Forum

Forum

RS485Ethernet a lox...
 
Notifications
Clear all

RS485Ethernet a loxone

27 Posts
6 Users
1 Likes
1,897 Views
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 501
 

Tipoval bych, že je problém v "Unit ID". Víš, jakou adresu má nastavenou TČ? RS485 extension tvůj problém nevyřeší, nejspíš budeš potřebovat Modbus extension, ale bez znalosti adresy TČ na tom budeš stejně. Jen vyhodíš peníze. Jestli nevíš na jaké adrese TČ je, tak buď něčím odchytnout komunikaci nebo zkoušet, až se něco vrátí.


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 831
Topic starter  

@_petr_ hmhm, potom nerozumim tomu, ze mi tuto hodnotu nerekli nebo ze neni videt v nastaveni na te rs485/serial strane prevodniku

image

   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 831
Topic starter  

@_petr_ udajne unit_ID je dulezite jen pro Modbus TCP. ja si tu extension jen pujcim... jinak jeste jsem nechal bezet modbusTCP unitID/slave scanner, tak uvidime

image

   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 831
Topic starter  

@_petr_ takze 🙂 zapnul jsem v EW11 protocol MODBUS na RS485 strane... v tu chvili prestal fungovat cloudovej pristup, ale "nejakym" zpusobem se rozebehl scan:

image

takze ted uz to aspon odpovida 🙂 nicmene 0x04 vyhazuje same nuly. tak jsem zkusil 0x03 a voila... uz z toho lezou hodnoty

image
image

fajn, a dal? zapomenu na to, ze mi nejede cloud, kterej ted nepotrebuju

OK a LOXONE JEDE 🙂

image

1. je registr 0, tedy mode, 1 = heating, sedi 🙂

2. je registr 1, tedy cilova teplota = 350 = sedi, nastavena teplota je 35 🙂

tak asi dobry ne? heh... jen teda nejede paralelne cloud a Modbus TCP, kvuli rozdilnemu nastaveni RS485 protocolu, kterej sakra musi byt stejnej ne 

This post was modified 1 year ago by elpaso

   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 501
 

Jestli nutně potřebuješ cloud, tak pak na sběrnici připoj ještě třeba Loxone modbus nebo za levnější peníze nějaký modbus TCP převodník, třeba z ali, a každé může komunikovat samostatně s TČ.


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 831
Topic starter  

@_petr_ uz jsem objednal... kontaktoval me jeden hodny pan, na FB co to tady videl a poradil mi se zapisem... a mam vse hotovo.

vsem MOC dekuji za info!!! konecne muzu menit teplotu pro tepelko podle ceny na SPOTu 🙂 idealka

 

image

   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 
Posted by: @elpaso

tento prevodnik ma na rozdil od "jinych" co jsem videl, moznost pridat vice interface pro TCP/IP komunikaci.

No, to je spíš na škodu, protože pak se v tom uživatel ztrácí. Problém bývá v tom, že kromě standardizovaného Modbus RTU a Modbus TCP/UDP umí i všelijaké další zkurvené módy, včetně "surového" RS485, všelijakých "Protocol: NONE", "Protocol: FRAME", "Transparent mode" a "Modbus RTU over TCP" a podobných nesmyslů a nestandardních kvaziprotokolů.

Posted by: @elpaso

by slo asi rovnou z loxone, UDP to same

Ano, Modbus UDP je podle mě ideální cesta...

Posted by: @elpaso

obecne by se mi sikl nejakej "how" jak se tydle prevodniky pouzivaj

Ano, tady najdeš nějaké "how not to...", tj. jak tyhle čínský převodníky nepoužívat....

A taky tam najdeš pár "how to". Tedy jak si udělat vlastní převodník, jak zprovoznit Modbus UDP a jak ho parsovat v Loxonu:

https://www.vodnici.net/wiki/modbus-rtu-modbus-tcp-udp-gateway-postavena-na-arduinu/

a pár návodů a doporučení je roztroušených i tady:

https://www.vodnici.net/community/loxone-a-arduino/loxone-modbus/paged/11/

 

Posted by: @elpaso

kvuli rozdilnemu nastaveni RS485 protocolu, kterej sakra musi byt stejnej ne

Jo a abych nezapomněl.... RS485 není žádný protokol, viz:

https://en.wikipedia.org/wiki/RS-485#Protocols

RS485 je vlastně fyzická vrstva a na téhle fyzické vrstvě může běžet Modbus RTU protokol, ale taky klidně něco úplně jiného, včetně nějaké nestandardního proprietárního protokolu.


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 831
Topic starter  

@budulinek 

uzivatel se v tom neztraci, uzivatel presne vi co chce. Ovsem to, ze TCP Client do vyrobcova cloudu jede pres na raw RS485 bez modbus protocolu je proste trosku shocking, kdyz tepelko nasledne ocekama ModBus kdyz stim chces komunikovat v rezimu Modbus Server... toto je pro me naprosto nepochopitelne

Ad Modbus UDP, nakonec v tom nevidim absolutene zadnout vyhodu, kdyz funguje na EW11 TCP Server coz je v podstate Modbus server 100% kompatibilni s Loxonem, a to k memu prekvapeni vcetne Loxone Modbus monitoru

Pujcil jsem si Loxone Modbus extension a rozdil oproti Modbus TCP jsem zadny nenasel

ad RS485 jako fyzicka vrstva -> to co popisuju znamena, ze ta strana tepelka proste podporuje minimalne Modbus a neco dalsiho 🙂 coz je buh vi co...

Nakonec ponecham EW11 v rezimu TCP Client aby mi fungovala native appka a paralelne pripojim dalsi EW11(ale s ethernetem ne wifi) a skrz to pojedu loxone. krasne to funguje paralelne, mam ted EW11 a Modbus extension (ovsem platit 5k nebo 500kc za prevodnik je jasna volba)

rovnou premyslim jestli GoodWe neprehodim taky na ethernet<>modbus prevodnik nez pouzivat jejich implementaci Modbus TCP, protoze se to sem tam sere a clovek to nema plne pod kontrolou, navic tam nepodporujou WRITE na registrech, takze Modbus over RS485 bude i tak lepsi...

diky vsem za pomoc, napisu modul do Loxone library na Modbus pro tepelka SPRSUN at uz se stim nikdo netrapi


   
ReplyQuote
 evlo
(@evlo)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 7
 

@elpaso Je to určitě definice modbus registrů pro sprsun? Kde jsi to sehnal? 🙂


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 831
Topic starter  

@evlo sprsun je tomu memu "nejpodobnejsi". registry mam od cinskejch developeru, kamos od nich bere uz 10 let tepelka na miru a prodava je, takze me snima spojil 🙂


   
evlo reacted
ReplyQuote
 evlo
(@evlo)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 7
 

@elpaso Super, diky.

V těch čínskejch ODM (kromě midea) se moc nedokážu vyznat. Přišlo mě pravě, ze všichni tak nějak používaj stejný ovladač, ale když jsem se díval ne excel od tebe a na nordline v loxone library, tak to vypadá jinak.

This post was modified 8 months ago 2 times by evlo

   
ReplyQuote
 evlo
(@evlo)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 7
 

Tak nakonec mě sprsun dokumentaci poslal a je to fakt to stejné. I stejné barvičky a formátování dokumentu 🙂

This post was modified 8 months ago by evlo

   
ReplyQuote
Page 2 / 2
Share: