X
Forum

Forum

Stmívání světel ana...
 
Notifications
Clear all

Stmívání světel analogovými výstupy

15 Posts
6 Users
0 Likes
2,307 Views
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
Topic starter  

Zdravím,

zatím mne nenapadlo smysluplné využití analogových výstupů na Loxonu a jejich extensions. A tak jsem se chtěl zeptat zda je možno je použít ke stmívání světel klasickým dimmerem 0-10V z aliexpresu za 10 babek, resp. jestli to umožňuje loxconfig. Případně jak s těmito výstupy naložit?


   
Quote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Jasně, není problém.Mám dokonce na 3-kanálový na din lištu - taky z číny. Zatím jsem jej nepoužil.

Já používám tyto výstupy třeba na řízení výkonu motorů v rekuperaci.


   
ReplyQuote
(@michalverner)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 17
 

Taky to tak delam, sice jenom 24v ledky, ale vali to OK. 0-10v dimmer mam z t-ledu. Razem jsou 4 AO malo ... 🙂


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
Topic starter  

Mne právě napadlo udělat v domě rozvod pouze pro 24V a světla by byli napájené z jednoho, či dvou větších 24V zdrojů, ubydou jednotlivá trafíčka pro pásky atp. A stmívat to AO na loxonu. Plánuji Miniserver + 2 extensions pro základní funkce, zbytek papouch, tím pádem dostanu 12 AO k ničemu, kromě světel 🙂 Řízení rekuperace se mi také líbí, ale to je předpokládám jeden výstup.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

24V ti bude malo na cokolvek okrem pasok. Moje panely co chcem pouzit su 300mA a cca 60V.

Tiez som pol roka zil v tejto rozpravke, ze zdroj v rozvadzaci a za tym led dimmer, az mi jedneho dna kolega v praci konecne osvetlil co je to ten prudovy zdroj. A plany sa rozpadli...

 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
Topic starter  

A mohl bys to nějak rozvést?

Počítám s osvětlením menších místností klasickými světly E27, kde vyrvu vnitřnosti a proměním je za pár korun na LED svítidlo třeba 25W pomocí pásků 24V. Ve větších místnostech si zapustím hliníkové profily s pásky buď přímo do sádrokartonu, nebo stvořím takový "podhled" (vypadl mi správný výraz). Prostě u mne bude tvořeno 80-90% svítidel pásky 24V.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Pokial budes vsade mat pasky, tak to je v pohode, tzn. zdroj napatia v rozvadzaci a stmievanie pwm-kom az za zdrojom. Pruser nastava u led panelov, led cob-ov a podobnom bordeli, ktory vyzaduje prudove zdroje. Tam totiz nezalezi na tom, na ake napatie to svietidlo je, ale na aky je prud. Tzn. kazde svietidlo ma nejaky definovany napatovy rozsah a exaktne dany prud, ktorym to mas krmit. Napr. moj led panel 22x22cm ma 18W a prud 300mA. Zdroj k nemu dodavany dava presne tych 300mA pri napati 60V (=18/0.3). A toto uz z rozvadzaca nenakrmis jednym spolocnym zdrojom, pretoze pri mixe panelov mas ine napatia a prudy a si v prdeli. Takisto stmievanie sa neda robit modulovanim signalu za  tym zdrojom (tak ako to robia bezne led dimmery), ale o stmievanie sa musi starat priamo ten zdroj (ktory vo vysledku aj tak robi pwm, ale zase s konstantnym definovanym prudom). Toto mi totalne nakoplo plany tahat svetla v 24V, budem tahat k svetlam ako 220V, tak utp-cko s analogom 0-10V (u tych ktore chcem stmievat).

Este by bola cesta vyrobit si panel z led pasok, ale kto sa s tym ma srat?


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
Topic starter  

Díky za info.

K tomu sranímu s panely. Řekněme, že v zaměstnání mám volný čas, který můžu využít tvorbou takovýchto svítidel 🙂

Mne právě napadlo že pro takováto svítidla je možno použít cat7, přes kterou mohu údajně prohánět 230V bez nějakého problému (samozřejmě s malými proudy). Možná vyjde potom cat7 levněji než cyky 3x1.5 + utpčko


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

No nevim 230V po Cat7 do toho bych teda nešel, vidět to revizák, tak asi dostane infarkt. Stane se průšvih, zjistí to pojišťovna a nic ti nevyplatí.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
Topic starter  

Já to někde čet, ale nemohu ten článek najít. Teďko zpětně mi dochází že je to blbost, tak se omlouvám za mystifikaci.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

OMFG. 220V po cyky, 0-10V stmievanie po utp.


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Jinak v tejdnu konecne dorazily ty 0-10V stmivace Finder na DIN listu. Planuju s tim stmivat GU10 bodovky a cinsky LED panely. Tak pripadne muzu otestovat. 

BTW proc vlastne chcete predelavat ty cinsky panely? Me prislo ze sviti pekne a rovnomerne, jedina vec co bych pripadne vymenil je ten proudovej zdroj (na druhou stranu sel krasne plynule stmivat 0-100%, tak to snad takovej smejd nebude)


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
Topic starter  

O jaký stmívače se jedná? nebyl by odkaz?


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Stmivac Finder


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja som chcel vymenit led-ky za 24V pasku, aby som to mohol stmievat z rozvadzaca tymto a vyhol sa nakupu 0-10V prudoveho zdroja. Ale zjavne sa nevyhnem ...


   
ReplyQuote
Share: