X
Forum

Forum

Relátka na DIN lišt...
 
Notifications
Clear all

Relátka na DIN lištu

400 Posts
56 Users
39 Likes
83.7 K Views
(@ivob)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 9
 

@kubrt_cz ohledně venkovního stínění - zcela jistě to máš dobře promyšlené, ale dodal bych své zkušenosti s žaluziema.

Mám čerstvě dostavěný pasivní dum. Dobře na jih orientovaný všemi okny obytných místností. Už tu 1 rok bydlím a investice do venkovních žaluzií hodnotím jako tu nejlepší v celém domě. Jednak si zastínit (lepe se nam pak všem spí i v noci-občas dost smaží měsíc, nebo ráno jak slunko leze brzo) a jednak odstínit teplo. Topím klimatizací - takže mužu i chladit v celém domě, ale žaluziema potřebu v letě chladit v podstatě minimalizuju jen na chvíle kdy se sejde víc lidí a když se něco dlouho peče (v podstatě 8h pomalu pečená kachna v troubě je fakt na zimu, jelikož to vytopí celé přízemí). Bez stínění bych nejspíš platil za chlazení v létě víc jak za topení v zimě. Takže celkově komfort + finanční uspora je značná. - žaluzie stály ranec a purenitové boxy na ně taky, takže návratnost přepočítávat nemá smysl. Ale já konkrétně návratnost u komfortu třeba neřeším. Bydlel jsem nějakou dobu v bytě kde v létě bylo i přes vnitřní žaluzie 30­°C, proto to nadšení teď 😀 .


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

@ivob já to vše plně chápu, a řekněme standardním a praktickým pohledem s tebou naprosto souhlasím a přeji ti hezké bydlení, ALE:

Já jdu dost proti proudu, mám prosklenu téměř polovinu fasády, dokonce skleněný 1/4 kruh (a tam se o jakékoli ekonomice nemá smysl bavit, ale bude to holt hezké). Dům stavím na místě staré stodoly a stájí (a věřím, že předkové dobře věděli, kde je zvířatům dobře), mám kolem vyšší terén, skálu, těsně kolem domu 50-100 let staré stromy, pozemek 1,5 ha. Nechci žít v oplastované pasivní králíkárně, dýchat rekuperovaný vzduch (už jste někdo čistil ty vroubkované potrubí vevnitř? - tam si to žije samo pro sebe) a mít před okny žaluzie jako v kanceláři... Ty ti atmosféru nenavodí, na rozdíl od vnitřních závěsů... Chci žít (mentálně) jako předkové, ve spojení s okolní přírodou, prostě si vyvětrám "do kříže" (jen mi to bude případně řídit Loxone a Schüko), elektrárnu mám svoji, nemusím hlídat každou kWh. Navíc s podlahovým vytápěním, betonovými stropy i podlahami, betonovým "kšiltem" 1,5m vně budovy (inspirace ze Španělska - v létě je slunce vysoko a do místnosti se nedostane, v zimě nízko takže ano) a výškou místností 3m s hodně kvalitními okny tam zas takové vedro nebude a v zimě o tolik tepla provětráním nepřijdu. K tomu mám i vlastní les, dřeva habaděj jen z toho, co popadá, v domě 2 krby, miluju topit dřevem. V horním, více slunci exponovaném patře pro děti z jiného materiálu (dřevostavba KLH) s úplně jinou teplotní setrvačností mám navrženo stropní chlazení (aneb TČ v létě bude chladit). Opakuji, jsem exot, ale aspoň v tom mám poměrně jasno 🙂

Obecně mi vadí, když někdo ví lépe než já, co je pro mě dobré (tím myslím úředníky, vládu, apod.). Jsem rád, že jsem stihnul získat stavební povolení těsně před těmito zelenými opičárnami (aneb musíme ušetřit energie ať to stojí co to stojí) až extrémy (WHO doporučuje zakázat topit dřevem kvůli emisím CO2, ale nikdo nebere v potaz, kolik tisíckrát víc strom za svůj život CO2 "spotřebuje"). Je to stejné jako s těmi nabídkami na motory na závěsy, jasně jsem požadoval 24V, protože jsem si našel, že v katalogu je mají, ale místní dodavatelé mi poslali 230V, protože "pro vás to bude nejlepší varianta" nebo když vám iPhone stáhne hlasitost hudby, protože je to "škodlivé pro můj sluch". F*ck.

PS: Pardon za příspěvek mimo téma RELÉ.


   
ReplyQuote
vita_k
(@vita_k)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 59
 

no docela se to stočilo kam asi nemělo, jak kdo chce bydlet sem moc nepatří. Každej ať si bydlí jak chce. Osobně to mám jako @ivob. Ale to není zde důležité.

Pokud by někoho zajímaly SSR z Ali jak vypadaji zevnitř, tak vypadají takto 🙂 Kromě toho, že je PCB poměrně tenká, tak jsem čekal horší kvalitu.

IMG 20211125 152757

 


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
 

U těch SSR je spíš otázkou, jak je to s teplem, když se jich dá například 10 vedle sebe.


   
vita_k reacted
ReplyQuote
(@xpumpa)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 30
 

Chtel bych tohle pouzit na ovladani zaluzii: kvuli uspore mista je to tenky, nebo je lepsi pouzit ty klasicke velke rele a tim padem vetsi patici ?

https://www.se.com/cz/cs/product/RSL1PVBU/rel%C3%A9-pro-mont%C3%A1%C5%BE-na-patici-se-%C5%A1roubov%C3%BDmi-svorkami-s-led-a-ochrann%C3%BDm-obvodem-24-v/


   
ReplyQuote
(@peggyilsoft)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 7
 

@xpumpa: Na zaluzie jsou úplně v pohodě, používám už 4 roky podobné jen Finder. Ty s větší paticí používám na světla kvůli LED - dáš do nich odolné rele,… . 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @xpumpa

Chtel bych tohle pouzit na ovladani zaluzii: kvuli uspore mista je to tenky, nebo je lepsi pouzit ty klasicke velke rele a tim padem vetsi patici ?

https://www.se.com/cz/cs/product/RSL1PVBU/rel%C3%A9-pro-mont%C3%A1%C5%BE-na-patici-se-%C5%A1roubov%C3%BDmi-svorkami-s-led-a-ochrann%C3%BDm-obvodem-24-v/

Kdyžtak mám toto na prodej od Finderu. Větší množství k dispozici.


   
ReplyQuote
(@xpumpa)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 30
 
Posted by: @kobra23

Kdyžtak mám toto na prodej od Finderu. Větší množství k dispozici.

Jakej presne typ ?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
FFA8E888 F933 4CF1 B31B 4EB9F38C5819
9964371D 2257 4449 8541 60F2B4D01EC6

   
ReplyQuote
(@stanleyk)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 35
 

@kobra23 aka je cena ?


   
vita_k reacted
ReplyQuote
(@pavka28)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 309
 

@kobra23 

 

taky by mě zajímala cena


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

219,- relé s paticí 


   
ReplyQuote
(@stanleyk)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 35
 

@kobra23 su vhodne aj pre spinane zdroje ?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@stanleyk 

Nejsou inrush, takže bych je tam nedával. 


   
ReplyQuote
(@stanleyk)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 35
 

@kobra23 tak by som zobral asi 10, a nahodou inrush nieco nemas ?


   
ReplyQuote
Page 24 / 27
Share: