X, kde X je číslo Modbus serveru ve kterém je nahrán GW (pokud jich máš víc).

5/ zkontrolovat GoodWe inverter - Modbus adrea 247

hned mi to naskočilo


   
ReplyQuote
 Ondy
(@ondy)
Trusted Member
Joined: 1 year ago
Posts: 86
 

Ahoj,

já to přes WiFi nakonec neřešil (ale očekávám, že by to snad mělo fungovat stejně) - měl jsem problémy se signálem, takže jsem po nějakých peripetiích s verzemi zařízení přešel na LAN - tzn. ze střídače se vyndal WiFi modul, včetně té USB samice. Místo ní se přímo na desku napojil LAN modul. Ten mám ve stejném segmentu sítě jako Loxone (tzn. mají stejné první tři části IPv4 adresy) a jak Loxone, tak střídač mají pevnou lokální IP. V Loxone je to jak píšeš - do Síťových periferií zadáš Modbus server. Do jeho nastavení zadám adresu střídače s portem 502:

obrazek

Pod něj pak přidat šablonu GoodWe a zadat modbus adresu 247. A pak už jen vesele přidávat nové senzory a opisovat z dokumentace verze 1.7 čísla registrů. A pozor, některé jsou 32 bit, některé se znaménkem, tzn. je potřeba si na tohle dát pozor.

Dej vědět jestli se povedlo, případně mohu poslat další screeny.


   
ReplyQuote
 Yco
(@yco)
Active Member
Joined: 1 year ago
Posts: 15
 

@kostalkarel, @ondy, páni, prosím Vás, kde a aký LAN Modul ste kúpili?

Tu nemá ani nejaké modelové či produkčné číslo:

 https://en.goodwe.com/Ftp/EN/Downloads/Datasheet/GW_LAN_Datasheet-EN.pdf 

 

Dík.

Tu napr.:

 https://ecoprodukt.sk/p/85430-lan-komunikacny-modul-goodwe-30566 

je nedostupný... 🙁


   
ReplyQuote
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
Topic starter  

@Yco bacha, jsou dva druhy. s USB konektorem a s 5ti pinovým konektorem. mě pasoval 5ti pinový (naštěstí), který jsem koupil již na jaře, protože byl poslední v ČR i na Slovensku. Instalační firma, která mi instalovala FVE je má, ale obávám se, že jen pro svoji vnitřní potřebu. Solarinvest - zkus je. Maximálně ti napíšou, že ne. 


   
Yco reacted
ReplyQuote
 Ondy
(@ondy)
Trusted Member
Joined: 1 year ago
Posts: 86
 

Ahoj,

já ho taky řešil na víc kroků. Instalační firma přivezla jeden, co měli u sebe a ten neměl ani fyzicky stejný rámeček - byl USB, ale nešel nasunout, protože chyběla díra v plastu. Tu dodělali ručně, ale stejně to nefungovalo a skončilo to jak jsem psal - 5pinem přímo do desky, to USB co tam bylo je pryč. Je to opravdu spíše metoda pokus omyl, nebo možná bude někdo pomocí sériového čísla střídače vědět... Ale určitě nejlépe od firmy, co ti to montovala nebo s možností vrácení. Jinak je to zajíc v pytli...


   
Yco reacted
ReplyQuote
(@pepe112)
New Member
Joined: 2 years ago
Posts: 4
 

ahojte, da sa to pripojit aj bez toho LAN modulu prosim? mam len wifi modul, Loxone Miniserver aj Goodwe su na rovnakej sieti, sablona naimportovana, ale Loxone hlasi, ze Goodwe nevracia ziadne hodnoty. Nejaky napad?


   
ReplyQuote
 Ondy
(@ondy)
Trusted Member
Joined: 1 year ago
Posts: 86
 

Ahoj, tak to nevím, já přešel z WiFi rovnou na LAN, takže zkušenost s tímto nemám. Rozhodně jsem přes modbus TCP žádná data po WiFi nedostal, ale moc času jsem tomu nevěnoval, protože podle mě modbus TCP přes WiFi umí jen některé série...

Takže doporučuju určitě LAN.


   
pepe112 reacted
ReplyQuote
(@skindr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 124
 
Posted by: @pepe112

ahojte, da sa to pripojit aj bez toho LAN modulu prosim? mam len wifi modul, Loxone Miniserver aj Goodwe su na rovnakej sieti, sablona naimportovana, ale Loxone hlasi, ze Goodwe nevracia ziadne hodnoty. Nejaky napad?

Ahoj, buď LAN nebo koupit modbus od Loxone a propojit napřímo.


   
ReplyQuote
 Yco
(@yco)
Active Member
Joined: 1 year ago
Posts: 15
 

@kostalkarel@ondy, páni, len hlásim, že už mám riešenie, ktoré mi priniesol a spojazdnil kamarát, čo mi robil centrálne riadenie domu Loxone a má mnohoročné skúsenosti aj s ModBUS komunikáciou.

Nie je to jeho hlavný job, tak som ho oslovil až, keď som si už ani ja, ani môj dodávateľ FVE nevedel rady. (Resp. dodávateľ FVE chcel, aby som kúpil ďalší Loxone ModBUS extension, pričom jeden, ktorý by mal vedieť obslúžiť až 32 zariadení, mám.)

Riešením je v mojom prípade Modbus RS485 Serial Port To Ethernet prevodník z Aliexpress -u za pár "šupov":

 https://www.aliexpress.com/i/4001085404767.html 

Môže byť aj iný, možno tento:

 https://www.sos.sk/products/usr-iot/usr-dr302-355520 

Pripojili sme ho priamo na GoodWe COM port a odsledovali komunikáciu (podotýkam, že na zmenenej baud rate, lebo predtým som to chcel rozbehať na ModBUS linke, kde ostatné zariadenia komunikovali na inej ako default -nej prenosovej rýchlosti. ale nevidím dôvod, prečo by to nemalo fungovať na tej prednastavenej.) pomocou programu

 https://www.gineers.com/media/downloads/GModbus.zip 

 

Teraz predo mnou stojí nová výzva. Môžete mi, prosím, niekto napísať, ktorý GoodWe parameter/ resp. senzor z Loxone šablóny "GoodWe inverter EN (1.2.1)", ktorý ho reprezentuje, mám napojiť na ktorý vstup Loxone "Energetický monitor" modulu?

pozn.: Šablóna vo verzii 1.2.1 od @pavelf funguje. (Ďakujem, pán Filípek.) Zatiaľ som prišiel len na jednu vec, čo som musel zmeniť a to senzor "PV E-Total":

<C Type="ModbusASensor" Desc="GoodWe PV E-Total" IName="AMQ134" V="155" U="[DELETED]" Title="PV E-Total" Nio="2" WF="16400" Analog="true" ModbusAddress="35191" ModbusDataType="98" ModbusCmd="3" ModbusPollingCycle="120" SourceValHigh="100" DestValHigh="10" MinVal="-10000" MaxVal="10000" MinChange="0.25" MinTime="1000" MaxTime="600000" Idx="1">

, ktorý mi nevracal žiadne hodnoty. Čo ma ale privádza k ďalšej otázke: 

Viete mi, prosím, niekto poslať u Vás preverené nakonfigurované senzory na kontrolu?

Ďakujem a dúfam, že tento môj príspevok aj niekomu pomôže. 🙂


   
ReplyQuote
 Ondy
(@ondy)
Trusted Member
Joined: 1 year ago
Posts: 86
 

Hezká práce, je to taky řešení, jen jsem osobně nechtěl další převodník mezi Modbus do TCP... Proto jsem se vydal cestou LAN modulu od GoodWe, který zároveň komunikuje se Sems portálem.

Do energetického monitoru posílám:

- Ptot - 35191

- Ppwr - součet stringů (35105 + 35109)

- Gi - 36017

- Gpwr - 35140 (obrací se znaménko)

- Ge - 36015

- Spwr - 35183

- SoC - 37007

Různě se posouvají desetinné čárky, ale obecně takhle mi to funguje.

Trochu jsem pak bojoval s automaticky konvertovanými bloky pro nový Monitor toku energie, pokud by jsi použil standardní konverzi, v bloku pro Síť není možné za mě používat Itot a Etot z Energetického monitoru. Napojil jsem tam přímo 36017 a 36015.

Držím palce s konfigurací!


   
Yco reacted
ReplyQuote
Michal Bajer
(@michal-bajer)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 105
 

Ahoj,

Zkus se podívat https://www.vodnici.net/community/loxone-a-arduino/fve-1-fazovy-hybridni-stridac-goodwe-gw3648d-es/paged/3/ Možná ti něco s toho pomůže.

Jinak LOXONE má tet Nové funkční bloky na měření. Ted zatím testuji ale možná je to jednoduchý postup. Překládám foto.  Ze stářím a novým nastavím. Nové je přehlednější a nepotřebuješ tolik vstupu.

Nové

Nastavení nové

 

Staré

Nastavení staré

 


   
Yco reacted
ReplyQuote
 Yco
(@yco)
Active Member
Joined: 1 year ago
Posts: 15
 

@michal-bajer, ja mám verziu 13.0.7.26, a nejak tam tie nové bloky nevidím... (Možno sa v slovenčine volajú inak.) Ktorú verziu máš Ty? Dík.


   
ReplyQuote
Michal Bajer
(@michal-bajer)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 105

   
ReplyQuote
 Yco
(@yco)
Active Member
Joined: 1 year ago
Posts: 15
 

@michal-bajer, ja som hovoril a verzii Loxone... 


   
ReplyQuote
 Ondy
(@ondy)
Trusted Member
Joined: 1 year ago
Posts: 86
 

@yco - měl bys mít 13.1, tam jsou nové bloky pro měření a energetiku... Doporučuju, je tam dost nového.


   
Yco reacted
ReplyQuote
Page 2 / 11
Share: