Forum

Forum

Srovnani Loxone vs ...
 
Notifications
Clear all

Srovnani Loxone vs Unipi

69 Posts
23 Users
16 Likes
12.7 K Views
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

A jak řešíte HW zálohu komponent?  Máte náhradní miniserver, extensions, zdroj aj? 


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

Za sebe: miniserver nahradni nemam, mam nahradni dimmery, hlavice na podlahovku a led spoty (vsechno spis zpusobeno mym spatnym planovanim)


   
ReplyQuote
 k@.
(@k)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 13
 

Zálohu také nemám.

Byl jsem problesknut (psal jsem někde výše) a jednotka mi odešla, z důvodu mého pochybení. Částečně mě zachránilo, že mám UniPi Neuron a odneslo to "jen" RPI a jeden IO modul, takže po výměně RPi byla jednotka alespoň ze 2/3 funkční, než dorazila nová.

Zkoušel jsem navrhovat obchodní model, že bych byl schopen držet nějaké jednotky a mít je k prodeji v režimu 24/7, neboť provozuju nějaké služby, kde mám živé lidi v nepřetržitém režimu. Ale UniPi na tento obchodní model nereagovalo.

 

Očekávám, že Loxone integrátoři jsou tohle schopni řešit na vlastní triko...


   
ReplyQuote
 zefe
(@zefe)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 80
 

@xoor

Spareparty pre mna neplanujem kupovat (okrem nahradnej SD-karty, ktora raz zarucene odide), kriticke veci beztak pojdu cez externe relatka s moznostou manualneho ovladania, takze prezijem neobmedzenu dobu bez Loxone so znizenym komfortom.

Zdrojov bude viac, aj na LED, pri vypadnu zdroja to viem prepojit docasne inde.

Ak by som robil Loxone na biznis a mal x instalacii, tak by som drzal aspon zakladne spare party. Povazujem to za normalnu vec - ano som rozmaznany z B2B sveta :). Takze ak nekupujete napriamo, pytajte sa partnera, ci spareparty ma a vie ich poskytnut.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@k a cu budeš dělat když se ti to stane za 10 let?

 

No, začal bych tím, že nemá smysl řešit komponenty, které jsou zcela běžně dostupné v ČR a hlavně zaměnitelné za výrobky od různých firem. Skladovat 24V zdroje je nesmysl. Máš jistotu, že i za 10 let je seženeš do druhého dne.

To samé podle mě platí i pro switche, DMX triaky a stmívače, všelijaké 1-wire a jiné senzory. Netrápí mě ani životnost mých Arduino bastlů (1-wire, modbus brána). Pokud shoří, do dvou dnů mám doma náhradu a navíc jsou levné, takže je můžu i skladovat.

Co se týče relátek. Mám pár externích v patici + Neuron Unipi kvůli úspoře místa. Pokud by mi ale blesklo do Neuronu jako tobě, asi bych další nekupoval. Podle mě je fakt bezpečnější mít relátka odděleně od modulu, který je ovládá. Pokud ti shoří relátko, vyměníš ho za 5 minut za jiné, které držíš v zásobě (stojí pár korun). Ale hlavně, způsobů, jak ovládat relátka je nepřeberné množství, můžeš je ovládat přes DMX, přes ethernet, modbus nebo přes vlastní bastl. I kdybys za 10 let zjisti, že tvoje staré zařízení se už vůbec neprodává, máš poměrně velkou šanci vymyslet alternativní a levné řešení.

Loxone server podle mě nemá smysl skladovat. Běžně dostupný, dá se rychle sehnat. 

Hele paradoxně největší bobky mám u Papoucha s 100 digitálními vstupy. Pokud za 10 let Papouch zkrachuje, tak se mi bude náhrada s tollika vstupy bude hledat těžko (asi bych musel zkusit nějaký bastl). Ale zase Papouch je pořád docela drahý na to, abych držel druhého v záloze.


   
ReplyQuote
 k@.
(@k)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 13
 

@budulinek

No co se stane za 10 let je asi otázka na každou automatizaci, které je postavená na nějakém hezky zabaleném produktu.

Pokud uvidím, že jde UniPi do kytek, tak se asi pokusím sehnat nějakou skladovku a prostě si jí dám do skříně.

Jinak relátka mám externí v paticích. Do neurona mi prásklo pitomě po ethernetu. Resp ethernetem to vyjelo ven. Já jsem zase z důvodu WAF potřeboval vyměnit rychle kus za kus a jet dál...

Celý rozvaděč mám konstruován tak, že veškerá kabeláž z domu končí v řadových svorkách. Pokud podlehnu kráse Loxone a nebo jakéhokoliv jiného zařízení, tak mám 2 DIN lišty obsazené relátkama a 2 DIN lišty obsazené technologií. Toto všechno mohu vyčesat a osadit jinou technologii.

K vypínačům mám taháno pomocí CYKY5x1.5, takže když mě celá automatizace přestane bavit, tak jsem schopen dát velkou část domu na šistě 230V spínané přímo ve vypínačích. Jediné co by potřebovalo nějakou logiku zachovat jsou žaluzie...

Jinak popíšu to prásknutí ať ostatní vědi na co si dát pozor. Situace:

Barák je vybaven svodičema, v zásadě tak ja si to pánbůh představoval hrubá na vstupu do baráku v samostatném rozvaděči....

Rozvaděč s automatizací uzemněn. Po prásknutí došlo díky svodičům k vyrovnání potenciálu. Ale ethernet vede z automatizačního rozvaděče do racku sítě a tento rozvaděč nebyl uzemněn. Z tohoto rozvaděče vede kabel ven ke zvonku. A tady nebyla ochrana, branka se zvonkem je vzdálena kus o baráku a je to celé namontované na kovovém sloupku. Došlo tedy k vyrovnání potenciálů přes eth. UniPi -> Switch -> Zvonek -> Vzdálená zem. A vše co na této cestě stálo zahynulo.


   
ReplyQuote
vita_k
(@vita_k)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 59
 

ještě se vrátím k mému případu -  souhlasím, nenechám se odradit jednou divnou zkušeností..

Punkově - měl jsem na mysli hlavně mou účast v procesu příprava rozvodů UTP, světel, zásuvek, později integrace dalších věcí bych rád sám. Mám VPC tak bych tuto činnost stejně nikomu nepřál 🙂 

Já mám jen lehce možná nestandardně v plánu používat shneider unica vypínače s UTP (ale to asi nakonec dost lidí s loxone používá), světla do hvězdy, tak jak to tady má většina z vás. Daší věci taky úplně standardní - 1W senzory ve vypínačích, žaluzie, pár PIR, senzory na oknech, nádrži. 

Co nemám nebo nevím

- přehled o tom, jak je co možné efektivě udělat aby to nebyl pain

- co dál má smysl itegrovat (např elektrickou podlahovku, rekuperaci)

Mám obavu, že kdybych to měl dělat sám, tak budu vymýšlet kolo a ještě by mi spousta věcí chyběla a pak by mě to mrzelo, že jsem nedomyslel něco úplně jednoduchého.

Měli byste doporučení za kým jít s takovými požadavky? Včetně loxone partnerů


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Vymyslet i domyslet si to budeš muset sám podle toho kolik toho od toho čekáš, popř. kolik do toho chceš investovat.

Integrátor ti to udělá, ale není ty aby ti viděl do hlavy.

Větsinouto začíná tím, že zákazník chce všechno a po shlédnutí nabídky chce už jen třetinu.


   
Valdemar reacted
ReplyQuote
 zefe
(@zefe)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 80
 
Posted by: @vita_k

co dál má smysl itegrovat (např elektrickou podlahovku, rekuperaci)

Vsetko ma zmysel integrovat, je to vsak otazka bud penazi pre integratora alebo tvojich schopnosti. Degradovat IE len na farebnu diskoteku a zaluzie, potom su to imho vyhodene prachy.

Druha vec je, ako to mas spravene a nakolko su konkretne systemy integrovatelne.

Tretia vec - tiez len moj nazor - je dobre, ak ultrakriticke veci (napr. kurenie) vedia fungovat samostatne a Loxone do toho len trochu keca. Hlavne TC a pod.

Rekuperacia - vies integrovat od toho, ze odchodove tlacitko ti ju prepne do away modu, az po regulaciu na zaklade CO2, atd...

Kurenie - ak mas viac juzneho presklenia, moze to v juznych izbach hrat so zaluziami a pasivnymi tepelnymi ziskami. Zaujimave to je hlavne pri pomalej vodnej podlahovke, kde info z tepelnych cidiel je nedostatocne/neskoro a potrebujes vediet vopred, ci bude alebo nebude okno kurit. 


   
vita_k and budulinek reacted
ReplyQuote
vita_k
(@vita_k)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 59
 

@kobra23 Tabulku, kde co bude a co k tomu potřebuju (1W, DI/DO, AI/A0, typ relé, PIR a jejich místo, lampičky, předpokládané druhy kabelů, kolik párů v UTP) už mám rozepsanou. To bych po nikom nemohl chtít, pouze pro kontrolu, co mi chybí. Vím co chci omezit už teď - zabezpečovačku, pokud vůbec nějakou a zatím moc nemám zájem o stmívání světel (nad tím se ještě potřebuju zamyslet)

@zefe Klonil bych se k tomu si to nachystat (rekuperace, hlavní vytápění, TUV bude jedna jednotka Pichler PCOM, v koupelnách žebřík, podlahovka a topné panely asi Fénix) k integraci, kterou bych si pak časem udělal až tam třeba budu bydlet. PCOM integrovatelný myslím je (samostatně taky umí fungovat) a fenix panely a podlahovka doufám též.

Pak nevím, zda se dá itegrovat otevírání/zavírání - dveře chci mít se servem kvůli dotáhnutí na těsnost (to je teda drahý), to integrovatelné snad bude. 

Jižní oritentace víceméně je - projektant to udělal za mě docela dobře, topné panely budou pouze pro zálohu nebo velké mrazy. A to co jsi naznačil se scénářema na topení - takovou možnost bych taky rád měl, třeba časem. No takže nějakou představu mám, snad vás moc nenudím 🙂 


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Tady je jeden tip pro všechny, co mají Unipi Neuron (= PLC postavené na Raspberry Pi), případně pro všechny ostatní, kteří mají Loxberry a jiné bastly postavené na RPi. No, není potřeba připomínat, že SD karta je slabým místem RPi (co se týče rychlosti a životnosti). Tady je alternativa v podobě eMMC modulu do slotu pro microSD kartu:

https://rpishop.cz/emmc-micro-sd/2095-uugear-raspikey-16gb-emmc-pamet-pro-raspberry-pi.html

Zatím jsem testoval na Unipi Neuron a spokojenost. Možná se to dá použít i v samotném Loxonu, ale to jsem netestoval (mám Gen 1 a moje microSD karta není přístupná).

Měl jsem problém s detekcí eMMC modulu na svém notebooku, musel jsem použít jiný stroj.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

Nezkoušel si testovat rychlost? Zda je to +- stejné nebo lepší oproti klasické microSD kartě?


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Kupoval jsem to hlavně kvůli životnosti, rychlost jsem netestoval.

Testy rychlosti dělal výrobce (BTW je to nějaká česko-nizozemská firma). Najdeš je na odkazu, co jsem posílal.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

Mam to uz vyse polroka kupene a este som sa k tomu nedostal.
Ja som prave zvedavy na Miniserver ci to zozere.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 
Posted by: @smotek7

Mam to uz vyse polroka kupene a este som sa k tomu nedostal.
Ja som prave zvedavy na Miniserver ci to zozere.

Také bych byl zvědavý 🙂 ...


   
ReplyQuote
Page 3 / 5
Share: